RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

HDZ gubi i utvrdu u BiH: Glasove im otimaju "londonski doktor" i posavski "lovac na tenkove"?

Napisano 17.11.2011. 13:52
Dražen Pehar

IAKO je hrvatska javnost navikla slušati vijesti kako je dijaspora plebiscitarno po tko zna koji put podržala HDZ ovaj put to, čini se, neće biti tako. Osim ako HDZ-ova mašinerija u BiH ne primjeni Lijanovićev model kupovine glasača i prijevoz autobusima do glasačkih kutija.

Kako prenose mediji na hrvatskom jeziku u BiH vlada opća razočaranost HDZ-ovom politikom u RH koju smatraju izdajničkom i nedržavničkom. Hrvate u BiH posebno je pogodila informacija da je Gordan Jandroković svojedobno pohvaljen od američke administracije za doprinos stišavanju buke oko Trećeg entiteta - političke ideje Hrvata u BiH, tamošnje HDZ-ovce koji su odlučili poduprijeti Kosor nazivaju izdajnicima, potom su Hrvati u BiH razočarani u sve dosadašnje saborske zastupnike koje nazivaju tupavim lutkama i nemislećim dizačima partijskih ruku. Optužuje ih se i za političku izdaju.

Preko 85 posto Hrvata u BiH želi odmak od hrvatskog HDZ-a

Ivan Bagarić je bezuspješno pokušavao objasniti svoj potez podrške Kosorici prilikom donošenja ustavnih promjena kada je podržao da se kvota zastupnika iz XI. izborne jedinice smanji sa nefiksne na fiksnu od tri. S ostalim saborskim zastupnicima dijaspore, nazivaju ga povijesnom osobom - prvom osobom u povijesti koja je glasala da se uskrate prava upravo biračkoj jedinici koja je upravo njega i izabrala.

Ankete provedene među hrvatskim državljanima u BiH pokazali su da preko 85 posto njih želi da hrvatske stranke iz BiH u trci za Hrvatski sbor nastupe neovisno od HDZ-a RH, da pokažu emancipaciju od politike hrvatskog HDZ-a, i da ne koaliraju sa strankom u Hrvatskoj koja bi izgubila izbore. Napisi na hrvatskim portalima u BiH bili su na fonu potrebe da se ne smije ići s konfrontiranjem prema hrvatskoj javnosti u RH ako se pak želi da se Hrvati u RH senzibiliziraju za hrvatsko pitanje u BiH.

Iako je javnost u Hrvatskoj navikla na onu frazu kako se dijaspora ne treba miješati u unutarnja pitanja Hrvatske s obzirom na to da tu ne žive, iz krugova koji podržavaju dr. Pehara dolazi i protuargumentacija: Oni se apsolutno neće i ne žele miješati u unutarnja pitanja u Hrvatskom saboru, ali žele itekako utjecati na vanjsku politiku RH koja je po njima do sada bila štetna za Hrvate u BiH i indolentna prema pitanjima Hrvata u Iseljeništvu. Kažu i da postoji jak argument za postojanje dijaspore u Hrvatskom saboru - Daytonski sporazum, koji je između ostalih potpisala i Hrvatska. Sve dok je na snazi Ustav koji nam je nacrtala RH mi imamo i moralno i svako drugo pravo kroz Hrvatski sabor pokušati utjecati na vanjsku politiku države koja nam je odredila svakidašnjicu i to u puno jačem intenzitetu nego je dijaspora ikada odredila njoj.

No dva HDZ-a nisu imala snage odlijepiti se od Jadranke Kosor.

Londonski doktor i lovac na tenkove

Prije par dana su objavili listu na kojoj se nalaze tri čovjeka koji sudeći po komentarima ne kotiraju među Hrvatima u BIH dok je četvrti Karamarkov Milijan Brkić, SOA-in čovjek svojedobno poznat po tome jer je odbio privesti prijatelja Norca.

No, kao grom iz vedra neba pojavilo se ime dr.sc. Dražena Pehara. Sudeći prema reakcijama javnosti na hrvatskim portalima u BiH Pehar uživa ogromnu podršku mladih, koji najavljuju organiziranu volontersku podršku i obradu starijih generacija koje navodno pojma nemaju što se uopće događa u politici. Pehar je magistrirao na Malti, doktorirao je u Londonu na temu Daytonskog ustava. Ekspert je za ustavno pravo. Pored njega hrvatski aktivisti iz BiH i iseljeništva na listu su postavili još jednog kandidata iz Posavine Ivu Dominkovića Bizija, prvog zapovjednika legendarne posavske postrojbe znane kao Lovci na tenkove. Na listi je i ugledni Australac Denis Valcich, kako ga vole nazivati "konzul hrvatskog kulinarstva" u Australiji.

Ova prva autentična lista Hrvata iz BiH i iseljeništva nalazi se na listi za XI. izbornu jedinicu Stranke Hrvatskog zajedništva, čiji je nositelj Željko Vinski a koja je pristala na prijedlog Hrvata u BiH da skupa s njima napravi zajedničku autentičnu listu za XI. izbornu jedinicu. Ta stranka osnovana je na inicijativu Hrvatskog svjetskog sabora, udruge koja je najbolje organizirana u Australiji, a djeluje i u svim zemljama svijeta u kojima postoji značajnija hrvatska dijaspora.

Javnost u RH treba znati da hrvatski državljani u XI. izbornoj jedinici nisu homogeno HDZ-ovo glasačko tijelo

I dok se do navečer čekala objava imena HDZ-a za XI. izbornu jedinicu, kada su bila poznata imena i komentari u javnosti XI. izborne jedinice kako lista Dražena Pehara sigurno pobjeđuje osim ako HDZ ne odluči kao svojedobno i Lijanović izbornim makinacijama pokrasti vlastite birače. Govori se o organiziranom prijevozu članova do Sarajeva i Tuzle budući da će u Mostaru biti gužva na biralištu. Od ove godine naime u BiH se može glasovati samo u sjedištima konzularnih predstavništava tako da će u slučaju veće apstinencije HDZ možda i uspjeti preživjeti u dijaspori. Taj podatak donekle i objašnjava zašto su Čović i Ljubić prvotno bili protiv smanjenja kvote u XI. izbornoj jedinici na tri zastupnika, da bi nakon 3 dana promijenili mišljenje.

U svakom slučaju javnost u RH treba znati da hrvatski državljani u XI. izbornoj jedinici nisu homogeno HDZ-ovo glasačko tijelo. Ta javnost odavno je heterogena, a činjenica da ljudi Peharovog profila ulaze u ozbiljnu konkurenciju HDZ-u govori da je XI. izborna jedinica politički itekako sazrela. Milanović bi se stoga trebao zapitati je li se zapravo prevario kad je tražio ukidanje nefiksne kvote. Prema analitičarima u BIH, prema starom proporcionalnom modelu izbora zastupnika u Hrvatski sabor Peharova lista glatko bi pobijedila HDZ-ove kandidate Filipovića, Brkića i Jelečevića.

Index


Nema komentara

Anketa

Ustavi