Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9762
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Jovica i Frenki kao tema briselskih pregovora?
Haško tužiteljstvo, iako to presuda ne govori, je u slučaju Jovice Stanišića i Franka Frenkija Simatovića odradilo dobar posao.
Dokazani su zločinački poduhvati, etničko čišćenje i sudjelovanje optuženih u njima. To je rekao i sudac Alphons Orie pri izricanju presude.
Proces protiv Simatovića i Stanišića je trajao skoro 10 godina, izneseni su mnogi dokazi, a među njima i onaj najzloglasniji – snimka pogubljenja u blizini Srebrenice koje su izvršili pripadnici posebne jedinice SDB-a Škorpioni.
Pa zašto su onda Stanišić i Simatović oslobođeni, a Srbija amnestirana od presude koja je direktno povezuje sa sudjelovanjem u ratu u Hrvatskoj i BiH?
Ovako duga presuda sigurno nije napisana neposredno prije njenog izricanja. Njen sadržaj i formulacija je stajala u ladici do njenog formalnog objavljivanja prije nekoliko dana. I na osnovu onoga što je pročitano pri njenom objavljivanju, vrlo lako je mogla biti i drugačija.
Kao što je već napisano, tužiteljstvo je dokazalo sve, ali je presudio „dojam“ dvojice sudaca koji nisu smatrali da su ova dvojica SDB-ovaca dokazanim organiziranjem, uvježbavanjem, financiranjem i koordiniranjem „imali namjeru“ počiniti etničko čišćenje i masovna ubojstva civila na području Hrvatske i BiH.
Taj sudački „dojam“ je vrlo lako mogao biti drugačiji da Srbija nije bila toliko kooperativna u posljednjim briselskim pregovorima vezanim za Kosovo. Dolaskom na vlast u Srbiji Srpske napredne stranke potekle iz Šešeljeve Srpske radikalne stranke, mnogi su smatrali kako će tamošnja politička scena dodatno zaoštriti odnose sa susjedima. Toga je i bilo, ali uglavnom retorički, od strane Tomislava Nikolića koji je za domaće potrebe ponavljao teze o „srpskim zemljama“. Ali praktički, Nikolić, i još više Aleksandar Vučić, su uradili ono što deklarativno puno liberalnija Demokratska stranka Borisa Tadića nikad ne bi učinila – de facto je priznala Kosovo kao nezavisnu državu.
Da su Naprednjaci bili tvrđi u pregovorima u kojima nisu mogli ništa dobiti, a puno izgubiti, dojam sudaca Haškog tribunala u pogledu presude Frenkiju i Stanišiću je vrlo lako mogao biti drugačiji. I tu je najmanje bitna sudbina ovih zloglasnih SDB-ovaca, već presuda po kojoj bi Srbija stekla još jedno vrlo neugodno naslijeđe iz Trećeg balkanskog rata.
Francuska sutkinja Michele Picard je dostavila posebno mišljenje u presudi i smatra kako je optuženima dokazana krivnja, jer je, između ostalog, priroda posla SDB-ovaca podrazumijevala zaštitu sigurnosti srpske države, a ne sudjelovanje u ratovima u drugim državama.
Jedini zaključak ove presude je da su briselski pregovori srpskih političkih vođa i Catherine Ashton uključivali daleko šire teme od statusa Srba sa sjevera Kosova i očuvanja tamošnjih pravoslavnih manastira.
Dnevno.ba
Vezani članci
- SKANDALOZNE IZJAVE ´Turska brani prava Jeruzalema, Sarajeva, Kaira...´
- Među taocima nigerijskih gusara državljani BiH, Hrvatske, Slovenije...
- Grabar-Kitarović u SAD-u s hrvatskim iseljenicima
- Hrvati među najpoštenijim useljenicima u Njemačku
- Juncker u strahu od ponavljanja prošlosti: Za Zapadni Balkan hitno potrebna europska perspektiva
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara