RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

HB Retrovizor

Napisano 05.06.2012. 13:18
HB Retrovizor

■ SDP je pokrenuo proceduru koja bi trebala rezultirati potpunim isključivanjem SDA iz vlasti na državnoj i županijskoj razini. Srpski blok u državnoj vlasti (SNSD - SDS) podržao je takve poteze, a očekuje se konačan stav dva HDZ-a o tome.

Formalno je na potezu premijer Vjekoslav Bevanda kojem je Zlatko Lagumdžija dostavio zahtjev za smjenu dvojice ministara i jednog doministra iz redova SDA. Bevanda će, naravno, pričekati odluku svoje stranke HDZ-a BiH koja, pak, ovisi od toga hoće li se pristupiti i rekonstrukciji federalne Vlade na način da uz SBB u entitetsku vlast uđu i dva HDZ-a. Za očekivati je da sve dvojbe o tome, ako uopće postoje, budu otklonjene u ovih nekoliko dana.

Zakon o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine predviđa da predsjedatelj Vijeća ministara može pokrenuti postupak za smjenu ministra i zamjenika ministra. Prema proceduri, on donosi odluku o razrješenju i traži potvrdu od oba doma Parlamenta BiH. Tu bi mogao nastati prvi problem, jer SDA ima tri izaslanika u Domu naroda, koji nedolaskom na sjednicu mogu blokirati smjenu svojih ministara. Kako doznajemo, Lagumdžija je već zaprijetio Tihiću da će takav potez biti okarakteriziran kao "antidaytonsko ponašanje", te da će od OHR-a biti zatraženo da sankcionira opstrukciju rada Doma naroda.

Na županijskoj razini situacija je mnogo jasnija. Uz pomoć zastupnika SBB-a, SDP može bez problema smijeniti ministre u Tuzlanskoj, Sarajevskoj, Zeničko-dobojskoj i Unsko-sanskoj županiji, a uz pomoć dva HDZ-a i u Hercegovačko-neretvanskoj i Srednjobosanskoj županiji. Ni na federalnoj razini problem nije parlamentarna većina za smjenu, već činjenica da proceduru nije moguće provesti bez dopredsjednika Federacije BiH koji je iz SDA. Jedno od jednostavnijih rješenja je da visoki predstavnik konačno poništi svoju privremenu suspenziju odluke Središnjeg izbornog povjerenstva i tako sadašnju Vladu FBiH proglasi nelegalnom.

■ Josipović izbjegao susret sa Nikolićem u Hercegovini

Hrvatsku, kao i Srbiju, Rumunjsku, Bugarsku i Tursku predstavljaju ministri kulture ili njihovi zamjenici

Uz predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića sudjeluju predsjednici Albanije Bamir Topi, Makedonije Gjorge Ivanov i Crne Gore Filip Vujanović.Zbog drugih obveza na samit nije stigao hrvatski predsjednik Ivo Josipović iako je svoj dolazak bio potvrdio.

Hrvatsku, kao i Srbiju, Rumunjsku, Bugarsku i Tursku predstavljaju ministri kulture ili njihovi zamjenici, a Grčku i Sloveniju veleposlanici tih zemalja u BiH. U Mostar su doputovala izaslanstva Vijeća Europe i Europske komisije.

■ Dvadeseta obljetnica Brigade „Kralj Tvrtko"

Paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća je u Sarajevu obilježena 20. obljetnica Brigade „Kralj Tvrtko" Hrvatskog vijeća obrane, u organizaciji Udruge umirovljenika i demobiliziranih branitelja HVO-a Županije Sarajevo, Udruge obitelji poginulih branitelja i HVIDR-e. Ceremonijal na kojem se okupilo tek nekoliko desetina ljudi održan je na zelenoj površini pored crkve Presveto Trojstvo.

Željko Jukić, potpredsjednik HVO-a grada Sarajeva, odgovarajući na upit o tome kako je bilo prije 20 godina, rekao je da se to jednostavno ne može zaboraviti. Jukić je kazao da je Brigada „Kralj Tvrtko" prva u sklopu HVO-a koja se organizirala u Sarajevu i koja je djelovala na području cijelog grada. Prema njegovim riječima, doprinos HVO-a u odbrani Sarajeva danas je apsolutno zanemaren.

- Mi se borimo već godinama za svoja prava, u zadnje vrijeme to malo više dolazi do izražaja. Međutim, još nismo uspjeli dobiti odobrenje za dizanje spomenika za 120 poginulih pripadnika, kazao je Jukić, dodajući da vlasti u Sarajevu jednostavno ne dopuštaju da se poginulim pripadnicima HVO-a, podigne spomenik.

Tome se, prema Jukićevim riječima, protive svi.

- Šalju nas s jedne strane na drugu, kažu mi ne možemo to riješiti, idite u Gradsku skupštinu. Mi odemo u Skupštinu, tamo nam kažu javite se u Općinu. Jednostavno ne znamo što bismo više mogli da uradimo da bismo uspjeli da podignemo spomenik za 120 ljudi, koji su svoje živote dali ovdje u Sarajevu, u obrani svog grada, kazao je vidno razočaran Jukić, ističući da postoje napravljeni idejni projekti i lokacija, ali da je problem u nemogućnosti dobivanja dozvole za gradnju.

Prema mišljenju Zdenka Markovića, predsjednika Udruge umirovljenika i demobiliziranih pripadnika HVO-a ŽS-a, osnovni razlog zbog kojeg je spomenik nemoguće podići u Sarajevu je činjenica da se na njemu nalazi hrvatski grb.

■ Sarajevo promatrano iz perspektive njegovog iseljeništva, samo je krinka iza koje se krije jedna čaršijska zajednica koja prezentira glavni grad multietničko i multikulturno središte.

Odgovorni u Sarajevu tvrde da država i grad imaju svijetlu budućnost pred sobom. No, kako će ta budućnost izgledati, ako je pravi samo jedan narod. Ako grad ima doista namjeru za dostizanjem urbanih atributa, kakve je donekle imao do rata, onda mora osigurati da se u njemu komotno osjećaju i druga dva naroda, Hrvati i Srbi. A kako je u praksi i svakodnevnom životu svjedoči priča Sarajke Ivanke Anđelić.

Naime, Ivanka je ovih dana u žalosti zbog smrti svoje majke.

- Moja majka Dragica Kaleb živjela je dostojanstveno itako je želim i pokopati. No, pogodilo me je to što smrtovnica koju sam stavila na ulaz zgrade nije mogla ostati ni dan. Našla sam je poderanu pred ulazom isti dan, sa suzama u očima priča Ivanka. Taj osjećaj se ne može opisati, ne želim stvari generalizirati, ali kao da je nekome stalo da se ovaj grad ne voli Pitam se komu smeta križ i crni obrub na smrtovnici. Od susjeda sam doznala da se smrtovnice s križem u Novom Gradu ne mogu zadržati ni dan.

Ivankina majka Dragica bit će pokopana u selu Kostajnica kod Konjica u kojem je vehabija Muamer Topalović prije nekoliko godina na badnjak pobio članove obitelji Anđelić. Tek tada nam je i otkrila da je ona u obiteljskoj vezi s Anđelićima.

Prema njezinim riječima, selo Kostajnica danas izgleda sablasno.

- U njemu živi samo nekoliko starijih osoba. Iz moje obitelji dvoje mlađih koji su iz Kostajnice, navrate svakih petnaest dana, inače rade u Rami, kaže Ivanka.

■ Pravoslavni svećenici i monasi u posjetu Međugorju i Hercegovini

Svećenici i monasi eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske su bili u uzvratnom posjetu hercegovačkoj franjevačkoj provinciji. Njih 23. najprije su pohodili crkvu sv. Petra i Pavla u Mostaru gdje im je domaćin bio mostarski gvardijan fra Iko Skoko. Obišli su obnovljenu crkvu, te knjižnicu koju im je predstavio fra Ante Marić.

U Međugorju ih je pozdravio međugorski župnik fra Petar Vlašić. Potom su posjetili Majčino Selo gdje ih je dočekao fra Svetozar Kraljević, ravnatelj te Ustanove. On im je ukratko kazao kako je nastalo Majčino selo i zajednica Milosrdni Otac. U okviru Majčina sela posjetili su dječji vrtić. U zajednici Milosrdni Otac posebno ih je impresioniralo svjedočenje dvojice članova ove zajednice Marijana Vučića iz Gornje Blatnice i Dalibora Cvijetičanina iz Subotice. Govorio je o životu u zajednici koja u Bijakovićima ima 25 članova, a nazočna je i u Starom Trgu (Slovenija) i Kiseljaku. Istaknuo je kako u Zajednici zajedno žive i rade: Hrvati, Srbi, Irci, Englezi...

Moglo bi se stoga zaključiti kako su droga, alkohol, kocka opći problem koji ne gleda na vjeru ni naciju, već je to pojava koja muči i crkvu i društvo, a jednaka u svim narodima i religijama. Nadamo se da će, nakon ovog posjeta Milosrdni Otac uskoro otvoriti svoju kuću negdje u istočnoj Hercegovini. Istaknuto je kako se ovim posjetima stječe jedno ogromno bogatstvo družeći se i obilazeći ove svetinje. Na kraju ugledni gosti su posjetili i samostan u Širokom Brijegu.

■ U više općina FBiH za kupovanje glasova na izborima 2010. osumnjičeni su članovi Narodne stranke Radom za boljitak. Na popisima osoba koji su proteklih mjeseci u Federaciji Bosne i Hercegovine primali poljoprivredne poticaje, veliki je broj onih koji se njome i ne bave.

Policija istražuje slučaj, a kako je izvijestila reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović, u različitim općinama Federacije BiH osumnjičeni su članovi Narodne stranke Radom za boljitak. Prema prvim saznanjima, na izborima je jedan glas za tu stranku koštao 50 eura.

A oni koji novac nisu dobili od stranke, isplaćivani su naknadno - iz entitetskog proračuna namijenjenog razvoju poljoprivrede.

Zbog malverzacija i kupovine glasova tijekom izbornog procesa državno Tužiteljstvo je podiglo jednu optužnicu. Odnosi se na dvojicu aktivista Narodne stranke Radom za boljitak i kazneno djelo povrede slobode opredjeljenja birača.

Ono što svakako plijeni pozornost kod fenomena Lijanović jeste to da je kupovina glasova praksa koju OHR mirno promatra već godinama. Iako su često znali reagirati po raznim aferama, smjenama tužitelja ili zabranom rada strankama ili političarima Interpolu i Eupolu postalo je sumnjivo kako je moguće da Lijanovići godinama ostaju pošteđeni sudskog progona?

No svako zlo za neko dobro. Višegodišnji sudski imunitet koji Lijanović uživa korumpiranjem EU dužnosnika u BiH za posljedicu će imati skore rezultate istrage EUPOL-a u BIH. Krajem lipnja naime, očekuju se prve službene optužbe za korumpiranost najviših dužnosnika.

 


Nema komentara

Anketa

Ustavi