Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9788
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Privremeno suspendirane odluke Ureda Visokog predstavnika Valentina Inzka
Piše: Zdenko Antunović
Prisjećajući se kongresa tadašnjih velesila održanom u Berlinu 1878 godine, Austro-Ugarska, po 25. točki dogovora, dobiva dozvolu da okupira Bosnu i Hercegovinu i uvođenjem protektorata nastoji riješiti veliku tzv. istočnu krizu. Međutim, to nije bilo pravo rješenje, nego uzrok novih međunarodnih komplikacija koje će dovesti do aneksije Bosne i Hercegovine u sastav Austro-Ugarske 1908. godine.
Uzimajući u obzir, radi ilustracije da je od 1882, prvi austrougarski visoki predstavnik-upravitelj Bosne i Hercegovine, madžarski povjesničar Benjamin Kallay, pokušavao sustavnom politikom promovirati termin "Bošnjak", koji bi "pokrio" sve stanovnike BiH, te djelovao kao glavni faktor stvaranja bošnjačke "nacije". No, ta ideja, da se administrativno "stvori" nova nacija, s tadašnjim muslimanskim plemstvom kao stožerom cijeloga projekta, bila je u začetku osuđena na propast. Pokušaji negiranja već postojećih nacija u Bosni i Hercegovini samo su doveli do porasta netrpeljivosti. Bošnjačka nacija nastala je prirodno, svojim pravom na samoodređenje, a ne administrativno. Također se administrativno ne mogu dokidati prava bilo koje nacije pa ni Hrvata u Bosni i Hercegovini - 130. godine poslije.
Konstatirajući da su i prvi i drugi i treći austrougarski predstavnici završili diplomatske škole i bili veleposlanici u Beogradu što je navedeno u njihovim životopisima i to slikovito opisanim u glasilima vremenskih distanci upravljanja Bosnom i Hercegovinom postavlja se pitanje je su li izučavali predmet: «kako vladavinom prava obespraviti hrvatski narod u BIH».
Tako u Glasniku Zemaljskog muzeja br. 1903/03, str. 404 iz 1903 za Benjamina Kallaya piše :
«Benjamin pl. Kallaj rodio se 22. prosinca 1839. u Budimpešti kao potomak jednog od najstarijih plemena mađarskih. Za mlađih dana radio je uspješno na polju literature, a posvetiv se diplomatičkom zvanju, napredovao je brzo. Već 1869. bijaše generalnim konzulom u Biogradu, gdje je ostao do 1875. God. 1879. postade odsječnim predstojnikom u ministarstvu izvanjskih posala, a 4. lipnja 1882. imenova ga naš car i kralj zajedničkim ministrom financija te mu predade vrhovnu upravu Bosne i Hercegovine, koju je obavljao sve do časa, kad nam ga ote nemila smrt. »
Wolfgang Petrtisch je rođen 26. kolovoza 1947. godine u Klagenfurtu u Austriji. 1972. doktorirao u oblasti povijesti jugoistočne Europe, Sveučilište u Beču 1972 – 1973. Bio je austrijski veleposlanik u Beogradu (1997-1999). Između 1999. i 2002. bio je visoki predstavnik Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini. Poslije kratkog angažiranja na austrijskoj političkoj sceni, prelazi na funkciju austrijskog veleposlanika pri Ujedinjenim narodima u Ženevi.
I na koncu treći visoki predstavnik i specijalni izaslanik EU za BIH Valentin Inzko, također rođen u Klagenfurtu 22. svibnja 1949.god. Diplomatsku akademiju u Beču završio je 1978. god. Također je od 1982. god.-1986. god. bio ataše za kulturu i tisak Veleposlanstva Austrije u Beogradu. Od veljače 2009. godine vrši dužnost visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu.
Uvažavajući povijesno, interesantnu je pojavu da se ideologija slična Kallayizmu opetovano pojavljuje skrivena pod skute potpore ideologiji promoviranja nelegalne i nelegitimne vlasti okupljene u FBIH oko kvazi socijaldemokracije, što pokazuje da bizarne političke ideje uskrsavaju u promijenjenim okolnostima, a koja je, po svim racionalnim kriterijima i poslije 130 godina usmjerena isključivo protiv hrvatskog konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini.
Uzimajući u obzir da se okolnosti vođenja politike Visokog stečajnog upravitelja Bosne i Hercegovine usmjerene protivno vladavini prava i općoj deklaraciji UN-a o ljudskim pravima oprečne svim demokratskim stečevinama i stalnoj težnji u promicanju ljudskih prava i sloboda kako bi progresivnim domaćim i međunarodnim mjerama osigurali njihovo opće i djelotvorno priznanje i poštivanje, kako među narodima država članica, tako i među narodima na područjima koja se nalaze pod njihovom jurisdikcijom.
Svjestan činjenice da odluke Visokog predstavnika izlaze izvan okvira Ustava i pravnog sustava pozivajući se na Opću deklaraciju o ljudskim pravima koja je usvojena i proglašena na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, 10. prosinca 1948. godine (rezolucija br. 217 /III/). a budući da su se države članice obvezale da će u suradnji s Ujedinjenim narodima osigurati opće poštivanje i primjenu ljudskih prava i temeljnih sloboda, i budući da je opće razumijevanje tih prava i sloboda ključno za puno ostvarenje te obveze, u ovom času, stoga,
Uzevši u obzir i razmotrivši sveukupnost prethodno spomenutih pitanja, nakon obavljanja konsultacija sa savješću i činjenicom da je priznanje urođenog dostojanstva te jednakih i neotuđivih prava svih članova ljudske obitelji i pojedinca temelj slobode, pravde i mira u svijetu, ovim donosim slijedeći:
N A L O G
kojim se privremeno suspendiraju određene odluke Ureda Visokog predstavnika Bosne i Hercegovine, kao i svi postupci u svezi s prethodno navedenim odlukama koje su usmjerene protiv hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Članak 1.
Odluke ureda OHR-a o popravcima Ustava Federacije BIH kojima se ukida paritet u Federalnoj Vladi, a hrvatski narod svodi na manjinu u donošenju odluka kao i Odluke o ukidanju pariteta u HNŽ i SBŽ, županijama s posebnim režimom upravljanja, ukidanje amandmana o preustroju grada Travnika i nametanje odluke o statutu grada Mostara, ukidanje emitiranja hrvatske televizije, kao i svi postupci u svezi s navedenim Odlukama ovim se privremeno suspendiraju dok Berlinski kongres i Vijeće sigurnosti UN-a ne odluče drugačije.
Članak 2.
Odluke ureda OHR-a kojima se niječe vladavina prava i koje su protivne članku 21. deklaracije UN-a, kao i svi postupci u svezi s navedenim Odlukama ovim se privremeno suspendiraju dok Berlinski kongres i Vijeće sigurnosti UN-a ne odluče drugačije jer je Poveljom određeno da:
1. Svatko ima pravo sudjelovati u upravljanju svojom zemljom neposredno ili preko slobodno izabranih predstavnika.
2. Svatko ima pravo na jednak pristup javnim službama u svojoj zemlji.
3. Volja naroda je temelj državne vlasti; ta se volja mora izražavati na povremenim i poštenim izborima, koji se provode uz opće i jednako pravo glasa, tajnim glasovanjem ili nekim drugim jednako slobodnim glasačkim postupkom.
Nadalje, ne smije se praviti nikakva razlika zbog političkog, pravnog ili međunarodnog statusa zemlje ili područja kojemu neka osoba pripada, bilo da je to područje neovisno, pod starateljstvom, nesamoupravno, ili mu je na neki drugi način ograničen suverenitet.
Članak 3.
Ovaj Nalog donosi se na temelju međunarodnih, univerzalnih načela o ljudskim pravima i slobodama i pravu naroda na samoodređenje budući je bitno promicati razvoj prijateljskih odnosa među narodima, vjeru u temeljna ljudska prava, u dostojanstvo i vrijednosti promicanja društvenog napretka i poboljšanja uvjete života u većoj slobodi, i ne donosi se supstituiranjem bilo kojeg domaćeg organa vlasti koji ima legalitet i legitimitet.
Nalog će imati prvenstvo u odnosu na bilo koje nekonzistentne odredbe bilo kog zakona, propisa ili akta, bilo postojećeg, bilo budućeg. Ovaj nalog izravno se primjenjuje i nije potrebna nijedna dodatna radnja radi osiguranja njegovog pravnog djelovanja.
Članak 4.
Ovaj Nalog stupa na snagu odmah i objavljuje se na internetskim stranicama i tako dostavlja državama članicama Vijeća za implementaciju mira u BIH, državama članicama potpisnicama Daytonskog mirovnog sporazuma za BIH i državama članicama potpisnicama Povelje koje su se obvezale da će u suradnji s Ujedinjenim narodima osigurati opće poštivanje i primjenu ljudskih prava i temeljnih sloboda, u ovom i slučaju i sve ove godine usmjerene na destrukciju i dekonstituiranje prava hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Ovaj Nalog objavljuje se odmah.
Sukladno članku 19. Opće deklaracije o ljudskim pravima i slobodama,
Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja. To pravo obuhvaća slobodu zadržavanja mišljenja bez vanjskih pritisaka te slobodu traženja, primanja i širenja informacija i ideja putem bilo kojeg sredstva javnog priopćavanja i bez obzira na granice.
Vitez.Info
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara