RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Hoće li Tužiteljstvo BiH riješiti "slučaj Leutar"

Napisano 08.04.2011. 21:16

HOĆE LI TUŽITELJSTVO BiH RIJEŠITI "SLUČAJ LEUTAR"

■ PRAVDA I SAMO PRAVDA: Polovicom prošle godine Tužiteljstvo BiH počelo je razmatrati mogućnost preuzimanja istrage u slučaju Leutar, a nakon što su takav zahtjev uputili Županijsko tužiteljstvo Sarajevo i Federalna uprava policije

Krajem prošlog mjeseca navršilo se dvanaest godina otkako je ubijen Jozo Leutar, tadašnji zamjenik ministra unutarnjih poslova FBiH, a još uvijek javnosti nisu poznati izvršitelji i nalogodavci njegovog ubojstva; novinar Slobodne Bosne piše kako je, nakon silnih propusta i montiranog sudskog procesa, prošle godine Tužiteljstvo BiH počelo razmatrati mogućnost preuzimanja istrage oko njegovog ubojstva

 

Piše: MIRSAD FAZLIĆ, Slobodna Bosna

 

I ako se krajem prošlog mjeseca navršilo punih 12 godina od ubojstva zamjenika ministra unutarnjih poslova FBiH Joze Leutara (Leutar je preminuo 28. ožujka 1999. godine u Kliničkom centru Koševo, dvanaest dana nakon što je njegov službeni automobil raznijela eksplozija u sarajevskom naselju Ciglane), još uvijek smo daleko od toga da saznamo tko je naredio i izvršio ovaj zločin. Podsjetimo, jedini sudski proces koji je vođen zbog ovog stravičnog ubojstva, a koji se pokazao kao najveća državno-sudska blamaža u poslijeratnoj BiH, okončan je 12. studenog 2002. godine oslobađajućim presudama za Ivana Andabaka, Dominika Ilijaševića Comu, Zorana Bašića, Željka Ćosića, Jedinka Bajkušu i Marija Milićevića. Više nego labava optužnica se temeljila na izjavi zaštićenog svjedoka broj 30 Merima Galijatovića, silovatelja i dokazanog kriminalca, koji je za svoje lažno svjedočenje protiv šestorice Hrvata inkasirao blizu 250 tisuća KM.

TAPKANJE U MRAKU

Polovinom prošle godine Tužiteljstvo BiH počelo je razmatrati mogućnost preuzimanja istrage u slučaju Leutar, a nakon što su takav zahtjev uputili Županijsko tužiteljstvo Sarajevo i Federalna uprava policije. Međutim, Tužiteljstvo BiH još uvijek nije donijelo službenu odluku o preuzimanju tog slučaja.
"Predmet je još uvijek na analizi, a konačna odluka trebala bi biti uskoro donesena", potvrdio nam je glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić. Kako je kazao sve što je do sada urađeno ide u prilog odluci da slučaj Leutar preuzme Tužiteljstvo BiH.
'To je mrlja na bh. pravosuđu i krajnje je vrijeme da se izvršitelji i nalogodavci izvedu pred lice pravde", rekao je Grubešić.

(MEĐU)NARODNA ISPLATA NAGRAĐENOG SVJEDOKA

On ne isključuje mogućnost da se slučaj Leutar riješi u sklopu nekih predmeta koji se već vode u Tužilaštvu BiH navodeći kao primjer slučaj Turković, u kojem je, između ostalog, riješena i enigma pljačke 2,5 milijuna KM u Kargo centru sarajevskog aerodroma.

I dok Županijsko tužiteljstvo na čijem je čelu Nives Kanevčev, potaknuto novim operativnim saznanjima u slučaju ubojstva Leutara, traži uključivanje pripadnika Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužiteljstva BiH, istovremeno niti jedan tužitelj tog Tužiteljstva ne otvara predmet isplate 250 tisuća KM svjedoku Galijatoviću koji je svojevremeno pokrenuo i pravnu bitku da mu se isplati i ostatak obećane nagrade od 750 tisuća KM.

U vrijeme dok je obnašao dužnost predsjednika Federacije BiH Niko Lozančić, aktualni zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH (koji već devet godina prima vojnu mirovinu iz Hrvatske, kao bivši pripadnik HVO-a, u mjesečnom iznosu od 7.680 kuna, zbog čega je zaradio i kaznenu prijavu u susjednoj Hrvatskoj), od glavnog federalnog tužitelja Zdravka Kneževića 2005. godine tražio je da se preispita trag novca nelegalno isplaćenog iz federalnog proračuna za isplatu nagrade svjedoku optužbe protiv šestorice Hrvata sumnjičenih za ubojstvo Leutara. Dvije godine kasnije Dubravku Čampari, tada tužitelju sarajevskog Županijskog tužiteljstva, proslijeđene su kaznene prijave protiv bivšeg ministra financija u Vladi FBiH Nikole Grabovca i njegove zamjenice Šefike Hafizović jer su potpisali nalog da se iz federalnog proračuna prebaci pola milijuna KM za isplatu nagrade licu koje će pružiti informacije u kaznenom predmetu Leutar. Dakle, prijave postoji, ali je slučaj u stanju "mirovanja" posljednjih pet godina.

U rješavanju slučaja Leutar aktivno sudjelovanje uzeli su i predstavnici međunarodne zajednice u BiH djelujući pod zapovjedništvom tadašnjeg američkog diplomata kaubojskih manira Jacquesa Paula Kleina, koji je tada bio šef misije UN-a u BiH. Stoga ne iznenađuje podatak da su u transfer novca i podjelu "nagradnih" sredstava bili uključeni i predstavnici međunarodne zajednice u BiH. Odluka o raspisivanju nagrade od milijun KM za informacije o počinitelju djela i nalogodavcu ubojstva prvo je objavljena u sredstvima javnog informiranja, dan nakon izvršenog atentata, a tek kasnije nadležna ministarstva i institucije zaključile su da ne postoji niti pravni okvir, niti je postojala praksa u isplati takvih nagrada. Zbog toga je po nalogu ministra financija Nikole Grabovca i njegove zamjenice Šefike Hafizović, a pod šifrom pokrivanje materijalnih troškova MUP-a FBiH, 27. travnja 2001. godine iz proračuna FBiH izvršilo transfer sredstava u iznosu od 500.000 KM na račun otvoren u Raiffeisen banci. Međutim, spomenuta sredstva uplaćena su na privatni račun izvjesnog Amerikanca Dominguesa Ala, privremeno nastanjenog u Sarajevu u ulici Kasindolska 53b, a kao punomoćnici po navedenom računu bili su navedeni Bajro Kulovac iz Sarajeva, pripadnik MUP-a, i Katie Cacic, pripadnica SFOR-a. Nakon uplate, sredstva su sa računa Dominguesa Ala transferirana na dva nova računa. Prvi je otvoren 12. prosinca 2002. na ime Dejana Dedića, rođenog u SAD-u, pripadnika SFOR-a, a njegov punomoćnik bio je Bajro Kulovac iz Sarajeva.

Drugi račun je registriran 18. prosinca 2003. na ime Ana Karmen Kardum, rođene 1973., vlasnice putovnice SAD-a, a opunomoćena lica na ovom računu bili su Bajro Kulovac i Darko Bandović iz Sarajeva, uposlenici FMUP-a.

(NE)POŠTENO ZARAĐENE PARE

Isplate zaštićenom svjedoku Merimu Galijatoviću trajale su tri godine, od 2001. do 2003. godine, a sa nerezidentnog računa otvorenog na ime Dominguesa Alae i računa na ime Dejan Dedić izvršene su isplate u ukupnom iznosu od 243.175 KM. Preostali dio, 256.825 KM, zajedno s obračunatim kamatama, koji je bio na računu Ane Karmen Kardum, vraćen je u proračun FBiH. Kako neslužbeno saznajemo, svjedok broj 30 Merim Galijatović je nakon odsluženja zatvorske kazne napustio BiH i trenutno živi u jednoj od skandinavskih zemalja. Prema riječima njegovog odvjetnika Duška Tomića, Galijatović neće odustati od zahtjeva da mu se izmiri ostatak obećane nagrade od 750 tisuća KM, a zadovoljenje pravde tražit će od Suda za ljudska prava u Strasbourgu gdje ga zastupaju švedski odvjetnici.
"Općinski sud u Sarajevu donio je rješenje kojem je Merimu Galijatoviću trebao biti isplaćen cjelokupan iznos nagrade. Županijski sud Sarajevo poništio je rješenje Općinskog suda i donio rješenje po kojem je Galijatović bio dužan da vrati uplaćeni mu iznos od 250 tisuća KM. Rješavajući taj slučaj po našoj žalbi, Vrhovni sud FBiH napravio je loš presedan. Galijatoviću je dozvoljeno da zadrži dio isplaćene nagrade, 250 tisuća KM, ali mu je osporena mogućnost naplate ostatka nagrade od 750 tisuća KM", kaže Tomić koji vjeruje da će Sud za ljudska prava u Strasbourgu donijeti presudu u korist njegovog bivšeg klijenta Merima Galijatovića.

AMERIČKO VELEPOSLANSTVO O SLUČAJU LEUTAR

Američki diplomata Hoh upozorio je domaće vlasti da moraju riješiti slučaj Leutar

Tadašnji otpravnik poslova Veleposlanstva SAD-a u BiH Christopher Hoh 30. prosinca 2002. godine pismeno se obratio premijeru Vlade FBiH Aliji Behmenu u vezi s postupkom koji se vodi u predmetu Leutar.
"Zabrinut sam stanjem kaznenog postupka u vezi s atentatom na gospodina Leutara i obvezama vaše Vlade prema zaštiti svjedoka. Koliko sam upoznat, mjesečne isplate zaštićenom svjedoku prvo su bile umanjene, a potom i u potpunosti obustavljene. Ovaj program je započeo Vaš prethodnik, a Vi ste ga nastavili jer ste shvatili koliko je važno da se u ovom slučaju zadovolji pravda. Važnost ovog slučaja ne jenjava. Istraga i kazneni postupak se nastavljaju, kao što vam je poznato, uključujući i žalbeni postupak. Dakle, sa tehničko-pravnog stanovišta, obveze Vaše Vlade su u tom pogledu jasne. Naravno, sa humanitarnog stanovišta također imate obveze prema zaštićenom svjedoku", napisao je Hoh, samo petnaestak dana nakon što je sudac Salem Miso izrekao oslobađajuću pre-sudu osumnjičenima u slučaju Leutar.

| Slobodna Bosna | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi