|
|
Stranica: 6/13.
|
[ 316 post(ov)a ] |
|
Autor/ica |
Poruka |
Tulkas
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 06 sij 2019, 00:01 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56 Postovi: 9915
|
aleksije radicevic je napisao/la: Instruktor je napisao/la: Hrvati nemaju problema s pravoslavljem nego sa svetosavljem. Poučeni posmatranjem hiljadugodišnjeg ponašanja RKC, može se zaključiti sasvim suprotno. RKC tokom svog postojanja pokušava zavladati istočnim hrišćanstvom. Zapadni krstaši pale i pljačkaju Carigrad, RKC organizuje pohode na Rusiju Aleksandra Nevskog, RKC podstiče stvaranje unijatskih crkava. Na kraju krajeva i Tridesetogodišnji rat protiv protestanata govori o prirodi odnosa RKC prema drugim hrišanima. Ponašanje Hrvata, kao ekspoziture RKC na ovim prostorima, ne može se posmatrati van tog konteksta. A taj kontekst kaže da RKC želi uništenje ili barem ovladavanje celokupnim hrišćanskim svetom. U tom smislu je Hrvatima dodeljena uloga da budu protiv pravoslavnih Srba. Zašto? Pa zato što su Srbi kao neki rečni rukavac uronjeni u katolički svet. U obračunu RKC sa pravoslavnim svetom, Srbi su prvi na redu. Svetosavlje je nekakav izgovor, da se ne kaže direktno da je reč o borbi protiv pravoslavlja. Ali glup izgovor, budući da je svetosavlje - pravoslavlje, barem pro odnosu ostalih pravoslavnih crkava prema SPC. Dakle, kad bi RKC ovladala Srbima, onda bi Bugari postali najgori. Zato što su sledeći na redu. Govorilo bi se "nemamo mi problem sa pravoslavljem neko sa bugarskim kvazipravoslavnim verovanjima" i sl. Ali katoličanstvo je prslo. Papa je liberal, a neke tradicionalno katoličke zemle više se ne mogu smatrati katoličkim. Kao Francuska. Ili kao braća Česi. Ostrašćenom hrvatskom profašističkom kleru sada opasnost preti sa zapada. Možda i od samog današnjeg Vatikana. Što u neku ruku predstavlja kosmičku pravdu. Ko o čemu Srbi o pravu I pravdi.. Profasisticki kler? Sta li su onda vaši kada posvecuju kame?
_________________ Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."
|
|
Vrh |
|
 |
Mar-kan
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 06 sij 2019, 00:24 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45 Postovi: 32722
|
Tulkas je napisao/la: aleksije radicevic je napisao/la: Poučeni posmatranjem hiljadugodišnjeg ponašanja RKC, može se zaključiti sasvim suprotno. RKC tokom svog postojanja pokušava zavladati istočnim hrišćanstvom. Zapadni krstaši pale i pljačkaju Carigrad, RKC organizuje pohode na Rusiju Aleksandra Nevskog, RKC podstiče stvaranje unijatskih crkava. Na kraju krajeva i Tridesetogodišnji rat protiv protestanata govori o prirodi odnosa RKC prema drugim hrišanima.
Ponašanje Hrvata, kao ekspoziture RKC na ovim prostorima, ne može se posmatrati van tog konteksta. A taj kontekst kaže da RKC želi uništenje ili barem ovladavanje celokupnim hrišćanskim svetom. U tom smislu je Hrvatima dodeljena uloga da budu protiv pravoslavnih Srba. Zašto? Pa zato što su Srbi kao neki rečni rukavac uronjeni u katolički svet. U obračunu RKC sa pravoslavnim svetom, Srbi su prvi na redu. Svetosavlje je nekakav izgovor, da se ne kaže direktno da je reč o borbi protiv pravoslavlja. Ali glup izgovor, budući da je svetosavlje - pravoslavlje, barem pro odnosu ostalih pravoslavnih crkava prema SPC. Dakle, kad bi RKC ovladala Srbima, onda bi Bugari postali najgori. Zato što su sledeći na redu. Govorilo bi se "nemamo mi problem sa pravoslavljem neko sa bugarskim kvazipravoslavnim verovanjima" i sl.
Ali katoličanstvo je prslo. Papa je liberal, a neke tradicionalno katoličke zemle više se ne mogu smatrati katoličkim. Kao Francuska. Ili kao braća Česi. Ostrašćenom hrvatskom profašističkom kleru sada opasnost preti sa zapada. Možda i od samog današnjeg Vatikana. Što u neku ruku predstavlja kosmičku pravdu.
Ko o čemu Srbi o pravu I pravdi.. Profasisticki kler? Sta li su onda vaši kada posvecuju kame? Kler koji se šlepao uz turskog okupatora i radio sranja kontra katolika kad god su imali priliku..."Kozmička" pravda je beogradski pašaluk...
|
|
Vrh |
|
 |
aleksije radicevic
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 29 sij 2019, 00:30 |
|
Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09 Postovi: 18653
|
Velika godišnjica: Citat: Prije 75 godina u selu Ba u centralnoj Srbiji održan je Svetosavski kongres na kojem je stvorena Jugoslovenska demokratska zajednica, koja je trebalo da sprovede odluke kongresa, koje se odnose na monarhističko uređenje i parlamentarnu demokratiju. Na kongresu su bili prisutni predstavnici svih predratatnih političkih stranaka, osim komunističke, a priprema kongresa i uslovi za njegovo održavanje bili su u rukama jedinica Jugoslovenske vojske u otadžbini i njenog komandanta generala Dragoljuba Mihailovića. https://www.in4s.net/proslo-je-75-godin ... /?lang=lat Slika sa događaja. Čiča ljubi zastavu, a iza njega je akademik Dragiša Vasić. Ova druga je interesantna. Predsedavajući Svetosavskog kongresa i predsednik Socijalističke stranke, dr. Živko Topalović, obraća se vojsci posle završetka kongresa. 
_________________ Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!
|
|
Vrh |
|
 |
aleksije radicevic
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 07 vel 2019, 06:06 |
|
Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09 Postovi: 18653
|
Pravi „Valter“ bio pripadnik JVuO potpukovnik Žarko Todorović
Kao i druge četničke oficire koji su preživeli rat, pa i sve one koji su preživeli Mauthauzen, komunisti su i potpukovnika Todorovića pod lažnim optužbama proglasili za ratnog zločinca
 Pripremio: Ivan Milošević Brojne poslijeratne generacije rasli su uz kultne partizanske filmove, a među njima pored „Neretve“ i „Sutjeske“ posebno mjesto zauzima i „Valter brani Sarajevo“. Valtera je glumio Bata Živojinović i čitava zemlja divila se njegovim gerilskim vještinama i živjela sa njima. Na žalost komunista i ovaj partizanski mit bila je obična ideološka obmana, jer podvizi sarajevskog obaveštajca nijesu bili djelo komuniste, već potpukovnika Žarka Todorovića „Valtera“, pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini čiji je komandant bio general Dragoljub-Draža Mihailović. Istina u Drugom svjetskom ratu postojala su dva Valtera: – Vladimir Perić Valter, komunista, i potpukovnik Žarko Todorović Valter, četnik. Prvi Valter je poslije rata proglašen narodnim herojem, a drugi se i danas nalazi na spisku narodnih neprijatelja i ratnih zločinaca, koji je 2000. godine objavio Subnor Srbije. Prema nemačkim dokumentima postojao je samo jedan Valter, a to je bio potpukovnik Todorović. Štaviše, jedna od najvećih akcija Gestapoa na Balkanu baš tako se i zvala. I danas se dokumenta o tome čuvaju u Arhivu Grada Beograda, Fond BDS (Gestapo). Taj fond, kao i svu ostalu priču o potpukovniku Todoroviću, zvanična politika u Srbiji i danas prećutkuje. Žarko Todorović je rođen u Beogradu. Završio je 51. klasu Vojne akademije. Tokom 1941.god osniva mrežu beogradskih četničkih ilegalaca i postaje noćna mora za Nemce. Zahvaljujuću potpukovniku Todoroviću tokom rata u Beogradu je bilo preko 5.000 četničkih ilegalaca. Operacija Gestapoa “Valter“ izvedena je početkom 1943. U Beogradu je 17. marta uhapšen potpukovnik Todorović sa grupom ilegalaca. O hapšenju potpukovnika Todorovića Draži je javio general Trifunović, 2. aprila: “Za Valtera potvrđeno da je uhvaćen… Beograd potpuno ukočen za rad. Kuriri ne mogu ni vezu da uhvate sa našim ljudima. Pritisak veliki. Na terenu isto. Produžavam rad s kim se i koliko se može.“ Potpukovnik Todorović je uspeo da pobegne agentima Gestapoa i to u Zagrebu, gdje su ga sproveli kako bi otkrio Dražine ilegalce i obavještajce i u tom gradu. Ponovo je uhapšen 9. septembra 1943. i odveden u Mauthauzen. Tamo je bio mučen, ali je preživeo torturu. Poslije rata je bio pukovnik francuske armije, pa visoki činovnik francuske vlade. Komunisti su tražili njegovo izručenje kako bi bio osuđen kao narodni neprijatelj, izdajnik i ratni zločinac. Francuska vlada je odbila zahtjev komunističke i Brozove Vlade. Umro je Parizu, u dubokoj starosti. Kao i druge četničke oficire koji su preživeli rat, pa i sve one koji su preživeli Mauthauzen, komunisti su i potpukovnika Todorovića pod lažnim optužbama proglasili za ratnog zločinca. Ipak, to nije bila prepreka da njegove obavještajne i gerilske akcije u Beogradu iskoriste za scenario filma “Valter brani Sarajevo“. https://www.in4s.net/pravi-valter-bio-p ... /?lang=lat
_________________ Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!
|
|
Vrh |
|
 |
Instruktor
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 27 vel 2019, 00:50 |
|
Pridružen/a: 10 vel 2018, 16:56 Postovi: 2953 Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
|
aleksije radicevic je napisao/la:  Slika sa događaja. Čiča ljubi zastavu, a iza njega je akademik Dragiša Vasić. Dragisa Vasic koji je jos za Kraljevine bio clan Srpskog kulturnog kluba. Kasnije uz visokopozicioniranog Moljevica Drazina desna ruka.Taj Klub je razradio citav niz genocidnih ideja. Dokument 'Isterivanje Arnauta' plan genocida nad Albancima, a u Klubu se razvijala i ideja genocida nad Hrvatima i muslimanima u dokumentu 'Homogena Srbija'. Vasic je podrzao dokument 'Homogena Srbija' koji se provodio i bio je djelomicno uspjesan. Danasnju genocidnu nit tih genocidnih cetnickih ideja simboliziraju Vojislav Seselj (pucki tribun) i Aleksandar Vucic (vlast). Samo za razliku od WWII gdje je Srbima 'oprosteno' (progledano kroz prste) za genocidne izvedbe, 90-tih je sve snimljeno i kamerom i u RH i u RS-u u BIH. Srbi jos nisu dosegnuli tu civilizacijsku razinu da zive s drugim narodima u istoj drzavi. SPC jednostavno nije u mogucnosti odustati od homogene Velike Srbije u toboze 'srpskim zemljama' i svoje ideje siri medju Srbima. Zbog takve politike prostor bivse SFRJ je izgubio 2,5 milijuna ljudi u ratovima 20. stoljeca, sto je ogromno uzme li se u obzir da se ukupno stanovnistvo kretalo do 18-tak milijuna. A sto nosi buducnost uz glorificiranje cetnistva to je izvjesno.
_________________ Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici
Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata
|
|
Vrh |
|
 |
aleksije radicevic
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 28 svi 2019, 05:50 |
|
Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09 Postovi: 18653
|
Malo o značaju bitke na Lijevče polju. Citat: Hroničar Ravnogorskog pokreta Miloslav Samardžić tvrdi da je na Lijevču polju poginulo manje od 100 četnika, i to iz odreda sačinjenih najviše od Hercegovaca. Većina je bila iz okoline Gacka, a predvodio ih je pop Radojica Perišić.
- Pavle Đurišić je imao dogovor da svoje ljude stavi pod komandu Sekule Drljevića, koji je njih video u budućoj Crnogorskoj nacionalnoj armiji - objašnjava Samardžić. - Pročulo se, međutim, da će u njoj biti mesta samo za crnogorske četnike, dok će ostali (iz Bosne, Hercegovine, Srbije) biti upućeni u logore. Masa od oko 10.000 vojnika i civila, kojom je komandovao Đurišić, rasula se i krenula svojim putevima. Ova bitka zapravo predstavlja sukob hrvatskih snaga sa malim izdvojenim delovima Đurišićevih jedinica.
Samardžić ističe i da je to vreme sveopšteg kalkulisanja i atmosfera u kojoj je svaka strana htela drugu da iskoristi i odbaci. Hrvatske snage (objedinjene ustaše i domobrani) izveli su slab, takoreći deklarativni napad, u kome su uspeli da ubiju samo izdvojene i nezaštićene četničke grupe. Glavne bitke sa ustašama: Citat: SVI veliki oružani dueli između četničkih i ustaških snaga tokom Drugog svetskog rata okončani su - ustaškim porazima. Kako navodi hroničar Ravnogorskog pokreta Miloslav Samardžić, to je bio slučaj sa višednevnim teškim borbom kod Rogatice, završenim 13. oktobra 1943. godine. Ustaše su poražene i u bici za Foču 19. avgusta 1942. i u onoj za Modriču 14. januara 1945. godine. http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... azin-poraz
_________________ Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!
|
|
Vrh |
|
 |
Ateist
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 02 lip 2019, 01:35 |
|
Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06 Postovi: 2938
|
U Bileći, iz koje je 1990-ih protjerano svih 2 000 muslimana, podignut je spomenik Draži Mihailoviću. http://balkans.aljazeera.net/video/u-bi ... ihailovicuhttps://www.klix.ba/vijesti/bih/sramota ... /190601052Sramotan potez Bilećana, otkriven spomenik zločincu Draži MihailovićuU Ravnogorskom parku u Bileći danas je otkriven i osveštan spomenik ratnom zločincu generalu Dragoljubu Draži Mihailoviću. Spomenik je djelo vajara Milivoja Bokića. Spomenik su otkrili Bokić i Radomir Babić, brat komandanta graničnog bataljona bilećke četničke brigade. Član Odbora za izgradnju spomenika Milorad Vujović rekao je da je spomenik Mihajloviću odavno postojao u srcima srpskog naroda i da se danas ostvaruje njegova volja. Menadžer opštine Bileća Mihajlo Vujović rekao je da spomenik Draži Mihailoviću za ovaj grad znači završetak Drugog svjetskog rata u Bileći i da se njime šalje poruka međusrpskog pomirenja. "Da su se Srbi u posljednjem ratu dijelili kao što su u Drugom svjestskom ratu mi ne bismo danas imali Republiku Srpsku", rekao je Vujović. Spomenik Dragoljubu Mihailoviću rađen je iz jednog komada, a bez postamenta visok je oko tri i po metra. U najavi ovog događaja se kao svojevrsno opravdanje navodi da je Viši sud u Srbiji rehabilitovao Dražu Mihailovića, čime je, zapravo, izbrisan doprinos Srbije i njenih partizana u slamanju fašizma i pobjedi antihitlerovske koalicije. Dražu Mihailovića su nakon Drugog svjetskog rata komunističke vlasti uhapsile i osudile na smrt za kolaboraciju i ratne zločine, poslije čega je ubijen na tajnom mjestu.
_________________ https://m.youtube.com/channel/UCbUH4gQqQ2Cv8Jrl2ECct3A
https://www.instagram.com/josipcurlin
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Suradnik:August_Dominus
|
|
Vrh |
|
 |
Istin
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 02 lip 2019, 07:36 |
|
Pridružen/a: 18 vel 2018, 00:31 Postovi: 1464 Lokacija: Mareva Ljut
|
Četnici su bili pičkice. Doslovno bitku nisu dobili, a najveći vojni uspijeh im je bio klanje muslimanskih baba po Podrinju.
|
|
Vrh |
|
 |
Ateist
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 lip 2019, 01:59 |
|
Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06 Postovi: 2938
|
https://www.bosnjackooko.com/index.php? ... mment-4112Nadan Filipović - Kratke crtice o najpoznatijim muslimanskim četnicimaKo je u stvari bio Fehim Musakadić? Fehim Muskadić je rođen u Sarajevu, gdje je živio do Drugog svjetskog rata. Bio je veliki srbofil i to nikad nije skrivao. U Prvom svjetskom ratu bio je dragovoljac u srpskoj vojsci, gdje je stekao čin majora. Nositelj je spomenice Solunskog fronta i najvišeg odličja dinastije Karađorđevića, odnosno titule vitez Karađorđeve zvijezde sa mačevima. Do početka Drugog svjetskog rata bio je šef policije u Sarajevu. Čim je izbio Drugi svjetski rat Fehim Musakadić se povezao sa Dražom Mihailovićam koji ga raspoređuje u Istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Kasnije odlazi u Konjic gdje je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon. Zarobili su ga partizani 1943. godine u Stranama kod Uloga, zajedno sa još nekoliko četnika.Prema riječima jednog četnika koji je uspio umaći, navodno je neposredno prije strijeljanja uzviknuo „Živio kralj! Živio Draža Mihailović! Dole Tito!“ Ko je bio Mustafa Mujo Pašić? Mustafa Mujo Pašić bio je do rata veoma poznati sudac Okružnog suda u Mostaru. Pravo je studirao u Beogradu. Već na studiju je pokazao sve karakteristike velikog srbofila. Prema pričama starih Mostaraca sudac Pašić je svoje srbofilstvo otvoreno pokazivao i kada je Nezavisna država Hrvatska uspostavila svoj režim u Mostaru i Hercegovini. Već sredinom aprila 1941. godine ustaše su izdale naredbu da svi Jevreji, Cigani i Srbi moraju predati ustaškom redarstvu svoje telefone, radio aparate, svo oružje, te bicikle, motore i automobile, a sve to pod prijetnjom smrtne kazne. U redu pred ustaškim redarstvom zajedno s Jevrejima, Srbima i Ciganima stajao je i sudija Pašić. Kad su mu ustaše rekle da on ne treba donositi radio aparat, telefon i bicikl, on im je odgovorio „Ja sam Srbin, te se vaše naređenje odnosi i na mene, i zato evo vam i moje biciklo!“. Ustaše su ga uhapsili, ali se golema masa muslimana zauzela za njega, te je uskoro pušten. Nijemci su ga zarobili u zimu 1944. godine i predali ga ustašama na dalji postupak. Ubijen je u koncentracionom logoru „Jasenovac“. Ko je bio dr Ismet Popovac? Dr Ismet Popovac bio je liječnik u Nevesinju, a kasnije u Konjicu. Medicinski fakultet je završio u Beogradu. Od studentskih dana postaje veliki srbofil i zagovornik očuvanja Kraljevine Jugoslavije. Ubili su ga partizani sačekavši ga u zasjedi 1943. godine u blizini Trebinja, tačnije u Trebinjskoj šumi. Pored Fehima Musakadića, Mustafe Pašića i dr Ismeta Popovca, kao veliki srbofili i četnici bili su još Mustafa Mulalić iz Livna, Mustaj-beg Hađihuseinović, poručnik Husnija Čengić, Smajo Ćemalović iz Mostara, Mustafa Berberović iz Blagaja, Abid Prguda, Omer Kalajdžić, braća Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stoca, Džemal Kršlaković, imam iz Konjica, prof.dr Mehmed Begović, profesor Univerziteta u Beogradu, Muhamed Mulalić, Alija Konjhođić, Esad Vehabović iz Bosanske Gradiške, Abid Prguda, Omer-beg Čengić, kapetan Husein Rovčnin, komandant poznatog Komoranskog odreda koji je operirao na području Brodareva, Bijelog Polja i Prijepolja, a koji su partizanima cijele 1943 i 1944. godine zadavali goleme glavobolje, jer im nisu nikako omogućavali da prijeđu rijeku Lim, itd.itd. Ne mogu a da posebno ne spomenem Muhameda Preljubovića, člana četničkog Centralnog nacionalnog komiteta, kojeg je u decembru 1944. godine sam Draža Mihailović imenovao za komandanta svih Četničkih muslimanskih jedinica u okviru Srpske, Hrvatske i Slovenačke armije. (Arhiv Vojno-istorijskog institute – Ča – br.reg.26/1, k.6 – Naredba načelnika štaba Vrhovne komande za 20.januar 1945). Lista je još mnogo duža, no ovo su bili najznačajniji muslimanski četnici. * Amir Čamdžić: "Moj predak je bio pripadnik Ozrenskog četničkog odreda.Ime mu je bilo Emin a zvali su ga Eminčić.Bio je komandant čete od nekih stotinjak muslimana.Ubijen u zasjedi od partizana u "Šabinom potoku'.Bilo je muslimana u četnicima, nije da nije bilo... Ovaj drugi Asim Čamdžić bio generalni sekretar Mladih muslimana.Ubijen 1949.godine u centralnom zatvoru u Sarajevu batinama.Moj djed i on od braće djeca"...
_________________ https://m.youtube.com/channel/UCbUH4gQqQ2Cv8Jrl2ECct3A
https://www.instagram.com/josipcurlin
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Suradnik:August_Dominus
|
|
Vrh |
|
 |
aleksije radicevic
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 03:09 |
|
Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09 Postovi: 18653
|
|
Vrh |
|
 |
buenos aires
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 07:16 |
|
Pridružen/a: 05 kol 2018, 20:37 Postovi: 5385
|
Istin je napisao/la: Četnici su bili pičkice. Doslovno bitku nisu dobili, a najveći vojni uspijeh im je bio klanje muslimanskih baba po Podrinju. Zaboravljaš na promidžbu šubara. Za razliku od šajkače i japodske kape, šubara je bila i ostala sinonim za mastnu (moguće i vašljivu) kosu, loše dentalne usluge, idiotske šovinističke stihove i popevke, te lošu rakiju. Takozvanu brlju...
|
|
Vrh |
|
 |
Kačamak
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 10:53 |
|
Pridružen/a: 14 tra 2016, 01:13 Postovi: 6626
|
Ateist je napisao/la: https://www.bosnjackooko.com/index.php?option=com_content&view=article&id=424:muslimani-etnici-u-drugom-svjetskom-ratu-4&catid=40:the-community&Itemid=68#comment-4112
Nadan Filipović - Kratke crtice o najpoznatijim muslimanskim četnicima
Ko je u stvari bio Fehim Musakadić?
Fehim Muskadić je rođen u Sarajevu, gdje je živio do Drugog svjetskog rata. Bio je veliki srbofil i to nikad nije skrivao. U Prvom svjetskom ratu bio je dragovoljac u srpskoj vojsci, gdje je stekao čin majora. Nositelj je spomenice Solunskog fronta i najvišeg odličja dinastije Karađorđevića, odnosno titule vitez Karađorđeve zvijezde sa mačevima.
Do početka Drugog svjetskog rata bio je šef policije u Sarajevu. Čim je izbio Drugi svjetski rat Fehim Musakadić se povezao sa Dražom Mihailovićam koji ga raspoređuje u Istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Kasnije odlazi u Konjic gdje je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon. Zarobili su ga partizani 1943. godine u Stranama kod Uloga, zajedno sa još nekoliko četnika.Prema riječima jednog četnika koji je uspio umaći, navodno je neposredno prije strijeljanja uzviknuo „Živio kralj! Živio Draža Mihailović! Dole Tito!“
Ko je bio Mustafa Mujo Pašić?
Mustafa Mujo Pašić bio je do rata veoma poznati sudac Okružnog suda u Mostaru. Pravo je studirao u Beogradu. Već na studiju je pokazao sve karakteristike velikog srbofila. Prema pričama starih Mostaraca sudac Pašić je svoje srbofilstvo otvoreno pokazivao i kada je Nezavisna država Hrvatska uspostavila svoj režim u Mostaru i Hercegovini. Već sredinom aprila 1941. godine ustaše su izdale naredbu da svi Jevreji, Cigani i Srbi moraju predati ustaškom redarstvu svoje telefone, radio aparate, svo oružje, te bicikle, motore i automobile, a sve to pod prijetnjom smrtne kazne. U redu pred ustaškim redarstvom zajedno s Jevrejima, Srbima i Ciganima stajao je i sudija Pašić. Kad su mu ustaše rekle da on ne treba donositi radio aparat, telefon i bicikl, on im je odgovorio „Ja sam Srbin, te se vaše naređenje odnosi i na mene, i zato evo vam i moje biciklo!“. Ustaše su ga uhapsili, ali se golema masa muslimana zauzela za njega, te je uskoro pušten. Nijemci su ga zarobili u zimu 1944. godine i predali ga ustašama na dalji postupak. Ubijen je u koncentracionom logoru „Jasenovac“.
Ko je bio dr Ismet Popovac?
Dr Ismet Popovac bio je liječnik u Nevesinju, a kasnije u Konjicu. Medicinski fakultet je završio u Beogradu. Od studentskih dana postaje veliki srbofil i zagovornik očuvanja Kraljevine Jugoslavije. Ubili su ga partizani sačekavši ga u zasjedi 1943. godine u blizini Trebinja, tačnije u Trebinjskoj šumi.
Pored Fehima Musakadića, Mustafe Pašića i dr Ismeta Popovca, kao veliki srbofili i četnici bili su još Mustafa Mulalić iz Livna, Mustaj-beg Hađihuseinović, poručnik Husnija Čengić, Smajo Ćemalović iz Mostara, Mustafa Berberović iz Blagaja, Abid Prguda, Omer Kalajdžić, braća Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stoca, Džemal Kršlaković, imam iz Konjica, prof.dr Mehmed Begović, profesor Univerziteta u Beogradu, Muhamed Mulalić, Alija Konjhođić, Esad Vehabović iz Bosanske Gradiške, Abid Prguda, Omer-beg Čengić, kapetan Husein Rovčnin, komandant poznatog Komoranskog odreda koji je operirao na području Brodareva, Bijelog Polja i Prijepolja, a koji su partizanima cijele 1943 i 1944. godine zadavali goleme glavobolje, jer im nisu nikako omogućavali da prijeđu rijeku Lim, itd.itd.
Ne mogu a da posebno ne spomenem Muhameda Preljubovića, člana četničkog Centralnog nacionalnog komiteta, kojeg je u decembru 1944. godine sam Draža Mihailović imenovao za komandanta svih Četničkih muslimanskih jedinica u okviru Srpske, Hrvatske i Slovenačke armije. (Arhiv Vojno-istorijskog institute – Ča – br.reg.26/1, k.6 – Naredba načelnika štaba Vrhovne komande za 20.januar 1945).
Lista je još mnogo duža, no ovo su bili najznačajniji muslimanski četnici.
* Amir Čamdžić: "Moj predak je bio pripadnik Ozrenskog četničkog odreda.Ime mu je bilo Emin a zvali su ga Eminčić.Bio je komandant čete od nekih stotinjak muslimana.Ubijen u zasjedi od partizana u "Šabinom potoku'.Bilo je muslimana u četnicima, nije da nije bilo... Ovaj drugi Asim Čamdžić bio generalni sekretar Mladih muslimana.Ubijen 1949.godine u centralnom zatvoru u Sarajevu batinama.Moj djed i on od braće djeca"... I dakle,ko je bio u četnicima?Šef policije,sudija,doktor..a u ustašama,nepismeni divlji seljaci.Sve ima svoje. 
_________________ Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.
|
|
Vrh |
|
 |
buenos aires
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 11:06 |
|
Pridružen/a: 05 kol 2018, 20:37 Postovi: 5385
|
Kačamak je napisao/la: Ateist je napisao/la: https://www.bosnjackooko.com/index.php?option=com_content&view=article&id=424:muslimani-etnici-u-drugom-svjetskom-ratu-4&catid=40:the-community&Itemid=68#comment-4112
Nadan Filipović - Kratke crtice o najpoznatijim muslimanskim četnicima
Ko je u stvari bio Fehim Musakadić?
Fehim Muskadić je rođen u Sarajevu, gdje je živio do Drugog svjetskog rata. Bio je veliki srbofil i to nikad nije skrivao. U Prvom svjetskom ratu bio je dragovoljac u srpskoj vojsci, gdje je stekao čin majora. Nositelj je spomenice Solunskog fronta i najvišeg odličja dinastije Karađorđevića, odnosno titule vitez Karađorđeve zvijezde sa mačevima.
Do početka Drugog svjetskog rata bio je šef policije u Sarajevu. Čim je izbio Drugi svjetski rat Fehim Musakadić se povezao sa Dražom Mihailovićam koji ga raspoređuje u Istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Kasnije odlazi u Konjic gdje je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon. Zarobili su ga partizani 1943. godine u Stranama kod Uloga, zajedno sa još nekoliko četnika.Prema riječima jednog četnika koji je uspio umaći, navodno je neposredno prije strijeljanja uzviknuo „Živio kralj! Živio Draža Mihailović! Dole Tito!“
Ko je bio Mustafa Mujo Pašić?
Mustafa Mujo Pašić bio je do rata veoma poznati sudac Okružnog suda u Mostaru. Pravo je studirao u Beogradu. Već na studiju je pokazao sve karakteristike velikog srbofila. Prema pričama starih Mostaraca sudac Pašić je svoje srbofilstvo otvoreno pokazivao i kada je Nezavisna država Hrvatska uspostavila svoj režim u Mostaru i Hercegovini. Već sredinom aprila 1941. godine ustaše su izdale naredbu da svi Jevreji, Cigani i Srbi moraju predati ustaškom redarstvu svoje telefone, radio aparate, svo oružje, te bicikle, motore i automobile, a sve to pod prijetnjom smrtne kazne. U redu pred ustaškim redarstvom zajedno s Jevrejima, Srbima i Ciganima stajao je i sudija Pašić. Kad su mu ustaše rekle da on ne treba donositi radio aparat, telefon i bicikl, on im je odgovorio „Ja sam Srbin, te se vaše naređenje odnosi i na mene, i zato evo vam i moje biciklo!“. Ustaše su ga uhapsili, ali se golema masa muslimana zauzela za njega, te je uskoro pušten. Nijemci su ga zarobili u zimu 1944. godine i predali ga ustašama na dalji postupak. Ubijen je u koncentracionom logoru „Jasenovac“.
Ko je bio dr Ismet Popovac?
Dr Ismet Popovac bio je liječnik u Nevesinju, a kasnije u Konjicu. Medicinski fakultet je završio u Beogradu. Od studentskih dana postaje veliki srbofil i zagovornik očuvanja Kraljevine Jugoslavije. Ubili su ga partizani sačekavši ga u zasjedi 1943. godine u blizini Trebinja, tačnije u Trebinjskoj šumi.
Pored Fehima Musakadića, Mustafe Pašića i dr Ismeta Popovca, kao veliki srbofili i četnici bili su još Mustafa Mulalić iz Livna, Mustaj-beg Hađihuseinović, poručnik Husnija Čengić, Smajo Ćemalović iz Mostara, Mustafa Berberović iz Blagaja, Abid Prguda, Omer Kalajdžić, braća Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stoca, Džemal Kršlaković, imam iz Konjica, prof.dr Mehmed Begović, profesor Univerziteta u Beogradu, Muhamed Mulalić, Alija Konjhođić, Esad Vehabović iz Bosanske Gradiške, Abid Prguda, Omer-beg Čengić, kapetan Husein Rovčnin, komandant poznatog Komoranskog odreda koji je operirao na području Brodareva, Bijelog Polja i Prijepolja, a koji su partizanima cijele 1943 i 1944. godine zadavali goleme glavobolje, jer im nisu nikako omogućavali da prijeđu rijeku Lim, itd.itd.
Ne mogu a da posebno ne spomenem Muhameda Preljubovića, člana četničkog Centralnog nacionalnog komiteta, kojeg je u decembru 1944. godine sam Draža Mihailović imenovao za komandanta svih Četničkih muslimanskih jedinica u okviru Srpske, Hrvatske i Slovenačke armije. (Arhiv Vojno-istorijskog institute – Ča – br.reg.26/1, k.6 – Naredba načelnika štaba Vrhovne komande za 20.januar 1945).
Lista je još mnogo duža, no ovo su bili najznačajniji muslimanski četnici.
* Amir Čamdžić: "Moj predak je bio pripadnik Ozrenskog četničkog odreda.Ime mu je bilo Emin a zvali su ga Eminčić.Bio je komandant čete od nekih stotinjak muslimana.Ubijen u zasjedi od partizana u "Šabinom potoku'.Bilo je muslimana u četnicima, nije da nije bilo... Ovaj drugi Asim Čamdžić bio generalni sekretar Mladih muslimana.Ubijen 1949.godine u centralnom zatvoru u Sarajevu batinama.Moj djed i on od braće djeca"... I dakle,ko je bio u četnicima?Šef policije,sudija,doktor..a u ustašama,nepismeni divlji seljaci.Sve ima svoje.   Bez anestezije, Doktor Mengelić i asistenti... Dostojno i pravedno je... Ajde palento od kukuruznoga brašna da ne seremo puno, i vaši i naši ekstremisti su ***. Zato, držite vi svoje pse na lancu a mi ćemo svoje. Inače, eto nekog novog Petra Brzice da ti obrije kudelju s vrata... Za slikanje.
|
|
Vrh |
|
 |
bezimeni12
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 19:04 |
|
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11 Postovi: 6506
|
Đuro Vilović iz Brela, katolicki svestenik i hrvatski pjesnik, istaknuti cetnik. .jpg)
|
|
Vrh |
|
 |
bezimeni12
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 19:06 |
|
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11 Postovi: 6506
|
Mora se priznati da su Hrvati cetnici disciplinovani i uredni 
|
|
Vrh |
|
 |
bezimeni12
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 19:12 |
|
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11 Postovi: 6506
|
Citat: U splitskom glasilu Ljotićeva Zbora „Krik iz jame” u januaru 1942. godine piše- “Prva je četa naših neustrašivih četnika iz našeg grada, iz Splita, krenula u sure planine, u guste šume, na oštre gorske grebene, da postavi stražu i da svojim grudima odbije udare grobara naše na smrt napaćene zemlje Jugoslavije. Napustiše mekane dušeke, tople sobe, napustiše obitelji, majke, očeve, sestre, ljube svoje i djecu svoju, napustiše bezbrižan život, kafane, napustiše sve i odoše na branik zemlje svoje, grude svoje, odoše da odbrane sve nas, koji ostadosmo u domovima, od sutrašnjeg pokolja, od sutrašnje pljačke onih hijena pod imenom ustaša, a sada partizana, koji spremaju zatvor, palež, grabež i vlast onima sa dna života, onom moralnom i divljem okolišu, od rakije pijanom, od te fizičke i duševne hrane njegove.”
|
|
Vrh |
|
 |
buenos aires
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 19:22 |
|
Pridružen/a: 05 kol 2018, 20:37 Postovi: 5385
|
bezimeni12 je napisao/la: Citat: U splitskom glasilu Ljotićeva Zbora „Krik iz jame” u januaru 1942. godine piše- “Prva je četa naših neustrašivih četnika iz našeg grada, iz Splita, krenula u sure planine, u guste šume, na oštre gorske grebene, da postavi stražu i da svojim grudima odbije udare grobara naše na smrt napaćene zemlje Jugoslavije. Napustiše mekane dušeke, tople sobe, napustiše obitelji, majke, očeve, sestre, ljube svoje i djecu svoju, napustiše bezbrižan život, kafane, napustiše sve i odoše na branik zemlje svoje, grude svoje, odoše da odbrane sve nas, koji ostadosmo u domovima, od sutrašnjeg pokolja, od sutrašnje pljačke onih hijena pod imenom ustaša, a sada partizana, koji spremaju zatvor, palež, grabež i vlast onima sa dna života, onom moralnom i divljem okolišu, od rakije pijanom, od te fizičke i duševne hrane njegove.” Vi nama poslanike, mi vama kralja... Vi nama RSK, mi vama Oluju... Oš još? Kud ćeš na stijenu...
|
|
Vrh |
|
 |
bezimeni12
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 10 srp 2019, 19:46 |
|
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11 Postovi: 6506
|
Splitske cetnikuse: 
|
|
Vrh |
|
 |
Kačamak
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 01:06 |
|
Pridružen/a: 14 tra 2016, 01:13 Postovi: 6626
|
Ko ti drma kavez Buenos?? Šta hoćeš?Šta ti nije pravo?Čega se bojiš?
_________________ Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.
|
|
Vrh |
|
 |
Istin
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 02:58 |
|
Pridružen/a: 18 vel 2018, 00:31 Postovi: 1464 Lokacija: Mareva Ljut
|
|
Vrh |
|
 |
dane-croatia
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 08:30 |
|
Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10 Postovi: 4872 Lokacija: Grobnik
|
Istin je napisao/la: Pavao Đurišić, još jedna nedužna žrtva Jasenovca. Makar naši antife znaju reći da su svi u Jasenovcu koji su stradali bili nedužni, za razliku od Bleiburga...
_________________ RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst KREPAT MA NE MOLAT http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf
|
|
Vrh |
|
 |
Graničar18
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 08:47 |
|
Pridružen/a: 27 lis 2018, 11:42 Postovi: 10620
|
Nije to Pavle Đurišić na slici. Slika je iz 1942.
_________________ Što nam prijete silom,pa neka izvole nisu Srbi turci,da alaha mole
|
|
Vrh |
|
 |
buenos aires
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 09:17 |
|
Pridružen/a: 05 kol 2018, 20:37 Postovi: 5385
|
Kačamak je napisao/la: Ko ti drma kavez Buenos?? Šta hoćeš?Šta ti nije pravo?Čega se bojiš? Gle njega, kako se unezverio... 
|
|
Vrh |
|
 |
dane-croatia
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 10:48 |
|
Pridružen/a: 20 ruj 2009, 10:10 Postovi: 4872 Lokacija: Grobnik
|
Graničar18 je napisao/la: Nije to Pavle Đurišić na slici. Slika je iz 1942. Nije. https://portal.braniteljski-forum.com/v ... akicev-sin
_________________ RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst KREPAT MA NE MOLAT http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf
|
|
Vrh |
|
 |
Kačamak
|
Naslov: Re: Četnici - zbirna tema Postano: 11 srp 2019, 11:43 |
|
Pridružen/a: 14 tra 2016, 01:13 Postovi: 6626
|
buenos aires je napisao/la: Kačamak je napisao/la: Ko ti drma kavez Buenos?? Šta hoćeš?Šta ti nije pravo?Čega se bojiš? Gle njega, kako se unezverio...  Dosan si i smaraš.
_________________ Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.
|
|
Vrh |
|
 |
Online |
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost. |
|
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.
|
|
|