Tema br. 1 na političkoj sceni Srbije, ovih dana je predsednikova inicijativa o formiranju novih regija u Srbiji, koje bi učestvovale u parlamentu regija EU.
Potom bi došlo do promene Ustava, kako bi se omogućilo formiranje novih pokrajina na teritoriji Republike Srbije.
Boris Tadić najavio promjenu Ustava Srbije
29. 04. 2009.
Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je promjenu Ustava Srbije kako bi se smanjio broj zastupnika, kao i promjene koje bi vodile regionalizacija i decentralizaciji.
Predsjednik Tadić je kazao da je potrebno promijeniti izborne zakone, zakone o registrovanju i financiranju stranaka, kao i Ustav u nekim dijelovima kao što je dio koji definira broj zastupnika. Osobno, ne vidim razlog da Srbija ima 250 zastupnika, jer je za zemlju ove veličine dovoljno 150, kazao je Tadić za "Večernje novosti".
On je problem velikog broja resora u Vladi povezao sa važećim izbornim zakonom koji "omogućuje mnoštvo stranaka sudjeluje na izborima, s lakoćom ulaze u parlament i postavljaju uvjete za ulazak u Vladu".
"Tako se na tri koalicione liste nađe 15 stranaka. I svaka ima svoju obvezu prema biračima", naveo je Tadić upitan da li se odustalo od smanjenja broja ministarstava poslije poruke socijalista da Vlada ne bi ni bila ovolika se mogao postići drugačiji dogovor.
"Čak i da nema suštinskih ušteda u smanjenju broja resora u Vladi, to je važna poruka građanima da je Vlada u stanju štedi i da je solidarna s njima. Zbog toga se razgovori o smanjenju Vlade nastavljaju", rekao je Tadić.
Upitan o Statutu Vojvodine koji treba da bude usvojen i o primjedbama iz drugih dijelova Srbije zašto nemaju ista prava, Tadić je rekao da su moguće ustavne promjene kojima bi se riješilo i pitanje regionalizacija i decentralizacije Srbije.
"Nije prirodno da samo Vojvodina bude regija s definiranim pravima u Srbiji kada i druge regije žele ista takva prava. Ako bi Vojvodina bila jedina regija, Srbija bi bila asimetrični država, što bi proizvodila stalnu nestabilnost. Vrlo brzo će doći vrijeme da otvorimo i to pitanje, da promijenimo i poboljšamo naš Ustav kada je tema regionalizacija u pitanju ", rekao je predsednik Srbije.
Proces pred Međunarodnim sudom pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova, naveo je Tadić, samo je dio procesa koji slijedi i koji će voditi stvarnim pregovorima koji vode ka kompromisno rješenje.
"Jedno je sigurno - demokratska Srbija nikad više neće voditi rat, neće ugrožavati svoje, ni građane regiona. Želimo najbolje moguće odnose sa Albancima, unatoč svim trauma iz prošlosti. Samo sa takvom politikom možemo biti značajan regionalni čimbenik", kazao je on.
Upitan o učiniku Euleks, čije raspoređivanje na Kosovu je prihvatila Srbija, Tadić je naveo da je riječ o "mladoj instituciji" kojoj treba dati šansu.
"Proces naše suradnje sa Euleks se uhodava. Kako je rekao gospodin (šef Euleks Iv de) Kermabon, Euleks ima isključivo tehničku misiju, što dokazuje da ne primjenjuje Ahtisarijev plan", izjavio je Tadić.
Upitan da li su politički odnosi u regiji, poremećena posle proglašenja nezavisnosti Kosova, sada bolji, Tadić je kazao da je "svima u interesu otopljavanje političkih odnosa sa Srbijom, jer bez nas nema stabilnosti u regionu".
"Zato će i Srbija reagirati sa mnogo dobrih namjera, ali sa jasno definiranim interesima. Prošlo je vrijeme bratstva i jedinstva, ali je došlo vrijeme definiranih interesa. Zato ćemo regionalnoj suradnji dati jedan potpuno novi impuls", najavio je predsjednik Srbije.