Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9777
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Livno: Dodatna konkretna pomoć proizvođačima livanjskog sira
Autohtoni livanjski sir odavno je već postao brend općine Livno, a da bi bio još kvalitetniji i poznatiji, Udruga proizvođača “Cincar” i lokalna samouprava aplicirale su i dobile financijsku potporu u iznosu od milijun maraka od Češke razvojne agencije za realizaciju dvogodišnjeg projekta “Proizvodnja tradicionalnog domaćeg livanjskog sira”.
Potpisivanjem memoranduma Općina Livno i Češka razvojna agencija definirale su daljnje obveze vezane uz provedbu projekta u okviru kojega bi se proizvođačima sira, uz gradnju mini-sirana, pružila i dodatna, vrlo konkretna pomoć. Predstavnik ČRA Štepan Šantruček istaknuo je da su do sada uložili 200.000 KM te će uz isporuku tehničke opreme za mini-sirane, korisnicima projekta omogućiti edukaciju i studijski posjet u Slovačku da bi vidjeli kako se to radi po higijenskim standardima EU-a.
UNDP, Općina Livno i Vlada HBŽ-a izgradit će ili obnoviti mini-sirane desetorici proizvođača, odabranih natječajem, i to šest u Livnu i četiri u Glamoču, a načelnik Luka Čelan dodaje:
- Projekt osim tog dijela predviđa da se izgradi i zajedničko skladište gdje će se proizvodi skladištiti i dozrijevati te ići u prodaju.
Proizvođači se nadaju da će time konačno riješiti i prodaju domaćeg livanjskog sira. Ivo Vrgoč kaže kako mu se “nakupilo puno skladište sira’, a Resko Vidimlić iz Glamoča dodaje: - Zapravo, možda bi i bilo tržišta, ali puno se toga ispolitiziralo, lobiji su uvozili ovoga, onoga, gaude i kojekakvih sireva. Svašta se događa, naše mlijeko izvoze, a uvoze tko zna kakve kvalitete! Projektom će se uvesti red i među proizvođačima jer zakonske norme se moraju poštivati - istaknuo je Jozo Baković, predsjednik Udruge proizvođača autohtonog livanjskog sira “Cincar”: - Mora se imati uvjete, registrirati, biti pod kontrolom i onda možeš prodavati svoj proizvod po cijeloj BiH - kazao je. Sljedeći korak u projektu, vrijednom 1,3 milijuna KM, otvaranje je županijskog Zavoda za hranu i veterinarstvo za što se već uređuju prostorije, a proizvođači se nadaju i konačnoj zaštiti autohtonosti i izvornosti livanjskog sira.
VL
Nema komentara