Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9796
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Marijansko hodočašće Gospi u Olovo
Na prvi dan mjeseca svibnja, koji je cijeli na osobit način posvećen Blaženoj Djevici Mariji, u starodrevnom Gospinom svetištu u Olovu vjernici Vrhbosanske nadbiskupije započet će svibanjsku pobožnost Mariji, Isusovoj Majci.
Svečana proslava započet će u 9,30 sati dočekom hodočasnika, pozdravom upravitelja svetišta i blagoslovom te prigodom za ispovijed. Marijanski ophod s Gospinim likom započet će u 10,15 sati. Svečanu Euharistiju u 11 sati, uz suslavlje svećenika i sudjelovanje vjernika hodočasnika, predslavit će kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski. Na kraju Mise svoju riječ nazočnima uputit će i provincijal Bosne Srebrene fra Lovro Gavran, a pozdrav kardinalu Puljiću i svim hodočasnicima na početku uputit će upravitelj svetišta fra Gabrijel Tomić. Pod Misom će pjevati i svirati tamburaški orkestar Franjevačkog sjemeništa iz Visokog.
Dan uoči prvog svibnja, 30. travnja u 7 sati iz sarajevske katedrale krenut će pješice grupa hodočasnika prema Olovu, a dolazak se očekuje u 19,30 sati kada će slaviti Misu u olovskom svetištu.
Svetište u Olovu jedno je od najpoznatijih i najstarijih Gospinih hodočasničkih središta u Bosni i Hercegovini. Prvi podatak, koji ukazuje na to da je olovska crkva narodno svetište, jest zabilješka u dubrovačkom ljetopisu od 10. travnja 1454. Prvotni franjevački samostan i crkva u Olovu osnovani su u 14. stoljeću i među najstarijima su u Bosni. Godine 1704. samostan i crkva su zapaljeni, a prema zapisima u kronici, počinitelj je naručen i nagrađen za svoje nedjelo. Godine 1867. izgrađena je drvena crkvica, a današnje svetište je građeno od 1930. do 1961. godine i nije sasvim završeno.
kta
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara