RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Bošnjaci izgubili kompas

Napisano 02.10.2012. 11:36

Bošnjaci izgubili kompas

Do sada je u Gradskom vijeću Mostara moglo sjediti najviše po 15 Hrvata i Bošnjaka te četiri Srbina i jedan iz reda ostalih. Ustavni sud nije mijenjao taj osjetljivi „balans sile“ u gradu na Neretvi. Bez obzira na izborna pravila i ukupni broj birača iz pojedinog naroda, ova pravila će ostati i dalje na snazi

Piše: Jurica Gudelj, Oslobođenje

Mostarski Bošnjaci su, sudeći prema posljednjim potezima članova Kluba Bošnjaka u Gradskom vijeću i predstavnika Medžlisa Islamske zajednice Mostar, u potpunosti izgubili kompas u procesu izmjene izbornih pravila za Mostar.

Poznato je kako Mostarci u nedjelju neće izaći na birališta, jer jednostavno ne postoje pravila prema kojima bi se izbori trebali provesti. Ustavni sud BiH je poništio odredbe Izbornoga zakona BiH prema kojima drastično različit broj birača iz šest mostarskih izbornih područja bira ukupno 18 vijećnika (po tri iz svakog područja). Sud, pak, nije pronašao ništa sporno u izboru 17 vijećnika s jedinstvene gradske liste, međutim, ta činjenica se ne želi uvažiti.

Politički i vjerski prvaci mostarskih Bošnjaka jednostavno ne žele razgovarati o izmjeni izbornih pravila za spomenutih 18, od ukupno 35 vijećnika, nego žele kroz reorganizaciju grada zadovoljiti i presudu Ustavnoga suda. No, Ustavni sud nije rekao ništa o reorganizaciji Mostara, koja, uzgred, zaista jeste potrebna. Sud je samo naložio da se mijenjaju izborna pravila za izbor dijela vijećnika. Ništa drugo nije mijenjano.

Do sada je u Gradskom vijeću Mostara moglo sjediti najviše po 15 Hrvata i Bošnjaka te četiri Srbina i jedan iz reda ostalih. Ustavni sud nije mijenjao taj osjetljivi „balans sile“ u gradu na Neretvi. Bez obzira na izborna pravila i ukupni broj birača iz pojedinog naroda, ova pravila će ostati i dalje na snazi. Također, u Mostaru na snazi ostaje i institut zaštite vitalnoga nacionalnoga interesa, što nemamo niti u jednoj drugoj jedinici lokalne samouprave u zemlji.

Usvajanjem principa jedan čovjek, jedan glas, za što se zalaže hrvatska strana predvođena HDZ-om, u suštini se ne mijenja ništa. I dalje će u Gradskom vijeću sjediti jednak broj Hrvata i Bošnjaka. I dalje će za izbor gradonačelnika i usvajanje proračuna biti potrebna dvotrećinska većina koju Hrvati bez Bošnjaka nikako ne mogu ostvariti. Mijenjaju se jedino stranačka uporišta. Tako više ne bi bilo moguće da pojedini vijećnici u Gradsko vijeće ulaze sa svega nekoliko stotina glasova, nego bi za svoj rad odgovarali svim stanovnicima grada.

Umjesto toga, Bošnjaci predlažu formiranje šest općina koje bi činile Grad Mostar. U suprotnom, odnosno ako se ne formiraju općine i ako Mostar postane jedna izborna jedinica, kako je to ustvrdio mostarski muftija Seid ef. Smajkić, a bošnjački vijećnici zdušno prihvatili, „Bošnjaci će nestati iz Mostara i Hercegovine“ i bit će to „dovršetak genocida“. Bošnjaci su, dakle, žestoko protiv ideje da Mostar postane jedna izborna jedinica u kojoj bi svi građani mogli birati sve vijećnike.
Istovremeno, hrvatska strana je protiv formiranja općina. Tvrde kako bi se na taj način samo gomilala nova administracija, stvarale nove podjele i konačno obilježio kraj nadanjima da Mostar može ponovno postati onakav grad kakav je nekada bio.

U trenutnoj situaciji u kojoj su stajališta dviju strana dijametralno suprotna, vijećnici u Klubu Bošnjaka polujavno počinju zagovarati stajalište kako izlaz iz „mostarske krize“ leži u vraćanju na Washingtonski sporazum. Međutim, iako se ta retorika naizgled čini apsurdnom, istovremeno je i potencijalno opasna. Naime, ako se ustraje na vraćanju stvari na sporazume iz devedesetih godina prošlog stoljeća, onda postoji realna opasnost otvaranja Pandorine kutije. U takvoj bi situaciji onda i hrvatska strana mogla tražiti, primjerice, uskrsavanje Herceg-Bosne, odnosno vraćanje stvari na stanje prije potpisivanja Washingtonskog sporazuma, i tako unedogled.

Reorganizacija Mostara nije i ne smije biti tabu-tema. Grad na Neretvi zaista treba reorganizirati i to u smislu poboljšanja funkcionalnosti institucija i javnih poduzeća te donošenja odluka. U tom kontekstu se može gledati i na zaštitu određenih nacionalnih interesa. No, provedba presude Ustavnoga suda kojom se traži izmjena izbornih pravila nikako se ne smije i ne može dovoditi u vezu s reorganizacijom grada. Potrebno je ići korak po korak. Svi znamo da Grad Mostar danas ne funkcionira dovoljno dobro, ali blokadom izbornoga procesa stvari se zasigurno neće promijeniti nabolje.


Nema komentara

Anketa

Ustavi