Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9777
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Tropletova tribina o totalitarizmima: Akademska zajednica ideološka jezgra režima
U okviru Tropletovih dana kulture 2016. sinoć je u Galeriji kraljice Katarine Kosače u HDHS Kosača održana javna tribina na temu „Totalitarizmi – percepcija i nasljeđe“ na kojoj u govorili prof. dr. Ugo Vlaisavljević, prof. dr. Mladen Ančić i prof. dr. Ivo Lučić.
Miroslav Nikolić, u ime Upravnog odbora HKZ Troplet naglasio je kako Troplet redovito obilježava Dan sjećanja na žrtve totalitarnih režima poštujući na taj način međunarodne obveze i Rezoluciju Europskog parlamenta. Nikolić je kazao kako je suočavanja s nasljeđenjem totalitarnih režima jedan od preduvjeta da se izbjegnu takvi zločini u budućnosti.
Vlaisavljević: Suština totalitarizama figura
Ugo Vlaisavljević, profesor sarajevskog sveučilišta, filozof i publicist, na početku je rekao kako ga raduje puna dvorana galerije u Kosači napominjući „kako se to u Sarajevu ne bi moglo dogoditi posebno ne povodom ovakve teme tribine“.
Vlaisavljević smatra kako se totalitarizmi zasnivaju na dubokoj nostalgiji što se jasno pokazalo i u postmoderni upozorivši na pojam figure.
„Suština totalitarizma je figura u diskursu, amblem, reljef kao simbol nostalgije. U postmoderni se osjeća duboka nostalgija iz koje proizlazi prazan prostor i niz praznih mjesta između vođa i intelektualaca“, rekao je Vlaisavljević.
Mladen Ančić kazao je kako režimi koje danas tretiramo kao totalitarne nisu do kraja takva jer do kraja nisu uspjeli .
„Režimi koje tretiramo kao totalitarne nisu do kraja takvi budući da nisu uspjeli. U suprotnom, imali bi potpuno kontrolu na svima ali ipak u svima društvima uvijek postoji alternativni narativ koji odražava potencijalnu prijetnju i mogućnost svrgavanja režima“; rekao je Ančić.
Ančić: Tranzicija još uvijek nije počela
Ančić proces tranzicije vidi kao razdoblje u kom je trebalo doći do jasnog suočavanja s totalitarizmima i „varijacijama“ na iste.
„ Nakon pada totalitarnog režima prošlo je 25 godina međutim čini mi se kako tranzicija na ovim prostorima još uvijek nije počela.“, kazao je Ančić.
Uzrok takvom društveno – političkom stanju vidi u akademskoj zajednici i „kontroliranim intelektualcima“.
„Najtvrđa jezgra starih sustava su kontrolirani intelektualci i akademska zajednica. Tranzicija u kontekstu javnog djelovanja i intelektualaca ne postoji.“, rekao je Ančić.
Smatra kako je totalitarni sustav proizveo svoje intelektualce koji su aktivno sudjelovali u svim procesima stvaranja tih režima i njihovog djelovanja u punom i najširem kapacitetu i kontekstu.
„ Akademska zajednica i intelektualaci koje su režimi proizvodili danas strahuju i zaziru od bilo kakvih promjena a svaku promjenu vide kao svojevrsni prekšaj društvenih konvecija.“
Akademska zajednica jezgra režima
Ančić intelektualce i akademsku zajednicu smatra ideološkom jezgrom svrgnutih režima.
„ Akademska zajednica još uvijek je tvrda ideološka jezgra svrgnutih režima. Primjerice, izbor dekana Filozofskog fakulteta u Zagrebu to uvijek iznova potvrdi. Onima koji ga biraju presudan je njegov odnos s aktualnom vlašću ma kakva ta vlast bila.“ , zaključio je Ančić.
Lučić: Stanje slično onom prije 70 godina
Ivo Lućić svoje je izlaganje na tribini povezao s aktualnom političkom situacijom u Stocu.
„ Krajem 1946. godine u Ljubuškom okružni komitet pisao je kako se narod u tom mjestu popravio. Na izborima su bivale dvije kutije, jedna prava i druga „crna“ iz koje su se listići pri kraju ubacivali u ovu „ispravnu“ što je kršenje demokracije i određeno nasilje“, rekao je Lučić.
Smatra kako stanje prije 70 godina možemo po određenim parametrima uspoređivati s današnjim.
„ Izvješće o tom „kako se narod popravio“ tada je značilo da su preostali šutjeli a svi oni koji su bili na bilo koji način „opasni po režim“ likvidirali su se, fizički, politički i društveno. Danas, u 2016., grupa „uglednika“ na listopadskim lokalnim izborima u Stocu pretuče dvojicu ljudi, ošteti i otuđi izborni materijal a sve one koji na to ukažu prokaže kao „državne neprijatelje „ i fašište“, zaključio je Lučić.
Dnevnik.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara