|
|
Stranica: 1/2.
|
[ 48 post(ov)a ] |
|
| Autor/ica |
Poruka |
|
Pallmall123
|
Naslov: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 06 tra 2026, 15:01 |
|
Pridružen/a: 04 tra 2026, 03:36 Postovi: 6
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Bobovac
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 06 tra 2026, 15:06 |
|
Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09 Postovi: 29405 Lokacija: Heartbreak Hotel
|
|
Zašto?
_________________ "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ceha
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 09:44 |
|
Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12 Postovi: 31973
|
|
Jer su Srebrenicu njihovi pustili Srbima. Ratni zapovjednik Usore je ostao u Usori. Ratni zapovjednik Srebrenice je zbrisao Aliji.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Bobovac
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 10:49 |
|
Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09 Postovi: 29405 Lokacija: Heartbreak Hotel
|
|
Zato jer u Usoru nisu slijetali helikopteri.
_________________ "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
crni_bombarder
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 15:09 |
|
Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49 Postovi: 10673
|
|
Opkoljena Usora je bila hagresor?
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Pallmall123
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 17:14 |
|
Pridružen/a: 04 tra 2026, 03:36 Postovi: 6
|
crni_bombarder je napisao/la: Opkoljena Usora je bila hagresor? Koliko ja znam nije.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
i_jopet
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 17:25 |
|
Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44 Postovi: 8797
|
|
Usora i Žepče su se održali jer su prethodno vidjeli sudbinu Vareša i Kraljeve Sutjeske i bili spremni na napad. Možda je ipak bila sreća u nesreći što nisu bili u potpunom okruženju jedne armije.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Noname01
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 18:11 |
|
Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22 Postovi: 6574
|
i_jopet je napisao/la: Usora i Žepče su se održali jer su prethodno vidjeli sudbinu Vareša i Kraljeve Sutjeske i bili spremni na napad. Možda je ipak bila sreća u nesreći što nisu bili u potpunom okruženju jedne armije. Nije ni Vareš. Da je bio sklad među Hrvatima nikad ne bi palo. Mogli su potjerati Ujgure, a Vareš bi uz njih vranili Kakanjci i Travničani. Na to sve onda bi se platila i topnička i podrška u MTS-u od strane Srba.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Bobovac
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 18:35 |
|
Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09 Postovi: 29405 Lokacija: Heartbreak Hotel
|
|
Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu. Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području. Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi.
_________________ "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Noname01
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 19:06 |
|
Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22 Postovi: 6574
|
Bobovac je napisao/la: Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu. Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području. Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi. Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Karabaja
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 19:10 |
|
Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33 Postovi: 13253 Lokacija: 🇮🇷
|
Noname01 je napisao/la: Bobovac je napisao/la: Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu. Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području. Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi. Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori. Koje vase? Vas su Usorani odjebali a nije da niste slali naputke da napanu
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Noname01
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 19:20 |
|
Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22 Postovi: 6574
|
Karabaja je napisao/la: Noname01 je napisao/la: Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.
Koje vase? Vas su Usorani odjebali a nije da niste slali naputke da napanu Glupsone vaši su istovremeno slali vaše ljude da se zakuha i Usori i u Živinicama. Slali su pripadnike 7.muslimanske u Živinice. Izračunali ste vi jazavci šta vam paše, a šta ne. Onda ste na kraju u veljači 94-e išli glabat našima u Split i moliti za spas Mahglaja.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Bobovac
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 19:59 |
|
Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09 Postovi: 29405 Lokacija: Heartbreak Hotel
|
Noname01 je napisao/la: Bobovac je napisao/la: Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu. Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području. Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi. Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori. Kako to? Ne razumijem.
_________________ "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Bobovac
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 20:01 |
|
Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09 Postovi: 29405 Lokacija: Heartbreak Hotel
|
i_jopet je napisao/la: Usora i Žepče su se održali jer su prethodno vidjeli sudbinu Vareša i Kraljeve Sutjeske i bili spremni na napad. Možda je ipak bila sreća u nesreći što nisu bili u potpunom okruženju jedne armije. Malo si pobrkao kronologiju. Žepče su islamisti napali u lipnju a Vareš je pau u studenom 1993.
_________________ "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Noname01
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 20:07 |
|
Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22 Postovi: 6574
|
Bobovac je napisao/la: Noname01 je napisao/la: Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.
Kako to? Ne razumijem. Negdje bi naši pustili jače srpske snage i pojačali pritisak.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ceha
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 23:23 |
|
Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12 Postovi: 31973
|
|
Usora je opstala kao i Ravne Brčko. Doslovce su bili živi štit za musliće. Oni ne bi dobili ništa da su osvojili ili jedno ili drugo.
Vareš su osvojili čisto radi gladi, jer je ovima glavna aktivnost bio šverc sa Srbima. S time da su si tako prerezali granu na kojoj su sjedili, jer im je preko Vareša ulazila klopa, a i nešto vojnih potrepština.
Kakanj su osvojili jer su htjeli glumiti silu, a Bugojno, Travnik i IstoĆni, jer su ih preplavili raznoraznim izbjeglicama koje su onda smjestili po hr. kućama. Eventualno je tu Konjic neki gradić (di je omjer bez izbjeglica bio 1 vs 3), a Fojnica i Jablanica su sela. Svugdje ostalo su realno popušili.
U Srebernici i istočnoj Bosni su popušili jer su od tamo izvlačili vojsku da napadaju i pljačkaju hr. sela po središnjoj Bosni i sjevernoj Hercegovini.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ceha
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 23:24 |
|
Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12 Postovi: 31973
|
Noname01 je napisao/la: Bobovac je napisao/la:
Kako to? Ne razumijem.
Negdje bi naši pustili jače srpske snage i pojačali pritisak. Da je pala Usora, naši bi zatvorili sve ispod Maglaja. A onda bi ih Srbi zatvorili tu.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Li Zongren
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 23:35 |
|
Pridružen/a: 20 stu 2024, 22:06 Postovi: 4714 Lokacija: Dridska Župa
|
Ceha je napisao/la: Usora je opstala kao i Ravne Brčko. Doslovce su bili živi štit za musliće. Oni ne bi dobili ništa da su osvojili ili jedno ili drugo.
Vareš su osvojili čisto radi gladi, jer je ovima glavna aktivnost bio šverc sa Srbima. S time da su si tako prerezali granu na kojoj su sjedili, jer im je preko Vareša ulazila klopa, a i nešto vojnih potrepština.
Kakanj su osvojili jer su htjeli glumiti silu, a Bugojno, Travnik i IstoĆni, jer su ih preplavili raznoraznim izbjeglicama koje su onda smjestili po hr. kućama. Eventualno je tu Konjic neki gradić (di je omjer bez izbjeglica bio 1 vs 3), a Fojnica i Jablanica su sela. Svugdje ostalo su realno popušili.
U Srebernici i istočnoj Bosni su popušili jer su od tamo izvlačili vojsku da napadaju i pljačkaju hr. sela po središnjoj Bosni i sjevernoj Hercegovini. Vareš je bio spona Tuzle i Zenice također.
_________________ Hrvatski Džihad je dielo visokog intelektulnog i moralnog dosega
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Dr. Van Nostrand
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 07 tra 2026, 23:41 |
|
Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40 Postovi: 7670
|
|
Usora-Maglaj-Žepće je bila najbizarnija geografska situacija u ratu: Usora je bila hrvatska enklava odvojena od druge hrvatske enklave Žepće muslimanskom enklavom Maglaj. Maglaj je bio muslimanska enklava odvojena od muslimanskog mainlanda hrvatskom enklavom Žepće. Srbi su bili s tri strane: zapad, sjever i istok, s tim što je Ozrenski džep na istočnoj strani bio ugrožen mogućnošću da postane enklava.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Brkati Zastavnik
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 08 tra 2026, 00:36 |
|
Pridružen/a: 18 stu 2010, 23:11 Postovi: 145 Lokacija: Banja Luka
|
|
Usora nije predstavljala problem za VRS, a onog momenta kad se odustalo od zauzimanja tešanjske enklave nisu postojali nikakvi planovi da se prema usori (i tešnju) ide ofanzivno. Bilo je pregovora da se kao i HVO iz žepča pridruže VRS, ali do toga nije došlo prvenstveno jer je Usora imala narod u Žabljaku na muslimanskoj strani pa prosto nisu smjeli puno da talasaju. (tako nam je rečeno od strane žepaka, ne mora biti tačno) Inače, čvrsti borci su bili, sa malo resursa su uradili puno.
_________________ S Verom u Boga Treci ili U smrt! :)
|
|
| Vrh |
|
 |
|
HVO-110
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 08 tra 2026, 03:47 |
|
Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43 Postovi: 913 Lokacija: USORA! HRHB
|
Brkati Zastavnik je napisao/la: Usora nije predstavljala problem za VRS, a onog momenta kad se odustalo od zauzimanja tešanjske enklave nisu postojali nikakvi planovi da se prema usori (i tešnju) ide ofanzivno. Bilo je pregovora da se kao i HVO iz žepča pridruže VRS, ali do toga nije došlo prvenstveno jer je Usora imala narod u Žabljaku na muslimanskoj strani pa prosto nisu smjeli puno da talasaju. (tako nam je rečeno od strane žepaka, ne mora biti tačno) Inače, čvrsti borci su bili, sa malo resursa su uradili puno. Zanima me kojeg trenutka ste odustali od zauzimanja? 18.2.94 ste izveli doduše neuspješnu akciju Prsten gdje ste nam zadali najteže gubitke u čitavom ratu. 4 poginula, 5 ranjenih i 11 zarobljenih pripadnika 110.bigade HVO. Mjesec dana prije je bio tenkovski napad na Komin…Itd. To je samo par dana prije potpisivanja primirja između HVO-a i Armije, mjesec prije uspostave Federacije.
_________________ Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
crni_bombarder
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 08 tra 2026, 10:30 |
|
Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49 Postovi: 10673
|
|
Koliko me sjecanje sluzi, a sluzi, od zauzimanja puta Doboj Teslic sa srpske strane "odustalo se" nakon sto su im muslimani i Hrvati na tom bojistu razbucali Lisicine tenkove tamo na uscu Usore i jos par bojisnica okolo.
Mladicevi neostvareni planovi, spajanje dolinom Usore i Krivaje, spajanje Vozuce preko Olova sa Sokocem. Olovo nikad zauzeli, Usoru nikad zauzeli.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Brkati Zastavnik
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 08 tra 2026, 10:43 |
|
Pridružen/a: 18 stu 2010, 23:11 Postovi: 145 Lokacija: Banja Luka
|
|
Lisica za tu akciju nikad nije imao naredbu iz korpusa, ali to nije toliko ni bitno. Da je za VRS to bilo od krucijalne vaznosti, poput koridora ili Srebrenice, VRS bi angazovala dovoljno snaga i rijesila problem. Tako se desavalo kroz istoriju u svim ratovima i hrabrost i sposobnost onih koji se brane, iako igra ulogu, nikad nije od presudne vaznosti nego uvijek i na svakom mjestu omjer angazovane vatrene moci i volje da se nesto uradi. VRS je angazovala vise snaga da "odbrani" zepce nego sto je ikad bilo angazovano snaga na linijama i akcijama prema Usori. Postojao je jasan interes da se muslimanima ne dozvoli povezivanje zenickog i tuzlanskog basena, i naravno tesnja jer bi to bilo katastrofalno za doboj-teslic-ozren teritorije.
Inace mislim da poredjenje usora/srebrenica i nije na mjestu, te dvije "enklave" nisu imale ni priblizno istu vaznost.
_________________ S Verom u Boga Treci ili U smrt! :)
|
|
| Vrh |
|
 |
|
HVO-110
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 08 tra 2026, 13:51 |
|
Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43 Postovi: 913 Lokacija: USORA! HRHB
|
Lisica je akciju Ušće vodio od 19-23.3.93godine. Zanima me kad se odustalo od toga da se zauzme Usora i Tešanj? (područje pod kontrolom HVO-a je bilo veće od onog što je kasnije postalo Općina). Ovo se slažem da se nikad nisu angažirale snage koje su napadale koridor i Srebrenicu što je i normalno jer nije imalo isto značenje, ali se pokušavalo sa sasvim solidnim snagama uzeti Usora i to područje i to u više navrata. Situacija je bila poprilično složena, ali je tadašnje političko i vojno rukovodstvo bilo dovoljno mudro i pametno da oteže s vama pregovore, a da i ne zarati s Muslimanima. Kod Muslimana Tešnja je isto tako bilo pametnih i mudrih ljudi, koji nisu ispoštovali zapovjedi iz Sarajeva da nas se pod svaku cijenu počini, jer su znali za naše razgovore i sastanke sa VRS, pa bi se i oni doveli u još težu situaciju, a i jedni i drugi smo bili u okruženju. Da ne širim previše, završilo je najbolje za nas. Sačuvali ljude i prostor, ostali svoji na svom. Brkati evo što tvoji pišu o operaciji Prsten. https://lpbr-prnjavor.info/doboj-prsten-1994/
_________________ Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Brkati Zastavnik
|
Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći? Postano: 08 tra 2026, 14:46 |
|
Pridružen/a: 18 stu 2010, 23:11 Postovi: 145 Lokacija: Banja Luka
|
O toj operaciji ne znam ništa, u to vrijeme sam bio u žepačkom kraju...  . Lično sam se uvijek pitao šta je vas u Usori sprečavalo da se "pomirite" sa nama odnosno da napravite istu stvar kao i Žepčaci, osim ako je tačna ta priča o muslimanskoj ucjeni za Žabljak. Moguće je da bi za vas bilo gore tući se sa muslimanima nego sa nama, ali ko zna. Ako možeš nešto na tu temu, opširnije? Da sad ne gnjavim kako je u vrijeme saveza bilo, ali evo dovoljno je reći da su sasvim normalno sa oružjem pripadnici HVO dolazili u Teslić da kupe šta im treba, nije im trebala nikakva posebna dozvola i uopšte nije bilo incidenata.
_________________ S Verom u Boga Treci ili U smrt! :)
|
|
| Vrh |
|
 |
Online |
Trenutno korisnika/ca: Teuton i 13 gostiju. |
|
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.
|
|
|