HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 lip 2026, 17:43.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 06 tra 2026, 15:01 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2026, 03:36
Postovi: 6
:HVO :herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 06 tra 2026, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
Zašto?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31973
Jer su Srebrenicu njihovi pustili Srbima.
Ratni zapovjednik Usore je ostao u Usori.
Ratni zapovjednik Srebrenice je zbrisao Aliji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 10:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
Zato jer u Usoru nisu slijetali helikopteri.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 15:09 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 10673
Opkoljena Usora je bila hagresor?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 17:14 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2026, 03:36
Postovi: 6
crni_bombarder je napisao/la:
Opkoljena Usora je bila hagresor?

Koliko ja znam nije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 17:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8797
Usora i Žepče su se održali jer su prethodno vidjeli sudbinu Vareša i Kraljeve Sutjeske i bili spremni na napad.
Možda je ipak bila sreća u nesreći što nisu bili u potpunom okruženju jedne armije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 18:11 
Offline

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 6574
i_jopet je napisao/la:
Usora i Žepče su se održali jer su prethodno vidjeli sudbinu Vareša i Kraljeve Sutjeske i bili spremni na napad.
Možda je ipak bila sreća u nesreći što nisu bili u potpunom okruženju jedne armije.

Nije ni Vareš. Da je bio sklad među Hrvatima nikad ne bi palo. Mogli su potjerati Ujgure, a Vareš bi uz njih vranili Kakanjci i Travničani. Na to sve onda bi se platila i topnička i podrška u MTS-u od strane Srba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu.
Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području.
Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 19:06 
Offline

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 6574
Bobovac je napisao/la:
Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu.
Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području.
Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi.


Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 19:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 13253
Lokacija: 🇮🇷
Noname01 je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu.
Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području.
Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi.


Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.

Koje vase? Vas su Usorani odjebali a nije da niste slali naputke da napanu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 19:20 
Offline

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 6574
Karabaja je napisao/la:
Noname01 je napisao/la:

Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.

Koje vase? Vas su Usorani odjebali a nije da niste slali naputke da napanu

Glupsone vaši su istovremeno slali vaše ljude da se zakuha i Usori i u Živinicama. Slali su pripadnike 7.muslimanske u Živinice. Izračunali ste vi jazavci šta vam paše, a šta ne. Onda ste na kraju u veljači 94-e išli glabat našima u Split i moliti za spas Mahglaja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
Noname01 je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
Da se ne zahebavamo Usora je ostala jer nije bila smetnja muslimanima. Čak štoviše bila im je od koristi jer su tvrdo držali značajan dio crte prema Srbima na tešanjskom ratištu.
Da su muslimani napali Usora bi realno pala ali bi onda vjerojatno uletjeli Srbi i zauzeli nešto teritorija koje je držao HVO, plus što bi onda muslimani morali držati crtu koje je prije držao HVO plus što bi naši Usorani okaljeni u borbama protiv Srba skupo prodali kožu i poslali puno Mujaga Allahu plus što bi se onda najvjerojatnije gro Usorske brigade prebacio u Žepče i time značajno pojačao naše obrambene pozicije na tom području.
Kad se sve sabere i oduzme Usorani su braneći svoje domove i muslimanima bili od koristi.


Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.



Kako to? Ne razumijem.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
i_jopet je napisao/la:
Usora i Žepče su se održali jer su prethodno vidjeli sudbinu Vareša i Kraljeve Sutjeske i bili spremni na napad.
Možda je ipak bila sreća u nesreći što nisu bili u potpunom okruženju jedne armije.



Malo si pobrkao kronologiju. Žepče su islamisti napali u lipnju a Vareš je pau u studenom 1993.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 20:07 
Offline

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 6574
Bobovac je napisao/la:
Noname01 je napisao/la:

Muslimani su tu ispali pametni. Maglaj bi pao 1/1 da su i metak ispalili na naše u Usori.



Kako to? Ne razumijem.

Negdje bi naši pustili jače srpske snage i pojačali pritisak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 23:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31973
Usora je opstala kao i Ravne Brčko.
Doslovce su bili živi štit za musliće.
Oni ne bi dobili ništa da su osvojili ili jedno ili drugo.

Vareš su osvojili čisto radi gladi, jer je ovima glavna aktivnost bio šverc sa Srbima.
S time da su si tako prerezali granu na kojoj su sjedili, jer im je preko Vareša ulazila klopa, a i nešto vojnih potrepština.

Kakanj su osvojili jer su htjeli glumiti silu, a Bugojno, Travnik i IstoĆni, jer su ih preplavili raznoraznim izbjeglicama koje su onda smjestili po hr. kućama.
Eventualno je tu Konjic neki gradić (di je omjer bez izbjeglica bio 1 vs 3), a Fojnica i Jablanica su sela.
Svugdje ostalo su realno popušili.

U Srebernici i istočnoj Bosni su popušili jer su od tamo izvlačili vojsku da napadaju i pljačkaju hr. sela po središnjoj Bosni i sjevernoj Hercegovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31973
Noname01 je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:


Kako to? Ne razumijem.

Negdje bi naši pustili jače srpske snage i pojačali pritisak.


Da je pala Usora, naši bi zatvorili sve ispod Maglaja.
A onda bi ih Srbi zatvorili tu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 stu 2024, 22:06
Postovi: 4714
Lokacija: Dridska Župa
Ceha je napisao/la:
Usora je opstala kao i Ravne Brčko.
Doslovce su bili živi štit za musliće.
Oni ne bi dobili ništa da su osvojili ili jedno ili drugo.

Vareš su osvojili čisto radi gladi, jer je ovima glavna aktivnost bio šverc sa Srbima.
S time da su si tako prerezali granu na kojoj su sjedili, jer im je preko Vareša ulazila klopa, a i nešto vojnih potrepština.

Kakanj su osvojili jer su htjeli glumiti silu, a Bugojno, Travnik i IstoĆni, jer su ih preplavili raznoraznim izbjeglicama koje su onda smjestili po hr. kućama.
Eventualno je tu Konjic neki gradić (di je omjer bez izbjeglica bio 1 vs 3), a Fojnica i Jablanica su sela.
Svugdje ostalo su realno popušili.

U Srebernici i istočnoj Bosni su popušili jer su od tamo izvlačili vojsku da napadaju i pljačkaju hr. sela po središnjoj Bosni i sjevernoj Hercegovini.



Vareš je bio spona Tuzle i Zenice također.

_________________
Hrvatski Džihad je dielo visokog intelektulnog i moralnog dosega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 07 tra 2026, 23:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 7670
Usora-Maglaj-Žepće je bila najbizarnija geografska situacija u ratu:
Usora je bila hrvatska enklava odvojena od druge hrvatske enklave Žepće muslimanskom enklavom Maglaj.
Maglaj je bio muslimanska enklava odvojena od muslimanskog mainlanda hrvatskom enklavom Žepće.
Srbi su bili s tri strane: zapad, sjever i istok, s tim što je Ozrenski džep na istočnoj strani bio ugrožen mogućnošću da postane enklava.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 08 tra 2026, 00:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 23:11
Postovi: 145
Lokacija: Banja Luka
Usora nije predstavljala problem za VRS, a onog momenta kad se odustalo od zauzimanja tešanjske enklave nisu postojali nikakvi planovi da se prema usori (i tešnju) ide ofanzivno. Bilo je pregovora da se kao i HVO iz žepča pridruže VRS, ali do toga nije došlo prvenstveno jer je Usora imala narod u Žabljaku na muslimanskoj strani pa prosto nisu smjeli puno da talasaju. (tako nam je rečeno od strane žepaka, ne mora biti tačno)
Inače, čvrsti borci su bili, sa malo resursa su uradili puno.

_________________
S Verom u Boga
Treci ili U smrt!

:)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 08 tra 2026, 03:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 913
Lokacija: USORA! HRHB
Brkati Zastavnik je napisao/la:
Usora nije predstavljala problem za VRS, a onog momenta kad se odustalo od zauzimanja tešanjske enklave nisu postojali nikakvi planovi da se prema usori (i tešnju) ide ofanzivno. Bilo je pregovora da se kao i HVO iz žepča pridruže VRS, ali do toga nije došlo prvenstveno jer je Usora imala narod u Žabljaku na muslimanskoj strani pa prosto nisu smjeli puno da talasaju. (tako nam je rečeno od strane žepaka, ne mora biti tačno)
Inače, čvrsti borci su bili, sa malo resursa su uradili puno.


Zanima me kojeg trenutka ste odustali od zauzimanja?
18.2.94 ste izveli doduše neuspješnu akciju Prsten gdje ste nam zadali najteže gubitke u čitavom ratu.
4 poginula, 5 ranjenih i 11 zarobljenih pripadnika 110.bigade HVO.
Mjesec dana prije je bio tenkovski napad na Komin…Itd.
To je samo par dana prije potpisivanja primirja između HVO-a i Armije, mjesec prije uspostave Federacije.

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 08 tra 2026, 10:30 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 10673
Koliko me sjecanje sluzi, a sluzi, od zauzimanja puta Doboj Teslic sa srpske strane "odustalo se" nakon sto su im muslimani i Hrvati na tom bojistu razbucali Lisicine tenkove tamo na uscu Usore i jos par bojisnica okolo.

Mladicevi neostvareni planovi, spajanje dolinom Usore i Krivaje, spajanje Vozuce preko Olova sa Sokocem. Olovo nikad zauzeli, Usoru nikad zauzeli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 08 tra 2026, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 23:11
Postovi: 145
Lokacija: Banja Luka
Lisica za tu akciju nikad nije imao naredbu iz korpusa, ali to nije toliko ni bitno.
Da je za VRS to bilo od krucijalne vaznosti, poput koridora ili Srebrenice, VRS bi angazovala dovoljno snaga i rijesila problem. Tako se desavalo kroz istoriju u svim ratovima i hrabrost i sposobnost onih koji se brane, iako igra ulogu, nikad nije od presudne vaznosti nego uvijek i na svakom mjestu omjer angazovane vatrene moci i volje da se nesto uradi.
VRS je angazovala vise snaga da "odbrani" zepce nego sto je ikad bilo angazovano snaga na linijama i akcijama prema Usori. Postojao je jasan interes da se muslimanima ne dozvoli povezivanje zenickog i tuzlanskog basena, i naravno tesnja jer bi to bilo katastrofalno za doboj-teslic-ozren teritorije.

Inace mislim da poredjenje usora/srebrenica i nije na mjestu, te dvije "enklave" nisu imale ni priblizno istu vaznost.

_________________
S Verom u Boga
Treci ili U smrt!

:)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 08 tra 2026, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 913
Lokacija: USORA! HRHB
Lisica je akciju Ušće vodio od 19-23.3.93godine.

Zanima me kad se odustalo od toga da se zauzme Usora i Tešanj? (područje pod kontrolom HVO-a je bilo veće od onog što je kasnije postalo Općina).
Ovo se slažem da se nikad nisu angažirale snage koje su napadale koridor i Srebrenicu što je i normalno jer nije imalo isto značenje, ali se pokušavalo sa sasvim solidnim snagama uzeti Usora i to područje i to u više navrata.
Situacija je bila poprilično složena, ali je tadašnje političko i vojno rukovodstvo bilo dovoljno mudro i pametno da oteže s vama pregovore, a da i ne zarati s Muslimanima.
Kod Muslimana Tešnja je isto tako bilo pametnih i mudrih ljudi, koji nisu ispoštovali zapovjedi iz Sarajeva da nas se pod svaku cijenu počini, jer su znali za naše razgovore i sastanke sa VRS, pa bi se i oni doveli u još težu situaciju, a i jedni i drugi smo bili u okruženju.
Da ne širim previše, završilo je najbolje za nas. Sačuvali ljude i prostor, ostali svoji na svom.

Brkati evo što tvoji pišu o operaciji Prsten.

https://lpbr-prnjavor.info/doboj-prsten-1994/

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je Srebrenica pala dok Usora nije, obje su bile enklave odsječene od pomoći?
PostPostano: 08 tra 2026, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 23:11
Postovi: 145
Lokacija: Banja Luka
O toj operaciji ne znam ništa, u to vrijeme sam bio u žepačkom kraju... :D. Lično sam se uvijek pitao šta je vas u Usori sprečavalo da se "pomirite" sa nama odnosno da napravite istu stvar kao i Žepčaci, osim ako je tačna ta priča o muslimanskoj ucjeni za Žabljak.

Moguće je da bi za vas bilo gore tući se sa muslimanima nego sa nama, ali ko zna. Ako možeš nešto na tu temu, opširnije? Da sad ne gnjavim kako je u vrijeme saveza bilo, ali evo dovoljno je reći da su sasvim normalno sa oružjem pripadnici HVO dolazili u Teslić da kupe šta im treba, nije im trebala nikakva posebna dozvola i uopšte nije bilo incidenata.

_________________
S Verom u Boga
Treci ili U smrt!

:)


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Teuton i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO