RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Procjene Haaga: U BiH su od 1992. do 1995. godine izgubile život 104.732 osobe

Napisano 31.03.2011. 22:11

Demografska služba Tužiteljstva u Haagu

Procjene Haaga: U BiH su od 1992. do 1995. godine izgubile život 104.732 osobe

Stradalo je ukupno 42.106 civila, od kojih 32.251 muškarac i 9.842 žene, dok se ne zna spol 13 žrtava

U BiH su od 1992. do 1995. život izgubile 104.732 osobe - konačna je procjena broja žrtava rata koju je sačinila Demografska služba Tužiteljstva u Haagu.

Konačan presjek

"U siječnju 2010. godine utvrđen je broj od 104.732 žrtve, što se smatra konačnom procjenom broja preminulih u BiH", objavljeno je jučer na web-stranici Haškog suda. Demografska služba Tužiteljstva provela je aktivnosti bez presedana u povijesti međunarodnoga kaznenog prava. Haaški sud je prvi međunarodni sud koji je koristio demografske procjene, ne samo broja ubijenih, već i ranjenih, nestalih, ekshumiranih i identificiranih osoba, interno raseljenih osoba i izbjeglica. Konačan presjek pokazuje gubitke za svaku nacionalnost i spol. Također, uključuje podatke za smrti civila i vojnih osoba, ali ne pravi razliku između smrti koja je nastupila tijekom sukoba ili izvan njega u okviru ovih kategorija. Da bi se to postiglo, demografi bi morali individualno procijeniti okolnosti svakog pojedinačnog smrtnog slučaja, a takvi dokazi nisu dostupni za sve žrtve. Ova konačna procjena rezultat je dvanaestogodišnjeg skupljanja podataka, procjene izvora, formiranja i ažuriranja baza podataka i unapređenja metodologije. Demografi tužiteljstva koristili su tzv. pristup empirijskog brojanja, prema kojem se informacije o pojedinačnim žrtvama prikupljaju iz više izvora.

Nacionalna slika

Duplikati se nakon toga izostavljaju kako bi se dobio najmanji broj, a statistički modeli pomažu da se izvrši procjena neprebrojanih. Zbir ove dvije komponente, najmanji broj poginulih - 89.186 i procjena neprebrojanih -15.546 daju ukupni zbir od 104.732 mrtvih u ratu. Ovom konačnom studijom su ažurirani svi fragmentarni podaci na jasan i sveobuhvatan način. Ovi podaci nisu povezani ni s jednom konkretnom optužnicom, ali su izvješća na osnovi kojih su dobiveni uvršteni u dokazni materijal u nekoliko suđenja pred MKSJ - navodi se na webu Haaškog suda. Prema ovoj procjeni, po nacionalnoj pripadnosti u ratu u BiH život je izgubio 68.101 Bošnjak, 22.779 Srba, 8.858 Hrvata i 4.995 ostalih. U odnosu na ukupan broj stanovnika iz 1991., od 1992. do 1995. godine smrtno je stradalo 2,4 posto stanovništva BiH, navodi se u jučer objavljenim podacima iz Haaga.

| VL |

REAGIRANJA

BOŠNJAČKE ŽRTVE

Amor Mašović, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale BiH, kaže da ne postoje zvanični podaci o broju ubijenih, kao ni sama definicija što se smatra žrtvom rata. Podsjeća da je ovolika brojka stradalih najbliža onome što je radio Informaciono-dokumentacioni centar (IDC) Mirsada Tokače.
Postoje određena istraživanja. Ona idu od 160.000 do 200.000 stradalih. Pojedine nevladine organizacije došle su do spiska od 100.000 stradalih. Ti spiskovi sigurno nisu ažurirani. Imao sam prilike da provjerim na nekim nestalim ljudima. Pojedini ljudi, naime, i danas se vode kao nestali, a nema ih ubrojenih u žrtvama rata. A to jesu žrtve. Nažalost, Tribunal ovo sada objavljuje kao zvaničan podatak - kaže Mašović. Prema njegovoj procjeni, u agresiji na našu zemlju sigurno je stradalo 150.000 osoba. Ako je suditi prema broju nestalih, od ove brojke stradalo je 85 posto Bošnjaka, deset posto Srba, četiri posto Hrvata, a ostatak su ostali.

Predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić vjeruje da se iza plasiranja posljednjih informacija krije namjera da se umanji broj bošnjačkih žrtava.
- To je još jedna sramota. Ovo rade oni koji žele izjednačiti žrtve i agresore. Najveći zločin je kada žrtvi kažeš da nije žrtva - tvrdi Subašić.

Predsjednica Društva za ugrožene narode Fadila Memišević kaže da su za nju zbunjujući podaci Haškog tribunala i da će oni zbuniti mnoge u BiH. Posebno je, dodaje, zbunjujući omjer stradalih vojnika i civila. Budući da je, kaže, mnogo više stradalih vojnih lica, vjeruje da je riječ o pokušaju da se dokaže kako se u našoj zemlji desio građanski rat.

Predsjednik Saveza logoraša Bosne i Hercegovine Murat Tahirović tvrdi da je, nažalost, broj stradalih Bošnjaka daleko veći od procjena iz Haga. Sumnja da se ovakve informacije smišljeno plasiraju u ovim teškim vremenima.

DIREKTOR ISTRAŽIVAČKO-DOKUMENTACIONOG CENTRA TOKAČA: PREUVELIČAVANJEM SU SE GRADILE POLITIČKE KARIJERE

Direktor Istraživačko-dokumentacionog centra (IDC) Sarajevo Mirsad Tokača izjavio je za Avaz da mu je drago što su se konačno pojavili podaci Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, jer oni potvrđuju istraživanje koje je radio IDC. 
- Prema nama, ta cifra iznosila je oko 100.000, a evo oni kažu 104.000. Naša i istraživanja Haškog tribunala potpuno su odvojena, ali se podaci potpuno poklapaju. Čak i procentualno po broju etničkih zajednica. Sada će svima biti jasno koliko je naše istraživanje bilo pouzdano, a na žalost samoproglašenih naučnika u Sarajevu, kao i onih što su preuveličavali i sebi gradili političke karijere ili manipulirali narodom i njihovom nesrećom - kazao je Tokača. 

| Dnevni avaz | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi