HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 14:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 vel 2012, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta


:thumbup

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 10:00 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
Cro1 je napisao/la:
Zašto su neka sela iz ove općine pripojena muslimanskoj općini Bihać (uz granicu s RH)?

Zato sto ih je drzala ARBIH...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 10:00 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
Zadar1993 je napisao/la:
Cro1 je napisao/la:
Zašto su neka sela iz ove općine pripojena muslimanskoj općini Bihać (uz granicu s RH)?


Zbog toga što su bila većinski muslimanska inače, a drugi razlog je mislim bio da se odsječe Donji Lapac od svoje "braće" u Bosni .

Bila su vecinski srpska...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 10:02 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
zapovjednik je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Zbog toga što su bila većinski muslimanska inače, a drugi razlog je mislim bio da se odsječe Donji Lapac od svoje "braće" u Bosni .

Bila su vecinski srpska...


Znaci ABiH etnicki ocistila ta sela?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 10:26 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
VUKsaJUGA je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Bila su vecinski srpska...


Znaci ABiH etnicki ocistila ta sela?

Koliko znam,Srbi su i danas tu vecina... :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 12:51 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
zapovjednik je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:

Znaci ABiH etnicki ocistila ta sela?

Koliko znam,Srbi su i danas tu vecina... :kava


AHA ja ti znas i da u gradu orasju zivi 70% muslimana :neznam
valjda tako znas da su Srbi tu i danas vecina, ok samo cudno da niko osim tebe nezna!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 13:06 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
VUKsaJUGA je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Koliko znam,Srbi su i danas tu vecina... :kava


AHA ja ti znas i da u gradu orasju zivi 70% muslimana :neznam
valjda tako znas da su Srbi tu i danas vecina, ok samo cudno da niko osim tebe nezna!

Pitaj Dudua...ko je vecina u gradu Orasju...a moze ti odgovoriti i za ova sela oko Martin broda...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
zapovjednik je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Zbog toga što su bila većinski muslimanska inače, a drugi razlog je mislim bio da se odsječe Donji Lapac od svoje "braće" u Bosni .

Bila su vecinski srpska...


Jest, točno, mislio sam da je i Kulen Vakuf prije rata bio u općini Drvar :palacgore1 .
Jedino nisam siguran da je Martin Brod držala ABiH , tu je otrpilike bilo mjesto gdje su se spajali HV/HVO i ABiH .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Zadar1993 je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Bila su vecinski srpska...


Jest, točno, mislio sam da je i Kulen Vakuf prije rata bio u općini Drvar :palacgore1 .
Jedino nisam siguran da je Martin Brod držala ABiH , tu je otrpilike bilo mjesto gdje su se spajali HV/HVO i ABiH .


Evo pogledao sam čini se da je taj južni dio današnje općine Bihać, odnosno prijeratne općine Drvar držao ipak HVO/HV.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 15:11 
Offline

Pridružen/a: 10 pro 2011, 18:21
Postovi: 316
Lokacija: Dalmacija
Eto, i to smo dali Muslimanima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Tuđman se skoro zaratio sa SFOR-om zbog Martin Broda mislim 98 ili 99...smatrao je da je to dio RH.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21547
zapovjednik je napisao/la:
Cro1 je napisao/la:
Zašto su neka sela iz ove općine pripojena muslimanskoj općini Bihać (uz granicu s RH)?

Zato sto ih je drzala ARBIH...

HVO je to sve držao 95.
Zadar1993 je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Bila su vecinski srpska...

Jest, točno, mislio sam da je i Kulen Vakuf prije rata bio u općini Drvar :palacgore1 .
Jedino nisam siguran da je Martin Brod držala ABiH , tu je otrpilike bilo mjesto gdje su se spajali HV/HVO i ABiH .

To im je dano bezveze. Cijelu drvarsku (i jug petrovačke) općinu je držao HVO. U principu, zapad Drvara je predviđen waskingtonom da uđe u USK ali puno manji dio.
Ministry of Sound je napisao/la:
Tuđman se skoro zaratio sa SFOR-om zbog Martin Broda mislim 98 ili 99...smatrao je da je to dio RH.

U principu bi i trebao biti. Kao i potplješivička sela.
A da se granica čisto objektivno gleda u RH bi trebao biti i Neum i barem jug općine ravno. Možda i Bosanski Brod (odnosno južna polovina Broda na Savi). I da sada nejdemo dalje :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 vel 2012, 17:38 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
Zadar1993 je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Bila su vecinski srpska...


Jest, točno, mislio sam da je i Kulen Vakuf prije rata bio u općini Drvar :palacgore1 .
Jedino nisam siguran da je Martin Brod držala ABiH , tu je otrpilike bilo mjesto gdje su se spajali HV/HVO i ABiH .

Kulen Vakuf je bio u opstini Bihac...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 02 svi 2012, 23:38 
Offline

Pridružen/a: 16 tra 2012, 20:48
Postovi: 22
Pretpostavljam da se u Drvaru Hrvat i Srbi dobro slažu i da bi Srbi pristali biti dijelom hrvatskog entiteta ako dođe do podjele FBIH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 22 svi 2012, 08:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
zapovjednik je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:

AHA ja ti znas i da u gradu orasju zivi 70% muslimana :neznam
valjda tako znas da su Srbi tu i danas vecina, ok samo cudno da niko osim tebe nezna!

Pitaj Dudua...ko je vecina u gradu Orasju...a moze ti odgovoriti i za ova sela oko Martin broda...


Kakvi muslimani u orašju i većina???? na prostoru oraške općine danas živi preko 20 000 hrvata. u gradu je novo naselje, koje je ogromno i doslovno je 100% hrvatsko. tamo su kuće pravili hrvati iz šamca, modriče, dervente, broda, gradačca, ali i ljudi iz oraških sela. muslimani većina... koja glupost. :smajl052

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 srp 2012, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Za koga su Srbi navijali u Drvaru?

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 sij 2013, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Citat:
Mada još nije objelodanjeno, Drvno-prerađivačko poduzeće "Finvest", čiji je vlasnik hrvatski biznismen Marijan Filipović, prestalo je s radom. Kapije poduzeća su zatvorene, a radnicima posljednjeg dana prethodne godine nije ni priopćeno trebaju li dolaziti na posao ili ne.

Radnici su se danas vratili s kapija tvrtke, čime je nagoviješten najgori scenarij kojim je više od 300 drvarskih obitelji dovedeno na rub egzistencije.

Kompanija radnicima duguje devet plaća, a duže vrijeme nisu im uplaćivani ni doprinosi.

Mnogi radnici su u posljednjih nekoliko godina primani na rad na određeno vrijeme - da bi poduzeće, koje je u milijunskim gubicima, dobilo podsticaje, a nakon toga su - otpuštani.

Ni stalno zaposleni nisu dobro prošli, jer im tvrtka, uz devet plaća, duguje i uplate doprinosa za pet godina.

Vijest o prestanku rada "Finvesta" u Drvaru nitko od općinskih dužnosnika nije želio komentirati.

Samo je načelnik drvarske općine Stevica Lukač potvrdio Srni da je "Finvest“, najvjerojatnije, prestao s radom.

"Iz ovog poduzeća ni danas nitko ništa nije priopćio, jer u tvrtki nema nikoga, ali sve su prilike da je kompanija prestala sa radom. Ranije se događalo da 'Finvest' zbog neredovitog izmirenja obveza prema dobavljačima nakratko obustavi proizvodnju, ali sada je gotovo sigurno da je kraj", kaže Lukač.

U Drvaru se spekulira da je hrvatski biznismen Marijan Filipović "mutnom privatizacijom" prije petnaestak godina nezakonito prisvojio imovinu nekadašnjeg "Šipad-Grmeča".

To tvrdi i Brane Kecman, predsjednik Skupštine Udruženja dioničara "Šipad-Grmeča“, koji kaže da je "Grmeču" nanesena višemilijunska šteta.

Udruženje je tužilo "Finvest" i njegovog vlasnika još 2005. godine i nadaju se da će konačno Ustavni sud presuditi u njihovu korist. Tužbu najavljuju i radnici "Finvesta".

Inače, "Finvest" je, prema poreskim dugovanjima, među tri najveća dužnika u Hercegbosanskoj županiji s dugom većim od četiri milijuna maraka.

Ovo poduzeće "Hercegbosanskim šumama" duguje skoro deset milijuna za sirovinu, dok su dugovanja za struju i komunalije dostigli milijun maraka.

Imovina biznismena Marijana Filipovića, kako pišu hrvatski mediji, prije nekoliko godina procijenjena je na oko 50 milijuna eura i svrstan je među deset najbogatijih Hrvata.

Njegov "Finvest", sa sjedištem u Čabru, u Gorskom Kotaru (Hrvatska), najveći je prerađivač drveta na prostoru bivše Jugoslavije, a osim Hrvatske najviše koncesija na šume imao je upravo u BiH.


Toliko o najvećem rvatskom dobrotvoru :kava

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 sij 2013, 17:40 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13482
Lokacija: ZG
TG-B.B.B je napisao/la:
Citat:
Mada još nije objelodanjeno, Drvno-prerađivačko poduzeće "Finvest", čiji je vlasnik hrvatski biznismen Marijan Filipović, prestalo je s radom. Kapije poduzeća su zatvorene, a radnicima posljednjeg dana prethodne godine nije ni priopćeno trebaju li dolaziti na posao ili ne.

Radnici su se danas vratili s kapija tvrtke, čime je nagoviješten najgori scenarij kojim je više od 300 drvarskih obitelji dovedeno na rub egzistencije.

Kompanija radnicima duguje devet plaća, a duže vrijeme nisu im uplaćivani ni doprinosi.

Mnogi radnici su u posljednjih nekoliko godina primani na rad na određeno vrijeme - da bi poduzeće, koje je u milijunskim gubicima, dobilo podsticaje, a nakon toga su - otpuštani.

Ni stalno zaposleni nisu dobro prošli, jer im tvrtka, uz devet plaća, duguje i uplate doprinosa za pet godina.

Vijest o prestanku rada "Finvesta" u Drvaru nitko od općinskih dužnosnika nije želio komentirati.

Samo je načelnik drvarske općine Stevica Lukač potvrdio Srni da je "Finvest“, najvjerojatnije, prestao s radom.

"Iz ovog poduzeća ni danas nitko ništa nije priopćio, jer u tvrtki nema nikoga, ali sve su prilike da je kompanija prestala sa radom. Ranije se događalo da 'Finvest' zbog neredovitog izmirenja obveza prema dobavljačima nakratko obustavi proizvodnju, ali sada je gotovo sigurno da je kraj", kaže Lukač.

U Drvaru se spekulira da je hrvatski biznismen Marijan Filipović "mutnom privatizacijom" prije petnaestak godina nezakonito prisvojio imovinu nekadašnjeg "Šipad-Grmeča".

To tvrdi i Brane Kecman, predsjednik Skupštine Udruženja dioničara "Šipad-Grmeča“, koji kaže da je "Grmeču" nanesena višemilijunska šteta.

Udruženje je tužilo "Finvest" i njegovog vlasnika još 2005. godine i nadaju se da će konačno Ustavni sud presuditi u njihovu korist. Tužbu najavljuju i radnici "Finvesta".

Inače, "Finvest" je, prema poreskim dugovanjima, među tri najveća dužnika u Hercegbosanskoj županiji s dugom većim od četiri milijuna maraka.

Ovo poduzeće "Hercegbosanskim šumama" duguje skoro deset milijuna za sirovinu, dok su dugovanja za struju i komunalije dostigli milijun maraka.

Imovina biznismena Marijana Filipovića, kako pišu hrvatski mediji, prije nekoliko godina procijenjena je na oko 50 milijuna eura i svrstan je među deset najbogatijih Hrvata.

Njegov "Finvest", sa sjedištem u Čabru, u Gorskom Kotaru (Hrvatska), najveći je prerađivač drveta na prostoru bivše Jugoslavije, a osim Hrvatske najviše koncesija na šume imao je upravo u BiH.


Toliko o najvećem rvatskom dobrotvoru :kava


Da i ja sam snimio u startu da tu nešto smrdi kod velikog dobrotvora ...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 28 ožu 2013, 00:34 
Offline

Pridružen/a: 28 ožu 2013, 00:09
Postovi: 10
Lokacija: Tomislavgrad
Srbi iz Martin Broda su organizirali referendum (nakon njega su se prikljucili Bihacu) za pripajanje Bihacu zato sto su smatrali da su u opasnosti od hrvatske politike i hrvatske zupanije dok su pod Drvarom. Tako su sami sebi dali jos vise problema, a mi Hrvati u bih smo ostali bez vrlo vrijedne unske zeljeznice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 28 ožu 2013, 00:38 
Offline

Pridružen/a: 28 ožu 2013, 00:09
Postovi: 10
Lokacija: Tomislavgrad
Stranke s hrvatskim predznakom u Drvaru po izborima:
izbori 2008.g. : 7,64%
izbori 2012.g. : 9,66%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 01:52 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Pozdrav svima. U Drvaru živim od 09-og mjeseca 1995.g. , ostao sam još tu zbog posla.Svjedokom sam života u njemu i ostalog tih skoro 18 godina a i sadašnjeg. Rado ću vam govoriti o tome.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 07:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
GRMEC 22 je napisao/la:
Pozdrav svima. U Drvaru živim od 09-og mjeseca 1995.g. , ostao sam još tu zbog posla.Svjedokom sam života u njemu i ostalog tih skoro 18 godina a i sadašnjeg. Rado ću vam govoriti o tome.


Pozdrav!

Zanimalo bi me pročitati:
a) kakvo je općenito stanje u gospodarstvu, odnosno kakvi su trendovi?
b) kakvo je tvoje iskustvo s radom sadašnjih općinskih vlasti?
c) postoji li organizirani oblik društvenog života (djelovanje kakvih udruga)?
d) tvoja sjećanja na SFOR-ove deložacije Hrvata?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 14:08 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Finvest gdje u proizvodnji radilo 300-400 ljudi početkom ove godine je propao. Postoji nekoliko manjih privatnih pilana, obično sa po nekoliko uposlenih radnika "na crno" koje se svode na rezanje i prodavanje daske, kriminal sa eksploatacijom šume, nekoliko domaćinstava po selima sa 100-200 ovaca za neku skromnu egzstenciju, oko 20 ugostiteljskih objekata, nešto manje trgovinskih radnji. Bilo je pokušaja da uđe "konzum" što oćinske vlasti spriječavaju, tri benzinske crpke, sa obnovom muzeja i Titove pećine bilo pokušaja sa turizmom gdje u prolazu navrati poneki Slovenac nezadržavajući se dugo.
Postoji kulturno umj. društvo, lovačko društvo, neka kao nevladina udruga žena
SFOR je znao nekada na svoju ruku vršiti pretres kuća. Deložacije su vršile općinske vlasti.Počele su nešto kasnije nego u drugim mjestima BiH, da bih do kulminacije došlo u drugoj polovini 2001 i prvoj polovini 2002.g. gdje uglavnom nije poštovana propisana procedura ,sve to uz blagoslov stožernog HDZ.U to vrijeme bilo je teško unajmiti stan ili kuću od domaćih Srba što zbog mržnje, a oni normalni među njima bili su pod pritiskom i prijetnjom svojih vlastodržaca.Sjećam se da je postojao organizirani prijevoz radnika iz B.Petrovca gdje je bilo lakše unajmiti kuću ili stan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
GRMEC 22 je napisao/la:
Finvest gdje u proizvodnji radilo 300-400 ljudi početkom ove godine je propao. Postoji nekoliko manjih privatnih pilana, obično sa po nekoliko uposlenih radnika "na crno" koje se svode na rezanje i prodavanje daske, kriminal sa eksploatacijom šume, nekoliko domaćinstava po selima sa 100-200 ovaca za neku skromnu egzstenciju, oko 20 ugostiteljskih objekata, nešto manje trgovinskih radnji. Bilo je pokušaja da uđe "konzum" što oćinske vlasti spriječavaju, tri benzinske crpke, sa obnovom muzeja i Titove pećine bilo pokušaja sa turizmom gdje u prolazu navrati poneki Slovenac nezadržavajući se dugo.
Postoji kulturno umj. društvo, lovačko društvo, neka kao nevladina udruga žena
SFOR je znao nekada na svoju ruku vršiti pretres kuća. Deložacije su vršile općinske vlasti.Počele su nešto kasnije nego u drugim mjestima BiH, da bih do kulminacije došlo u drugoj polovini 2001 i prvoj polovini 2002.g. gdje uglavnom nije poštovana propisana procedura ,sve to uz blagoslov stožernog HDZ.U to vrijeme bilo je teško unajmiti stan ili kuću od domaćih Srba što zbog mržnje, a oni normalni među njima bili su pod pritiskom i prijetnjom svojih vlastodržaca.Sjećam se da je postojao organizirani prijevoz radnika iz B.Petrovca gdje je bilo lakše unajmiti kuću ili stan.


Hvala na odgovorima.

Tko drži male pilane, trgovine, ugostiteljske radnje i benzinske? Kakav je omjer Hrvata i Srba?


Samo je jedno lovačko društvo ili ih ima više?

Udruženje lovaca Drvar drže Srbi (tajnik Krstan Vukobrad)? ULD je članica Savez lovačkih organizacija BiH, a ne LS HB.

Djeluje li još Lovačka udruga "Sveti Hubert" Drvar? Nema ih na popisu članica LS HB.


Je li srpska mržnja s vremenom splasnula?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Grmeč, iz kojih krajeva ima danas Hrvata u Drvaru?

Znam da su u početku bili najbrojniji Kakanjci i Komušanci.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO