Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9792
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Mrak država: Kraj pravosudne trakavice
MRAK DRŽAVA – GLUHI SATELITSKI TELEFONI: IZETBEGOVIĆ(I) - PAJT
Krajem prošle godine Kantonalni sud u Sarajevu nakon deset godina okončao je sudski spor kojeg je bosansko-američki biznismen MURADIF PAJT pokrenuo protiv ALIJE IZETBEGOVIĆA tražeći da mu bivši predsjednik Predsjedništva BiH nadoknadi štetu od skoro milion dolara koji je pretrpio nabavkom satelitskih telefona; novinar „SB“ podsjeća na historijat ovog nesvakidašnjeg sudskog procesa započetog u SAD-u a privremeno okončanog u BiH
Sud presudio da Pajtu nije dužan ni Izetbegović, ni država
Piše: Mirsad Fazlić, Slobodna Bosna
Kantonalni sud u Sarajevu polovinom decembra prošle godine odbio je prijedlog priznanja strane sudske odluke, pravomoćne presude Okružnog suda Sjedinjenih Američkih Država, Okrug Massachusetts koja je donesena krajem februara 2001. godine, a kojom se nalaže da Alija Izetbegović, američkoj kompaniji MIS AG AMERICA INC. iz Bostona, u vlasništvu Visočaka Muradifa Pajta, zvanog „Mrak“, isplati dug od 824 hiljade američkih dolara. Nezadovoljan presudom Kantonalnog suda koju je donijela sutkinja Sanela Kovač - Grabonjić, kontroverzni Pajt, inače američki državljanin, najavio je podnošenje žalbe Vrhovnom sudu Federacije BiH kako bi naplatio potraživanja, koja su u međuvremenu, računajući zatezne kamate, narasla na više milijardi dolara!!
Dakle, priča o ovoj sudskoj trakavici, odnosno (ne)plaćanju računa za korištenje satelitskih telefona, najbolje ilustrira sa koliko su se amaterizma, po privatno-prijateljskim i političko- korektnim kanalima rješavala pitanja i problemi krucijalni za opstanak države BiH i bošnjačkog naroda. Naime, kada je srpski agresor 2. maja 1992. godine spalio zgradu glavne pošte u Sarajevu, prestala je sva komunikacija sa ostatkom svijeta. Muradif Pajt koji je u to vrijeme boravio u Zagrebu, a sa čijom je porodicom u to vrijeme boravila i supruga Bakira Izetbegovića, Sebija Seka Izebegović, sa Alijom Izetbegovićem početkom septembra 1992. godine postigao je usmeni dogovor o nabavci satelitskih telefona za potrebe BiH. Radilo se o 13 satelitskih telefona koji su nabavljeni i raspoređeni na svim važnijim punktovima u BiH jer su redovne telefonske veze bile pokidane.
Nabavka satelitskih telefona bila je prioritet, a na Pajtovo pitanje, ko će platiti račun, Izetbegović mu je navodno odgovorio da to nije njegov problem i da će telefoni biti plaćeni!
PRESUDA U AMERICI
Nakon okončanja rata, PTT BiH je krajem januara 1997. godine sa Pajtovom firmom MIS AG AMERICA INC. potpisala ugovor vrijedan 182 hiljade dolara o preuzimanju svih satelitskih telefona i plaćanju računa za iste, ali ugovorom nije bilo definirano preuzimanje do tada nastalih obaveza, odnosno duga od 824 hiljade dolara. Prije pokretanja sudskog spora pred američkim sudom, polovinom 2000. godine Muradif Pajt primio je pismo iz kabineta Predsjedništva BiH koje je potpisao sekretar kabineta Bakir Sadović. U pismu je navedeno da su dobili pismo kojim su obaviješteni o neplaćanju (dugovanju) za korištenje satelitskih telefona, međutim da je dugovanja preuzeo (otkupio) PTT, te da se sa eventualnim zahtjevom obrati PTT-u. Sva dalja obraćanja su bila bezuspješna, a kako bi naplatio sporni dug, odnosno potraživanja Muradif Pajt podnio je tužbu Okružnom sudu Massachusettsa, protiv Alije Izetbegovića sa kojim je dogovorio isporuku i plaćanje satelitskih telefona, koji su bili korišteni od 1992. do 1997. godine kada ih je preuzela PTT BiH.
KRAJ PRAVOSUDNE TRAKAVICE
Kako se Alija Izetbegović nije pojavljivao na zakazanim sudskim raspravama, američki sud krajem februara 2001. godine donio je presudu u korist Pajta, a godinu dana kasnije Pajt je od Kantonalnog suda u Sarajevo zatražio priznavanje presude američkog suda.
Obraćajući se pismeno Kantonalnom sudu u Sarajevu Izetbegović je naveo sljedeće: „Neosnovano sam naveden kao stranka u ovom predmetu. Ja nisam kupac satelitskih telefona o kojima je riječ. Ne znam ko je zaključio ugovor o nabavci, ja nisam, ali pouzdano znam i postoje dokazi da ih je preuzela PTT RBiH i vršila plaćanje za njih“, naveo je Izetbegović, tvrdeći da nikada nije primio poziv od američkog suda za raspravu po ovoj stvari.
„Donošenje presude zbog izostanka je nedopušteno i neosnovano. Priložene poštanske potvrde nisu bili sudski pozivi nego prepiska Pajtovih advokata. Među dokumentacijom se nalazi i kopija jednog sudskog poziva, ali ona mi nije uručena niti postoje dokazi o tome (lično uručenje u ovom slučaju je obavezno)“, napisao je Izetbegović, objašnjavajući kako je zapravo došao do presude američkog suda koja ga tereti za 824 hiljade dolara glavnice duga čemu se trebaju dodati zatezne kamate.
Naime, Muradif Pajt, prema pisanju Izetbegovića, ima brata Šabana Pajta iz Visokog kojem je poslao spornu presudu, a ovaj je proslijedio Mirsadu Ćemanu koji je papire donio u njegov kabinet.
„Čim sam primio presudu ja sam o tome pisao Okružnom sudu Massachusettsa, ali nikada nisam dobio odgovor“, napisao je Izetbegović, predloživši da se odbije prijedlog za priznanje presude američkog suda.
OSLOBOĐENA IZETBEGOVIĆEVA DJECA
Alija Izetbegović preminuo je 19. oktobra 2003. godine, a Kantonalni sud polovinom aprila 2005. godine donio je rješenje kojim je prekinut postupak dok nasljednici ne preuzmu postupak. Na pripremnom ročištu održanom polovinom maja 2008. godine Bakir Izetbegović, Sabina Berberović i Lejla Akšamija, zastupani po advokatu Mirhadu Đurđeviću, preuzeli su nastavak postupka. Vođena je polemika o nadležnosti suda u Massachusettsu, oko prakse i zakonske osnove priznavanja presuda stranih država, u konkretnom slučaju presude američkog suda, a pomoć je tražena od Američke ambasade u Sarajevu, američkog Ministarstva pravde, Ambasade BiH u SAD-u, Ministarstva pravde BiH i Ministarstva vanjskih poslova BiH da bi u konačnici Kantonalni sud u Sarajevu nakon devet godina odbacio prijedlog za priznanje pravomoćne presude Okružnog suda Massachusetts.
SVJEDOČENJE MURADIFA PAJTA
Plaćanje satelitskih telefona garantovao mi je Alija Izetbegović!
Sredinom maja 1992. godine pozvao me Salim Šabić da najhitnije dođem kod njega kući u Istarsku ulicu u Zagrebu jer me treba Alija, hitno. Po dolasku zatekao sam Aliju koji mi je s vrata, ne čekavši ni da uđem, ni da se pozdravimo rekao: „Cijelu državu su, a i mene, predsjednika, četnici izolovali od ostatka svijeta. Najhitnije mi treba dvadesetak satelitskih telefona, ako ikako može juče, ne sutra. Znam da su skupi, ali državi treba i nabavi ih što je prije moguće, a za novac se obrati Salimu, on je za to zadužen. Spisak institucija i osoba kojima se trebaju predati satelitski telefoni imat će Salim, a možeš i mene nazvati i provjeriti, to ti je najsigurnije“, rekao mi je Alija Izetbegović. Na moje pitanje da li mu je poznato da je korištenje satelitskih telefona skupo i da će računi biti astronomski, odgovorio je da će to koristiti državi i da država mora da „rodi“ pare za plaćanje tih računa. „Vidjeli su sada šta znači ne moći nikog zovnuti u Sarajevo, a kamo li dalje, a ja ti se kunem čašću i svim na svijetu da sa plaćanjem neće biti problema. Mene smatraj odgovornim pod broj jedan jer ja telefone nabavljam za državu, ne za sebe privatno“, rekao mi je Izetbegović.
Novac za kupovinu satelitskih telefona Salim Šabić nikada mi nije dao, barem ga ja vidio nisam, ali kada su počeli stizati računi, niko više nije ni pitao gdje je novac za aparate. Stizali su višemilionski računi za korištenje satelitskih telefona, tako da moja kompanija i ja više nismo insistirali da nam se plati isporuka samih uređaja. Kada je stao rat tražio sam da se satelitski telefoni i njihovo korištenje skinu sa moje grbače. Obećali su mi platiti sva potraživanja, uključujući i isporučene satelitske telefone. Na kraju, ponuđen mi je ugovor po principu uzmi ili ostavi, a plaćen mi je jedan od trinaest isporučenih satelitskih telefona. To je bio i razlog za pokretanje tužbe pred američkim sudom i otvaranje procesa priznavanja pravomoćne presude pred Kantonalnim sudom u Sarajevu.
| Slobodna Bosna | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara