Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9852
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
BiH: Djeca za prosjačenje koštaju 20 KM po danu!

Djeca koja prose u Bosni i Hercegovini iznajmljuju se za po 20 KM po danu, izjavio Boris Makarić, koordinator prihvatne stanice za djecu ulice iz Banjaluke.
Makarić je rekao da su prosjačenja uvijek organizirana i da se djeca nakon kratkog vremena šalju u drugi grad kako bi im se teže ušlo u trag.
Prosjačenje na javnom mjestu regulirano je Zakonom o javnom redu i miru, prema kojem se tretira kao prekršaj, a ne kao kazneno delo.
Za osobu koja prosi propisane su novčane kazne u iznosu od 200 do 800 KM za prosjaka. Kazna u visini od 400 do 1.200 KM predviđena je za
roditelja ili onoga tko prisiljava maloljetnu ili duševno bolesnu osobu na prosjačenje.
– To su velike zakonske manjkavosti, jer mi imamo primjer majke čije dijete prosi i ona ima već 20.000 KM novčanih kazni koje nema i neće nikada platiti, niti je za nju predviđena zatvorska kazna ili nešto slično tome – rekao je za Dnevni avaz Makarić.
U toj prihvatnoj stanici smješteno je 24 djece koja su reakcijom građana i mobilnih timova centra za socijalni rad i centra javne sigurnosti, sklonjena s centralnih banjalučkih ulica na kojima su danonoćno prosila.
U zakonodavstvu BiH i entitetima u zemlji djeca koja prose ne uživaju posebnu zaštitu.
U BiH djeluje pet dnevnih centara koji se brinu o djeci s ulice, kojih se procjenjuje da ima oko 5.000. Riječ je o dobrovoljnim centrima koji uključuju edukativne i kreativne sadržaje.
Novac koje dijete dobije na ulici nikada ne smije potrošiti. Prema ranijim analizama i procjenama, jedno dijete može mjesečno prosječno isprositi oko 5.000 KM.
Za roditelja koji dijete primorava na prošenje, više puta i nakon niza prekršajnih kazni koje mu budu izrečene, predviđeno je oduzimanje roditeljskih prava, što je dugotrajna procedura koja se rjeđe ostvaruje u praksi.
Dnevno
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara