HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 12:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 303 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Džoni je sve dobro napisao u poređenju četnika Koste Pećanca i Dražinih Ravnogoraca. Takođe, dešavanja sa početka rata su jasna i nedvosmisleno tačna.
Džoni je 90-te bio 4. razred. Šta može djete rasuđivati u to vrijeme. Može samo da se sjeća

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:15 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
@granica
Muslimana nije stradalo toliko niposto. Procene su oko 90k prema Kocovicu i Zerjavicu.
Muslimana je poginulo 2x manje nego Hrvata i 5x manje nego Srba.
Cak i po procentu u NDH ih je poginulo oko 9%, a Srba 17%.
Moras da se jos strucno usavrsavas. :zubati

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:17 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
Forumašš je napisao/la:
boksnamnik je napisao/la:

Cudne su to price na svim stranama ... Ima dosta zivih boraca iz tog vremena u ovim krajevima (mislim i na cetnike i partizane). Najvjerodosnije price su od njih samih kad im platis po dva, tri piva pred zadrugom i malo ih popalis. Iz njihove prepirke se sazna vise nego iz knjiga.

Da, učesnici tih zbivanja su većinom najvjerodstojniji izvori.



Doduse i tu ima svasta nesta i mora se kriticki posmatrati. To je kao kad citas ucesnike proslog rata kako se raspravljaju na forumima..mogu oni biti na istoj strani ali svako je to dozivljavao na svoj nacin, iz svoje perspektive, suzene. Moj daidza primjera radi, mogli smo uzeti Kiseljak kad smo god htjeli..krenemo..udjemo skoro i onda naredba povlacenje. Ne kazem ja da nije biloo taktickih i strateskih odluka i takvim situacijama (najbolji primjer je to da su VRS-ovci mogli uzeti istocne enklave najkasnije od sredine 93. kad su god htjeli, barem vojnicki) ali ne zna borac koji se bori na odredjenom dijelu fronta sta se desava par km dalje..mozda je tamo pukla linija..mozda je tamo ugrozena neka ekipa..itd..a pogotovo ne moze (kao sto sam spomenuo) znati da je nekad bolje ne uci u neki grad jer nejgovo zauzimanje vise steti nego sto koristi donosi...a i to je rat.

Sto se cetnika tice, spomenuo je boksamnik, a iz istog smo kraja, ja iz prica ucesnika, bolje reci tada civilnih osoba ili djece, plus skolsko stivo, mogu reci da su oni za mene bili krvolocne zivotinje iz Bulajevicevih filmova. Danas naravno znam da je slika mnogo sarenija..ali jebena je cinjenica da su zivotinje Pavla Djurisica pobile hiljade muslimanskih civila..zena, djece, staraca, ma sve na sta su nailazili. Isto tako je istina da su od mog djeda rahmetli nastradala petorica brace, u istom selu, takoreci na kucnom pragu...jedini on prezivio. O ustaskim zlocinima, o kojim sigurno boksamnik moze vise reci, ja nista nisam saznao iz prve ruke, barem u tom kraju, a znamo da ih je bilo.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
granica je napisao/la:
A sto se Bosnjaka tice i njihove uloge u 2.SR zaista ne cudi da ih je bilo i u izricito antibosnjackoj i antimuslimanskoj, cetnickoj organizaciji:

Citat:
Partizani su osvojili Sarajevo 6. aprila 1945. Za dva-tri tjedna cijela Bosna i Hercegovina bila je u njihovim rukama. Na dan 28. aprila imenovana je "narodna vlada" Bosne i Hercegovine. Vecina se muslimana pomirila sa cinjenicom komunisticke vladavine. Umjesto da ih proguta Hrvatska (ustasko rjesenje) ili Srbija (cetnicki plan), ponudjeno im je nekakvo neodredjeno federalno rjesenje u kojem ce Bosna i Hercegovina i dalje opstati.

Ali, nadasve su se radovali vremenu kada vise nece biti klanja. Racuna se da je oko 175.000 muslimana izgubilo zivote u ratu, sto iznosi 8,1 posto ukupnog naroda. To je veci postotak od postotka Srba koji su stradali u ratu (7,3 posto) i svih drugih naroda osim Zidova i Roma.61

Muslimani su se borili za sve strane - ustase, Nijemce, cetnike, partizane - i bili su zrtve svih zaracenih strana. Mnogi su od njih bili u hrvatskim i njemackim logorima smrti, recimo u Jasenovcu, Buchenwaldu, Dachauu i u Auschwitzu.62

Oni nisu izazvali taj rat, najvise su se borili da se odbrane.


http://www.camo.ch/povijestbih14.htm


Misli li se tu samo na muslimane, današnje Bošnjake ili sve muslimane Jugoslavije ...

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:19 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
Leeroy Jenkins je napisao/la:
@granica
Muslimana nije stradalo toliko niposto. Procene su oko 90k prema Kocovicu i Zerjavicu.
Muslimana je poginulo 2x manje nego Hrvata i 5x manje nego Srba.
Cak i po procentu u NDH ih je poginulo oko 9%, a Srba 17%.
Moras da se jos strucno usavrsavas. :zubati



Mozes ti strucno da me povuces za kitu. :D

To nisam napisao ja..a stavio sam, ne radi procenata, vec zato sto je najbolji sveopsti opis uloge Bosnjaka u tom ratu.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:20 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
boksnamnik je napisao/la:
granica je napisao/la:
A sto se Bosnjaka tice i njihove uloge u 2.SR zaista ne cudi da ih je bilo i u izricito antibosnjackoj i antimuslimanskoj, cetnickoj organizaciji:



http://www.camo.ch/povijestbih14.htm


Misli li se tu samo na muslimane, današnje Bošnjake ili sve muslimane Jugoslavije ...


Svi muslimani Jugoslavije koji govore nasim jezikom (dakle excl. Albanci) su Bosnjaci. Kao sto su i Srbi svi pravoslavci bivse Juge.

Tako da se naravno misli na sve.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:21 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
@granica
Pa sta znam, ako brojcane informacije nisu tacne kako da verujem ostatku? :neznam

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:21 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
chat nick je napisao/la:
Evo ti još neki četnici.Uživaj.Mrzi me dalje.
http://www.pogledi.rs/cetnici-sa-smajserima/



Ja te ne mrzim. Niposto. Zato sto nisi ljigavac. A ima ih.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:22 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
Leeroy Jenkins je napisao/la:
@granica
Pa sta znam, ako brojcane informacije nisu tacne kako da verujem ostatku? :neznam


Ukljucis mozak. Mozdane celije. Razmislis glavom. Razbistris. Hoces da te naucim kako to ide?

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:23 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
I, sto smo zakljucili cetnici i partizani tu negdi, dobri momci u biti,a ustase krive za sve. Naucuili smo da i nije bilo puno ljudi u cetnicima, vec su od ustaskog noza proganjani potrcali u sumu i eto pokupili ih neki cetnici da se bore protiv ustaske kame.

Da ne zaboravimo Drazine cetke, citajuci ovaj thread sticemo dojam da su oni bili najcasniji.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:25 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
DzoniBG je napisao/la:
granica je napisao/la:
@Dzoni, kad te citam, fakat se pitam gdje sam ja to zivio. Pa ti si u skoli vec bio nafuran na kralja i otadzbinu a ja do 90. (oni izbori) mislio da smo svi Jugosloveni.


Nisam znao ni da je postojao kralj... znao sam slusajuci price u kuci da je Tito djubretara, i da ne treba da crtam u skoli partijske zastave... to sto sam znao tada, znam i danas :kava

Ucili su me od malena da sam Srbin, i da zivim u Jugoslaviji... nisam ni znao da postoje muslimani, vec na moru sam igrao kosarku sa nekim vrsnjacima, Amer i Amir iz Gorazda... cudna mi imena bila, mislio da je Amer Amerikanac :zubati

Jugoslavija... to mi je uvek zvucalo bzvz... Srbija i Srbi je jedino sto me stvarno zanimalo... tako je ostalo i danas, neke stvari se nikad ne menjaju :neznam



Jasno mi je. Bio si ustvari ono sto bi neki pogrdno nazvali "velikosrbinom", iz neke jugoslovenske perspektive, ali u biti jednostavno nacionalno orijentisani Srbin. Samo pitam se kako i gdje sam ja zivio..i kakvu su pricu moji starci pushili u to vrijeme, clanovi partije, rakija, krmetna...nista dzamija, nista Bosna..

Mislim da su 99% Bosnjaka razmisljali na taj nacin.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:25 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
granica je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:
@granica
Pa sta znam, ako brojcane informacije nisu tacne kako da verujem ostatku? :neznam


Ukljucis mozak. Mozdane celije. Razmislis glavom. Razbistris. Hoces da te naucim kako to ide?


Ocu.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
granica je napisao/la:
Sto se cetnika tice, spomenuo je boksamnik, a iz istog smo kraja, ja iz prica ucesnika, bolje reci tada civilnih osoba ili djece, plus skolsko stivo, mogu reci da su oni za mene bili krvolocne zivotinje iz Bulajevicevih filmova. Danas naravno znam da je slika mnogo sarenija..ali jebena je cinjenica da su zivotinje Pavla Djurisica pobile hiljade muslimanskih civila..zena, djece, staraca, ma sve na sta su nailazili. Isto tako je istina da su od mog djeda rahmetli nastradala petorica brace, u istom selu, takoreci na kucnom pragu...jedini on prezivio. O ustaskim zlocinima, o kojim sigurno boksamnik moze vise reci, ja nista nisam saznao iz prve ruke, barem u tom kraju, a znamo da ih je bilo.


Otvorio si temu...

Ako te vec zanima, odmah ti kazem da razdvojis cetnike u Srbiji, pa u Bosni, CG, Dalmaciji... to su sve posebne celine koje su imale zasebne puteve, delovanje, komande, lokalna saveznistva i sukobe... u zavisnosti i od faze rata...

Bosnjacka vizija je tu jednodimenzionalna - cetnici poklali sve Muslimane u Foci i Podrinju... bili saradnici okupatora... posle ti isti napravili genocid... i tu malo sta ima dalje...

Sta je bilo u Bosni tada, sta je predhodilo Foci, sta je bilo nakon Foce, sta je radio Francetic sa svojim odredima muslimanske milicije... sve su to epizode koje tvore siru sliku... a ona je neuredna, nekoherentna, dvosmerna i trosmerna...

Gledajuci sire, uzas je bio na svim tim prostorima u to vreme, svako sa svakim je ratovao, a zrtava...vagoni...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
puntar2.0 je napisao/la:
I, sto smo zakljucili cetnici i partizani tu negdi, dobri momci u biti,a ustase krive za sve. Naucuili smo da i nije bilo puno ljudi u cetnicima, vec su od ustaskog noza proganjani potrcali u sumu i eto pokupili ih neki cetnici da se bore protiv ustaske kame.

Da ne zaboravimo Drazine cetke, citajuci ovaj thread sticemo dojam da su oni bili najcasniji.



Nije ni svaki pojedinac koji se na ovaj ili onaj nacin nasao u ustasama bio zlocinac. Ali ustaski pokret, sam po sebi, da izvines ipak jeste.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
DzoniBG je napisao/la:
granica je napisao/la:
@Dzoni, kad te citam, fakat se pitam gdje sam ja to zivio. Pa ti si u skoli vec bio nafuran na kralja i otadzbinu a ja do 90. (oni izbori) mislio da smo svi Jugosloveni.


Nisam znao ni da je postojao kralj... znao sam slusajuci price u kuci da je Tito djubretara, i da ne treba da crtam u skoli partijske zastave... to sto sam znao tada, znam i danas :kava

Ucili su me od malena da sam Srbin, i da zivim u Jugoslaviji... nisam ni znao da postoje muslimani, vec na moru sam igrao kosarku sa nekim vrsnjacima, Amer i Amir iz Gorazda... cudna mi imena bila, mislio da je Amer Amerikanac :zubati

Jugoslavija... to mi je uvek zvucalo bzvz... Srbija i Srbi je jedino sto me stvarno zanimalo... tako je ostalo i danas, neke stvari se nikad ne menjaju :neznam


Ti rušiš stereotipe kod Hrvata o srpskim nacionalistima. Samo treba više razgovora i normalnih rasprava među našim stranama. Ako nema nepotrebnih naboja, o svemu se može raspravit, pa i o četnicima.

Kod nas se vrlo često ignorira fakt da se radilo o vrlo heterogenoj skupini. Đujić, formalno podređen Draži, primjerice, nisu se nikada vidjeli u životu, pa ni u vrijeme rata. Niti su svi četnici bili Dražini, kao oni Koste Pećanca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:28 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
granica je napisao/la:
Forumašš je napisao/la:
Da, učesnici tih zbivanja su većinom najvjerodstojniji izvori.



Doduse i tu ima svasta nesta i mora se kriticki posmatrati. To je kao kad citas ucesnike proslog rata kako se raspravljaju na forumima..mogu oni biti na istoj strani ali svako je to dozivljavao na svoj nacin, iz svoje perspektive, suzene. Moj daidza primjera radi, mogli smo uzeti Kiseljak kad smo god htjeli..krenemo..udjemo skoro i onda naredba povlacenje. Ne kazem ja da nije biloo taktickih i strateskih odluka i takvim situacijama (najbolji primjer je to da su VRS-ovci mogli uzeti istocne enklave najkasnije od sredine 93. kad su god htjeli, barem vojnicki) ali ne zna borac koji se bori na odredjenom dijelu fronta sta se desava par km dalje..mozda je tamo pukla linija..mozda je tamo ugrozena neka ekipa..itd..a pogotovo ne moze (kao sto sam spomenuo) znati da je nekad bolje ne uci u neki grad jer nejgovo zauzimanje vise steti nego sto koristi donosi...a i to je rat.

Sto se cetnika tice, spomenuo je boksamnik, a iz istog smo kraja, ja iz prica ucesnika, bolje reci tada civilnih osoba ili djece, plus skolsko stivo, mogu reci da su oni za mene bili krvolocne zivotinje iz Bulajevicevih filmova. Danas naravno znam da je slika mnogo sarenija..ali jebena je cinjenica da su zivotinje Pavla Djurisica pobile hiljade muslimanskih civila..zena, djece, staraca, ma sve na sta su nailazili. Isto tako je istina da su od mog djeda rahmetli nastradala petorica brace, u istom selu, takoreci na kucnom pragu...jedini on prezivio. O ustaskim zlocinima, o kojim sigurno boksamnik moze vise reci, ja nista nisam saznao iz prve ruke, barem u tom kraju, a znamo da ih je bilo.

Da, na to sam i mislio, na te priče kad jedan prosječni vojnik kaže kako se odvijalo to na terenu, ne mislim sad na nekakve taktičke priče ono sad moglo se ovo ono tj. ono što su znali zapovjednici a ne obični vojnici.
Četnici su bili zločinci, to se podrazumijeva.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:30 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
granica je napisao/la:
puntar2.0 je napisao/la:
I, sto smo zakljucili cetnici i partizani tu negdi, dobri momci u biti,a ustase krive za sve. Naucuili smo da i nije bilo puno ljudi u cetnicima, vec su od ustaskog noza proganjani potrcali u sumu i eto pokupili ih neki cetnici da se bore protiv ustaske kame.

Da ne zaboravimo Drazine cetke, citajuci ovaj thread sticemo dojam da su oni bili najcasniji.



Nije ni svaki pojedinac koji se na ovaj ili onaj nacin nasao u ustasama bio zlocinac. Ali ustaski pokret, sam po sebi, da izvines ipak jeste.


Pajdo, ti si mi ionako fenomen, pa iz tvoga kraja su isli u crnu kao maniti, a u mom kraju gol partizan, pa ti glumis nekog partizana. Ono, brate mili, sve partizan kad copavi pobjedi.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:33 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
DzoniBG je napisao/la:
granica je napisao/la:
Sto se cetnika tice, spomenuo je boksamnik, a iz istog smo kraja, ja iz prica ucesnika, bolje reci tada civilnih osoba ili djece, plus skolsko stivo, mogu reci da su oni za mene bili krvolocne zivotinje iz Bulajevicevih filmova. Danas naravno znam da je slika mnogo sarenija..ali jebena je cinjenica da su zivotinje Pavla Djurisica pobile hiljade muslimanskih civila..zena, djece, staraca, ma sve na sta su nailazili. Isto tako je istina da su od mog djeda rahmetli nastradala petorica brace, u istom selu, takoreci na kucnom pragu...jedini on prezivio. O ustaskim zlocinima, o kojim sigurno boksamnik moze vise reci, ja nista nisam saznao iz prve ruke, barem u tom kraju, a znamo da ih je bilo.


Otvorio si temu...

Ako te vec zanima, odmah ti kazem da razdvojis cetnike u Srbiji, pa u Bosni, CG, Dalmaciji... to su sve posebne celine koje su imale zasebne puteve, delovanje, komande, lokalna saveznistva i sukobe... u zavisnosti i od faze rata...

Bosnjacka vizija je tu jednodimenzionalna - cetnici poklali sve Muslimane u Foci i Podrinju... bili saradnici okupatora... posle ti isti napravili genocid... i tu malo sta ima dalje...

Sta je bilo u Bosni tada, sta je predhodilo Foci, sta je bilo nakon Foce, sta je radio Francetic sa svojim odredima muslimanske milicije... sve su to epizode koje tvore siru sliku... a ona je neuredna, nekoherentna, dvosmerna i trosmerna...

Gledajuci sire, uzas je bio na svim tim prostorima u to vreme, svako sa svakim je ratovao, a zrtava...vagoni...



Citat:
Ako te vec zanima, odmah ti kazem da razdvojis cetnike u Srbiji, pa u Bosni, CG, Dalmaciji... to su sve posebne celine koje su imale zasebne puteve, delovanje, komande, lokalna saveznistva i sukobe... u zavisnosti i od faze rata...


Gdje sam rekao da to ne treba? Da li si slijep?

Citat:
Bosnjacka vizija je tu jednodimenzionalna - cetnici poklali sve Muslimane u Foci i Podrinju... bili saradnici okupatora... posle ti isti napravili genocid... i tu malo sta ima dalje...


A ja po tebi zastupam tu, kako kazes bosnjacku verziju?

Ustvari se radi o komunistickoj, jugoslovenskoj verziji, koju Bosnjaci i dalje tradiraju jer im pase. Jos jednom, JA NE DIJELIM TAJ JEDNOSTRAN STAV. I to uprkos cinjenici da su mi svakorazni cetnici pobili vise clanova porodice, uze i sire, s oceve i majcine strane, nego sto ih ti uopste i imas. Da li bi u slicnoj situaciji imao srca, muda i dovoljno razuma da razmisljas na isti nacin?


Citat:
Sta je bilo u Bosni tada, sta je predhodilo Foci, sta je bilo nakon Foce, sta je radio Francetic sa svojim odredima muslimanske milicije... sve su to epizode koje tvore siru sliku... a ona je neuredna, nekoherentna, dvosmerna i trosmerna...



Bla bla i oni su nas bla bla i mi smo njia bla bla

Koji ti je *** covjece? Jesu li cetnici, koji su dosli i poklali hiljade bosnjackih civila bili krvolocne zivotinje ili ne? JESU! Ako tvrdis suprotno, sta si ti onda drugo no ***? Iako ne kazem da tvrdis suprotno..ovo "ti" je vise onako uopsteno, ako neko tvrdi..



Citat:
Gledajuci sire, uzas je bio na svim tim prostorima u to vreme, svako sa svakim je ratovao, a zrtava...vagoni..


Potpisujem.

I jednostavno nema ciste organizacije u svemu tome..ciste vojske..sve vala go zlocinac, ako cemo po Zenevskoj konvenciji, ako cemo po mjerilima vremena onda ne jer koga cudi ako se primitivna zivotinja balkanska ponasa kao primitivna zivotinja balkanska. Mene ne.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
puntar2.0 je napisao/la:
granica je napisao/la:


Nije ni svaki pojedinac koji se na ovaj ili onaj nacin nasao u ustasama bio zlocinac. Ali ustaski pokret, sam po sebi, da izvines ipak jeste.


Pajdo, ti si mi ionako fenomen, pa iz tvoga kraja su isli u crnu kao maniti, a u mom kraju gol partizan, pa ti glumis nekog partizana. Ono, brate mili, sve partizan kad copavi pobjedi.


Mislim da je granica napisao neđe da mu je djed bio ustašovo po istočnoj Bosni, ili to bijaše Amidža...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:38 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
Niko mi nije bio u ustasama, barem ne da ja znam. Jedan djed je bio dijete za vrijjeme 2. SR a ovaj sto su mu pobili bracu je sa nenavrsenih 18 godina pokupljen u Sarajevu 43. (tamo bio kao izbjeglica) i regrutovan u 13. Brdsku SS divizju - Handschar, u kojoj je izucio bolnicki zanat koji je onda praktikovao u bolnicama bivse SFRJ nakon rata. Kad te svabo nesta nauci, ne treba ti skola. :)

A Puntar, sve da je ijedan bio u ustasama, kakvo bi ja *** morao biti pa da na osnovu toga relativiram jednu koljacku skupinu zvanu ustase? Naravno da su partizani bili najbolja opcija za to vrijeme, barem gledajuci sveukupno, sto opet ne znaci da i oni nisu cinili zlocine. Jesu.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:39 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
@Tuta
Amidza je pricao da su mu bili u ustasama i Crnoj legiji.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:41 
Offline

Pridružen/a: 17 ruj 2015, 13:47
Postovi: 3605
Leeroy Jenkins je napisao/la:
granica je napisao/la:

Ukljucis mozak. Mozdane celije. Razmislis glavom. Razbistris. Hoces da te naucim kako to ide?


Ocu.



Nauci se prvo da raspravljas kao neko kome nije ostalo samo jedno od dva jajeta pa cu ti objasniti.

_________________
Recte facti fecisse merces est.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Tuta je napisao/la:

Ti rušiš stereotipe kod Hrvata o srpskim nacionalistima. Samo treba više razgovora i normalnih rasprava među našim stranama. Ako nema nepotrebnih naboja, o svemu se može raspravit, pa i o četnicima.

Kod nas se vrlo često ignorira fakt da se radilo o vrlo heterogenoj skupini. Đujić, formalno podređen Draži, primjerice, nisu se nikada vidjeli u životu, pa ni u vrijeme rata. Niti su svi četnici bili Dražini, kao oni Koste Pećanca.


Moze o svemu da se prica, ako se postuje sagovornik, iznosi stajaliste i argumenti, i ne vredja niko...

Ja razumem perpektivu Hrvata i Muslimana u nacelu, da su njima cetnici sinonim za zlo... ali tako i vi treba da pokusate da razumete i moju perspektivu zasto ih ja tako ne gledam...

Odmah sam se ogradio, oni koji su sebe zvali cetnicima 1991. godine skoro da veze nemaju sa onima iz ww2... vodja i ideolog im je bio Seselj koji je dobar deo mladosti bio vatreni komunista... i Draskovic takodje... svi oni maroderi na frontu sa kokardama koji su pravili idiotske zlocine nad civilima, a nosili su kokarde... to je vise mracna karikatura, koju ne treba petljati na ovoj temi...

Cetnicima u mnogome odmaze sto su izgubili rat, niko nije pisao istoriju ni neutralno, a kamoli u njihovo ime... greske i zlocine koje su nesumljivo pravili, preuvelicavani su, i to je jedino sto je ostalo zapisano u bukvarima... njih su se odrekli i oni kojima su ideoloski bili najbliskiji, Saveznici, Englezi najvise, koji su zbog svojih sebicnih interesa podrzali Tita, i tako gro antikomunisticke Srbije gurnuli u ralje diktatorskog kulta licnosti, koji je 50 godina ispirao mozak svojom luzerskom ideologijom...

Vracam se na sam pocetak... oni generali i prasinari koji su odbili da se predaju, koji nisu ustuknuli nad najvecom silom tom vremena, vec nastavili da se bore... to su za mene heroji... a mnogo stvari sto se kasnije desilo je bilo pogresno, i kao takvo podlozno osudi i kritici... ali onda cemo i tim arsinima da merimo "pobednike"...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:43 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Tuta je napisao/la:
puntar2.0 je napisao/la:

Pajdo, ti si mi ionako fenomen, pa iz tvoga kraja su isli u crnu kao maniti, a u mom kraju gol partizan, pa ti glumis nekog partizana. Ono, brate mili, sve partizan kad copavi pobjedi.


Mislim da je granica napisao neđe da mu je djed bio ustašovo po istočnoj Bosni, ili to bijaše Amidža...


I, kako tebi rece onaj ljudi trcali u sumu od ustaske kame, tako ovi od cetnicke, pa ko naleti unovaci, naletise Jura.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko su bili cetnici?
PostPostano: 04 sij 2016, 17:44 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
granica je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:

Ocu.



Nauci se prvo da raspravljas kao neko kome nije ostalo samo jedno od dva jajeta pa cu ti objasniti.


Pa ti si mene poceo iz cista mira da vrijedjas.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 303 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 88 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO