Iduće godine počinju prva istraživanja nafte u BiH!
U parlamentarnu proceduru prvi put je upućeno zakonsko rješenje koje uređuje oblast istraživanja i eksploatacije nafte i plina u Federaciji BiH. Uz to, Vlada FBiH je već ranije potpisala Memorandum o razumijevanju s nizozemskom kompanijom “Shell”, svjetskim gigantom u ovoj oblasti.
Ukoliko u Federalnom parlamentu navedeni zakon bude usvojen, iz Vlade FBiH najavljuju da se već prve bušotine mogu očekivati u narednoj, a eksploatacija početkom 2015. godine.
Otklanjanje zastoja
Iz Ministarstva energije, industrije i rudarstva FBiH naveli su da se zakonom o istraživanju i eksploataciji nafte i plina FBiH, koji je na Federalnoj vladi utvrđen u formi nacrta, konačno otklanja zastoj u otkrivanju i utvrđivanju postojanja komercijalnih ležišta ugljikovodika, kao i mogućnost uvođenja stranih investitora zainteresiranih za istraživanje i eksploataciju na ovim prostorima.
Također, ovim zakonom se utvrđuju rezerve energenata, zatim kvalitet nafte za potrebe FBiH u vidu poticaja gospodarskog i društvenog razvoja, štite ležišta nafte i plina kao prirodnog bogatstva, te se omogućava gospodaranje i sprečavanje rasipanja nafte i plina.
Direktor Geološkog zavoda u Sarajevu Hazim Hrvatović kazao je za “Avaz” da su svi dosadašnji rezultati i istraživanja dokazali da nafte i plina ima u nalazištima širom FBiH, a pogotovo na području Hercegovine i sjeverne Bosne.
On ističe da je osnovni problem do sada u tome što je ova oblast bila podijeljena tako što su županije bili nadležne za davanje koncesija, a federalna razina za davanje suglasnosti za eksploatacije. Sada je definirano da sve nadležnosti budu na razini FBiH.
- Sve će zavisiti od usvajanja ovog zakona u Parlamentu koji praktično otvara vrata istraživanju i eksploataciji nafte u FBiH – kazao je Hrvatović.
Povijesni podaci
Iz Vlade FBiH su naveli da su podaci prikupljeni od 1970. do 1990. godine ustupljeni “Shellu”, te da će stručnjaci ove vodeće naftne kompanije uraditi digitalni format, koji će biti osnova za objavu tendera za istraživanje nafte i plina. Prema najavama, tako bi se sredinom naredne godine moglo sa 90-postotnom točnošću znati gdje se nalaze određene količine nafte i plina.
Prema ranijim znanstvenim istraživanjima, značajne količine nafte pronađene su na lokalitetima kod Drežnice, sjeverno od Mostara, zatim na području Dinarida i Posavine, odnosno od Bosanskog Šamca do Semberije.
U okviru naftnih istraživanja u periodu između dva svjetska rata nafta je nađena na nekoliko bušotina u Požarnici i Siminom Hanu kod Tuzle. Povijesni podaci govore o tome da je eksploatirano na stotine tona ovog energenta.
Tijekom 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća firma INA-Naftaplin iz Zagreba vršila je istraživanja na područjima sjeveroistočne Bosne te centralnih i vanjskih Dinarida. Nakon toga istraživanja nafte i plina na području BiH proveo je sarajevski “Energoinvest”.
Pred agresiju na BiH bio je formiran projekt “Sjeverna Bosna”, financiran od kredita Svjetske banke u iznosu od 2,5 milijuna dolara, dok je projekt “Dinaridi” financirala američka kompanija AMOCO.
Na osnovu prijeratnih istraživanja procijenjeno je da južno od Bosanskog Šamca rezerve nafte iznose 64,5 milijuna barela, odnosno oko 9,2 milijuna tona, a jugozapadno od Orašja čak i do 108,4 milijuna barela, odnosno 15,5 milijuna tona ovog energenta.
Podaci govore o 15 istražnih bušotina koje su pokazale da na prostoru sjeveroistočne BiH, na dubini od 3.000 do 5.000 metara, postoje rezerve od 50 milijuna tona nafte!
Ulazak ‘Shella’ znači ulazak krupnog kapitala
- “Shell”, kao možda najvažnija naftna kompanija, već je službeno iskazala interes da istražuje određena područja Tuzlanske županije, sjeveroistočne Bosne, zatim područje Orašja i Posavine – kaže za naš list Abdulah Bašić, profesor ekologije, energetike i prirodnih resursa na Tuzlanskom sveučilištu.
Prema njegovom mišljenju ulazak “Shella” u BiH znači ulazak krupnog kapitala, koji će doprinijeti ekonomskoj sigurnosti BiH. Profesor Bašić tvrdi da to automatski znači interes svjetskih sila za BiH i njen potencijal.
Naslov: Re: Ako ima nafte Bošnjaci u Sarajevu žele staviti kandže na nju
Postano: 28 lis 2012, 12:27
Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29 Postovi: 80870 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Citat:
III. PODJELA NADLEZNOSTI IZMEDJU FEDERALNE I KANTONALNE VLASTI Clan 1. U iskljucivoj nadleznosti Federacije su: a) vodjenje vanjskih poslova; b) organiziranje i vodjenje odbrane Federacije i zastita njenih granica, ukljucujuci ustanovljene zajednicke komande armijskih snaga Federacije, nadzor nad vojnom proizvodnjom i zakljucivanje vojnih sporazuma; c) drzavljanstvo; d) utvrdjivanje ekonomske politike, ukljucujuci planiranje i obnovu i politiku koriscenja zemljista na federalnom nivou; e) uredjivanje trgovine, ukljucujuci carine, medjunarodnu trgovinu i finansije, trgovinu unutar Federacije, prava industrijskog vlasnistva, standardizaciju proizvoda, papire od vrijednosti i komunikacije; f) uredjivanje finansija i finansijskih institucija, ukljucujuci uspostavljanje i kontrolu monete Federacije, utvrdjivanje monetarne i fiskalne politike, i osnivanje centralne banke; g) suzbijanje medjunarodnog i medjukantonalnog kriminala, posebno terorizma, neovlascene trgovine drogom i organiziranog kriminala kao i saradnju sa Interpolom; h) dodjela elektronskih frekfencija za radio, televiziju i za ostale potrebe; i) utvrdjivanje energetske politike, ukljucujuci raspodjelu izmedju kantona i osiguranje i odrzavanje potrebne infrastrukture; i j) finansiranje djelatnosti federalnih vlasti i ustanova i institucija koje federalne vlasti osnivaju oporezivanjem, zaduzivanjem ili na druge nacine. Clan 2. Federalna vlast i kantoni nadlezni su za: a) jamcenje i provodjenje ljudskih prava; b) zdravstvo; c) politiku zastite covjkove okoline; d) komunikacijsku i transportnu infrastrukturu; e) socijalnu politiku; f) provodjenje zakona i drugih propisa o drzavljanstvu; g) imigraciju i azil; h) turizam; i i)koriscenje prirodnih bogatstava.
Clan 4. Kantoni imaju sve nadleznosti koje nisu izricito povjerene federalnoj vlasti. Posebno su nadlezni za: a) uspostavljanje i nadziranje policijskih snaga koje ce imati jedinstvene federalne uniforme sa kantonalnim oznakama, b) utvrdjivanje obrazovne politike, ukljucujuci donosenje propisa o obrazovanju i osiguranje obrazovanja; c) utvrdjivanje i provodjenje kulturne politike; d) utvrdjivanje stambene politike, ukljucujuci donosenje propisa koji se ticu uredjivanja i izgradnje stambenih objekata; e) utvrdjivanje politike koja se tice reguliranja i osiguranja javnih sluzbi; f) donosenje propisa o koriscenju lokalnog zemljista, ukljucujuci zoniranje; g) donosenje propisa o unapredjenju lokalnog poslovanja i dobrotvornih aktivnosti; h) donosenje propisa o lokalnim postrojenjima za proizvodnju energije i osiguranje njihove dostupnosti; i) utvrdjivanje politike u vezi sa osiguranjem radija i televizije, ukljucujuci donosenje propisa o osiguranju njihovog rada i izgradnji; j) provodjenje socijalne politike i uspostava sluzbi socijalne zastite; k) stvaranje i primjenu politike kantonalnog turizma, razvoj turistickih resursa; l) finansiranje djelatnosti kantonalne vlasti ili njenih agencija oporezivanjem, zaduzivanjem ili drugim sredstvima.
Korištenje prirodnih bogatstava je podijeljena nadležnost između kantona i federacije. Po zakonu koji važi od 1995., Federacija je nadležna za dodjelu koncesije za istraživanje, a kantoni su nadležni za dodjelu koncesije za eksploatiranje.
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
To valjda žele promijeniti. Županije sa tim više ne bi ništa imale, samo bi bilo zakosnki regulirana podjela novca sa županijama i općinama koje ne bi imale naftu. Što samo po sebi nije loše, jer ne bi svi bili te sreće da imaju bušotine. Ali problem je pravno-izvršna moć nad bušotinama, prelazi u Sarajevo kod Muslimana.
Srbima neće smjeti ni prismrditi niti im išta reći vezano uz to, ako već nešto nađu. Ali ti Rusi se ušutili.
Naslov: Re: Ako ima nafte Bošnjaci u Sarajevu žele staviti kandže na nju
Postano: 28 lis 2012, 14:27
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26 Postovi: 18187 Lokacija: Drina je na granici!
Nafte ima svugdje u svijetu, ALI postoji par problema koji sprečavaju njenu eksploataciju, velika dubina ležišta, mala količina u ležištu, kemijski sastav sirove nafte.
Velika dubina je za sada nepremostiva prepreka, što se dubina povećava sve je teže bušiti i na površinu vaditi stijene. Mala količina nafte na nalazištu znači da kompanije neće pristupiti dubinskom istraživanju koje trenutno košta do 200 milijuna dolara po bušotini. Ako kompanija procjeni da su količine tolike da neće zaraditi više od 100 puta od uloženih sredstava nema ništa od eksploatacije. Kemijski sastav nafte je čest uzrok odustajanja od eksploatacije, ne postoji način da se nafta zasićena sumporom očisti od istog. Tu je još i nafta koja nije uvijek u tekućem stanju nego se u pojedinim zemljama (kanada) vadi kao blato koje mora proći termičku obradu..
Na kraju koristi od naftnih bušotina neće imati lokalna zajednica, niti država BiH, već par političara i kompanija shell.
Naslov: Re: Ako ima nafte Bošnjaci u Sarajevu žele staviti kandže na nju
Postano: 28 lis 2012, 14:28
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35 Postovi: 12984 Lokacija: Zagreb
Navodno je ovaj cijeli južni dio dinarida bogat naftom , pogotovo podmorje između Dubrovnika i Crne gore... To bi mogla biti zanimljiva rasprava, nafta vs turizam
Naslov: Re: Ako ima nafte Bošnjaci u Sarajevu žele staviti kandže na nju
Postano: 28 lis 2012, 14:31
Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39 Postovi: 61215 Lokacija: DAZP HQ
ManInBlack je napisao/la:
Nafte ima svugdje u svijetu, ALI postoji par problema koji sprečavaju njenu eksploataciju, velika dubina ležišta, mala količina u ležištu, kemijski sastav sirove nafte.
Velika dubina je za sada nepremostiva prepreka, što se dubina povećava sve je teže bušiti i na površinu vaditi stijene. Mala količina nafte na nalazištu znači da kompanije neće pristupiti dubinskom istraživanju koje trenutno košta do 200 milijuna dolara po bušotini. Ako kompanija procjeni da su količine tolike da neće zaraditi više od 100 puta od uloženih sredstava nema ništa od eksploatacije. Kemijski sastav nafte je čest uzrok odustajanja od eksploatacije, ne postoji način da se nafta zasićena sumporom očisti od istog. Tu je još i nafta koja nije uvijek u tekućem stanju nego se u pojedinim zemljama (kanada) vadi kao blato koje mora proći termičku obradu..
Na kraju koristi od naftnih bušotina neće imati lokalna zajednica, niti država BiH, već par političara i kompanija shell.
misliš na škriljke? njima je Srbija bogata, ali takva ekploatacija ima razarajuće efekte na okolicu.
_________________ "Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.
Naslov: Re: Ako ima nafte Bošnjaci u Sarajevu žele staviti kandže na nju
Postano: 28 lis 2012, 14:44
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35 Postovi: 12984 Lokacija: Zagreb
dudu je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:
Nafte ima svugdje u svijetu, ALI postoji par problema koji sprečavaju njenu eksploataciju, velika dubina ležišta, mala količina u ležištu, kemijski sastav sirove nafte.
Velika dubina je za sada nepremostiva prepreka, što se dubina povećava sve je teže bušiti i na površinu vaditi stijene. Mala količina nafte na nalazištu znači da kompanije neće pristupiti dubinskom istraživanju koje trenutno košta do 200 milijuna dolara po bušotini. Ako kompanija procjeni da su količine tolike da neće zaraditi više od 100 puta od uloženih sredstava nema ništa od eksploatacije. Kemijski sastav nafte je čest uzrok odustajanja od eksploatacije, ne postoji način da se nafta zasićena sumporom očisti od istog. Tu je još i nafta koja nije uvijek u tekućem stanju nego se u pojedinim zemljama (kanada) vadi kao blato koje mora proći termičku obradu..
Na kraju koristi od naftnih bušotina neće imati lokalna zajednica, niti država BiH, već par političara i kompanija shell.
misliš na škriljke? njima je Srbija bogata, ali takva ekploatacija ima razarajuće efekte na okolicu.
Ma njima mediji konstantno šire ekonomski optimizam , čovjek bi pomislio da je srbija u ekonomskom bumu Tako da je to vjerojatno obično pretjerivanje
Naslov: Re: Ako ima nafte Bošnjaci u Sarajevu žele staviti kandže na nju
Postano: 28 lis 2012, 15:01
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26 Postovi: 18187 Lokacija: Drina je na granici!
dudu je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:
Nafte ima svugdje u svijetu, ALI postoji par problema koji sprečavaju njenu eksploataciju, velika dubina ležišta, mala količina u ležištu, kemijski sastav sirove nafte.
Velika dubina je za sada nepremostiva prepreka, što se dubina povećava sve je teže bušiti i na površinu vaditi stijene. Mala količina nafte na nalazištu znači da kompanije neće pristupiti dubinskom istraživanju koje trenutno košta do 200 milijuna dolara po bušotini. Ako kompanija procjeni da su količine tolike da neće zaraditi više od 100 puta od uloženih sredstava nema ništa od eksploatacije. Kemijski sastav nafte je čest uzrok odustajanja od eksploatacije, ne postoji način da se nafta zasićena sumporom očisti od istog. Tu je još i nafta koja nije uvijek u tekućem stanju nego se u pojedinim zemljama (kanada) vadi kao blato koje mora proći termičku obradu..
Na kraju koristi od naftnih bušotina neće imati lokalna zajednica, niti država BiH, već par političara i kompanija shell.
misliš na škriljke? njima je Srbija bogata, ali takva ekploatacija ima razarajuće efekte na okolicu.
Tkz Crni pijesak, nedavno sam na NG gledao dokumentarac o istraživanju lokacija za koje se smatra da leže na nafti. Ne sjećam se točno gdje su naveli primjer da nafta ističe na površinu, ali je beskorisna zbog velike količine sumpora i može poslužiti samo kao dobro sredstvo za liječenje nekih kožnih bolesti.
Citat:
Crni pijesak – zbog čega Kanada raspolaže ogromnim zalihama nafte
On izgleda kao normalni tamni pijesak . No, iza njega se sakrivaju tone sirove nafte. Stručnjaci su mišljenja da je otprilike trećina svjetskih zaliha nafte pomiješano sa pijeskom. Ako se te zalihe dodaju klasičnim izvorima, Saudijska Arabija sa 35 milijardi tona nafte raspolaže najvećim svjetskim zalihama nafte. Slijede Kanada sa 27 i Venezuela sa 20 milijardi tona. Na četvrtom mjestu je Irak sa 15 milijardi tona nafte.
Otprilike četvrtina svjetskih rezervi nafte je uskladišteno „offshore“ pred obalama. Naftna platforma mora izdržati metrima visoke valove i nalete vjetra snage orkana. Kod morske dubine veće od 500 metara za vađenje nafte se koriste specijalni brodovi. Oni mogu vaditi naftu koja je uskladištena do 3.000 metara pod površinom mora.
Crni pijesak – perilica za naftu
Pronalazak novih izvora nafte, čak i na kopnu, neprestano dobiva na važnosti. Već u 70 – im godinama su kao izvor energije tvrtke u Kanadi počele koristiti naftom natopljen pijesak. Davno se u dva velika „rudokopa“ vadi 500.000 tona naftom natopljenog pijeska.
"Perilica za naftu" odvaja naftu iz pijeska
Rafinerija za naftom natopljen pijesak funkcionira slično, kao i perilica za rublje. U ogromnim bubnjevima se navedeni pijesak miješa sa toplom vodom i sredstvom za čišćenje, te se nakon toga filtrira. Naftni „šljam“, tzv. bitumen počinje se odvajati od pijeska. Pijesak se zbog veće gustoće sakuplja na dnu, a bitumen „pliva“ na površini. Tvrtke koje se bave proizvodnjom energije , mogu bitumen na taj način odvojiti, te iz njega u rafineriji proizvesti „tekuću“ sirovu naftu. Usprkos svemu, navedeni oblik rudarstva ima i određene nedostatke: Ogromni kamioni i građevinski strojevi emitiraju veliku količinu štetnih tvari. Osim toga, uništavaju se jedinstveni oblici krajolika.
80 milijuna litara nafte dnevno iz pijeska
Iz šest tona naftom natopljenog pijeska može se proizvesti jedna tona nafte. Oko 60 milijuna tona crnog zlata navedena postrojenja proizvode dnevno. To je otprilike duplo više nafte, nego što je naftna platforma može izvaditi u istom vremenskom razdoblju. Proizvodnja nafte iz naftom natopljenog pijeska je momentalno skuplja od svakog drugog oblika proizvodnje nafte na kopnu. No, inženjeri već rade na jeftinijem postupku rafiniranja nafte iz naftom natopljenog pijeska.
Crni pijesak – nevjerojatna postignuća brodova za vađenje nafte
Četvrtina svjetskih rezervi nafte uskladištena je „offshore“ pred obalama. Budući da su gornji slojevi morskog dna iscrpljeni, nafta se vadi iz sve nižih slojeva. Naftna platforma kod toga mora izdržati nalete valova visine do 30 metara, oluje jačine orkana i sante leda. No, zarada je uistinu impozantna: Oko 50 milijuna litara sirove nafte naftna platforma crpi na dan.
Glava za bušenje opremljena dijamantima
Tzv. „glava“ za bušenje nafte je izrađena od specijalnog čelika, te je opremljena dijamantima. Tako opremljena glava, može prodrijeti kroz više stotina metara morskog dan. Naftovodi naftu tada transportiraju do centralne stanice za daljnji transport na kopnu, ili je direktno prebacuju na tankere. Da bi se nafta crpila iz većih dubina, potrebne su ekstremno stabilne konstrukcije. One čvrsto stoje na betonskim stupovima. Najveća „offshore“ platforma na svijetu je Troll u Sjevernom moru. Sa svojih 472 metara čak je viša od Eiffelovog tornja.
Brodovi za vađenje nafte sve efikasniji
Za dubine mora veće od 500 metara se koriste brodovi za vađenje nafte iz mora. Najmoderniji: Deepwater Pathfinder. On može doprijeti do 3.000 metara dubine. Glavom za bušenje se upravlja pomoću daljinskog upravljača. Precizno podešavanje glave za bušenje na morskom dnu obavljaju roboti. Čak i kod visokih valova glava na taj način ostaje precizna. Propeleri koji se mogu rotirati za 360º oko vlastite osi drže brod na poziciji. GPS neprestano prenosi podatke računalu, koje automatski orijentira propelere. Momentalno se na svijetu koristi otprilike 20 takvih brodova za vađenje nafte.
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.