RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

AFERA PRISLUŠKIVANJE - SARAJEVO: Dodikov i Kopanjin tim za 'rano upozorenje' - kriminalaca

Napisano 26.04.2011. 14:12

Još uvijek se ne naziru posljedice, sigurnosne i političke afere koju je prošlog tjedna "otkrio" banjalučki dnevni list "Nezavisne novine" otkrivajući stotine i tisuće telefonskih brojeva koje, navodno ilegalno, prisluškuje državna obavještajna Agencija /OSA/;

AFERA PRISLUŠKIVANJE - SARAJEVO: Dodikov i Kopanjin tim za 'rano upozorenje' - kriminalaca

■ Sve se zna: spisak 'prisluškivanih lica' "Nezavisnim novinama" je dostavljen iz "Telekoma RS-a" ■ Tužiteljstvo BiH oklijeva da sankcionira počinitelje


Piše: Suzana Mijatović, Slobodna Bosna


Lista telefonskih brojeva, koje su po nalogu Suda i Tužiteljstva BiH u posljednje tri godine prisluškivali agenti Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), novinarima Nezavisnih novina dostavljena je iz kompanije Telekom Srpske, a ne iz državnog Ministarstva sigurnosti, kako se to u "ekskluzivnom otkriću" banjalučkog istraživačkog tima javnosti htjelo podvaliti! Popis telefonskih brojeva koje banjalučki "nezavisni novinari" objavljuju već danima, uz prigodne propratne komentare rashodovanih srpskih obavještajaca i zabrinutih SNSD-ovih parlamentaraca, bio je poznat svim nacionalnim telekom operaterima u BiH (u suprotnom bi se mobilni aparati prisluškivanih osoba mogli pratiti samo dok razgovaraju unutar svoje mreže), s oznakom tajnosti, budući da su protiv njihovih korisnika vođene višemjesečne, a u nekim slučajevima i dugogodišnje istrage, zbog sumnje da su počinili najteža kaznena djela terorizma, organiziranog kriminala, korupcije... No, činjenica da su se među više od pet tisuća navodno nezakonito prisluškivanih građana, uz vlasnike mobilnih telefona BH Telecoma, Eroneta i Mitela, našli i fiksni telefoni pretplatnika Telekoma Srpske, nedvojbeno upućuje na trag pravom izvoru informacija Nezavisnih novina.

M:tel - IMATE (NE)PRIJATELJE
Naime, u situacijama kada se prisluškuju razgovori s fiksnih telefona, nadležne službe o tome obavještavaju samo kompaniju čiji se pretplatnik opservira. Kako, međutim, banjalučki novinari ne raspolažu popisom prisluškivanih fiksnih telefona BH Telecoma i HT Mostar, nego isključivo Telekoma Srpske, posve je jasno na koji su način došli do strogo čuvanih podataka, kao i da informacije nisu procurile iz OSA-e, unatoč namjeri pravih režisera te medijske ujdurme da se ova služba svede na nivo otuđene diletantske špijunske družine. (Dodajmo tome da u Telekomu Srpske posjeduju i listu telefonskih brojeva koje prisluškuje MUP RS-a, ali su taj podatak novinari Nezavisnih novina, razumljivo, prešutili.) Što se, pak, tiče brojke od preko pet tisuća prisluškivanih telefona, informacije do kojih je došla Slobodna Bosna upućuju kako je ta brojka znatno manja, odnosno, da će biti prilično jednostavno utvrditi koji su telefonski brojevi, kada i gdje prisluškivani, i da li su agenti OSA-e imali sudske naloge. Dakako, ukoliko zvanična istraga ikada bude otvorena.
No, ako je suditi prema odsustvu zvaničnih reakcija iz Suda i Tužiteljstva BiH, ali i rukovodstva SIPA-e, koji se i dalje ne oglašavaju, premda je objavljivanje brojeva na stotine kriminalaca izravno ugrozilo više aktualnih istraga, sve su prilike da će proći još dosta vremena prije negoli na posljednji obavještajni skandal bude stavljena točka. U tom je smislu posebno interesantno da je, barem do sada, službeno reagirao jedino direktor OSA-e Almir Džuvo (iako se zbog funkcije koju obnaša to od njega najmanje očekivalo), podnoseći kaznene prijave Tužiteljstvu BiH protiv Uredništva Nezavisnih novina, ali i odgovornih osoba u kompaniji Telekom Srpske zbog odavanja tajnih podataka. Džuvo je, osim toga, jedini visoki državni dužnosnik koji je banjalučku "aferu prisluškivanje", bez ustezanja, okarakterizirao na pravi način - kao direktan udar na ustavni poredak, zakone i institucije BiH, i pokušaj organiziranog kriminala i korumpiranih lobija da zaustave istrage koje se vode protiv njih. O političkoj dimenziji napada aktualne vlasti u Republici Srpskoj i njihovih medijskih jurišnika na državne sigurnosne i pravosudne institucije pisali smo u prošlom broju "SB", a u nastavku teksta pozabavit ćemo se interesima korumpiranih lobija i njihovih skrbnika koji su, također, imali udjela u bezočnom pokušaju kompromitiranja OSA-e i njezinih čelnika.

ŽIVOT SA STRICEM

Tako se, nimalo slučajno, među desetke građana BiH koje su novinari Nezavisnih novina predano pozivali u posljednjih sedam dana, obavještavajući ih kako im se prisluškuju telefoni, našao i Đorđe Tešić, za kojeg je navedeno da živi i radi u Srbiji, a povremeno dolazi u rodni Kiseljak.
"Zašto mene da prisluškuju, nemam pojma, nisam u nikakvim kriminalnim vodama i stvarno ne znam čime se rukovode te službe", čudio se vidno uzrujan "zabrinuti građanin" Tešić, u čiju iskrenost, baš kao i u dobronamjernost novinara Nezavisnih novina, itekako valja   sumnjati.
"Slučajni   sugovornik" Nezavisnih novina Đorđe Tešić je, naime, rođeni stric i po svemu financijski guru srpskog švercera oružja Slobodana Tešića koji se  već  mjesecima  nalazi  pod istragom Tužiteljstva BiH, no bez konkretnih rezultata.
Đorđe Tešić je bio dugogodišnji predratni direktor u Tvornici konfekcije Globus u Kiseljaku, gdje i danas, u selu Gojkovac, posjeduje veleljepno imanje. BiH je napustio potkraj 1992.,  nastavljajući biznis u Srbiji, gdje je sa sobom poveo i bratića Slobodana, do rata skromnog konduktera u lokalnom autobusnom poduzeću. Pretpostavlja se da je upravo Đorđe uveo nevještog Slobodana Tešića u poslove s trgovinom oružja i pomogao mu da razvije veze, prije svih, u arapskim državama. Navodno da Đorđe Tešić ima vrijednu imovinu u Jemenu koji je, opet, godinama bio najvažnija baza za sve Slobodanove poslove, zbog kojih je, prema dokumentima State Departmenta, i zapao za oko američkim obavještajcima u toj državi.
Kako smo pisali prije tri mjeseca, krupna međunarodna zvjerka Slobodan Tešić poslovanje u BiH započeo je 2009., nakon što mu je Bezbednosno-informativna agencija Srbije (BIA), pod pritiskom stranih diplomata, uskratila suglasnost za izvoz naoružanja i vojne opreme. Po dolasku (odnosno povratku) u BiH Tešić je zajedno sa svojim poslovnim ortakom Draganom Kapetinom, nekadašnjim zamjenikom ministra obrane Republike Srpske a kasnije savjetnikom za vojna pitanja člana Predsjedništva BiH Borislava Paravca, osnovao tvrtku Bosniaspecexport, posredstvom koje su goleme viškove naoružanja iz naše zemlje izvozili u Jemen, Azerbejdžan, Bugarsku i Kipar, odnosno, Kongo, Liberiju i Irak. Pisali smo, također, da je Slobodan Tešić u proteklih godinu i pol dana, unatoč lošoj reputaciji u Srbiji, u BiH uspostavio brojne poslovne i političke kontakte, i da je njegova kompanija Bosniaspecexport zaključila ugovore s petnaestak firmi iz regije. Pretpostavlja se da vrijednost ugovora koje je Tešić sklopio poslujući nesmetano u BiH iznosi oko sto milijuna KM?!


ISTRAGA TUŽITELJSTVA BiH BEZ REZULTATA

I mada je Državno tužiteljstvo istragu protiv Slobodana Tešića započelo koncem prošle godine, kada su mu blokirana tri milijuna američkih dolara na računu u BBI banci, prvi ozbiljan udarac međunarodnom šverceru oružja zadala je upravo OSA, sredinom marta, kada su u dramatično intoniranom pismu upućenom članovima Predsjedništva BiH upozorili na izvoz oružja suprotno rezolucijama Ujedinjenih naroda. U izvješću OSA-e tada su navedeni brojni sporni ugovori o izvozu naoružanja koje je sklopio Slobodan Tešić, kao i informacije stranih diplomata kako srpski švercer s bosanskom adresom poslovanja pregovara o prodaji viška oružja iz BiH libijskom vođi Moameru Gadafiju.
Suočeni s realnom opasnošću da se BiH nađe u središtu ozbiljnog međunarodnog diplomatskog skandala, članovi Predsjedništva BiH su na sjednici održanoj 17. ožujka donijeli odluku (koja je nedavno djelomično korigirana) da se do daljnjeg obustavi izdavanje dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme iz BiH. Taj su potez članova Predsjedništva BiH, očekivano, najžešće kritizirali novinari Nezavisnih novina, koji su u bosanskom medijskom prostoru preuzeli ulogu promotora poslovnih interesa Slobodana Tešića, kakvu u srbijanskoj javnosti, istina znatno otvorenije, već godinama ima vojno-politički komentator Miroslav Lazanski, inače čest i rado viđen gost u Banjoj Luci.
U ožujku 2009., kada je Vlada Srbije Tešićevoj tvrtki Melvale zabranila izvoz naoružanja u Libiju, vrijedan 50 milijuna američkih dolara, Lazanski se u dnevnom listu Politika obrušio i na srbijanske ministre, i na BIA-u, koristeći iste argumente kao i novinari Nezavisnih novina - navodnu zabrinutost za sudbinu domaće vojne industrije. ■


Na vrijeme "na okolnost slušanja" upozoreni Damir Hadžić, Naser Krujeziu...

Ne   računajući   Damira   Hadžića, načelnika sarajevske općine Novi Grad i potpredsjednika SDP-a, koji se pod istragom Tužiteljstva BiH našao u javnosti dobro poznatom slučaju "reket", među tisućama navodno nelegalno prisluškivanih građana; nezaposlenih radnika, frizerki, trgovaca, nema telefonskih brojeva niti jednog političara. No, zato ne manjka kriminalaca koji su zahvaljujući "istraživačkom novinarstvu" Nezavisnih novina na vrijeme upozoreni da se njihovi razgovori prisluškuju i da su pod istragom Tužiteljstva BiH. Jedan od takvih je i Naser Krujeziu, zvanično najbogatiji zenički ugostitelj, a nezvanično šef tamošnjeg podzemlja. Nakon što su novinari Nezavisnih novina nazvali Krujeziua i zabrinuto ga upozorili da se nalazi na popisu osoba koje prati OSA, taj ih je zenički kriminalac umirio objašnjavajući kako ga prisluškuju jer je "popio kafu sa nekim sumnjivim tipovima"?! ■

| Slobodna Bosna | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi