Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9867
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Egzodus Hrvata Središnje Bosne

EGZODUS HRVATA SREDIŠNJE BOSNE
Smetnji povratku u općine u kojima su Hrvati većina nije bilo
Egzodus Hrvata iz 12 općina Srednjobosanske županije još uvijek traje. Povratak Hrvata u općine ove županije obilježen je sporošću, raznim opstrukcijama, ali i ubojstvima. S druge strane, skoro nikakvih smetnji povratku u općine u kojima su Hrvati većina, nije bilo. Najbolji primjer kako silom zaustaviti povratak Hrvata je Travnik. Povratak na svoje u ovaj grad životima je platilo osmero hrvatskih povratnika i policajaca.
Ostvaren cilj
Počinitelji i nalogodavci nikad nisu otkriveni, ali svoj su cilj ostvarili. Želja Hrvata za povratkom sasječena je u korijenu!
U Travniku je, prema popisu stanovništva iz 1991., živjelo više od 26.000 Hrvata. U ratu ih je protjerano oko 16.000, u Travnik se dosad vratilo tek desetak tisuća Hrvata. Podaci su to koje smo dobili od Mate Jozaka, općinskog službenika zaduženog za povratak prognanih u Travniku.
"Desetak tisuća povratnika, i to uglavnom starijih osoba, danas čine većinu hrvatskog stanovništva u Travniku. Mlađi, pa i oni koji su za vrijeme rata ostali u Travniku, uglavnom su otišli ili još uvijek odlaze iz ovoga grada. Nesigurnost i nemogućnost zaposlenja glavni su razlozi tomu", kaže Jozak.
S poražavajućom statistikom, kad je o povratku Hrvata riječ, suočava se i Bugojno. Hrvati koji su, prema popisu iz 1991., činili 34% stanovništva u drugoj općini po broju stanovnika u SBŽ-u danas čine manje od 10%.
Prema riječima Pere Pejaka, općinskog službenika zaduženog za povratak, od blizu 16.000 Hrvata koliko ili je prije rata živjelo u Bugojnu, njih 15.000 u ratu je protjerano.
- Za povratak u Bugojno prijavilo se nešto više od 10.000 Hrvata. No, istinskih povratnika je samo 3 do 4 tisuće. Ostali su otišli u potrazi za poslom ili iz drugih razloga, kaže Pejak. Drugi razlozi su ubojstva i napadi na hrvatske povratnike i njihovu imovinu, ali i činjenica da je pravosuđe u slučaju zločina Armije BiH nad bugojanskim Hrvatima potpuno zakazalo. Hrvatske stradalničke udruge stalno upozoravaju da su na slobodi još uvijek glavni kreatori zločina Dževad Mlaćo i Selmo Cikotić, dok je nestanak 20 bugojanskih Hrvata iz logora još uvijek misterij. Živjeti uz ratne zločince, kaže jedan od preživjelih logoraša, realnost je s kojom se suočavaju Hrvati u Bugojnu, a s tim je mnogima nemoguće živjeti.
Protekli rat u BiH izmijenio je i nacionalnu strukturu stanovništva u još dvije općine SBŽ-a; Busovači i Novom Travniku, na štetu Hrvata koji su od relativne etničke većine postali relativna etnička manjina.
Busovača je, prema popisu iz 1991., imala 18.879 stanovnika. Relativna etnička većina bili su Hrvati kojih je bilo nešto više od 9.000. Drugi po brojnosti u Busovači bili su Bošnjaci kojih je prije rata u ovoj općini živjelo 8.450.
Iako preciznih podataka nema, danas su Bošnjaci relativna etnička većina u Busovači, a Hrvati drugi po brojnosti. U općinskoj službi za povratak rečeno nam je da je u proteklom ratu iz Busovače protjerano 4.149 osoba, a do danas se vratila 3.461. Ove podatke dobili smo od Edina Šabanovića, općinskog službenika zaduženog za pitanja povratka. Šabanović nam je odbio dati podatke o nacionalnoj strukturi prognanih i povratnika. A da je ona za Hrvate izrazito nepovoljna, potvrđuje i činjenica da župni ured Busovača ove godine odbija u javnost iznijeti statistiku ove župe koja se uglavnom poklapa s granicama općine. Razlog se da lako naslutiti: stado im se i dalje opasno osipa... Tako je rodno mjesto u Haagu osuđenog Darija Kordića ostalo otvoreno isključivo za Bošnjake koji su svoju brojčanu nadmoć dokazali i na proteklim općinskim izborima kada su dobili svojeg načelnika Asima Mekića.
Iz Mekićeva SDA od prošlih izbora je i novotravnički načelnik Refik Lendo. Dogodilo se to jer su Hrvati i u Novom Travniku nakon rata postali relativna manjina, a prije njega bili su relativna etnička većina. Novi Travnik prije rata je imao 30.713 stanovnika. Najbrojniji su bili Hrvati kojih je, prema popisu iz 1991., bilo 12.162, Bošnjaka je bilo 11.625, a treći po brojnosti bili su Srbi. Njih je u ovom gradu nekad živjelo 4097.
- U proteklom ratu iz Novog Travnika je protjerano pet tisuća osoba, 80 posto prognanih bili su Hrvati, 99 posto prognanih Bošnjaka dosad se vratilo na svoje, dok je među 1.350 prijavljenih za povratak najviše Hrvata, čak 95%. Srbi se nisu vraćali niti pokazuju interes za povratak, kazao je Viktor Ramljak, općinski službenik koji se bavi problematikom povratka.
Inače, povratak u ove dvije općine odvijao se bez većih izgreda. Tiho i bez pompe Busovača i Novi Travnik promijenili su nacionalnu strukturu, a najveći gubitnici i ovaj put su Hrvati čiji egzodus, uglavnom zbog ekonomskog stanja i neriješenog političkog uređenja, i dalje traje...
Jajce je jedinstveno po tome što su skoro svi njegovi sadašnji stanovnici ujedno i povratnici. U listopadu 1992. Jajce zauzima srpska vojska, a Bošnjaci i Hrvati koji su, prema popisu stanovništva iz 1991., zajedno činili više od 70% stanovništva, prognani su. Nakon Maestrala, vojno-redarstvene akcije HV-a i HVO-a, 13. rujna 1995. u Jajcu dolazi do potpune smjene stanovništva. Srbi odlaze, a vraćaju se Hrvati i Bošnjaci.
Brojniji Bošnjaci
"Od 45.000 stanovnika koliko je Jajce imalo prije rata, danas ih, prema nekim procjenama, ima tek oko 25.000. Postotak Bošnjaka i Hrvata je podjednak, oko 45%. Srbi danas čine tek 5 %, a prije rata bilo ih je nešto više od 19 posto", objasnio je Enver Šabić iz Službe za obnovu i povratak općine Jajce.
Iako službene potvrde informaciji da su bošnjački povratnici danas u Jajcu brojniji od hrvatskih nema, općinski izbori govore u prilog ovoj konstataciji. Već drugi mandat načelnik općine Jajce iz reda je bošnjačkog naroda - SDA.
Kako su općinski izbori ovdje ujedno i prilika za prebrojavanje stanovnika po nacionalnoj osnovi, može se izvući zaključak da su Bošnjaci brojniji i u Uskoplju, a to su pokazali na proteklim općinskim izborima na kojima je vlast preuzeo SDA.
- Iz ove općine u ratu je protjerano 4.685 osoba. Hrvata je bilo najviše, 3.336, Bošnjaka 1349. Svi koji su željeli, vratili su se na svoje. Hrvatskih povratnika je 3.092, Bošnjaka 1.161, kaže Avid Dihak, općinski službenik koji se bavi problematikom prognanih.
Prema popisu iz 1991., tadašnja općina Gornji Vakuf imala je 25.130 stanovnika, Bošnjaka je bilo 56%, Hrvata 42%.
█ TRAVNIK
"Desetak tisuća povratnika, i to uglavnom starijih osoba, danas čini većinu hrvatskog stanovništva u Travniku. Mlađi, pa i oni koji su za vrijeme rata ostali u Travniku, uglavnom su otišli ili još uvijek odlaze iz ovoga grada. Nesigurnost i nemogućnost zaposlenja glavni su razlozi...
█ KISELJAK
Bošnjaci se vraćaju
Dosad se u Kiseljak vratilo 6.200 Bošnjaka od nekadašnjih 9.843
■ Za vrijeme rata iz Kiseljaka je protjerano je 9.944 stanovnika, od čega najviše Bošnjaka. Ali Bošnjaci su i najbrojniji među povratnicima u Kiseljak. Prema podacima općinske Službe za povratak, dosad se u Kiseljak vratilo 6.200 Bošnjaka od 9.843 koliko ih je u ovoj srednjobosanskoj općini živjelo prije rata.
Napominjemo da svi Bošnjaci nisu protjerani u ratu te da su ostvareni rezultati u njihovu povratku u Kiseljak među najboljim u BiH. U prilog toj tvrdnji ide činjenica da se povratak u Kiseljak odvijao bez ijednog izgreda. Unatoč tomu, bivši visoki predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch krajem 1999. godine smijenio je tadašnjeg općinskog načelnika Peru Madžara, i to u trenutku kad je povratak Bošnjaka bio na vrhuncu. Dvosmjerni povratak na relaciji Fojnica - Kiseljak koji je odmah po završetku rata inicirao tadašnji međunarodni medijator za Federaciju BiH i BiH Christian Schwarz-Schilling, očito se odvijao u samo jednom smjeru, u smjeru povratka Bošnjaka u Kiseljak. Hrvatima u Fojnici i dalje su skoro sva vrata zatvorena.
█ FOJNICA
Nema povratka
Fojnica je još jedna općina u SBŽ-u u kojoj egzodus Hrvata još uvijek traje. Prema riječima Mate Kneževića, općinskog referenta za obnovu i povratak, od 6.800 Hrvata u Fojnicu ih se do danas vratilo 4.000. Podaci župnog ureda Fojnice puno su precizniji, a prema njima trenutačno u Fojnici živi 3.246 vjernika, što znači da je broj Hrvata katolika u ovoj općini prepolovljen. Prema istom izvoru, Fojnicu je u proteklih pet godina napustilo 500 Hrvata. Razlozi su uglavnom ekonomski.
Fra Nikica Vujica, fojnički gvardijan, kaže kako su vjernici svjesni da posla nema, ali ne može shvatiti zašto općinske vlasti uporno opstruiraju povratak prijeratnih zaposlenika hrvatske nacionalnosti u općinska javna poduzeća. Usprkos svemu, smjena bošnjačkih političkih predstavnika Fojnice nije bilo niti su ikada prozvani za, u odnosu na Kiseljak, poražavajuće podatke u povratku Hrvata.
█ DONJI VAKUF
Donji Vakuf gotovo etnički čista bošnjačka općina, Hrvati i Srbi ovdje se ne vraćaju...
Priču o povratku u općine Srednjobosanske županije završavamo u Donjem Vakufu kao još jednom primjeru da povratka u općine u kojima su Bošnjaci većina skoro da i nije bilo. Najveće žrtve ovog su puta Srbi. U ovoj srednjobosanskoj općini koja je, prema popisu stanovništva, imala 24.372 stanovnika, Srbi su činili 38,42 posto od ukupnog broja stanovnika. Bošnjaci su s 55,43 posto bili najbrojniji, a Hrvata je živjelo tek 2,8 posto ili preciznije 682 stanovnika.
- Registriranih za povratak Srba imamo 250, a Hrvata 213. Na terenu i jednih i drugih ima manje. Hrvata oko deset posto od prijeratnih 680, a za Srbe je teško reći, ali u odnosu na popis iz 1991. puno manje, kaže Suada Orman djelatnica općine Donji Vakuf. Iz ove je općine, prema njezinim riječima, tijekom rata protjerano 11.500 stanovnika. Bošnjaci su daleko najbrojniji među povratnicima, a poražavajući pokazatelji o povratku prognanih Srba i Hrvata od općine Donji Vakuf napravili su gotovo etnički čistu bošnjačku općinu.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara