RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Nepoznata sudbina nestalih civila i vojnih zarobljenika: Amarildo Gutić snimao mučenja zeničkih Srba?

Napisano 07.03.2012. 13:09

Nadležna tužiteljstva u BiH do danas nisu riješila slučajeve nestanka i mučenja pojedinaca srpske nacionalnosti

Nepoznata sudbina nestalih civila i vojnih zarobljenika: Amarildo Gutić snimao mučenja zeničkih Srba?

Županijsko tužiteljstvo preuzelo od Vojnog tužiteljstva obimnu dokumentaciju o tim slučajevima

Nadležna tužiteljstva u BiH do danas nisu riješila slučajeve nestanka i mučenja pojedinaca srpske nacionalnosti u Zenici, iako, prema nezvaničnim informacijama, postoji videomaterijal važan za te istrage, potvrđeno je „Dnevnom avazu“ iz nekoliko izvora.

Prema dostupnim informacijama, sudbina nekoliko desetina zeničkih Srba, civila i ratnih vojnih zarobljenika, ni nakon skoro 20 godina nije poznata, dok su samo rijetki godinama kasnije pronađeni i ukopani.

Javna tajna

Sumnja se da su ratni vojni zarobljenici i civili srpske nacionalnosti mučeni, a pojedini čak i ubijani u selima u okolici Zenice te u prostorijama Vojne policije i Glazbene škole u centru grada. Kako saznajemo, navodno postoje snimci razmjene zarobljenika, a, nezvanično, čak i mučenja i likvidacija, koje je radila tadašnja televizija Zetel.

Pokušali smo provjeriti ove informacije kod tadašnjeg urednika Zetela, a današnjeg urednika političkog magazina „Crta“ na BHRT-u Amarilda Gutića, koji je navodno sudjelovao u pravljenju tih snimaka. No, Gutić nije bio raspoložen za komentar.

- O tome ne želim govoriti putem telefona - kazao nam je Gutić i spustio slušalicu!

Njegova, skoro panična reakcija navodi na zaključak koji je novinaru „Avaza“ rekao izvor iz bh. pravosuđa, da nije nemoguća verzija kako Gutić, skrivajući svoje snimke, faktički čini kazneno djelo prikrivajući ratni zločin. Posebno važno u cijeloj priči jeste podatak da su u sve umiješani prsti AID-ovskih struktura koje i danas drže ucijenjene neke novinare.

Da je u Zenici tih godina zaista bilo maltretiranja srpskih civila i zarobljenika, o čemu čak ni građani nisu imali pojma, potvrdio nam je dobro upućen izvor, koji kaže da su i tadašnji europski promatrači evidentirali slučajeve zatvaranja srpskih civila bez ikakvih važećih sudskih rješenja. Prema nekim izvorima, pojedincima koji su uključeni ovaj slučaj, radi skrivanja izmijenjen je i identitet.

- Najveći broj takvih slučajeva evidentiran je u prostorijama Vojne policije. U Glazbenoj školi  događalo se sve i svašta. Koliko ja znam, Županijsko tužiteljstvo preuzelo je od Vojnog tužiteljstva obimnu dokumentaciju o tim slučajevima. Ali, rezultata do danas nema - upozorava naš sugovornik, blizak bh. pravosuđu.

Iako je Žalbeno vijeće Haškog tribunala 22. travnja 2008. godine potvrdilo dio presude Enveru Hadžihasanoviću, bivšem zapovjedniku Trećeg korpusa Armije RBiH, koji se odnosio na propuštanja kažnjavanja odgovornih za maltretiranje zarobljenika u Glazbenoj školi u Zenici, do danas nije riješen ovaj, ali ni mnogi drugi slični slučajevi.

Slučaj zataškan

Zanimljivo je, tvrdi naš sugovornik, da su brojni dokazi pristigli u nadležno tužiteljstvo, ali da se ne zna gdje su oni završili. Postavlja se pitanje što je s predmetima u kojima se kao počinitelji navodnih zločina spominju i „moćnici“ u civilnim i vojnim strukturama.

Nikad razjašnjen slučaj ubojstva dr. Sladojevića

Iako je tijelo doktora Veljka Sladojevića pronađeno, a 2010. godine i ukopano, do danas je ostalo nerazjašnjeno tko je i zašto ubio poznatog zeničkog oftalmologa.

Navodno postoje dokazi da je Sladojević 1993. odveden s kućnog praga i likvidiran, kako bi se u njegov stan uselio jedan od zapovjednika Armije RBiH (Džemal Merdan - op. HB.org). No, slučaj je zataškan i do danas nije jasno tko je, na koji način i zašto likvidirao dr. Sladojevića.

| DA | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi