Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9793
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Sabor donio Deklaraciju: BiH treba federalizirati da bi Hrvati imali prava
Prihvaćen politički važan dokument, predložena rješenja
Sabor donio Deklaraciju: BiH treba federalizirati da bi Hrvati imali prava
■ Umjesto dva entiteta koji su postali srpski i bošnjački teritorij u BiH, Sabor RH traži novo unutarnje preslagivanje
■ Suverenost Hrvata može se ostvariti samo teritorijalnim preustrojem zemlje
■ Opstanak Hrvata u BiH je strateški interes Hrvatske, piše u Deklaraciji
Piše: Zoran Krešić, Večernji list
Hrvatski sabor je posljednjeg dana zasjedanja prije izbora usvojio politički najvažniji dokument za Hrvate u BiH u posljednjih deset godina sugeriravši da BiH treba federalizirati umjesto sadašnja dva entiteta kako bi Hrvati u biH imali jednaka prava, odnosno svoju većinsku federalnu jedinicu. Ovaj je dokument praktično bio posljednja točka koju je verificirala najviša hrvatska državna institucija nakon što je na dnevnome redu saborskih zasjedanja bio punih dvije godine.
Načelo istih prava
„Sabor Republike Hrvatske daje potporu Hrvatima u BiH te njihovim političkim predstavnicima u pregovorima vezanim uz promjene Ustava BiH kako bi osigurali punu suverenost i jednakopravnost s druga dva naroda u BiH što se može ostvariti samo uz poštivanje načela jednakosti i pravičnosti te Ustavom zajamčenim administrativno-teritorijalnim ustrojem BiH koji će na istovjetan način urediti načela suvereniteta, konstitutivnosti i jednakopravnosti svih naroda, kao i izbor svojih predstavnika u sve institucije i sve razine vlasti“, navodi se u dokumentu, odnosno Deklaraciji koji je prihvaćen u izvornome obliku, a koji je, nakon što je prošao saborske odbore u Republici Hrvatskoj, izazvao dosta prašine u BiH.
Dva naroda, dva entiteta
Pri tome Hrvatska u cijelosti podupire teritorijalnu cjelovitost i suverenitet BiH, ali izražava zabrinutost selektivnom provedbom Općeg mirovnog sporazuma za BiH, čiji je potpisnik i Republika Hrvatska budući da je na štetu Hrvata, a što se u obrazloženju Deklaracije detaljno razrađuje.
„Posljedica svega je da se BiH postupno pretvara u zemlju dva unitarna i centralizirana entiteta s punom dominacijom Srba - većinskog naroda u jednom, a Bošnjaka - većinskog naroda u drugom, s tendencijom (ustavnog i političkog) marginaliziranja hrvatskog naroda. Ustavnom reformom (novim ustavom) potrebno je postojeći dvoentitetski ustroj BiH nadograditi novim učinkovitijim i pravednijim, u kojemu ni jedan od konstitutivnih naroda neće biti favoriziran niti diskriminiran“, objašnjava se sadržaj deklaracije.
Ne mogu u Europu
Time se izravno sugerira da Hrvati u BiH trebaju imati svoju većinsku federalnu jedinicu. Upozorava se u dokumentu da je novi Ustav BiH nužnost i preduvjet demokratskog razvoja, kao i opstanaka BiH kao države tri ravnopravna naroda i svih njezinih građana i uvjet integriranja BiH u euroatlantske integracije.
„Ustavnom reformom potrebno je osigurati administrativno-teritorijalni ustroj BiH koji će se bazirati na (federalnim) načelima koji će BiH učiniti modernom decentraliziranom demokratskom državom čije će institucije osigurati razvoj i budućnost zemlje“, stoji u objašnjenju Deklaracije.
U dokumentu koja je usvojena prije nekoliko dana se posebno naglašava povratak i ostanak Hrvata u BiH naglašavajući da je to i strateški interes Republike Hrvatske.
■ SAD predlaže unutarnju rekonstrukciju FBiH
Konačni cilj potpore Hrvatima u BiH je u pravcu njezina približavanja EU. Pri tome Hrvatska kao potpisnica Daytona očekuje da se oko ustavnih reformi zajednički angažiraju Europska unija i administracija Sjedinjenih Američkih Država.
„Hrvatski pozdravlja i podržava zajednički napor Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije u procesu ustavnih reformi u BiH te njihov angažman do konačnog donošenja ustava koji će osigurati da BiH bude funkcionalna, demokratska i prosperitetna država jednakopravnih naroda i ravnopravnih građana“, navodi se u deklaraciji.
Za razliku od ovoga dokumenta, u posljednje vrijeme se spominje tek rekonstrukcija FBiH koju guraju Sjedinjene Američke Države.
POTPORA - Zagreb je u posljednjih godinu dana bio stariji brat bh. Hrvatima
■ Izjava o vlasti u BiH
Predsjednik Ivo Josipović i premijerka Jadranka Kosor zajednički su zatražili da u vlasti u BiH budu legitimni narodni predstavnici, što Sarajevo nije poslušalo
■ Zakon – Hrvati izvan RH
Ovim zakonom se Hrvati u BiH i izvan domovine postavljaju kao strateški nacionalni interes, a ovaj odnos će biti izražajniji kada RH uđe u EU
■ Deklaracija o ustavnoj reformi
Najizravnija potpora zahtjevima većinskih hrvatskih političkih stranaka, pa i Katoličke crkve koji traže novi preustroj zemlje umjesto dva entiteta
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara