RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Tko je pakirao Miloradu Dodiku?

Napisano 30.12.2011. 13:35

Tko je pakirao Miloradu Dodiku?

Propala nakana stranaca i AID-a da diskreditiraju SNSD i RS       

Specijalno tužiteljstvo Republike Srpske donijelo je zapovijed o obustavi istrage u kaznenom predmetu protiv Milorada Dodika, Mladena Lazendića, Nedeljka Čubrilovića, Fatime Fatibegović, Milenka Dakića, Aleksandra Džombića i Dragana Davidovića, provedene po naredbi Tužiteljstva BiH, jer nema dovoljno dokaza da su osumnjičeni učinili kazneno djelo zlouporabe službenog položaja ili ovlaštenja, saopćeno je prije dva dana iz Specijalnog tužiteljstva RS.

Osumnjičenima se stavljalo na teret da su u namjeri da drugome pribave imovinsku korist i istovremeno nanesu štetu proračunu Republike Srpske iskoristili svoje položaje i ovlaštenja i svojim radnjama omogućili pribavljanje imovinske koristi gospodarskom društvu „Integral inženjering“ d.o.o. Laktaši u višemilijunskom iznosu, te za isti iznos oštetili proračun Republike Srpske.

Riječ je o projektima izgradnje autoputa Banja Luka - Gradiška, administrativnog sjedišta Vlade RS, izgradnje zgrade RTV doma Radio-televizije RS, te kupovinom stambeno-poslovnog objekta u Banjoj Luci u Ulici Mladena Stojanovića. Predsjednik Srpske, Milorad Dodik, izjavio je da će nakon ove odluke Specijalnog tužiteljstva RS inzistirati na pozivanju na odgovornost svih onih koji su zlouporabili položaj i pokrenuli te pravne procedure.

- Zajedno s domaćim poslušnicima i poltronima iz SIPA i drugih pravosudnih institucija stranci su imali ambiciju da otvore politički proces i onemoguće SNSD da dobije izbore - rekao je Dodik.
- Već od samog početka je bilo jasno da tu nema ništa i da je sve montirano. Tužiteljstvo BiH, koje je sporno, samo je sebe diskvalificiralo i svjesno činjenice da nema elemenata optužbe namjerno sve spustilo na pravosudne institucije Srpske - rekao je predsjednik RS. Dodik je rekao da mu je drago zbog odluke Specijalnog tužiteljstva, ali da nije sretan, jer je prošao užasan period u kojem je uzdrmana i njegova obitelj i prijatelji, te da je taj proces imao i utjecaj na izborni rezultat SNSD na proteklim izborima.

Podsjećamo, Tužiteljstvo BiH započelo je istragu u ovom slučaju na osnovu izvješća koji je u veljači 2009. godine protiv Dodika i 11 ministara i drugih osoba iz RS potpisao tadašnji pomoćnik direktora SIPA Dragan Lukač. Po Lukačevom nalogu nekoliko službenika krim-odjeljenja SIPA podnijelo je kaznenu prijavu pred kraj radnog vremena, a za to nisu znali direktor SIPA Mirko Lujić i tadašnji glavni tužitelj BiH Milorad Barašin.
Odmah nakon toga krenula je medijska hajka sa sarajevske FTV. Govoreći o pokretanju istrage protiv Dodika, Lukač je u ožujku 2009. godine u emisiji „60 minuta“ FTV-a rekao da svi „kriminalci i diktatori završe u grobu ili iza rešetaka“.

SIPA je ovu istragu otvorila na osnovu izjave koju su inspektorima ove agencije dali tadašnji urednik „Patriota“ Slobodan Vasković i novinar Miljan Kovač. Vasković je kao novinar emisije „60 minuta“ sa urednikom te emisije Bakirom Hadžiomerovićem dokumentaciju o navodnom kriminalu kod izgradnje zgrade Vlade, autoputa i RTV doma osobno odnio i u Tužiteljstvo BiH.

Narednih godinu dana Vasković, Hadžiomerović i anonimni stožer svim sredstvima blate Dodika vršeći pritisak na Tužiteljstvo BiH sa zadaćom uklanjanje Dodika s vlasti nakon što protiv njega budu podignute optužnice za kriminal i korupciju.
Istovremeno srbijanske novine Kurir i Glas javnosti objavljuju informaciju anonimnih izvora da taj stožer djeluje prema nalogu zamjenika visokog predstavnika za BiH Raffija Gregoriana, a na provedbi tog plana djeluju i veleposlanik SAD-a u Sarajevu Charles English te voditelj posebnog odjela za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije pri Tužiteljstvu BiH Drew Engel.
Svakog narednog ponedjeljka „60 minuta“ izlazi sa „novim“ dokazima u prilog izvješću SIPA-e.
U izdanju od 16.06.2009. godine banjalučki „Fokus“ otkriva da je glavni izvor „informacijama“  političkog magazina „60 minuta“ Federalne televizije Džemal Sefer, inspektor SIPA-e i to u njenom uredu u Banja Luci.

Tko je Džemal Sefer?

„Fokus“ otkriva i da je Sefer nekadašnji službenik bošnjačke tajne službe AID, koji je u ratu bio i njihov „kolega“ i radio za tjednik „Bošnjak“, u kojem je 8. kolovoza 1995. godine objavio reportažu o oslobođenju Donjeg Vakufa, pod naslovom „Razvalili smo južnu granicu vlaške republike“.
„Svakim danom zakuka stotine vlahinja, žaleći Miluna, Lazara, Trivuna, Gojka, Spasena... Svakim danom čuje se lelek vlaških narikača. Svakim danom sve je manje četničkih smradova i krmaka. Svakim danom vazduh iznad bošnjačkih glava je čišći“, zapisao je, pored ostalog, Džemal Sefer.

Da je Džemal Sefer bio predmetom istrage haaških istražitelja zbog ratnohuškačkog novinarstva u BiH u tekstu „Uputstvo za genocid“ potvrdio je i sarajevski tjednik „Dani“ u svom izdanju od 23. lipnja 2000. godine.

I pored toga i nakon svih „provjera“ Sefer je od 01.07.2005. inspektor SIPA-e u Regionalnom centru Banja Luka.
Svoje majstorstvo u montiranju pravosudnih procesa dokazao je i kao samostalni krim-inspektor u PU Jajce. Dana 04.06.2003. u stan novotravničkog Hrvata upao je sa još trojicom bošnjačkih kolega, dvojicom iz PU Jajce i jednim iz PU Travnik.  
U „akciji“, koja je koordinirano vođena iz MUP-a SBŽ, izvršen je pretres stana i privremeno oduzimanje nekih predmeta gdje je u središtu bilo osobno računalo.
Čitava ta „operacija“ izvedena je na nezakonit način bez naredbe suda, bez nazočnosti  svjedoka iz reda građana, nije sačinjen obvezni pismeni zapisnik o ulasku i pretresu stana, a oduzete stvari nisu na propisan način identificirane niti zapakovane (kućište računala izneseno u rukama a 203 diskete iznijete iz stana u nekoliko PVC vrećica), te poslije toga nisu čuvane od strane nadležnog suda, pa se sa oduzetim stvarima nezakonito manipuliralo.
Sve te aktivnosti Sefer i društvo će kasnije „prevesti“ pod 03.07.2003. zaboravljajući da su izdali potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta a da su indigo papir, kroz koju su je ispisali, zaboravili u stanu kojeg su pretresli. Kasnije će nastati dvije potvrde sa dva različita datuma za koje će sudski vještak grafolog utvrditi da su istovjetne i da su nastale ispisivanjem kroz isti onaj indigo papir koji je Seferu ostao izvan kontrole.
Godinu dana nakon toga tadašnji direktor Uprave policije FBiH Zlatko Miletić nalaže Unutarnjoj kontroli MUP SBŽ istragu o zakonitosti provedenih policijskih radnji po prijavi oštećenog. Potpuno suprotno Pravilniku o radu unutarnje kontrole, ovaj odjel oteže sa istragom. No kako se reformira policija i najavljuje SIPA netko Seferu pruža priliku da napreduje ali mu ova predstavka stvara ozbiljne poteškoće. Zbog toga sam poziva Sefira Barudžiju, tadašnjeg šefa Odjela unutarnje kontrole MUP SBŽ za objašnjenje o provedenoj istrazi. U dokumentu, koji će kasnije uputiti na ruke Dragana Popovića, zamjenika glavnog tužitelja Tužiteljstva SBŽ, prepričati će razgovor u kojem mu Barudžija nedvosmisleno stavlja do znanja „da su navodi iz predstavke tačni, a predstavka opravdana, jer raspoložive činjenice koje posjeduje Odjel za unutarnju kontrolu MUP SBK Travnik ukazuju na to da nisu smjeli ući u stan bez naredbe suda, vršiti pretres, oduzimati predmete, opet bez naredbe suda, čime su dokazi pribavljeni na nezakonit način…“.
Ovakav zaključak nikada neće ugledati svjetlo dana a predstavka će na kraju biti odbačena zbog zastare!?

U procesu pred Općinskim sudom u Travniku ovaj montirani proces će se voditi gotovo dvije godine jer su tužiteljstvo i sud bili jedno i u trenucima kada su im padali  dokazi pristupalo se izmišljanju novih. Pri tome je tužitelj Jusuf Duzan sve nezakonito prikupljene dokaze sklonio u fiktivan tužiteljski spis koji je naglasio na ime treće osobe. Kada je ipak otkriven od obrane sud odbija uvid u njega upravo zbog činjenice da je to „tuđi spis“.    
Inspektor Sefer, kao svjedok optužbe, na pretresu se pojavljuje tek nakon petog poziva diskretno priveden od sudske policije dajući lažan iskaz tvrdnjom da i nije bilo pretresa stana. Do danas, jer su još brojni dokazi skriveni, postoji 12 dokumenata u kojima je pretres stana eksplicite naveden. Najmanje tri takva dokumenta je potpisao upravo Džemal Sefer.

I ako u osnovi virtualna, optužnica je za sud bila dovoljna da donese presudu po kojoj je optuženi kriv i dobiva pet mjeseci zatvora. Nakon žalbe Županijskom sudu ova će presuda biti preinačena u zatvorsku kaznu od godinu dana. Najzanimljiviji dio presude je svakako da se „privremeno“ oduzeto računalo uništi. Zašto?
I prije dolaska po njega Sefer i nalogodavci su znali da je iz tog računala izišao dio svjedočenja o stradanju Hrvata središnje Bosne iz posljednjeg rata. Nakon nezakonita pregleda znali su da je novih sadržaja o tome sada mnogo više. Zbog toga, a i činjenice da bi naknadnim vještačenjem računala bilo dodatno utvrđeno nezakonito postupanje policije, nikad obrana nije uspjela doći do računala niti zna gdje se nalazi.
Da je novotravnički slučaj gotovo tragikomičan pokazuje i činjenica da je oštećeni upravo Drew Engelu poslao kaznenu prijavu protiv Sefera i još dvije osobe najeksponiranije u nezakonitom postupanju i zloporabi službenog položaja. Bilo je to još u vrijeme dok nije donesena presuda suda.
Zagonetno, ta se prijava našla na stolu Senada Dautovića, glavnog županijskog tužitelja u Travniku. Nakon što je, naravno, odbijena žalitelj se ponovo obratio posebnom odjelu  za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije pri Tužiteljstvu BiH i njenom voditelju Drew Engelu. Tada je ta žalba završila u federalnom tužiteljstvu gdje je definitivno odbačena.

Slučaj Dodik je iznova na površinu izbacio prljavi veš u koji je odjeveno bh. pravosuđe. Pitanje je koliko još takvog veša ima i koliko egzistira slučajeva poput novotravničkog gdje progonjeni nisu u poziciji Milorada Dodika da se uspiju obraniti. Ne čudi onda da pored nazočnosti takve međunarodne zajednice ministar obrane bude čovjek za koga postoje nepobitni dokazi da je bio dio zločinačke organizacije, da se nepravde umnažaju i besperspektivnost produljuje.   

| HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi