HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:45.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

"Bošnjački" jezik je ?
Srpsko-hrvatski jezik sa puno turcizama 69%  69%  [ 20 ]
Originalan jezik naroda koji se samostalno razvijao 10%  10%  [ 3 ]
Ne znam, sve je to fucked up 21%  21%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 29
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
KASAP je napisao/la:
To se zove sirnica, valjda.

Doduse vi Hrvati i za cevape kazete cevapcici. Tako da me nista ne cudi.

Negdje kažu burek,negdje sirnica.
Ne znam kako sad Hrvati po novom zovu ćevape,moguće da kažu ćevapcici,kod nas Srba su i dalje ćevapi.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
BBC je napisao/la:
Samo 2 Muhamedanca glasovala na anketi.

Jedan od njih je joe enter.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 17:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Ateist je napisao/la:
Jedini jezik u Bosni i Hercegovini je srpski. Štokavski=srpski, kajkavski=slovenski, čakavski=hrvatski.


Hrvatski obuhvaća sva tri navedena narječja, a najdublji temelj mu je dubrovačka štokavština odnosno djela napisana na njoj.

Ne treba bježati od činjenice da i većina Srba i Muslimana pričaju hrvatskim jezikom, kako god ga oni zvali. Nepotrebno je sakatiti hrvatski jezik ne bi li se tako distancirali od Srba. Naprotiv, hrvatski bi trebao absorbirati sav slovenski i srpski leksik, naći za njega mjesta. Jedini je od južnoslovenskih standarda koji ima potencijal za takvo što - obuhvatiti ostale.

Istina je da se na europskim sveučilištima hrvatski još uvijek naziva srpsko-hrvatskim. To će biti tako dok se Hrvati budu opirali tome da se radi o jednom jeziku. Kada se prestanu opirati, srpsko-hrvatski će se preimenovati u hrvatski kako i dolikuje. Jer za proučavanjem i učenjem srpskog standarda nema vele interesa.

Već smo mislim spominjali primjere riječi koje u hrvatskom imaju specifično značenje, a u srpskom leksiku općenitije značenje. Npr. gvožđe. U srpskom standardu (krnji hrvatski) to je zamjena za riječ željezo, dok je u hrvatskom standardu to riječ za specifično željezo odnosno u specifičnom kontekstu. Hrvatski će u budućnosti težiti tome da se dodatno obogati po istom obrascu, nalaženjem mjesta za inkorporaciju kako čakavskog i kajkavskog leksika tako i preostalog štokavskog leksika (dijela koji je u ratnom i poratnom razdoblju pogrešno etiketiran kao srpski), a uz to i kovanjem novih riječi. Srpski, slovenski i bošnjački standard će zakržljati ako se hrvatski odvaži preuzeti vodeću poziciju, ako hrvatski jezikoslovci prestanu bježati od uloge koja se hrvatskom standardu sama po sebi nameće - da zasjeni sve ostale.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka
joe enter je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Po tvojoj logici postoje i kanadski,austrijski,i australijski jezik ? Te "jezike" skupa s bosanskim je potpuno promašeno negirat ?


Pa ako Kanađani odluče da svoj jezik zovu kanadskim , on će onda početi da postoji pod tim imenom jednako sa svim drugim jezicima.
Šta ti ovde nije jasno zeko peko??

Jednog dana kad se bude stvorio Treći entitet a onda i država , sasvim je moguće da stanovnici zapadne Hercegovine(trećeg entiteta i države) se mogu posvađati sa Hrvatskom i krenuti praviti svoj poseban nacionalni identitet.
I krenu sebe zvati Hercegnjaci , a svoj jezik hercegovačkim.

Ček malo Joe ... želiš reći da je dovoljno da Kanađani kažu moje...i gotovo , jezik je od tog trenutka njihov ?
Čudi me , ako je tako , da to do sad nisu uradili ? Jer imaju prilično jeba sa frankofonskim separatistima .
Pade mi na um ,da ni Ameri poslije oslobodjenja od Britanije , nisu marnuli jezik Englezima i prozvali ga američki .
Kažu da je kod njih i njemački bio u opticaju da postane službeni , ali ''američki'' , nikad..

To što žele i rade Muslimani sa tzv '' bosanskim'' jezikom , je čist velikomuslimanski banditizam . I to tako treba biti tretirano.

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Svarog je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Pa ako Kanađani odluče da svoj jezik zovu kanadskim , on će onda početi da postoji pod tim imenom jednako sa svim drugim jezicima.
Šta ti ovde nije jasno zeko peko??

Jednog dana kad se bude stvorio Treći entitet a onda i država , sasvim je moguće da stanovnici zapadne Hercegovine(trećeg entiteta i države) se mogu posvađati sa Hrvatskom i krenuti praviti svoj poseban nacionalni identitet.
I krenu sebe zvati Hercegnjaci , a svoj jezik hercegovačkim.

Ček malo Joe ... želiš reći da je dovoljno da Kanađani kažu moje...i gotovo , jezik je od tog trenutka njihov . Čudi me da, ako je tako , što do sad nisu uradili ? Jer imaju prilično jeba sa frankofonskim separatistima .
Pade mi na um da ni Ameri poslije oslobodjenja od Britanije , nisu marnuli jezik Englezima i prozvali ga američki . Kažu da je kod njih i njemački bio u opticaju da postane službeni , ali američki , nikad..

To što žele i rade Muslimani sa tzv '' bosanskim'' jezikom , je čist velikomuslimanski banditizam . I to tako treba biti tretirano.


Znaš meni je jako bezobrazno kad neko upoređuje Kanadu i bosanske muslimane , kao da su ovdašnji muslimani neki kolonisti i doseljenici koji su prihvatili srpski jezik a onda ga preimenovali u bosanski.

Ameri znaju da je ono što govore englski jezik jer su Englezi osnovali Ameriku,Kanadu kao što su Francuzi Kvebek pa se tamo govori francuski.

Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno , a naročito od strane bosanskih katolika koji su u većini slučajeva tako zvali svoj jezik a retko hrvatski , pa se može reći da su oni preimenovali svoj jezik.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10121
Lokacija: Banja Luka
joe enter je napisao/la:
Svarog je napisao/la:
Ček malo Joe ... želiš reći da je dovoljno da Kanađani kažu moje...i gotovo , jezik je od tog trenutka njihov . Čudi me da, ako je tako , što do sad nisu uradili ? Jer imaju prilično jeba sa frankofonskim separatistima .
Pade mi na um da ni Ameri poslije oslobodjenja od Britanije , nisu marnuli jezik Englezima i prozvali ga američki . Kažu da je kod njih i njemački bio u opticaju da postane službeni , ali američki , nikad..

To što žele i rade Muslimani sa tzv '' bosanskim'' jezikom , je čist velikomuslimanski banditizam . I to tako treba biti tretirano.


Znaš meni je jako bezobrazno kad neko upoređuje Kanadu i bosanske muslimane , kao da su ovdašnji muslimani neki kolonisti i doseljenici koji su prihvatili srpski jezik a onda ga preimenovali u bosanski.

Ameri znaju da je ono što govore englski jezik jer su Englezi osnovali Ameriku,Kanadu kao što su Francuzi Kvebek pa se tamo govori francuski.

Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno , a naročito od strane bosanskih katolika koji su u većini slučajeva tako zvali svoj jezik a retko hrvatski , pa se može reći da su oni preimenovali svoj jezik.


Sudeći po tom nazivu, koji oni hoće da instaliraju , oni ( Muslimani) su ovde autohtoni . A mi koji govorimo srpski , smo došljaci .
Tvoj jezik , koji je potekao iz tvog naroda , preimenuju i koriste za svoje velikomuslimanske ciljeve.
Naravno , autošovinisti poput tebe , to nije bezobrazno . Takav rezon i stav jest ogavan , ali srećom nije dramatično , jer je velikoj većini ,prvenstveno OVDAŠNJIH Srba , to jasno.

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Svarog je napisao/la:
Ček malo Joe ... želiš reći da je dovoljno da Kanađani kažu moje...i gotovo , jezik je od tog trenutka njihov . Čudi me da, ako je tako , što do sad nisu uradili ? Jer imaju prilično jeba sa frankofonskim separatistima .
Pade mi na um da ni Ameri poslije oslobodjenja od Britanije , nisu marnuli jezik Englezima i prozvali ga američki . Kažu da je kod njih i njemački bio u opticaju da postane službeni , ali američki , nikad..

To što žele i rade Muslimani sa tzv '' bosanskim'' jezikom , je čist velikomuslimanski banditizam . I to tako treba biti tretirano.


Znaš meni je jako bezobrazno kad neko upoređuje Kanadu i bosanske muslimane , kao da su ovdašnji muslimani neki kolonisti i doseljenici koji su prihvatili srpski jezik a onda ga preimenovali u bosanski.

Ameri znaju da je ono što govore englski jezik jer su Englezi osnovali Ameriku,Kanadu kao što su Francuzi Kvebek pa se tamo govori francuski.

Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno , a naročito od strane bosanskih katolika koji su u većini slučajeva tako zvali svoj jezik a retko hrvatski , pa se može reći da su oni preimenovali svoj jezik.

Joe, oni su svoj jezik nazvali "bosanski" samo i isključivo iz političkih razloga, kao jednu od metoda svojatanja BiH eksluzivno za sebe. Da su se služili logičkim, lingvističkim i etimološkim razlozima, bazvali bi jezik "bošnjački", kao izvedenicu iz naziva Bošnjak. Ako oni pokušavaju da nas prave majmunima, nemoj i ti, majku mu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Carmello Šešelj je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Znaš meni je jako bezobrazno kad neko upoređuje Kanadu i bosanske muslimane , kao da su ovdašnji muslimani neki kolonisti i doseljenici koji su prihvatili srpski jezik a onda ga preimenovali u bosanski.

Ameri znaju da je ono što govore englski jezik jer su Englezi osnovali Ameriku,Kanadu kao što su Francuzi Kvebek pa se tamo govori francuski.

Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno , a naročito od strane bosanskih katolika koji su u većini slučajeva tako zvali svoj jezik a retko hrvatski , pa se može reći da su oni preimenovali svoj jezik.

Joe, oni su svoj jezik nazvali "bosanski" samo i isključivo iz političkih razloga, kao jednu od metoda svojatanja BiH eksluzivno za sebe. Da su se služili logičkim, lingvističkim i etimološkim razlozima, bazvali bi jezik "bošnjački", kao izvedenicu iz naziva Bošnjak. Ako oni pokušavaju da nas prave majmunima, nemoj i ti, majku mu.


Karmelo , nemoj lupetati svega ti.
Naziv bosanski jezik je jako star , i njega su koristili upravo oni koji su sebe nazivali Bošnjacima a to su bosanski fratri.
Ja znam da su oni danas glupavi i da selektivno koriste istoriju jer je istorija po tom pitanju jako raznolika i kompleksna.

Pošto sam od retkih koji čitaju razne spise iz davnih vremena naravno da mogu naleteti na nešto ovako što nikako ne ide Bošnjacima u prilog danas.

https://i.imgur.com/N6RpinA.jpg

Kao što vidiš ovde fra Jukić kaže da hristijani(pravoslavni) svoj jezik zovu bosanskim , a muhamedanci bošnjačkim.
I kad sam to mnogim Bošnjacima na raznim forumima postavio nastao je muk i neverica.
Ali to sve možemo uzeti sa rezervom jer ja nikad nisam sreo niti ijednog pravoslavca koji je bio pismen a da je svoj jezik nazivao bosanskim , tako da fra Jukić lupeta.

Imaju muslimani Uskufiju iz početka 17.veka koji svoj jezik naziva bosanskim , tako da oni to ne rade iz čisto političkih razloga već postoji i istorijska osnova za to.

A što se tiče tih "političkih razloga" nazivanja jezika zaista ne znam kako to može uticati na Srbe i Hrvate kad se svima nama jednostavno jebe za Bosnu.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
To sve ne negira činjenicu da su oni jezik nazvali "bosanski" samo i isključivo iz političkih razloga. Ni zbog čega drugog. I zato im se, iz jednako političkih razloga, ne dozvoljava upotreba tog naziva u RS.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
OK , a koji su to politički razlozi i na koji način to Srbima i RS-u šteti??

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Isti kao proglašavanje sebe "temeljnim narodom" BiH, na primer. Nisu se oni vodili nikakvim istorijskim argumentima kod odabira imena jezika, nego isključivo političkom željom da (pored ostalih stvari) imenom jezika "dokažu" da je BiH isključivo njihova zemlja. To je jedini razlog zašto su odabrali to ime. Jedini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Carmello Šešelj je napisao/la:
Isti kao proglašavanje sebe "temeljnim narodom" BiH, na primer. Nisu se oni vodili nikakvim istorijskim argumentima kod odabira imena jezika, nego isključivo političkom željom da (pored ostalih stvari) imenom jezika "dokažu" da je BiH isključivo njihova zemlja. To je jedini razlog zašto su odabrali to ime. Jedini.


Koga boli tuki što oni sebe smatraju temeljnim narodom BiH kad Srbe savršeno boli tuki za "jednu jedinu".
Ti polaziš iz pozicije kao da Srbi hoće jednakopravnu i zajednički državu tri ravnopravna naroda pa im eto smeta to što Bošnjaci tako nazivaju svoj jezik i što misle da je BiH njihova zemlja.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 21:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ne, ja ti samo kažem koji je jedini motiv zašto su jezik nazvali tako. A srpske vlasti im ne dozvoljavaju upotrebu tog termina jer znaju da im je to jedini motiv zbog kojeg su jezik nazvali tako, i da taj motiv (svojatanje cele BiH) uključuje i RS.

Ne, Srbi neće jednakopravnu zajednicu tri naroda, Srbi hoće da se otcepe, i sasvim je prirodno što brane jedan od pokušaja da se srpska zemlja prikaže kao bosanska (bošnjačka).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Koliko su glupi njihovi motivi toliko su glupi oih iz RS-a , jer to je samo obično inaćenje neozbiljnih ljudi koje nikakvi suštinski politički uticaj neće imati ni na jedne ni na druge.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Slažem se da neće imati uticaj. Ali zašto bi im RS dopuštala nešto za šta znaju da traže iz zlonamernih motiva, ako ne mora. Pa nek to neko oceni i kao inaćenje, potpuno nebitno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68237
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Čemu sluzi “bosanski jezik” vidljivo je iz pritiska na Hrvate i Srbe u Sarajevu da se izjasne da im je to jezik jer eto, to nije “muslimanski/bošnjački” jezik nego jezik Bosne. I po tome se mjeri muslimanski patriotizam Hrvata i Srba, i Komsic npr. kaže da mu je jezik bosa ski.

Ako svoj jezik nazovu hrvatskim ili srpskim, onda su “nacionalisti” (jer jok, Komsic nije nacionalist), ako kazu da pričaju bosanski, onda su raja.

Pretenzije su isljucivi motiv naziva i zato hrvatski naziv za taj jezik nikad neće biti “bosanski” nego onako kako kazu Madjari, Talijani, Turci, Poljaci Itd.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68237
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ja ne znam ni zašto naziv “Bošnjak” se u medijima službeno koristi, kad se to ne koristi u govoru, i kad cijeli svijet kaže Bosnian Muslims uključujući i strane medije.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Carmello Šešelj je napisao/la:
Slažem se da neće imati uticaj. Ali zašto bi im RS dopuštala nešto za šta znaju da traže iz zlonamernih motiva, ako ne mora. Pa nek to neko oceni i kao inaćenje, potpuno nebitno.

Joe enter je takav tip da bi sutra bez problema reko da priča vojvođanski. I još bi pito u čemu je problem,to je sasvim prirodno,ko vitinka. S takvima ti je uzaludno bilo šta diskutovat.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 22:16 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Svarog je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Znaš meni je jako bezobrazno kad neko upoređuje Kanadu i bosanske muslimane , kao da su ovdašnji muslimani neki kolonisti i doseljenici koji su prihvatili srpski jezik a onda ga preimenovali u bosanski.

Ameri znaju da je ono što govore englski jezik jer su Englezi osnovali Ameriku,Kanadu kao što su Francuzi Kvebek pa se tamo govori francuski.

Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno , a naročito od strane bosanskih katolika koji su u većini slučajeva tako zvali svoj jezik a retko hrvatski , pa se može reći da su oni preimenovali svoj jezik.


Sudeći po tom nazivu, koji oni hoće da instaliraju , oni ( Muslimani) su ovde autohtoni . A mi koji govorimo srpski , smo došljaci .
Tvoj jezik , koji je potekao iz tvog naroda , preimenuju i koriste za svoje velikomuslimanske ciljeve.
Naravno , autošovinisti poput tebe , to nije bezobrazno . Takav rezon i stav jest ogavan , ali srećom nije dramatično , jer je velikoj većini ,prvenstveno OVDAŠNJIH Srba , to jasno.



Citat:
Sudeći po tom nazivu, koji oni hoće da instaliraju , oni ( Muslimani) su ovde autohtoni . A mi koji govorimo srpski , smo došljaci .


Vidi, u tome i jeste problem sto se ovo pitanje svodi na razinu maltene zivota i smrti. Zamisli Austrijance kako se svadjaju s Nijemcima, ili Svicarce, zbog toga sto zele jezik nazvati austrijskim ili svicarsko-njemackim? To je njima nepojmljivo. Kao sto je ovima nepojmljiv kompleks nize vrijednosti zbog toga sto govore njemackim jezikom. Pa Svicarci, ovi njemacki, su u prosjeku velike patriote, tj. drze do Svicarske. Ne zele cak ni u EU. I opet ih to pitanje uopce ne tangira.

No, to u vezi srpskog ima veze s tim sto su pravoslavni (Srbi) u BiH prihvatili identitet koji je svoje osnove imao u drugoj drzavnoj tvorevini, naime preko Drine, u Srbiji. I onda vam se cini da su Bosnjaci "autohtoniji" samo zato sto svoj jezik nazivaju po zemlji u kojoj je nastao njihov identitet. Sto je velika glupost. Kao sto je glupost nekome braniti da vlastiti jezik naziva imenom kakvim zeli.

Ja nikada niti jednom Srbinu, ali ni Hrvatu, nebi rekao da ne govori srpski ili hrvatski jezik. Stavise, uopce se ne osvrcem na to kada Srbi u razgovoru sa mnom nas zajednicki jezik nazivaju srpskim. Ja govorim i srpski, pisem i citam cirilicu, mislim da je cirilica mnogo ljepse pismo od ruzne latinice, pa sta? Jos kad bih ti rekao gdje jos koristim cirilicu zinuo bi..

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 22:24 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Robbie MO je napisao/la:
Ja ne znam ni zašto naziv “Bošnjak” se u medijima službeno koristi, kad se to ne koristi u govoru, i kad cijeli svijet kaže Bosnian Muslims uključujući i strane medije.


Da, citav svijet. Zaista.

dojc
https://www.deutschlandfunk.de/serben-k ... _id=450835


inglish
https://www.theguardian.com/world/2014/ ... y-visegrad

Ti si inteligentan covjek, i rjecit, i mnoge stvari koje pises imaju glavu i rep (citao sam), ali cesto isuvise banaliziras stvari. Da li je zloba ili nesto drugo, ne znam.

Cinjenica je da strani mediji koriste i novi naziv, priznati, a i stari naziv. Proci ce jos vremena dok se to ne udomaci. Pa znas li da se (sad mu zaboravih ime, ne, nije Starcevic) zgrazavao zbog toga sto se katolici u BiH, uprkos kroatizaciji, jos sredinom 30ih godina 20. stoljeca nazivaju katolicima a ne Hrvatima? Svemu treba vremena.

I ako izbjegavaju rijec Bosnjaci, to je zbog kompleksne situacije jer onda moraju objasnjavati zasto i drugi u BiH nisu Bosnjaci - svi zive u Bosni. Ovako kazu muslims from bosnia i onda ne moraju objasnjavati sve unazad to Tvrtka i da Srbi i Hrvati u BiH nisu uljezi vec isto tako autohtoni kao Bosnjaci.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Citat:
jer onda moraju objasnjavati zasto i drugi u BiH nisu Bosnjaci - svi zive u Bosni.

I to je upravo razlog zašto ste vi sebi odabraali ime - Bošnjaci. Da bi ostatak sveta mislio da ovde žive neki Bošnjaci koji su autohtoni narod, dok su Srbi i Hrvati uljezi. Jedini razlog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
joe enter je napisao/la:
Naziv bosanski jezik je vrlo star i pominje se odavno

Ajde,kako je onda moguće da si ti stariji od tog jezika ? :D
Sad ćemo provijerit taj drevni bosanski.
Želim da mi u sljedećih par srpsko-hrvatskih naziva napišeš bosanske,bez da upotrebljavaš srpske i hrvatske rječi.Ako upotrebiš srpske ili hrvatske rječi to će bit krađa tuđeg jezika.

srpski-hrvatski-bosanski

Pantalone-hlače-?
Bager-jaružalo-?
Helikopter-zrakomlat-?
Hljeb-kruh-?
Sveska- bilježnica-?
Hiljadu-tisuću-?
Nedjelja/sedmica-tijedan-?
Fabrika-tvornica-?
Parče-kriška-?
Geografija-zemljopis-?

Ajde,želim čitat drevni bosanski pametnjakoviću !

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:23 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Carmello Šešelj je napisao/la:
Citat:
jer onda moraju objasnjavati zasto i drugi u BiH nisu Bosnjaci - svi zive u Bosni.

I to je upravo razlog zašto ste vi sebi odabraali ime - Bošnjaci. Da bi ostatak sveta mislio da ovde žive neki Bošnjaci koji su autohtoni narod, dok su Srbi i Hrvati uljezi. Jedini razlog.



To ti nije argument. Cuj zlonamernost..

A sta su onda trebali izabrati, da se zovu..MakedonJci?

Logicno je da ce uzeti ime zemlje u kojoj su autohtoni i naziv koji je vec koristen u proslosti na ovaj ili onaj nacin. Za Osmanlije su Bosnjaci bili samo muslimani iz BiH, a isto tako je i sam naziv ukorijenjen jos u srednjem vijeku. Valjda bi to svakom bio prioritet.

I to sto se koristis iskljucivo licnim zamjenicama mnozine djeluje glupavo. Meni se primjera radi ne svidja ime Bosnjak, Bosanac mi bolje zvuci, ali ga ja nisam izabrao. Pogotovo na njemackom jeziku u pluralu meni zvuci ruzno.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Čim pričaš "šta će uzeti", "izabrati", "će uzeti" govori da niste ni svjesni koliko ste u kurcu. Te stvari dolaze kroz kulturu, tradiciju i povijest, ne "uzimaju" se.
Stvar Srba i Hrvata je da ne dozvole sebi da vi vaše nebuloze na njih prenosite.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Bošnjački" jezik je ?
PostPostano: 06 stu 2019, 23:29 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
BBC je napisao/la:
Čim pričaš "šta će uzeti", "izabrati", "će uzeti" govori da niste ni svjesni koliko ste u kurcu. Te stvari dolaze kroz kulturu, tradiciju i povijest, ne "uzimaju" se.
Stvar Srba i Hrvata je da ne dozvole sebi da vi vaše nebuloze na njih prenosite.


Pa nema svako isti nation building tj. dolazi na isti nacin do nacije. Bosnjaci su bili dugo vremena u specificnoj situaciji prouzrokovanoj:

- Cinjenicom da im kao muslimanima nacija, europska izmisljotina, nije bila prioritet
- Cinjenicom da su ih vece i brojnije komsije svojatale
- Cinjenicom da im vlast do u kasne sezdesete nije bila spremna priznati da su zaseban kolektivitet

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO