RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

20 godina od dolaska Travničana u Kiseljak

Napisano 22.06.2013. 10:19
20 godina od dolaska Travničana u Kiseljak

Ljeto ratne 1993. godine za Hrvate središnje Bosne jedno je od najtežih razdoblja novije povijesti, jer upravo je ratna '93. bila ključna za opstanak hrvatskog naroda na ovom području. U lipnju 1993. godine Hrvati su doživjeli egzodus u mnogim srednjobosanskim općinama, prije svega Travniku, ali i Kaknju. Sličan scenarij progona i zločina nad hrvatskim stanovništvom vrlo lako se mogao ponoviti i u Lepeničkoj dolini, Kiseljaku, Kreševu i Fojnici, da teret borbe za opstanak s Hrvatima Lepeničke doline nisu, uz ostale, podijelili i Travničani. 22. lipnja 1993. godine skupina koju je činio 881 pripadnik HVO-a iz Travnika nakon Vareša i boravka u srpskom logoru "Manjača", stiže u Kiseljak.

                           bradara 

 
"Bilo je to vrijeme kad nam je i jedan vojnik značio puno. Možete onda zamisliti što nam je značilo pojačanje od preko 800 ljudi", prisjetio se dolaska Travničana u Kiseljak brigadir Mario Bradara, jedan od ratnih zapovjednika postrojbi HVO-a u Kiseljaku. Pojasnio nam je kako su Travničani odmah raspoređeni u četiri Pješačke satnije, a formirana je i Postrojba posebnih namjena "Apostoli" koju su činili pripadnici HVO-a iz Travnika.

"Travničani su nam donijeli ne samo pojačanje u ljudstvu već i ogromno ratno iskustvo koje su stjecali od ožujka '92. godine kada su srpski rezervisti zauzeli Babanovac na Vlašiću iznad Travnika, te na jajačkom bojištu. Doprinos kojeg su Travničani dali obrani Kiseljaka, Kreševa i Fojnice je ogroman. Ono što me kod njih fasciniralo je entuzijazam s kojim su išli na crte obrane, entuzijazam koji je često služio kao primjer pripadnicima HVO-a s ovih prostora. Travničani su se najlakše od svih uklopili s domaćim stanovništvom, srcem su se borili za naš opstanak, a kasnije su sudjelovali u svim oslobodilačkim akcijama diljem BiH, od Kupresa do Glamoča, sve do potpisivanja Daytonskog sporazuma", pojašnjava Bradara.

Prema podacima Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, samo na crtama obrane u Kiseljaku, Kreševu i Fojnici, poginulo je oko 30 Travničana, a njih 70 je ranjeno.

Od 881 pripadnika HVO-a iz Travnika danas u tri općine Lepeničke doline Kiseljaku, Kreševu i Fojnici živi ih tek sedam. Dio se vratilo u Travnik. Čak su i povratak na svoje platili s osam života. Među ubijenim hrvatskim policajcima nakon rata je i Perica Bilić. U Travnik se vratio iz Kiseljaka. Veći dio preostalih Travničana otišao je u treće zemlje, većinom Hrvatsku.

Malobrojni preostali Travničani svjedoče o čvrstim prijateljskim ali i drugim vezama koje ih vežu za Kiseljak bez obzira na to jesu li ovdje ostali živjeti. Mnogi su se oženili i u Kiseljaku zasnovali obitelji. Jedan od njih je i Marinko Šunjić koji i danas živi u Kiseljaku. Da je barem jedna ulica u Kiseljaku nazvana "Travnička" puno bi im značilo, kažu Travničani koji su nakon progona iz vlastitih domova, završili u Kiseljaku. Proces imenovanja ulica u Kiseljaku završen je nedavno, ali ni jedna ulica ne nosi naziv "Travnička".

"Nikako ne bih dovodio u pitanje doprinos Travničana obrani ovih prostora. Ali moramo znati da su se ovdje borili i Kakanjci, Sarajlije, Varešani, pa i Brezani. Smatram potrebnim odužiti se na neki način svima njima. Što se tiče ulice koja bi nosila naziv Travnička, mislim da to nije nemoguće, ali po proceduri, takvu bi inicijativu najprije trebalo uputiti Općinskom vijeću", kaže Ivo Miro Jović, član općinskog povjerenstva za imenovanje ulica u Kiseljaku. Travničani svoju ulicu nisu dobili ni u Kreševu, a ni Fojnici. Bio bi to kažu mali ali vrijedan znak pažnje i zahvalnosti za dorinos obrani ovih prostora u koje ih je ratni vihor doveo prije točno 20 godina...

(artinfo.ba/ap)


Nema komentara

Anketa

Ustavi