Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9851
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Selma Delalić: Inicijativa hrvatske predsjednice za izmjenu Daytonskog sporazuma za svaku pohvalu

Inicijativa hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarević, usmjerena ka najvišim američkim i europskim dužnosnicima, “za izmjenu Daytonskoj mirovnog sporazuma i uspostavljanje Bosne i Hercegovine kao u potpunosti funkcionalne države“ je za pohvalu, mišljenja je doc.dr. Selma Delalić, dekanesa Fakulteta međunarodnih odnosa na Američkom univerzitetu u Bosni i Hercegovini, javlja HMS.
To je posebno zbog činjenice da inicijativa dolazi u pravo vrijeme, vrijeme kad se Bosna i Hercegovina suočava s ozbiljnim “referendumskim“ izazovima i prijetnjama, koje ugrožavaju sam njen opstanak.
“Zbog nemogućnosti postizanja unutarnjeg konsenzusa o ključnim političkim pitanjima, Bosni i Hercegovini je itekako potrebna ne samo pomoć, nego odlučno vodstvo međunarodne zajednice na njenom putu ka članstvu u Europsku uniju i NATO savez i reformama koje na tom putu treba provesti, kako bi, u konačnici, postala istinski funkcionirajuće demokratsko društvo, čemu svi u BiH, bar deklarativno, težimo. Stoga, ne treba posebno napominjati da je jednakopravnost svih naroda i građana jedan od osnovnih stupova demokratskog društva. U tom kontekstu, zaista raduje spremnost i opredijeljenost naših susjeda ka uspostavljanju jednakopravnosti svih naroda na cijeloj teritoriji naše države, pa tako i jednakopravnosti Bošnjaka u Stocu; Bošnjaka i Srba u Mostaru i Hrvata u Banja Luci”, navodi u Delalić u svojoj analizi, priopćio je Američki univerzitet u BiH.
“Za nadati se samo da će euroatlantska zajednica prepoznati ozbiljnost trenutka u našoj zemlji i moguće vrlo negativne posljedice retrogradnih političkih procesa u Bosni i Hercegovini, ne samo po nas same, nego i po cijelu regiju ali i širu europsku zajednicu, ako ništa a ono iz osjećaja solidarnosti budući da iste ove „referendumske“ prijetnje ozbiljno tresu temelje Europske unije. Istovremeno se nadamo da će se naši susjedi baviti pitanjima BiH taman onoliko koliko dozvoljavaju ustavi i zakoni naših zemalja, te međunarodne norme i standardi”, ističe Delalić.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara