Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9773
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Hrvati traže zajedništvo iseljene i domovinske Herceg Bosne
Još se dobro sjećamo našeg prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana i njegovih povijesnih riječi o nemogućnosti stvaranja slobodne i nezavisne Hrvatske bez jedinstva iseljenih i domovinskih Hrvata. On je svojom karizmom, voljom i spletom povijesnih okolnosti uspio ujediniti ta dva dijela hrvatskog naroda u zajedničkoj borbi usmjerenoj ka jednom cilju, a to je stvaranje Republike Hrvatske.
Danas, kada je na pragu stvaranje Republike Herceg Bosne kao sastavnog dijela Bosne i Hercegovine (ali opet kao zasebne države u budućoj Federaciji Bosni i Hercegovini), više nego ikada treba pozvati iseljenu Herceg Bosnu kao i iseljenu Hrvatsku na jedinstvo i zajedništvo u ovim, za nas presudnim godinama.
Zanimajući se za broj Hrvata rođenih u Bosni i Hercegovini, a koji su sada, po onome kako to statistika naziva – dijaspora, došao sam do nekih konkretnih i zanimljivih podataka.
Prema Državnom zavodu za statistiku prilikom popisa stanovništva u RH 2001. godine, podaci o broju Hrvata rođenih u Herceg Bosni (BiH), a koji žive u Republici Hrvatskoj prikazani su u sljedećoj tablici (postotak predstavlja udio Hrvata rođenih u BiH u ukupnom stanovnišvu pojedine županije):
Dakle, ukupan broj Hrvata koji su direktno vezani za Herceg Bosnu (BiH) i koji žive u našoj neposrednoj blizini (RH) iznosi 384.250, i s obzirom na broj Hrvata u Herceg Bosni (BiH), koji u 2009 godini prelazi brojku od 500.000 ljudi, čine respektabilnu dijasporu koja bi u danim trenutcima trebala i morala biti „glas“ naroda Herceg Bosne u Republici Hrvatskoj.
Prema nešto starijim podacima, koji se mogu naći na našem portalu (u sekciji „Preuzimanja“) autora Tomislava Kesića pod nazivom „Migracije Bosansko-Hercegovačkih Hrvata u razdoblju od 10. do 21. stoljeda“, nalazi se podatak o migracijama pojedinih naroda u BiH do 90-ih godina.
Tablica koja pokazuje stvarno stanje brojnosti pojedinih naroda početkom 90-ih godina ukoliko bismo „eliminirali“ imigracije i emigracije svih naroda u BiH (podaci od 1961. do 1981.):
U stupcu „Migracijski saldo“ navedena je razlika doseljenih i odseljenih stanovnika BiH. Primjerice, broj Hrvata koji su u navedenom razdoblju doselili u BiH iznosio je 82.604, dok je broj onih koji su odselili iznosio 374.870, što čini navedeni migracijski saldo od -292.266 Hrvata.
Ono što smo željeli istaknuti u ovoj kolumni je da Herceg Bosna ima jaku i brojnu dijasporu koja ne smije zaboraviti na svoju DOMOVINU, te da dijaspora MORA i treba biti glasnik domovine u svijetu.
Pozivamo Herceg Bosance u Hrvatskoj da svojim radom i djelom budu primjer svih Hrvata Herceg Bosne, a sve one „seljake“ koji su do prije neki dan dobivali ogroman medijski prostor u RH, molimo da budu toliko pametni i da se više ne eksponiraju, jer nekima nije mjesto na televiziji (bez uvrede).
Apeliramo na SVE Hrvate, ma gdje bili, da razmišljaju o Herceg Bosni kao što su 90-ih razmišljali o Hrvatskoj, jer naše je vrijeme došlo. Mediji više ne stigmatiziraju HB kao zlo, jer ona to nije (paralela sa Hrvatskom 90-ih) i samo je pitanje dana kada će ta plemenita ideja biti provedena u djelo.
Bez vas ne možemo, te vas sve pozivamo, a pogotovo Vas koji ste eksponirani u društvenom životu na zajedničko djelovanje ka stvaranju hrvatskog entiteta u BiH, kao mehanizma zaštite i opstojnosti NAŠEG naroda s „one“ strane granice.
HercegBosna.org
Vezani članci
- Demografsko stanje i procesi katolika u Bosni i Hercegovini od 1996. do 2015. godine prema izvorima Katoličke Crkve
- Hercegovina sebe raseli, nikoga ne naseli
- KARTA Najčešća prezimena u Hercegovini prema zadnjem popisu
- Mostarske osnovne škole 2013. - upisi
- Statistike Župe Vitez za 2012. godinu
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara