RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Pad crvenog tetrijeba

Napisano 23.12.2010. 13:07
Crveni Tetrijeb

Piše: Srđan Mazalica

Sljedećeg tjedna u Srpskoj biramo novu Vladu. Izabrali bismo je i ranije, da sprega neke minorne stranke iz FBiH i Središnjeg izbornog povjerenstva - „nek` susjedu crkne krava“, nije prolongirala konstituiranje Vijeća naroda u RS.

Ali dobro, proračun s ekonomskom politikom, i sa svim pripadajućim zakonima će stupiti na snagu i početi se primjenjivati od 1.siječnja 2011. godine. Veliki uspjeh, s obzirom da u Federaciji Vlade i proračuna ni na vidiku... Veliki uspjeh, s obzirom da matematičke koalicije (programsku neću ni spominjati) na razini državne zajednice ni u snovima...

Ideja o građanskoj BiH je propala, a njeni politički izvršitelji sami su je izdali zarad osobnih ambicija, uglavljivanja u fotelje i rješavanja nezbrinutih stranačkih kadrova. Etnički i vjerski heterogena društva mogu biti ekonomski uspješna samo ako u svom ustavno-teritorijalnom uređenju uvaže podjele koje postoje u društvu, i koje su realnost. Raspodjela sredstava društvenog bogatstva prema etničkim kriterijumima (a ne ekonomskim) u etnički heterogenim društvenim zajednicama stvara ekonomsku nejednakost i dublje etničke podjele, nego što si čak i labava federalna zajednica pretežno monoetničkih entiteta može priuštiti.

Zašto Hrvati u BiH nemaju ljevicu?!

Hrvatska (stalnim podmetanjima i preglasavanjima od strane bošnjačkih političkih stranaka) krajnje devastirana politička zajednica, nije u stanju razviti istinski politički pluralizam, koji će kroz nadmetanje ideologija stvoriti pretpostavke za optimalan ekonomsko-socijalni razvoj društva. Bez rješavanja temeljnih nacionalnih pitanja, nema ni razvoja demokracije. Hrvati u BiH sada vode odsudnu bitku za svoja politička prava, i ma koliko god se sada čini da je ta bitka nepotrebna, to je bitka za opstanak. Shvatili su to i njihovi političari, koji su stali u zajednički front, uprkos brojnim međusobnim razlikama i svađama, a prije njih to je shvatila i njihova inteligencija.

Ugroženost individue podstiče nagon za opstankom i uzrokuje često nadljudsku snagu, a ugroženost političke zajednice stvara sposobne političke elite. U nedostatku vizije i liderstva političara, mladi, obrazovani i lucidni bosanskohercegovački Hrvati stvorili su mrežu internet portala koje prati 40% hrvatskog stanovništva (dok samo 5% Srba i Bošnjaka prati srpske i bošnjačke portale, jer Srbi i Bošnjaci imaju svoje elektronske medije) i promovirali su ideološku podlogu za borbu za njihovu ravnopravnost koju su počele slijediti i političke elite.

Sarajevo, zgroženo što „kockoglave bosanske katolike zadojene gangaškim poskočicama“ ne može uklopiti u svoje izlizane stereotipe o fašistoidnom i politički zapuštenom stanovništvu, pravi potpuno nezgrapne i besmislene poteze. Sarajevo, u želji da ideologijom građanstva i multietničnosti podjarmi Srbe i Hrvate, gubi ideološku bitku i ostaje usamljeno i politički izolirano u BiH i regiji.

Zlatkocid

Nakon izbora, nisam očekivao ovakve samoubilačke poteze Zlatka Lagumdžije, po meni ipak, jednog od najvještijih i najlukavijih političara u BiH. Logika zaobilaženja HDZ BiH i HDZ 1990 (koji su osvojili oko 90% glasova hrvatskog biračkog tijela) kojom se očekuje podobnih šest Hrvata u klubu Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH, s kojima bi se u drugom krugu glasanja mogla izabrati Vlada, ipak previđa da „kriminalizovani“ Čović kontrolira dvije županije i da može blokirati konstituiranje istog tog Doma naroda. Tako da zec ostaje u šumi, a politički partneri iz minornih hrvatskih stranaka, HSP i NSRzB, nasamarene budale; koje će kod Hrvata dobiti epitet izdajnika i na sljedećim izborima ostati ispod cenzusa.

U situaciji kad je u međunarodnim krugovima sve manje utjecajnih ljudi koji vjeruju da je Zlatko Lagumdžija spas za BiH, posljednje što smiješ sebi dozvoliti je da ispadneš krivac za agoniju konstituiranja vlasti u BiH. Vlastohlepstvo političara građansko-ljevičarske provenijencije (koji bi ipak morao imati pojačani senzibilitet za manje konstitutivne narode i etnonacionalne motive manjih grupa) i patološka mržnja prema Čoviću, ide toliko daleko da se pravi savez s tajkunsko-crnokošuljaškim predstavnicima Hrvata, i dolazi u sukob sa samim sobom, i vlastitom ideološkom čistoćom, koja je uvijek bila najvažniji argument (a često i jedini) u kamčenju podrške izvana, a koje je sve manje.

Bitka koju vode politički Hrvati s političkim Bošnjacima u FBiH, otupila je oštricu sarajevske sablje nadvijene nad Republikom Srpskom, i dijelom zbog toga što svaki konflikt košta, ostavila nam prostora da se pozabavimo našim ekonomsko-socijalnim problemima, i da, izlazeći iz krize, što prije stvorimo pretpostavke za kontinuiran i dugoročan razvoj, kroz održivo i nesmetano financiranje javnih potreba, koje ne predstavlja problem razvoju gospodarstva i društva u cjelini.

Odgovorno ponašanje u zajednici nam, ipak, ostavlja obvezu da naše političke saveznike ne ostavimo na cjedilu...

Frontal.rs


Nema komentara

Anketa

Ustavi