Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9757
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Val poskupljenja robe iz Hrvatske u BiH
MOSTAR– Večernji list piše kako je ulaskom Hrvatske u EU došlo do znatnog poskupljanje roba koje iz te zemlje dolaze u BiH. Prije svega razlika u cijenama odnosi se na poskupljenje roba uglavnom životinjskog podrijetla.
Po dostupnim podatcima u prosjeku je po paketu od deset litara mlijeka došlo do poskupljenja od oko dvije marke. Nešto veće su cijene mesnih proizvoda koji stižu iz Hrvatske, ali i mesnih prerađevina.
- Do rasta cijena došlo je očito kada su se potrošile zalihe određenih roba koje su uvezene nakon 1. srpnja, a koje su se u mjesecima prije promjene tog režima masovno uvozile. O tome svjedoče i podatci Uprave za neizravno oporezivanje o značajnom porastu uvoza i prihoda, a onda i dramatičnom višemjesečnom padu roba iz Hrvatske. Zbog dodatnih problema koji još uvijek nisu riješeni s obzirom na primjenu veterinarskih propisa za države članice EU-a, u trgovačkim lancima u BiH dolazi do povremenih nestašica određenih roba. Najčešći je to slučaj s PIK-ovim proizvodima koji su postali na izvjestan način žrtva čudnih odluka vlasti, dok su se neki drugi proizvođači poput Gavrilovića prilagodili novim uvjetima seleći dio svojih pogona u BiH. Naime, vlasti BiH su nakon ulaska Hrvatske u EU kao svojevrsnu protumjeru zaustavljanju izvoza mlijeka s područja ove zemlje započele primjenu veterinarskih standarda vezanih uz posjedovanje posebnih dozvola kod izvoznih skladišta - piše "Večernjak".
List navodi kako su zemlje članice EU-a u pregovorima zatražile da Hrvatska prema BiH zadrži sadašnji režim, kao i da se po mogućnosti taj režim proširi i na ostale zemlje članice EU-a u sklopu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Kao posljedice svega ovoga novidi se kako su 10% skuplje robe životinjskog podrijetla u BiH nakon ulaska Hrvatske u EU, dok je 7,3% manje uvezeno roba iz RH u BiH, a istodobno pad iz BiH povećan za 10,3%. Istodobno raste robna razmjena sa Srbijom, navodi "Večernjak".
VLM
Nema komentara