Pripadnici Hrvatskog vijeća obrane koji su godinama vodili borbu za izjednačavanje visine svojih mirovina s onima koje pripadnici Armije BiH s istim činom dobivaju već duže vrijeme najavljuju nove prosvjede ako se ne ispoštuje odluka o izjednačavanju koju je još prošle godine donijela Vlada i federalni Parlament.
Ivan Jurčević, predsjednik Udruge umirovljenika i demobiliziranih branitelja HVO-a Federacije, koja je duže vrijeme pokušavala ishoditi pravedno rješenje za 250 časnika HVO-a te na kraju i uspjela, potvrdio je kako su od 1. siječnja trebale krenuti isplate većih mirovina, no to se do sada nije dogodilo. Zbog toga, ako do 1. veljače ne stigne ni jedno rješenje od federalnog Zavoda MIO/PIO kojim se potvrđuje povećanje mirovina, hrvatski će branitelji biti prisiljeni pravdu tražiti na ulici.
Potpora drugih udruga
Nemamo drugog rješenja, jer je očito kako se ne poštuje odluka o izjednačavanju. Početak veljače je rok do kada ćemo tolerirati takvo stanje, a nakon toga ćemo pokrenuti prosvjede ispred zgrade Zavoda MIO/PIO u Mostaru, najavio je Jurčević, pojasnivši kako spomenutim časnicima potporu pruža i koordinacija 16 braniteljskih udruga proisteklih iz HVO-a i Armije BiH. U tom bi se slučaju na ulici moglo skupiti i do 3 tisuće branitelja, smatra Jurčević, a to bi moglo izazvati kaos i u samom Zavodu MIO/PIO kojem bi bio otežan rad.
Strpljenje na izmaku
Naime, u lipnju prošle godine federalna Vlada, a nakon toga i Zastupnički dom Parlamenta FBiH, nakon višegodišnjih praznih obećanja prethodne vlasti, odlučili su ispraviti nepravdu prema pripadnicima HVO-a. Tada je kroz izmjene postojećih zakonskih rješenja odlučeno da se časnicima HVO-a visina mirovine uskladi s časnicima Armije BiH, sukladno činovima koje imaju. Do tada to nije bio slučaj, jer su, primjerice, satnici HVO-a imali 316 maraka, dok su njihove kolege iz Armije s istim činom ostvarivali čak 760 maraka. Ovom je odlukom bilo predviđeno da isplata uvećanih mirovina krene od 1. siječnja 2012. godine, jer se u prošlogodišnjem proračunu nisu mogla pronaći potrebna sredstva. HVO-ovci su čekali više od pola godine, svjesni teške financijske situacije u Federaciji, no postavlja se pitanje mogu li više trpjeti zbog svoje više puta dokazane solidarnosti. Tim više što su svjesni kako dobivaju upola manje mirovine od svojih kolega iz Armije BiH te se pravom pitaju tretira li to država HVO kao drugorazrednu komponentu nekadašnjih Oružanih snaga Federacije BiH.
Kronologija diskriminacije
Podsjetimo, pitanje 250 časnika HVO-a koji su umirovljeni odlukom civilnog zapovjednika godinama je bilo zanemarivano, tako da su se hrvatski branitelji u jednom trenutku zapitali jesu li možda bili uz pogrešnoj vojsci. Prethodne vlasti učinile su diskriminaciju prema pripadnicima HVO-a, jer su prema istoj uredbi iz 2004. godine pripadnici Armije BiH umirovljeni na drugi način.(Dnevni list/Dnevnik.ba)
_________________ Spetsnaz, a force for good.
|