RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Tužan sam kad pred Katedralom vrijeđaju naše vjerske osjećaje

Napisano 13.09.2012. 11:35

Intervju: Kardinal Vinko Puljić

Tužan sam kad pred Katedralom vrijeđaju naše vjerske osjećaje

Bez obzira na izvanredna iskustva vrlo utjecajne Zajednice Sant’Egidio iz Italije u organizaciji konferencija o miru i pomirenju u svijetu, nadbiskup vrhbosanski bio je svjestan da učešće sve četvorice vjerskih poglavara neće biti moguće, ukoliko se sve religijske zajednice ne uključe u organizaciju grandioznog skupa, koji se od 9. do 11. rujna održao u Sarajevu pod nazivom Naša je budućnost živjeti zajedno – religije i kulture u dijalogu. Kardinal Puljić vjeruje da je napravljen prvi korak... 

Piše: Duška Jurišić, Dani
 
DANI: Kako procjenjujete značaj Konferencije Naša je budućnost živjeti zajedno – Religije i kulture u dijalogu koju su organizirale Zajednica Sant’Egidio, te Vrhbosanska – sarajevska nadbiskupija, Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, Srpska pravoslavna crkva i Jevrejska zajednica Bosne i Hercegovine?

Msgr. PULJIĆ: Da nisam vjerovao u pozitivne korake ne bi ni ušao u ovaj projekt. Treba vjerovati u uspjeh koji počinje od prvog koraka. Kada sam ušao u dogovore za ovaj projekt, odmah sam predložio da sve četiri zajednice budu domaćini ovog projekta. Jedan političar sudionik na otvaranju skupa rekao je zadivljen, da nisu mogli ni zamisliti da se ovako veličanstveno nešto može organizirati u ovom ozračju koje proživljavamo. Svakako da smo svi svjedoci kako se nešto lijepo i pozitivno odvija na ovim prostorima i za Sarajevo i za BiH. Ne trujemo javnost nego oplemenjujemo pozitivnim ozračjem. To vam izgleda kao melem na ranu.

DANI: Da li će ova konferencija osigurati i istinski iskorak ka zajedničkoj budućnosti naroda u Bosni i Hercegovini?

Msgr. PULJIĆ: Mi to istinski želimo, ma bolje reći za sebe i iz sebe da mi je to bila iskrena nakana, ulazeći u ovaj projekt. Nije ovo samo za nas vjerske čelnike, nego je to i za cjelokupno ozračje. Vjerujem da će ovo događanje i poruke naše teme pokrenuti i ovo negativno političko ozračje da se više unese pozitivne energije prihvaćanja i poštivanja naše različitosti i graditi jednakopravnost. Treba shvatiti kako mir nije statički, nego dinamički proces koji se ostvaruje kroz cjelokupno življenje i djelovanje.

DANI: Da li dijelite mišljenje da 17 godina nakon rata narodi, odnosno pripadnici različitih religijskih skupina u BiH nikad nisu bili udaljeniji i ko je odgovoran za to?

Msgr. PULJIĆ: Ne treba nijekati tu negativnost, ali se na njoj ne smijemo zaustaviti. U mraku valja paliti i najmanje svjetlo koje je jače od tame. Ne bih prozivao imenično, nego bih rekao da svaki pojedinac i svi zajedno na svim strukturama nosimo odgovornost za ovakvo stanje, a najviše oni koji imaju vlast i donose zakone, kao i oni koji izgrađuju javno mnijenje. Moramo u društvo unijeti kategoriju odgovornosti. Ta odgovornost treba biti i za izgovorenu riječ, pisanu riječ, učinjeno i nakane za nove čine. Odgovornost je postala nepoznata riječ u društvu, a i kod pojedinca... Zato svi mi koji kažemo da vjerujemo moramo se preispitati da li ta vjera izgrađuje našu odgovornu savjest za opće dobro, kao i dobro svakog pojedinca.

DANI: Da li smatrate da su lideri religijskih zajednica uradili dovoljno na stvaranju uvjeta da se budućnost u BiH zajednički gradi?

Msgr. PULJIĆ: Svaki od nas treba ispitati svoju savjest i preispitati svoje riječi i djelovanje te vidjeti koliko smo vjerodostojni u naviještanju vjere i morala. Ta naša uloga ne smije biti usmjerena protiv čovjeka, jer je Bog za čovjeka. Zato sam sve više uvjeren da istinski vjernik koji se Bogu moli, taj čovjeka ne mrzi. Važno je da svaki odgaja u svojoj zajednici osjećaj za vjeru i ono zlatno pravilo koje u Evanđelju stoji: što ne želiš da tebi drugi čini, ne čini i ti drugome, i što želiš da ti drugi čini, čini i ti drugome. Koliko mi je poznato da to i drugi naučavaju. Nije dovoljno naučavati nego se i pridržavati. Ne možemo svoju vjeru naviještati napadajući druge i drugačije. Valja svoje voljeti a tuđe istinski poštivati.

DANI: Koliko je Međureligijsko vijeće BiH doprinijelo da se odnosi među ljudima različitih vjeroispovijesti u Bosni i Hercegovini unaprijede?

Msgr. PULJIĆ: Koliko god se može Međureligijsko vijeće kritizirati, ipak se mora priznati da smo ustrajno tražili put dijaloga i trajno se susretali i razgovarali. Već je to mnogo. Vidimo kako je opasno kada izostanu susreti i razgovori, tada se stvaraju predrasude koje ljude udaljuju, a još opasnije okreću jedni protiv drugih. Nažalost, naš utjecaj u javnost je premali, jer medijski djelatnici ne traže pozitivno ostvarenje nego skandale i negativno ostvarenje.

DANI: Predsjednik Vijeća Europske unije Herman van Rompuy kazao je kako će se EU „Sarajevu odužiti tako što će ovom gradu vratiti njegovu staru slavu”. „Napravit ćemo ga svjetskim svjetionikom tolerancije i duhovnosti”, kazao je Rompuy. Je li moguće Sarajevo učiniti svjetionikom tolerancije i duhovnosti?

Msgr. PULJIĆ: To nam je svima zadaća svima. Tko istinski voli ovaj grad i ovu zemlju i sve ljude u njoj radit će na tom području. Vrlo je važno izbjeći pristranost. Valja nam vrednovati i poštivati svakog čovjeka i njegov identitet, poštivati ljudska prava i slobode i to ugraditi u zakone koji trebaju služiti pojedincu i zajednici. Zato sam zahvalan svima koji su tako snažno i lijepo govorili i dali poruku. Sada trebaju to svi prihvatiti i ujedinjeno na tome raditi, manje trovati javnost nego izgrađivati javnost. Potrebno je ohrabriti one pozitivne snage da one isplivaju u javnost s pozitivnim načelima, kako bi unijeli veću nadu u život i suživot. Da svi gradimo zajedništvo, ne kroz sinkretizam, nego upoznavajući jedni druge i poštujući jedni druge.

DANI: Što mislite o usporedbi Sarajeva sa Jeruzalemom?

Msgr. PULJIĆ: Jeruzalem je mjesto gdje Crkve i vjerske zajednice imaju svoje sveto mjesto i gdje tamo trebaju svoje svetinje častiti i zajedno živjeti. Sarajevo je grad koji ima svoja sjedišta crkava i vjerskih zajednica, svoje bogomolje i crkve. Treba utkati u javnost iskreno poštivanje prema tim svetim mjestima. Ja sam tužan kako se pred katedralom odvijaju razna događanja koja vrijeđaju naše vjerske osjećaje pogotovo kada se to događa kada mi obavljamo svoja slavlja. Za to nemaju mjesne vlasti osjećaja. Niti javnost to nema. Tako se nešto neće dogoditi pred džamijom. To se vidi da nedostaje istinsko poštivanje svetih mjesta. To nije samo do mjesne vlasti nego i do shvaćanja svih građana s kojima živimo zajedno.


Nema komentara

Anketa

Ustavi