Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9777
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Žarko Puhovski: Logičan zahtjev za treći entitet
Haris Silajdžić je bio jedan od onih koji su se jednoznačno orijentisali na jačanje unitarne BiH i u tom pogledu dolazio u sukob ne samo sa predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda, nego i sa jednim dijelom Bošnjaka. Nije više dobio tu podršku i on više ne može da ih zastupa, a ta radikalna linija izgubila je na snazi.
Rekao je to u intervjuu "Glasu Srpske" predsjednik hrvatskog Helsinškog odbora i politički analitičar iz Zagreba Žarko Puhovski.
* GLAS: Kako gledate na nastojanja za centralizaciju BiH i stvaranje unitarne države?
PUHOVSKI: Odlaskom Harisa Silajdžića iz Predsjedništva BiH dogodilo se nešto veoma važno. On je uz Mila Đukanovića posljednji političar iz 90-tih koji je još aktivan. I Đukanović je obećao da će se povući do kraja godine, pa bi to mogao biti personalni prekid sa nesrećnim devedesetim godinama. S druge strane, Silajdžić je bio jedan od onih koji su se jednoznačno orijentisali na jačanje unitarne BiH i u tom pogledu dolazio u sukob ne samo sa predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda, nego i sa jednim dijelom Bošnjaka. Nije više dobio tu podršku i on više ne može da ih zastupa, a radikalna linija izgubila je na snazi.
* GLAS: Da li je po Vama moguće formiranje matematičke koalicije u Parlamentu BiH sastavljene od SNSD, HDZ, SDA, SDS i SDP?
PUHOVSKI: To bi značilo da nema opozicije i da postoji jedna kompaktna većina kao prednost. Time se zapravo, kao što se to pokazalo u praksi velikih koalicija u nekim zemljama, da se parlament skoro potpuno minimizira u svojoj ulozi, jer smisao parlamenta je da opozicija dođe do riječi. A ako tri četvrtine i više parlamenta čini vladajuća koalicija, onda nema mjesta za opoziciju.
* GLAS: Smatrate to negativnim?
PUHOVSKI: To bi bilo pozitivno sa stanovišta stabilnosti, ali ne bi bilo pozitivno sa stanovišta pluralizma.
* GLAS: Kako komentarišete zahtjeve hrvatskih stranaka za formiranje trećeg entiteta?
PUHOVSKI: Meni se ne sviđaju orijentacije koje stoje iza tog zahtjeva, ali objektivno govoreći taj zahtjev je logičan. Ako ste priznali u Dejtonskom sporazumu tri konstitutivna naroda nije logično da postoje dvije konstitutivne jedinice, entiteta. Za BiH bi, i to će doći ali ne uskoro, bilo mnogo logičnije, zdravije, da bude podijeljena u jedan broj kantona, pet, deset, petnaest, i da ima dva doma parlamenta, jedan kao dom naroda, a drugi kao do građana i da se odrede ingerencije među njima. Tako se to svugdje u svijetu u demokratskim uslovima postupa sa etnički složenim društvima.
* GLAS: Željko Komšić opet je pobijedio za hrvatskog člana Predsjedništva BiH bošnjačkim glasovima?
PUHOVSKI: Imamo taj čudan model po kome su etničke pripadnosti preuzete kao političke. Zato je jaka ovakva manipulacija. Izlaz je u tome, a što nije dobro po mom sudu, da se svi prijavljuju po etničkoj pripadnosti i tako glasaju. Međutim, dogodilo se da je Komšić dobio apsolutno najviše glasova, više od onih koji su birani na bošnjačkim listama. A to, s obzirom na poznavanje činjenice o broju Hrvata u BiH, realno nije moguće. Dakle, radi se o manipulaciji Dejtonskim sporazumom.
* GLAS: Tu bi trebalo unijeti neke izmjene, promijeniti neke odrednice Izbornog zakona?
PUHOVSKI: Vjerovatno to ili skupiti snagu i reći da se na jednom nivou odlučivanja odustaje od etničke pripadnosti i da tu imamo politički pluralizam, dakle dom građana. A da se na drugom nivou, kao domu naroda ili domu nacija, strogo insistira na etničkoj pripadnosti. To bi bilo rješenje, tako se to radi u složenim društvima u drugim demokratskim zajednicama. Ali do sada se pokazalo da politička elita u BiH nije u stanju da donosi važne odluke onda kad su potrebne.
* GLAS: Kao vidite posjetu predsjednika Srbije Borisa Tadića Hrvatskoj i njegovo izvinjenje?
PUHOVSKI: Ta Tadićeva posjeta Vukovaru predstavlja završetak faze verbalnog rješavanja problema, dakle izvinjenja koja su trebala da se dogode to je sasvim jasno. Ali sad je to urađeno, ta faza je završena i tu se nema šta više reći i raditi. Sad je pitanje hoće li se u praksi uspjeti nešto napraviti da ta izvinjenja dobiju realno značenje, to je prva stvar.
* GLAS: Kako ocjenjujete djelovanje predsjednika Hrvatske Ive Josipovića koji je već posjetio i Banjaluku i sastao se s premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom?
PUHOVSKI: Predsjednik Josipović je preduzeo mnogo više inicijativa u odnosima Hrvatske i susjeda nego što se to od njega očekivalo.
* GLAS: Kako ocjenjujete poruke SAD političarima u BiH da sve zavisi od domaćeg dijaloga?
PUHOVSKI: To je nešto što je logično sa stanovišta SAD. Njima je važno da neka područja skinu sa popisa spornih i da o njima više ne moraju da brinu. Važno im je da u BiH bude mir, to ih zanima. Oni će prihvatiti sve što se političari i u BiH dogovore.
SAD
* GLAS: Na koji način će se odraziti pobjeda republikanaca u Kongresu SAD, na politiku prema regionu?
PUHOVSKI: Mislim da će imati uticaja na čitavu inostranu politiku SAD, da će se oni još manje baviti svijetom, a više unutrašnjim poslovima i odnosima. Očekujem da će se oni početi pasivizirati, kao što je to bilo na početku rata u devedesetim godinama prošlog vijeka. Srećom, situacija nije tako loša kao tada.
Glas Srpske
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara