RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Ljiljana Lovrić, članica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora: Nećemo djelovati mimo ustava i zakona

Napisano 22.05.2011. 11:15

Ljiljana Lovrić, članica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora: Nećemo djelovati mimo ustava i zakona

RJEŠENJE A NE PROBLEM

Piše: Jurica Gudelj, Oslobođenje

■ Hrvati nikada nisu bili značajniji politički faktor u BiH. Mi smo postigli u konačnici što nam je bio cilj a to je da smo ukazali da problem postoji, o problemu se vode diskusije,  stavili do znanja svima onima koji toga do sada nisu bili svjesni, da su Hrvati rješenje a ne problem, dokazali da smo za državu Bosnu i Hercegovinu poštivajući njene ustave i zakone, a sve u skladu sa tim istim ustavima i zakonima

■ Od Glavnog vijeća HNS-a očekujem program u skladu sa zaključcima i rezolucijom koji su rezultat Hrvatskog narodnog sabora. To znači, uspostava i funkcioniranje osam odjela koji će se baviti problemima običnog hrvatskog čovjeka u Bosni i Hercegovini, bez obzira na kojem području države živi i egzistira, kaže Ljiljana Lovrić

■ Ljiljana Lovrić, članica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora (HNS) i predsjednica HSS-a BiH, u intervjuu za Oslobođenje govori o djelovanju HNS-a i političkom položaju bh. Hrvata. Smatra kako Hrvati u BiH nikada nisu bili važniji politički faktor te kako se o hrvatskom pitanju raspravlja na svim razinama.

- Hrvati u BiH se ne služe floskulama o „patriotizmu" rušeći pri tome državu i domovinu, mi je želimo graditi. Tko to ne želi, treba reći otvoreno i odgovornost preuzeti na sebe, izjavila je Lovrić.
Također, ona je mišljenja i kako su OHR i visoki predstavnik, kao i pojedina veleposlanstva u BiH, „srozana do sramotne razine i to zbog načina uspostave vlasti u FBiH".

Problemi običnog čovjeka

Što očekujete od najavljenog donošenja programa rada Glavnog vijeća HNS-a?

- Očekujem program u skladu sa zaključcima i rezolucijom koji su rezultat Hrvatskog narodnog sabora. To znači, uspostava i funkcioniranje osam odjela koji će se baviti problemima običnog hrvatskog čovjeka u Bosni i Hercegovini, bez obzira na kojem području države živi i egzistira. Dakle, od pravnih, financijskih, gospodarskih pa do obrazovnih, medijskih, braniteljskih i drugih pitanja.

Na koji način će se Glavno vijeće boriti za jednakopravnost Hrvata u BiH?

- Na način da će se sve aktivnosti vezane za brigu o hrvatskom čovjeku u Bosni i Hercegovini raditi maksimalno koordinirano u komunikaciji sa županijskim i općinskim vlastima, kao i sa višim razinama vlasti. Ključni uvjet da bi Glavno vijeće ispunilo sva očekivanja jeste princip stručnosti i poznavanja prilika u BiH. Kako neki politički, pa i međunarodni krugovi ne bi morali previše razbijati svoje glavice razmišljajući, dodat ću kako ne trebaju očekivati bilo kakav oblik protuzakonitih i protuustavnih aktivnosti.

Hoće li se formirati međužupanijsko i međuopćinsko vijeće s hrvatskom većinom?

- Naravno. Taj oblik „udruživanja" i povezivanja zagarantiran je Ustavom Federacije BiH.

Jesu li bh. Hrvati prestali biti politički faktor u BiH?

- Mnogi bi voljeli da jesmo, ali moram ih razočarati. Hrvati nikada nisu bili značajniji politički faktor u BiH. Mi smo postigli u konačnici što nam je bio cilj, a to je da smo ukazali da problem postoji, o problemu se vode diskusije, stavili do znanja svima onima koji toga do sada nisu bili svjesni, da su Hrvati rješenje, a ne problem, dokazali da smo za državu Bosnu i Hercegovinu poštujući njene ustave i zakone, a sve u skladu sa tim istim ustavima i zakonima. Hrvati u BiH se ne služe floskulama o „patriotizmu" rušeći pri tome državu i domovinu, mi je želimo graditi. Tko to ne želi, treba reći otvoreno i odgovornost preuzeti na sebe.

Sramotna razina

• Kako komentirate ponašanje međunarodne zajednice prema političkim predstavnicima bh. Hrvata?

- Zar se tu ima što komentirati? Međunarodna zajednica u BiH, od kada postoji, nikada nije doživjela veću sramotu i pretrpjela veći poraz. Mislim naravno na one koji krčme unutar Bosne i Hercegovine. Institucija OHR-a i njen visoki predstavnik, kao i pojedina veleposlanstva, srozana su do sramotne razine. Svojom krivicom, naravno. Takvo nepoznavanje Bosne i Hercegovine i takva nestručnost rijetko se može sresti.

• Zastupnici HDZ-a 1990 u Skupštini HBŽ-a su sklopili koaliciju sa strankama platforme u Hercegbosanskoj županiji. Hoće li to poljuljati rad HNS-a?

- Hrvatski narodni sabor nikada neće i ne može pasti na razinu ucjena i podvala dvojice ljudi i njihovih nerealnih ambicija. Koliko poznajem Ustav Hercegbosanske županije, odnosno kantona, tamo se vlada izabire dvotrećinskom većinom. Znači, potrebno je 17 ruku, a tzv. koalicija ima 11. Pa dobro, vjerojatno i oni računaju kao u Federaciji. Ako je pet od 17 trećina, onda je i 11 dvotrećinska većina od 25. Ako je to tako, ne vidim razlog da ne formiraju svoju vladu.

| Oslobođenje | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi