HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 17:36.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 21:53 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Pilane u podjednakom omjeru, trgovine i ugos. objekte oko 3/4 drže Srbi. Benzinske po jedna Ina i Energopetrol, treća je privatna BM vlasnika iz Livna.
Sv. Hubert pripojilo se Udruženju lovaca Drvar tako da je sada jedno Lovačko društvo.
Zanimljivo je da su iskazivanje mržnje i pritisci ublaženi sa istim trenutkom kada su Hrvati svedeni na beznačajan broj. Znači riječ je o politici, a cijelo vrijeme općinske vlasti su Dodikov SNSD. Odnosi među običnim svjetom mislim da su sada normalni.
Hrvati koji su danas u Drvaru 70-80% iz Vareša, uglavnom ostali zbog boljih radnih mjesta koje drugdje nebih mogli dobiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 05 tra 2013, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
GRMEC 22 je napisao/la:
Pilane u podjednakom omjeru, trgovine i ugos. objekte oko 3/4 drže Srbi. Benzinske po jedna Ina i Energopetrol, treća je privatna BM vlasnika iz Livna.
Sv. Hubert pripojilo se Udruženju lovaca Drvar tako da je sada jedno Lovačko društvo.
Zanimljivo je da su iskazivanje mržnje i pritisci ublaženi sa istim trenutkom kada su Hrvati svedeni na beznačajan broj. Znači riječ je o politici, a cijelo vrijeme općinske vlasti su Dodikov SNSD. Odnosi među običnim svjetom mislim da su sada normalni.
Hrvati koji su danas u Drvaru 70-80% iz Vareša, uglavnom ostali zbog boljih radnih mjesta koje drugdje nebih mogli dobiti.


Kakav je sastav stanovništva u mjestu i općini (stalno naseljenih)?

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 06 tra 2013, 00:16 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Govore o oko 8000 ukupno, što je više propaganda ili se orjentiraju prema izdatim CIPS osbnim iskaznicama.A svi koji su završili izvan BiH pravili su tu osobne. Realna brojka je u optimističnoj varijanti 5500-6000 od čega Hrvata prema Župniku nešto preko 600. Gro stanovništva je u promjeru 5 km oko grada.U udaljenijim selima par stotina staraca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 06 tra 2013, 00:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
GRMEC 22 je napisao/la:
Govore o oko 8000 ukupno, što je više propaganda ili se orjentiraju prema izdatim CIPS osbnim iskaznicama.A svi koji su završili izvan BiH pravili su tu osobne. Realna brojka je u optimističnoj varijanti 5500-6000 od čega Hrvata prema Župniku nešto preko 600. Gro stanovništva je u promjeru 5 km oko grada.U udaljenijim selima par stotina staraca.


Hvala. :palacgore1

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 06 tra 2013, 01:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Ima li Drvar kakav noćni život? Pretpostavljam da ne ali eto pitam.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 06 tra 2013, 20:21 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Ima i to


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 tra 2013, 00:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5895
Dati Srbima nešto kinte da se isele u neki perspektivniji kraj.
Drvar je rupa, za Srbe nema neke važnosti, a za Hrvate je važan kao zaleđe.
Nije se smjela dopustiti dekroatizacija Dravara nakon 2000.

Znam je je to srpsko skoro siključivo u zadnjih 200-300 godina, no geopolitika je prioritet. Tu, u Petrovcu, Glamoču...

Povijest amo, poviejst tamo, Kraljeva Sutjeska je za nas važna koliko srpski manastiri na Kosovu
za Srbe. Izolirana mjesta za koje bi trebali specijalni status, ali nam
tamo nema života na dulje staze.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 tra 2013, 01:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Hroboatos je napisao/la:
Dati Srbima nešto kinte da se isele u neki perspektivniji kraj.
Drvar je rupa, za Srbe nema neke važnosti, a za Hrvate je važan kao zaleđe.
Nije se smjela dopustiti dekroatizacija Dravara nakon 2000.


Znam je je to srpsko skoro siključivo u zadnjih 200-300 godina, no geopolitika je prioritet. Tu, u Petrovcu, Glamoču...

Povijest amo, poviejst tamo, Kraljeva Sutjeska je za nas važna koliko srpski manastiri na Kosovu
za Srbe. Izolirana mjesta za koje bi trebali specijalni status, ali nam
tamo nema života na dulje staze.


Za to se obrati idiotu Ante Jelaviću kojemu se predlagalo da se Hrvatima napravi naselje gdje bi oni bili vlasnici, ali kita.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 tra 2013, 02:27 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Da. Nešto kinte se moglo dati 2000 da je bilo "sikirajućih".U dogledno vrijeme od Livanjskog polja do Bihaća "park prirode".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 tra 2013, 11:55 
Offline

Pridružen/a: 07 tra 2013, 11:46
Postovi: 4
1) Mozes li kazat nesto o gradnji katolicke crkve? Cuo sam da je napravljena zupna kuca.
2) Kakvo je tvoje misljenje o mogucnosti ostanka naseljenih Hrvata u Drvaru? Kakvo je raspolozenje kod Hrvata? Smatraju li Drvar svojim gradom?
3) Da li je itko od raseljnih Hrvata uspio kupit neku nekretninu u Drvaru?
4) Mozes li nesto kazat koliko je Hrvata dobilo stan u onim novim zgradama koje je financirao HB-kanton?
Unaprijed Hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 tra 2013, 11:56 
Offline

Pridružen/a: 07 tra 2013, 11:46
Postovi: 4
Jos jedno pitanje, sta mislis kakva je starosna struktura stanovnistva kod Hrvata i Srba u Drvaru?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 07 tra 2013, 15:12 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Kao improvizirana crkva sa dograđenim zvonikom koristi se bivši Dom kulture.
Naravno da općinske vlasti neće svojom voljom nikada dati zemljište i lokacijske dozvole za crkvu.
Dok i nije bilo Srba znalo se koje zemljište je državno. I sada se ima zemljišna parcela , još ovdje po bagatelnim cijenama može se kupiti zemlje. Dakle da je netko imao i ima namjeru mogao je, može sagraditi katedralu.
Mogućnost ostanka:većina ima pripremljen teren u drugim mjestima, dobronamjerni roditelji neće djeci savjetovati tu sreću da traže.
Neki su kupili nekretnine, neki postanari. Isključivi kriterij za dobiti stan koji je gradio HBŽ bila je kolika je čija moć da sam sebi namjesti, tako u taj paket upadoše i profiteri koji posjeduju zdanja na atraktivnim lokacijama na Jadranu. Istvremeno u uptrebi ostade alternativni smještaj(bivša psihijatrija) u neljudskim uvjetima.
Srbi su stariji u prosjeku, skoro svaki treći umirovljenik. Ukupan broj učenika osnovna i srednja škola nepunih 700.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 tra 2013, 01:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Dati Srbima nešto kinte da se isele u neki perspektivniji kraj.
Drvar je rupa, za Srbe nema neke važnosti, a za Hrvate je važan kao zaleđe.
Nije se smjela dopustiti dekroatizacija Dravara nakon 2000.
Znam je je to srpsko skoro siključivo u zadnjih 200-300 godina, no geopolitika je prioritet. Tu, u Petrovcu, Glamoču...
Povijest amo, poviejst tamo, Kraljeva Sutjeska je za nas važna koliko srpski manastiri na Kosovu
za Srbe. Izolirana mjesta za koje bi trebali specijalni status, ali nam
tamo nema života na dulje staze.

Ta rupa se trenutno ne razvija, pa će Srbi prije ili kasnije odseliti.
Osobno mislim da bi bilo bolje da se razmjeni za par graničnih sela, kao i onaj pojas u Posavini (trokut Ukrina-Bosna-Sava i sjever Šamca), ali s obzirom na status coitus lupus-a što se Srba tiče realno može ostati i nama (uz to da nam daju/vrate gore naveden prostor).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 tra 2013, 08:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8165
Lokacija: Na rubu egzistencije
Hroboatos je napisao/la:
Nije se smjela dopustiti dekroatizacija Dravara nakon 2000.

što nisi doselio?

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 tra 2013, 08:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Hroboatos je napisao/la:
Dati Srbima nešto kinte da se isele u neki perspektivniji kraj.
Drvar je rupa, za Srbe nema neke važnosti, a za Hrvate je važan kao zaleđe.
Nije se smjela dopustiti dekroatizacija Dravara nakon 2000.


Ma kakva rupa ? Krajolik me podsjeća na Švicarsku,predivno izgleda.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 tra 2013, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Tu je trebalo pametnije. Trebalo se izgraditi nove kuće na kupljenom zemljištu da sve bude legalno i nemaju te od kuda tjerati. Za to je bilo snage i love.

Trebali su pametni ljudi to predvidjeti.

A onda bi sve bilo drugačije.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 08 tra 2013, 10:30 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Krajolik jest lijep, ipak žešća vukojebina. Prva normalna mjesta Livno 105 km, Bihać u USK 87 km.
Kada se analizira od 1995 ne ulazeći sada u smisao i opravdanost jasno je da se to moglo probaviti sa ozbiljnom politikom.
Tih 5000 Srba mahom sirotinje i nepismenih neznam gdje i kome bih mogli biti "neki faktor".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 09 tra 2013, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Ja sam prije mislio da je Drvar razvijen, moderan grad jer je tu bio desant na Drvar ali očito nije. Čudno mi je da komunistička vlast nije razvila taj kraj.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 09 tra 2013, 13:03 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Bio razvijen i bogat pa propao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 15 sij 2014, 06:08 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2011, 18:10
Postovi: 255
Radnici Finvesta ne dopuštaju iznošenje strojeva

Citat:
Finvest, nekadašnji gigant Grmeč, bivša pilana koja je upošljavala preko 600 ljudi, koja duguje šumskom gospodarskom društvu „Hercegbosanske šume“ 11 miliona KM, danas je bila mjesto sumnjivih radnji. Naime, iz Finvesta su se kamionima izvozili strojevi, pokretne trake i sve ostalo što se može iznijeti. Kako nam je rekao Mićo Rakić, bivši uposlenik Finvesta, radnicima se duguje 6-8 plaća, nisu uplaćeni doprinosi, te su otpušteni i ostavljeni na ulici. U protekloj godini 80-ak radnika je podnijelo tužbe nadležnom sudu protiv Finvest-a zbog potraživanja, a nove tužbe pristižu i ove godine, doznajemo iz Centra za građansku suradnju iz Livna, koji inače radi na zaštiti prava radnika i surađuje s radnicima iz Drvara.

Kamioni sa natovarenim strojevima su navodno krenuli za Karlovac u Republici Hrvatskoj. Gospodin Rakić je o svemu obavijestio policiju, ali i Stevicu Lukača, načelnika općine Drvar. Osim policije, radnici su, kako saznajemo, također dojavili nelegalni odvoz strojeva i SIPA-i , ali su im kazali da oni nemaju nadležnosti da interveniraju. Rakić je također o svemu obavijestio i policiju USK, da bi mogli zaustaviti kamione sa strojevima, ukoliko se nađu na njihovom teritoriju, u cilju prelaska granice i ulaska u RH.

U krugu pilane je, kako saznajemo od Miće Rakića, bio i direktor Finvesta Ivan Suban.

Načelnik Stevica Lukač je također kontaktirao policiju, te je kazao da će učiniti sve što je u njegovoj nadležnosti. Mićo Rakić, bivši uposlenik Finvesta, je telefonski pokušao kontaktirati i Anku Papak Dodik, ministricu gospodarstva HBŽ, ali kako nam je rekao, nije uspio stupiti u kontakt s ministricom.

Radnici su složni u tome da neće dopustiti da se strojevi iznesu, jer oni žele da se ponovno uspostavi proizvodnja, te da se ponovno vrate na svoja radna mjesta. „Cilj našeg djelovanja nije zatvaranje firmi, prodaja njezinih strojeva, nego ponovno vraćanje u funkciju proizvodnih pogona.“ , kazao je Mićo Rakić, bivši uposlenik Finvesta i Drvobesta.

Podsjetimo, Mićo Rakić je dobio otkaz u Drvobestu i Finvestu jer je zajedno s radnim kolegama osnovao sindikat, te se na taj način pokušao izboriti za zarađene plaće koje im nisu isplaćene i doprinose koji im nisu uplaćeni.


http://www.cgs-livno.net/index.php?lang=en


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 15 sij 2014, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
hinterland je napisao/la:
Ja sam prije mislio da je Drvar razvijen, moderan grad jer je tu bio desant na Drvar ali očito nije. Čudno mi je da komunistička vlast nije razvila taj kraj.

Desant je bio na špilje oko grada, a sam grad su osnovali Austrougari nakon okupacije BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 19 sij 2014, 13:08 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
skoro i ja bio u Drvaru , koma prilaz od Petrovca preko brda i dole u rupi Drvar... grafit na jednom zidu : čirilica is not ded ,naravno čirilicom napisano lol


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 23 sij 2014, 13:52 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2011, 18:10
Postovi: 255
Prilikom blagoslova obitelji u Drvaru popisano 450 katolika u 140 obitelji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 02 vel 2014, 01:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7986
Ceha je napisao/la:
hinterland je napisao/la:
Ja sam prije mislio da je Drvar razvijen, moderan grad jer je tu bio desant na Drvar ali očito nije. Čudno mi je da komunistička vlast nije razvila taj kraj.

Desant je bio na špilje oko grada, a sam grad su osnovali Austrougari nakon okupacije BiH.

Ocigledno ne znas gdje je Titova pecina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 19 ožu 2014, 00:35 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
Drvar popis 2013.godine-
25 naselja..
1. naselje nenaseljeno
1. ispod 10 stanovnika..
13. naselja 10-100
6. naselja 100-500
3. naselja 500-1000
1. naselje 1000-5000

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO