Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9791
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Kiseljak: Likovna kolonija "Planinski krajolik" i Dan općine Kiseljak
U povodu Dana općine Kiseljak koji se slavi 20. srpnja, u izložbenom paviljonu Srednje škole Kiseljak u četvrtak uvečer otvorena je izložbe dvoje svjetski poznatih slikara: Viktorie Rabzhaeve iz Ruske Federacije i Zlatka Price iz Republike Hrvatske.
Glavna preokupacija umjetnice iz Rusije je krajolik rodnog kraja, Ulan-Udena u Burjatiji, pustinja Gobi i život naroda Burjatije. Specilizirala se za restauriranje likovnih umjetničkih djela na Ruskoj akademiji za umjetnost, članica je saveza likovnih umjetnika Rusije, profesorica na Dekorativno-primijenjenoj umjetnosti na Istočno-sibirskoj državnoj akademiji umjetnosti te dobitnica više nagrada i priznanja.
Zlatko Prica poznati je hrvatski slikar rođen u Pečuhu. U ranom djetinjstvu s obitelji doseljava u Zagreb gdje ostaje živjeti do svoje smrti 2003. godine. Bio je redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a njegova djela krase galerije diljem svijeta. U Kiseljaku je izloženo po par djela iz skoro svakog stvaralačkog ciklusa Zlatka Price.
"Pitao sam se zaista što to spaja ovo dvoje umjetnika, našeg Zlatka Pricu i Viktoru Rabzhaevu. Doznajem da je to povijest i to vrlo zanimljiva, povijest koji nas danas spaja jednako kao i umjetnost", kazao je Ivan Del Vechio, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH, otvarajući izložbu u Kiseljaku.
Odgovor veleposlaniku Del Vechio dao je Ivo Miro Jović, predsjednik HKD "Napredak", podružnica Kiseljak koja je i organizator izložbe kao i Likovne kolonije.
"Veza između Ruske Federacije iz koje nam dolazi Viktoria Rabzhaeva i Hrvatske iz koje je drugi autor Zlatko Prica seže u daleku 1242. godinu, vrijeme nakon pohoda Mongola na ove prostore. Hrvatsko- Ugarskom kralju Beli IV u ratu protiv Mongola pomaže hrvatska vlastela. U znak zahvalnosti na Splitskom saboru 20. srpnja 1242. Bela IV hrvatskoj vlasteli daruje crkvu u naselju Rocil koje pripada tadašnjoj župi Banbrdo. Rocil je naselje u općini Kiseljak, a povelja Bele IV napisana 20 srpnja 1242 godine prvi je pisani trag postojanja Kiseljaka kojeg slavimo kao Dan općine. Otud veza imeđu Mongola kojima pripada Viktoria Rabzhaeva, Hrvatske i Kiseljaka u BiH", pojasnio je Jović.
O izložbi su govorili i Ivana Ribičić, voditeljica Kolonije te Mladen Mišurić Ramljak, načelnik općine Kiseljak pod čijim je pokroviteljstvom upriličen ovaj kulturni događaj. U glazbenom dijelu programa nastupio je tamburaški sastav HKD "Napredak" te pijanist Bartolomej Stanković koji je izveo djela ruskih klasika.
Po riječima akademske slikarice Ivane Ribičić, voditeljice Likovne kolonije "Planinski krajolik" koja se u Kiseljaku održava 34. godinu zaredom, ove godine desetak umjetnika iz BiH, Hrvatske i Srbije slikat će na lokalitetu "Šeina stijena" iznad Kreševa do nedjelje 13. srpnja, a djela koja će darovati Kiseljaku bit će izložena najesen. I ove godine najbrojniji su članovi Udruge likovnih umjetnika "Fortuna art" iz Zagreba koji su u Kiseljak stigli s predsjednikom Udruge Darkom Starišinom.
Inače, Likovna kolonija "Planinski krajolik" dar je kiseljačke podružnice HKD "Napredak" Kiseljaku za Dan općine. Hrvatski veleposlanik na dar je dobio slike kiseljačkog umjetnika Zlatka Devića.
artinfo.ba/ap
Nema komentara