RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Špijuniranje svećenika u BiH

Napisano 10.08.2011. 13:55

Kako su i s kim špijunirale bivše komunističke vlasti

Špijuniranje svećenika u BiH

■ Rečenice 'Imam ti nešto reći kada se vidimo' ili riječi 'vojska' ili 'politika' - znak za paniku u Udbi
■ Prema podacima, SDB BiH je 1986. godine imao 589 djelatnika
■ Smajovići su bili posredna veza koja je kontrolirala uređaje
■ SDB zbog kvalitetnijeg praćenja neprijateljske djelatnosti obavio čak više od 13 tisuća operativnih razgovora
■ Služba je, osim djelatnog, imala i pričuvni sastav koji je prisluškivao
■ Kako se ne bi pratili nevažni razgovori, ubačen je kodirani program koji bi automatski registrirao razgovore

Piše: Zlatko Tulić, VLM


Nedavna afera "Prisluškivanje" pokazala je da je Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA) zajedno s Državnom agencijom za istrage i zaštitu BiH (SIPA) kršila ljudska prava, smatraju stručnjaci koji se bave sigurnosnom tematikom, pravnici i NVO sektor. Riječ je o više od 5.000 brojeva mobilnih telefona koje su najvećim brojem nelegalno i bez naloga nadležnih sudova i tužiteljstava prisluškivali OSA i SIPA. Hoće li ova afera završiti pod tepihom ili ne, no u usporedbi s prisluškivanjima građana prije rata, kada se ljudska prava nisu ni spominjala, OSA-ina prisluškivanja se mogu nazvati minornim, ali metode su ostale stare udbaške. Naime, analizirajući izvješće o radu bivše Službe državne bezbjednosti iz 1986. godine, razvidno je kako se ta služba bavila sljedećim poslovima: suprotstavljanjem djelatnosti stranih obavještajnih službi, suprotstavljanjem djelatnosti emigracije, suprotstavljanjem djelovanja unutarnjeg neprijatelja te zaštitom pojedinih osoba i objekata.

Trn u oku - Crkva

Iz izvješća o radu SDB-a iz 1986. godine navodi se kako je u toj godini otkriveno neprijateljsko djelovanje kod 2.645 građana Republike BiH, što je za 95 neprijatelja više nego godinu ranije. Međutim, od tog broja pod operativnu obradu stavljeno je 155 osoba. Čini se da je 1986. godina bila gorka godina za sve građane u BiH. Naime, te je godine SDB zbog kvalitetnijeg praćenja neprijateljske djelatnosti obavio čak više od 13 tisuća operativnih razgovora s 10 tisuća osoba, od koji su samo njih 88 bili stranci. Također, u toj godini izvršen je pretres stambenih i drugih prostorija kod 135 građana, a za potrebe ostalih službi i tijela sigurnosti izvršeno je 28 tisuća potpunih i djelomičnih provjera. Prisluškivano je 718 telefona, te ozvučeno 488 stanova. To je bio dio operativnih mjera „koje je poduzeo SDB 1986. godine, a bizaran je podatak da je sve to rezultiralo kaznenim  prijavama protiv ukupno sedmero osoba, a prekršajnim protiv dvije. Dakako, izvješće SDB-a otkriva i neke dosad nepoznate segmente vezane uz špijunažu Katoličke crkve i, kako se navodi, njezina klera. Naime, od ranije je poznato da je zgrada sarajevske Nadbiskupije špijunirana iznutra, konkretno iz stana iz kojeg je donedavno trebao biti deložiran kardinal Vinko Puljić. Naime, obitelj Smajović je nasilno useljena u zgradu Vrhbosanske nadbiskupije sredinom 60-ih godina prošlog stoljeća, po naređenju tadašnje Udbe, nakon što su napustili Sarajevo na početku rata 1992., provjerom prostorija koje su koristili utvrđeno je da su korištene za prisluškivanje i praćenje visokih crkvenih dostojanstvenika za potrebe Službe državne bezbjednosti. Međutim, prema dokumentima bivšeg SDB-a, Smajovići su bili neka vrsta posredne veze koja je kontrolirala uređaje u samoj zgradi Nadbiskupije, jer se prisluškivanje vršilo iz poslovne zgrade Svjetlosti kroz koju su prolazile glavne instalacije.

Akcija prisluškivanja

Riječ je o zgradi na broju 3 u tadašnjoj Ulici Radojke Lakić, sada Kaptolu, u kojoj se danas nalazi Zavod za izgradnju grada Sarajeva. Naime, pred ZOI '84. sagrađena je nova Poslovna zgrada Svjetlosti preko puta gradske Tržnice. Seljenjem iz stare zgrade preneseni su i fiksni telefonski brojevi koji su služili za prisluškivanje razgovora. Kodna akcija prisluškivanja nosila je naziv "MERKUR", a obuhvaćala je objekte "ZAPAD I", što je podrazumijevalo prisluškivanje svih razgovora vođenih u zgradi Vrhbosanske nadbiskupije, te objekt "ZAPAD II". gdje su prisluškivani svi razgovori vođeni u zgradi Vrhbosanske bogoslovije, danas Katoličkog teološkog fakulteta.

Prema podacima, SDB BiH je 1986. godine imao 589 djelatnika, što je bilo skoro 90 posto od ukupno sistematiziranih radnih mjesta. Služba je, osim djelatnog, imala i pričuvni sastav. U izvješću se navode i neke akcije koje su imale svoja kodna imena. Tako je kodna akcija pod imenom „Lira" podrazumijevala cjelodnevnu prismotru telefona, ozvučenje prostorija, tajno pretraživanje stana i tajno otvaranje poštanskih pošiljki, dok se iza kodne akcije „Slaven" krije prisluškivanje telefonskih razgovora. Kako se ne bi pratili nevažni razgovori, ubačen je kodirani program, koji je automatski registrirao razgovore u kojima se pojavljuju riječi poput, „politika", „tajna", „putovanje", „špijunaža", „vojska", „sastanak", „oni na vlasti", „banditi iz šume" te „imam ti reći nešto kad se vidimo". O tome kako su, koga i s kim špijunirale bivše komunističke vlasti, svjedoči arhiv posebnih evidencija SDB-a.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi