HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 kol 2024, 03:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 604 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 19 svi 2024, 21:05 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2889
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Odlična ruta, jesi li posjetio neka mjesta u unutrašnjosti Sardinije? Ne mogu se sjetiti kako se zove ono selo gdje su veliki nuraghi.

Zašto Sassari, a ne Alghero u tom dijelu Sardinije?

Kojom rutom ideš preko Korzike? U Bonifacio dolaziš trajektom, meni je to spektakularan gradić.
Između Ajaccia i Bastie ima i željeznica, nisam ju koristio, ali iz auta pruga izgleda spektakularno. Stani u Corte, gradić je u planinama, ali pored glavne ceste i pruge, izgubi bar pola dana tamo.


Glavni moj hendikep je što ne vozim i ne mogu iznajmiti auto, tako da se oslanjam na vlakove, autobuse i rijetko taksije i organizirane ture. Stoga moram puno propustiti. Unutrašnjost Sardinije sam gledao iz vlaka vozeći se od Cagliarija do Sassarija, a ne ću izostaviti ni Alghero koji je samo malo više od pola sata vožnje od Sassarija. Nisam siguran hoću li ići sjeverno od Ajaccia, u Bastiu, možda se iz Ajaccia prebacim trajektom u kopnenu Francusku.

Junuz Djipalo je napisao/la:
Zanimljivo je povezat nick i pravu osobu.

Ja se svaki dan probudim i pitam sam sebe što mi se danas radi. Uvijek mi se nešto radi, nekad se to poklapa s onim što doista trebam radit ali puno puta ne. Moje je mišljenje da čovjek treba radit ono sto doista želi. To mu nije teško i prolazi sve izazove puno lakše.

Ako si ti našao putovanja kao ono što te vuče kroz život, to je to.

Ja osobno volim otići i otputovati ali još više se volim i vratit. Spavanje u vlastitom krevetu smatram izuzetno važnom stvari. Kao i kenjanhe u vlastitom wc-u i objedovanje u mojoj kuhinji pripremljene hrane. I mislim da sve navedeno ljudi jako potcjenjuju.

Ali nismo svi isti. Zato, go for it.


Život je nešto što samo po sebi nema specifičnog smisla. Možeš sam sebi zadati neke ciljeve, ali oni su uvijek subjektivni. Ne postoji objektivno smisao života, niti itko ikome treba pametovati kako treba živjeti. Ja sam postavio kao životni cilj posjetiti barem sto i pedeset država. Nezamislivo mi je kako netko voli jednoličan život uvijek na istom mjestu, ali i te ljude razumijem i njihov odabir poštivam. Nismo svi isti.

Još kao mali uvidio sam besmisao i ispraznost jednoličnog, monotonog, suhoparnog, predvidivog, repetitivnog života u ritmu kuća-posao-posao-kuća, ili kuća-posao-birtija. Netko se čudi kako sam potrošio skoro deset tisuća eura za dva i pol mjeseca putovanja. Pa kažu s time si mogao kupiti auto, podići kat, živjeti doma godinama. Ali oni ne shvaćaju da mene auti, nekretnine, namještaj ne vesele. Dvorac da imam, ništa mi ne bi značio. Da mi netko nudi živjeti u najluksuznijem dvorcu, a ne putovati, ili putovati sa smještajem uvijek u najjadnijim hostelima, izabrao bih ovo drugo. Putovanja su za mene smisao postojanja.

Kako sam odmalena pokazivao asocijalne tendencije, društvo me ne vezuje za dom. Moji roditelji nisu bili dobri prema meni, pa ne volim biti doma. Ne ću se ženiti, tko stvori obitelj mora stati doma i skrbiti o djeci, nemam obiteljski život kao kočnicu za putovanja. Ništa me ne vuče ikako dolaziti doma. Puno je razloga zašto sam se zaljubio u putovanja. U hotelskoj sobi imam sav potreban komfor, ne nedostaje mi postelja doma. Imam kupaonicu, zahod, internet, postelju i ništa ne fali. Ne znam kuhati, sasvim mi odgovara stalno jesti po restoranima ili iz supermarketa ili s tržnice ili iz objekta brze prehrane. Još, k tome dodano, volim isprobavati egzotična i jela koja nisam prije probao.

Naravno da je nemoguće vidjeti sva znamenita mjesta i znamenitosti svijeta, popis destinacija je beskonačan. Cijeli život da samo putuješ nema teoretskih izgleda obići ni približno sve. Stoga putovanja nikad nije dosta i ne mogu dosaditi, što više putuješ sve si gladniji. Obiđeš jedan kontinent, odmah te vuče obilaziti drugi. Treba obilaziti polako i opet bez presinga, jer ćeš svakako vidjeti djelić svjetskih ljepota, ne možeš vidjeti sve. Sto i pedeset država, ali polako, bez trčanja da se što prije dođe do tog broja. Uživati u sadašnjem trenutku, opušteno u svakom gradu i svakoj državi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 19 svi 2024, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Ne znači ti ništa jer se nisi borio za to.

Boriš se za putovanja.



Ima nešto što ja zovem povijesnim obiteljskim dugom. Dugom prema pretcima. U ovom isječku je to jako dobro prikazano.

Nedavno sam svojoj djeci koja su sad ljudi pričao o njihovim pretcima koje sam znao uživo i o kojima sam slušao, što su sve oni morali proći da bi to rezultiralo njihovim bivstvovanjem i objasnio im da imaju obvezu prema svim tim ljudima koji su postojali zbog njih, dug a ne razmišljat isključivo o sebi.

Prije svega, produljit lozu i bit mrvicu bolji od onih prije. Takvi smo već generacijama.

Evo žao mi je što su tvoji bili loši prema tebi. Prekini spiralu negativnosti prema djeci.

Ja nisam ni blizu toliko putovao ali vremenom ti to sve postane slično, više nije toliko zanimljivo. Kad si mlad voliš tu nepredvidivost, što si stariji želiš što manje iznenađenja.

Ovo općenito mladima tu pišem koji čitaju. Ne samo tebi.

Mlad si imaš godine pred sobom, stignes jos sve.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 19 svi 2024, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Prije par godina bio sam na Prenju s biciklom. Nažalost pred samim vrhom mi se nešto bajku dogodilo, uglavnom, bio je nevozljiv. Naišla su dva tipa, s đipom se zezali po planini. Povezli me, poslije smo na pivama završili.

Nije baš ugodno, Hrvati su svašta prošli u tom kraju od Bošnjaka. Malo opreza i s moje i s njihove strane ali ispostavi se da su dečki genijalni. Jedan od njih je svjetski putnik, i to pazi kako. Njegov posao je da osmisli sadržaje za kruzeraše. Znači dođe negdje, evo u Dubrovnik npr., i ide istraživat ponudu noćnog života, outdoor aktivnosti i sl. Te daje onda svoje preporuke kruzer operatorima. Tad je inao oko 40 g. a rekao mi je da se približava brojci od 200 posjećenih zemalja.

Hoću reći, ima poslova u kojima možeš pomirit svoju strast za novim mjestima i doživljajima a opet bit korisna osoba i društvu i obitelji.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 21 svi 2024, 22:21 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2889
Četiri noći u priobalnom utvrđenom gradu Algheru, u hostelu, za po 34 eura. Vlak od Sassarija do Alghera košta tri eura i deset centi i stiže za četrdesetak minuta. Danas sam pješačio do mjesta koje se zove Fertilia, udaljenog par kilometara od Alghera, osnovanog od strane fašista 1936. i popunjenog 1947. izbjeglicama s područja današnje Hrvatske. Ulice se zovu Via Istria, Dalmazia, Rovigno, Parenzo, Fiume, Zara, Cherso itd. Na trgu uz glavnu ulicu nalazi se visoki spomenik na čijem je vrhu isklesani lav, a na sredini slovima piše kako je Sardinija bratski dočekala izgnanike, esuli, iz Istre, Rijeke i Dalmacije. Svrnuo sam u ured turističkih informacija, a tamošnji djelatnik mi je ispričao kako mu je prađed protjeran iz Rijeke i kako je Tito mrzio Talijane. Uto mu je došao neki prijatelj i kad sam rekao da sam iz Hrvatske kazao mi da ne želi čuti za Hrvatsku.

Ne znam zašto su baš Sardiniju odabrali kao novi dom. Valjda im je sličan ambijent. Alghero gledan iz Fertilije izgleda kao neki dalmatinski ili istarski gradić, a slična je i priroda. Slično izvrsno čisto more, plaže, borovi.

Onda sam pješačio malo dalje do nuragha Palmavera, ulaznica je pet eura, a stvarno se isplati. Arhitektura je nadrealna, a i pogled na okolnu prirodu i more. U Algheru se rabi i katalonski jezik, jer je grad bio posjed aragonske krune. Gradić ima zidine po kojima se može šetati, a i niz krasnih starih crkvi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 21 svi 2024, 23:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
Ateist je napisao/la:
Četiri noći u priobalnom utvrđenom gradu Algheru, u hostelu, za po 34 eura. Vlak od Sassarija do Alghera košta tri eura i deset centi i stiže za četrdesetak minuta. Danas sam pješačio do mjesta koje se zove Fertilia, udaljenog par kilometara od Alghera, osnovanog od strane fašista 1936. i popunjenog 1947. izbjeglicama s područja današnje Hrvatske. Ulice se zovu Via Istria, Dalmazia, Rovigno, Parenzo, Fiume, Zara, Cherso itd. Na trgu uz glavnu ulicu nalazi se visoki spomenik na čijem je vrhu isklesani lav, a na sredini slovima piše kako je Sardinija bratski dočekala izgnanike, esuli, iz Istre, Rijeke i Dalmacije. Svrnuo sam u ured turističkih informacija, a tamošnji djelatnik mi je ispričao kako mu je prađed protjeran iz Rijeke i kako je Tito mrzio Talijane. Uto mu je došao neki prijatelj i kad sam rekao da sam iz Hrvatske kazao mi da ne želi čuti za Hrvatsku.

Ne znam zašto su baš Sardiniju odabrali kao novi dom. Valjda im je sličan ambijent. Alghero gledan iz Fertilije izgleda kao neki dalmatinski ili istarski gradić, a slična je i priroda. Slično izvrsno čisto more, plaže, borovi.

Onda sam pješačio malo dalje do nuragha Palmavera, ulaznica je pet eura, a stvarno se isplati. Arhitektura je nadrealna, a i pogled na okolnu prirodu i more. U Algheru se rabi i katalonski jezik, jer je grad bio posjed aragonske krune. Gradić ima zidine po kojima se može šetati, a i niz krasnih starih crkvi.


Alghero je zakon, nisam znao to za Fertiliu.

U Nuoru (grad u unutrašnjosti, između Cagliarija i Olbie) postoji Via Tito :zubati

https://maps.app.goo.gl/5QjcaUAtMy3fYpe87

Nemam pojma zašto, vjerojatno su nekad davno komunisti držali lokalnu vlast.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 24 svi 2024, 08:14 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2889
Možda je dobila ime po nekom drugom Titu, ne Josipu Brozu. Jučer je bio najaktivniji i jedan od najboljih dana u mom životu. Pješačio sam dvadeset i sedam kilometara od Alghera do rta Capo Caccia, a vraćao sam se isto pješke. To je pješke prijeđenih pedeset i četiri kilometra, a računajući poprječna i usputna pješačenja sigurno preko sedamdeset u jednom danu. Apsolutno se isplatilo. Panoramski pogledi na plaže, more, litice, naselja i utvrde su nadrealno prelijepi, spadaju u red najljepših pogleda ikad.

Taman kad dođeš na rt spuštaš se u Neptunovu špilju, Grotta di Nettuno, stalaktitsku jamu otkrivenu u osamnaestom stoljeću. Ulaznica je četrnaest eura i ne može se ići bez vodiča, ali se isplati. Nekad je špilja bila stanište sredozemne medvjedice. Iz Alghera ima organizirani izlet brodicom. Isprva mi se učinilo previše pješačiti do rta dvadeset i sedam kilometara, ali isplatilo se. Išao sam kroz predivnu prirodu, vidio ostatke rimske ville nalik onim na Brijunima, imao nestvarno krasne panoramske poglede i uštedio sedamnaest eura koliko košta izlet brodicom.

Kako mi je u Rimu bio ukraden mobitel, nisam imao čime fotografirati tu neopisivu divotu, pretražite na Google-ovim slikama Porto Conte, Capo Caccia, bit ćete zapanjeni ljepotom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 10:06 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2889
Kad malo proputuješ, shvatiš da je Dubrovnik ustvari jedna obična selendretina. Ništa, obično selo, samo ima zidine. Zidine ima na tisuće gradova i mjesta diljem svijeta, u Italiji svako selo ima zidine. U nas su ljudi umišljeni, uopće nije Hrvatska tako lijepa kako mi fantaziramo. Naša obala uopće nije nešto, prevladavaju stjenurine, ima jako malo prirodnih pješčanih plaža. Splićani su baš umišljeni kad kažu najlipši grad na svitu. Ama po čemu ti je najljepši, najobičniji mediokritet. Običan mediteranski gradić kakvih ima u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Grčkoj koliko god hoćeš. Ima bogatu kulturno-povijesnu baštinu, kao što bogatu kulturno-povijesnu baštinu ima na tisuće gradova i mjesta diljem svijeta. Gradova s lijepim zidinama, tvrđavama, palačama, dvorcima, spomenicima, crkvama ima diljem svijeta sva sila, doslovno na tisuće, cijeli život da samo putuješ ne bi obišao sve znamenitosti. Sve to što mi imamo nije ništa posebno, u svjetskim okvirima Dubrovnik je beznačajna selendretina, a Split beznačajna selendra. Tek sad vidim koliko su moja nekadašnja uvjerenja bila glupa, debilna i potpuno pogrješna, kriva, kad sam veličao svoj grad.

Zidine ima koliko god hoćeš gradova na Sredozemlju, a gdje je Kina, zidine od preko šest tisuća km u komadu. Ja naivčina mislio da je moj grad nešto.

Velebnih monumentalnih crkvi ima u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Malti, Austriji, Poljskoj, Latinskoj Americi i diljem katoličkog svijeta nevjerojatno krcato puno. Ništa naše nije nešto posebno. Samo Rim, Vatikan, Siktinska kapela, sve slikarije iz svih naših crkvi stanu na par zidova u Rimu.

Ne znam odakle ta umišljenost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
Ateist je napisao/la:
Možda je dobila ime po nekom drugom Titu, ne Josipu Brozu.

Ne. Naš Tito, Maršal Tito:
https://www.unionesarda.it/news-sardegna/nuoro-provincia/nuoro-la-proposta-eliminare-la-via-intitolata-a-tito-dj95akk7
Citat:
È la proposta che Daniele Maoddi e Katiuscia Musu, di Fratelli d'Italia, all'indomani della Giornata del ricordo delle vittime delle foibe, lanciano al sindaco.

"Nuoro è l'unico capoluogo di provincia in Italia dove esiste una via dedicata al Maresciallo Tito - dicono -. Noi crediamo che ciò sia indecoroso e offensivo per le migliaia di italiane e italiani che tra il 1943 e il 1947 furono trucidati e uccisi nelle foibe del Carso per volontà del dittatore jugoslavo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
Ateist je napisao/la:
Kad malo proputuješ, shvatiš da je Dubrovnik ustvari jedna obična selendretina. Ništa, obično selo, samo ima zidine. Zidine ima na tisuće gradova i mjesta diljem svijeta, u Italiji svako selo ima zidine. U nas su ljudi umišljeni, uopće nije Hrvatska tako lijepa kako mi fantaziramo. Naša obala uopće nije nešto, prevladavaju stjenurine, ima jako malo prirodnih pješčanih plaža. Splićani su baš umišljeni kad kažu najlipši grad na svitu. Ama po čemu ti je najljepši, najobičniji mediokritet. Običan mediteranski gradić kakvih ima u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Grčkoj koliko god hoćeš. Ima bogatu kulturno-povijesnu baštinu, kao što bogatu kulturno-povijesnu baštinu ima na tisuće gradova i mjesta diljem svijeta. Gradova s lijepim zidinama, tvrđavama, palačama, dvorcima, spomenicima, crkvama ima diljem svijeta sva sila, doslovno na tisuće, cijeli život da samo putuješ ne bi obišao sve znamenitosti. Sve to što mi imamo nije ništa posebno, u svjetskim okvirima Dubrovnik je beznačajna selendretina, a Split beznačajna selendra. Tek sad vidim koliko su moja nekadašnja uvjerenja bila glupa, debilna i potpuno pogrješna, kriva, kad sam veličao svoj grad.

Zidine ima koliko god hoćeš gradova na Sredozemlju, a gdje je Kina, zidine od preko šest tisuća km u komadu. Ja naivčina mislio da je moj grad nešto.

Velebnih monumentalnih crkvi ima u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Malti, Austriji, Poljskoj, Latinskoj Americi i diljem katoličkog svijeta nevjerojatno krcato puno. Ništa naše nije nešto posebno. Samo Rim, Vatikan, Siktinska kapela, sve slikarije iz svih naših crkvi stanu na par zidova u Rimu.

Ne znam odakle ta umišljenost.


KAd to tako gledas, da, ali kad se uzme sharolikost nasih prostora od Triglava do Vardara, onda to vec izgleda mnogo interesantnije negoli - lupam - homogenost italijanske kulturoloske zaostavstine iliti geografskih pejzaza. A Svabija? Tako dosadna...


Upravo kad zivis vani i kad si rijetko na Balkanu, ta makroperspektiva takoreci, skontas koliko je taj mali prostor bogat sadrzajem. Prodjes Ivan Sedlo i ti si u drugoj klimatskoj zoni takoreci..dje to ima..(fraza) Pa tako bukvalno za sat vremena prelazis iz orijenta u okcident i obrnuto.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Četiri noći u priobalnom utvrđenom gradu Algheru, u hostelu, za po 34 eura. Vlak od Sassarija do Alghera košta tri eura i deset centi i stiže za četrdesetak minuta. Danas sam pješačio do mjesta koje se zove Fertilia, udaljenog par kilometara od Alghera, osnovanog od strane fašista 1936. i popunjenog 1947. izbjeglicama s područja današnje Hrvatske. Ulice se zovu Via Istria, Dalmazia, Rovigno, Parenzo, Fiume, Zara, Cherso itd. Na trgu uz glavnu ulicu nalazi se visoki spomenik na čijem je vrhu isklesani lav, a na sredini slovima piše kako je Sardinija bratski dočekala izgnanike, esuli, iz Istre, Rijeke i Dalmacije. Svrnuo sam u ured turističkih informacija, a tamošnji djelatnik mi je ispričao kako mu je prađed protjeran iz Rijeke i kako je Tito mrzio Talijane. Uto mu je došao neki prijatelj i kad sam rekao da sam iz Hrvatske kazao mi da ne želi čuti za Hrvatsku.

Ne znam zašto su baš Sardiniju odabrali kao novi dom. Valjda im je sličan ambijent. Alghero gledan iz Fertilije izgleda kao neki dalmatinski ili istarski gradić, a slična je i priroda. Slično izvrsno čisto more, plaže, borovi.

Onda sam pješačio malo dalje do nuragha Palmavera, ulaznica je pet eura, a stvarno se isplati. Arhitektura je nadrealna, a i pogled na okolnu prirodu i more. U Algheru se rabi i katalonski jezik, jer je grad bio posjed aragonske krune. Gradić ima zidine po kojima se može šetati, a i niz krasnih starih crkvi.


Alghero je zakon, nisam znao to za Fertiliu.

U Nuoru (grad u unutrašnjosti, između Cagliarija i Olbie) postoji Via Tito :zubati

https://maps.app.goo.gl/5QjcaUAtMy3fYpe87

Nemam pojma zašto, vjerojatno su nekad davno komunisti držali lokalnu vlast.


Italijani inace veoma cijene jugoslovenske partizane.

Znam za jednu tekmu, davno gledo, kad su navijaci iz Bolonje tokom utakmice s Trstom izvjesili ogromni transparent na kojem je pisao "Trst pripada Titovoj Jugoslaviji".

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
Haram je napisao/la:
Dr. Van Nostrand je napisao/la:

Alghero je zakon, nisam znao to za Fertiliu.

U Nuoru (grad u unutrašnjosti, između Cagliarija i Olbie) postoji Via Tito :zubati

https://maps.app.goo.gl/5QjcaUAtMy3fYpe87

Nemam pojma zašto, vjerojatno su nekad davno komunisti držali lokalnu vlast.


Italijani inace veoma cijene jugoslovenske partizane.

Znam za jednu tekmu, davno gledo, kad su navijaci iz Bolonje tokom utakmice s Trstom izvjesili ogromni transparent na kojem je pisao "Trst pripada Titovoj Jugoslaviji".
Jesi li ti potpuno emocionalno retardiran, to je kao da navijači Čelika postave navijačima Željezničara transparent "Grbavica pripada Karadžićevoj Republici Srpskoj".

Bi li to značilo da Zeničani "veoma cijene doktora Karadžića" ili da neugodno provociraju suparnike?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Haram je napisao/la:

Italijani inace veoma cijene jugoslovenske partizane.

Znam za jednu tekmu, davno gledo, kad su navijaci iz Bolonje tokom utakmice s Trstom izvjesili ogromni transparent na kojem je pisao "Trst pripada Titovoj Jugoslaviji".
Jesi li ti potpuno emocionalno retardiran, to je kao da navijači Čelika postave navijačima Željezničara transparent "Grbavica pripada Karadžićevoj Republici Srpskoj".

Bi li to značilo da Zeničani "veoma cijene doktora Karadžića" ili da neugodno provociraju suparnike?



Svi smo na neki nacin emocionalno retardirani, osakaceni, nesto drustvo, nesto roditelji..jesu li te tukli mama i tata kad si bio mali?


PS: Logicno je da postuju Tita posto su navijaci Bolonje ljevicari :) Zamisli.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 5855
Haram je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Kad malo proputuješ, shvatiš da je Dubrovnik ustvari jedna obična selendretina. Ništa, obično selo, samo ima zidine. Zidine ima na tisuće gradova i mjesta diljem svijeta, u Italiji svako selo ima zidine. U nas su ljudi umišljeni, uopće nije Hrvatska tako lijepa kako mi fantaziramo. Naša obala uopće nije nešto, prevladavaju stjenurine, ima jako malo prirodnih pješčanih plaža. Splićani su baš umišljeni kad kažu najlipši grad na svitu. Ama po čemu ti je najljepši, najobičniji mediokritet. Običan mediteranski gradić kakvih ima u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Grčkoj koliko god hoćeš. Ima bogatu kulturno-povijesnu baštinu, kao što bogatu kulturno-povijesnu baštinu ima na tisuće gradova i mjesta diljem svijeta. Gradova s lijepim zidinama, tvrđavama, palačama, dvorcima, spomenicima, crkvama ima diljem svijeta sva sila, doslovno na tisuće, cijeli život da samo putuješ ne bi obišao sve znamenitosti. Sve to što mi imamo nije ništa posebno, u svjetskim okvirima Dubrovnik je beznačajna selendretina, a Split beznačajna selendra. Tek sad vidim koliko su moja nekadašnja uvjerenja bila glupa, debilna i potpuno pogrješna, kriva, kad sam veličao svoj grad.

Zidine ima koliko god hoćeš gradova na Sredozemlju, a gdje je Kina, zidine od preko šest tisuća km u komadu. Ja naivčina mislio da je moj grad nešto.

Velebnih monumentalnih crkvi ima u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Malti, Austriji, Poljskoj, Latinskoj Americi i diljem katoličkog svijeta nevjerojatno krcato puno. Ništa naše nije nešto posebno. Samo Rim, Vatikan, Siktinska kapela, sve slikarije iz svih naših crkvi stanu na par zidova u Rimu.

Ne znam odakle ta umišljenost.


KAd to tako gledas, da, ali kad se uzme sharolikost nasih prostora od Triglava do Vardara, onda to vec izgleda mnogo interesantnije negoli - lupam - homogenost italijanske kulturoloske zaostavstine iliti geografskih pejzaza. A Svabija? Tako dosadna...


Upravo kad zivis vani i kad si rijetko na Balkanu, ta makroperspektiva takoreci, skontas koliko je taj mali prostor bogat sadrzajem. Prodjes Ivan Sedlo i ti si u drugoj klimatskoj zoni takoreci..dje to ima..(fraza) Pa tako bukvalno za sat vremena prelazis iz orijenta u okcident i obrnuto.


To za prirodna bogatstva stoji kao i raznolikost na malom prostoru, medjutim u sustini ima Ateist malo pravo. Balkanci su opcenito skloni samovelicanju i uvelicavanju i samo im treba malo iskru dati kako je lijepo i dobit ces najlipsi grad na svitu itd., a to opet naravno lako dolazi kad nisi vidio dalje od svog grada
Kad pogledas Italiju stvarno svako drugo selo je mali Dubrovnik

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
krstjanin je napisao/la:
Haram je napisao/la:

KAd to tako gledas, da, ali kad se uzme sharolikost nasih prostora od Triglava do Vardara, onda to vec izgleda mnogo interesantnije negoli - lupam - homogenost italijanske kulturoloske zaostavstine iliti geografskih pejzaza. A Svabija? Tako dosadna...


Upravo kad zivis vani i kad si rijetko na Balkanu, ta makroperspektiva takoreci, skontas koliko je taj mali prostor bogat sadrzajem. Prodjes Ivan Sedlo i ti si u drugoj klimatskoj zoni takoreci..dje to ima..(fraza) Pa tako bukvalno za sat vremena prelazis iz orijenta u okcident i obrnuto.


To za prirodna bogatstva stoji kao i raznolikost na malom prostoru, medjutim u sustini ima Ateist malo pravo. Balkanci su opcenito skloni samovelicanju i uvelicavanju i samo im treba malo iskru dati kako je lijepo i dobit ces najlipsi grad na svitu itd., a to opet naravno lako dolazi kad nisi vidio dalje od svog grada
Kad pogledas Italiju stvarno svako drugo selo je mali Dubrovnik

Ma to jest, mentaliteta sto se tice.

Samo kazem da se imamo cime ponositi, iako se pretjeruje. Pogotovo tim lokalnim patriotizmima. Objasni Kvacica jednom do koje mjere su to doveli Mostarci uvodjenjem pojma "Rodjeni".

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Kod mene obratno, ja što sam više putovao više cijenim naše domaće.

Ne zato što je bolje, često je mrvicu lošije ali je dostupnije, sigurnije, jeftinije...

Znam ja da je bolje skijanje u Austriji, planinarenje u Švicarskoj ili bajkanje u Francuskoj ali sve to imamo i mi, lošije ali mi nije problem konzumirat.

Slično je kao kad tražiš ženu. O.K. ima ih sisatijih, pametnijih, bogatijih od tvoje ali sve te osobine ako nađeš u jednoj ženskoj, 80 % od najboljih pojedinačnih, to je ipak super.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
Junuz Djipalo je napisao/la:
Kod mene obratno, ja što sam više putovao više cijenim naše domaće.

Ne zato što je bolje, često je mrvicu lošije ali je dostupnije, sigurnije, jeftinije...

Znam ja da je bolje skijanje u Austriji, planinarenje u Švicarskoj ili bajkanje u Francuskoj ali sve to imamo i mi, lošije ali mi nije problem konzumirat.

Slično je kao kad tražiš ženu. O.K. ima ih sisatijih, pametnijih, bogatijih od tvoje ali sve te osobine ako nađeš u jednoj ženskoj, 80 % od najboljih pojedinačnih, to je ipak super.
Ovo sa sigurnošću može vrijediti za Zagreb u usporedbi s Napolijem ili Marseillesom, ali po čemu je Velebit sigurniji od Alpa ili Vodice od nekog turističkog sela na Sardiniji?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 28 svi 2024, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
Junuz Djipalo je napisao/la:
Kod mene obratno, ja što sam više putovao više cijenim naše domaće.

Ne zato što je bolje, često je mrvicu lošije ali je dostupnije, sigurnije, jeftinije...

Znam ja da je bolje skijanje u Austriji, planinarenje u Švicarskoj ili bajkanje u Francuskoj ali sve to imamo i mi, lošije ali mi nije problem konzumirat.

Slično je kao kad tražiš ženu. O.K. ima ih sisatijih, pametnijih, bogatijih od tvoje ali sve te osobine ako nađeš u jednoj ženskoj, 80 % od najboljih pojedinačnih, to je ipak super.


Uf bogami to s zenama...

Kod mene bas obrnuto. Mogu imati ribu i po, trenutno i imam, ali opet nakon izvjesnog vremena ona dupeta i sise i noge sto prolaze pored mene interesantnije.

Ili ko sto bi reko Charly Harper, za svaku dobru ribu na Svijetu postoji makar jedan muskarac kojem joj je pun kuraz.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 29 svi 2024, 19:52 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2889
Prekjučer sam se nakon točno mjesec dana provedenih u Italiji prebacio u Francusku, državu broj dvadeset i tri. Iz Alghera vlakom do Ozierija, iz Ozierija vlakom do Olbije, iz Olbije autobusom do Santa Teresa Gallure. Trajekt koji vozi samo jedan sat od Santa Teresa Gallure na Sardiniji do Bonifacija na Korzici košta trideset eura, što je neobično puno, budući da je petnaest sati vožnje od Napulja do Cagliarija stajalo pedeset i šest. Bonifacio je gradić od tri tisuće stanovnika, ali spoj arhitekture i prirode je spektakularan. Predivni pogledi na gradić, izvrsno bistro more, litice, plaže, raslinje, svjetionik.

Jučer sam ujutro nakon još par sati divljenja Bonifaciju pošao autobusom za pet eura u Figari, a onda za petnaest eura iz Figarija u Ajaccio. Glavni grad Korzike, iz kojeg upravo pišem, gdje je rođen Napoleon. Napoleona inače antipatiziram jer je kriv za ukinuće Dubrovačke Republike. Smještaj je preskup, nema noćenja ispod sedamdeset i tri eura, nema jeftinih hostela. Okupao sam se na krasnoj pješčanoj plaži s pogledom na luku, u veoma čistom moru. Izrazito je sigurno i po danu i po noći, nema ni blizu migranata kao u kopnenoj Francuskoj.

Budući da ne vozim odlučio sam se ne zadržavati na Korzici koju ne mogu istraživati bez iznajmljivanja auta, a i cijene smještaja su neobično veće nego na Sardiniji koja je na najužem dijelu udaljena samo jedanaest kilometara. Sardinija pripada Italiji, a Korzika Francuskoj jer je krajem osamnaestog stoljeća tadašnja Republika Genova prodala otok Luju petnaestom. Korzika je točno triput manja od Sardinije, osam i nešto tisuća kilometara kvadratnih na prema dvadeset i četiri tisuće i nešto. Ima i puno manje stanovnika, preko tristo tisuća naspram preko milijun i šesto tisuća. Čude me njihovi teroristi koji hoće neovisnost, misle da šaka njih može protiv svjetske supersile Francuske. Sardinija je zeru manja od Sicilije, drugi najveći sredozemni otok, ali najudaljeniji od najbližeg kopna. Cipar je treći, Korzika četvrta. Stoga sam bio na drugom i na četvrtom najvećem sredozemnom otoku. Sedamnaest dana na Sardiniji i tri na Korzici, to je dosta za otoke.

Sutra u šest i pol popodne trajektom krećem u Marseille, drugi najveći francuski grad, u kojem je prije devedeset godina ubijen kralj Aleksandar. Dvanaest i pol sati vožnje osamdeset eura, neobično skupo, skuplje nego u Italiji. U sedam ujutro sam u Marseilleu, budući da je puno veći grad sigurno ću naći jeftinijeg smještaja nego na Korzici. Što sam vidio Korzike vozeći se autobusom i gledajući kroz prozor, krajobraz, priroda, more i plaže su bajkoviti. Bajkovito je bilo i na Sardiniji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 29 svi 2024, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
To je uvijek bilo tako s cijenama, na Sardiniji ima više kvalitetnog smještaja i nije skup izvan sezone, na Korzici ima rupetina u kojima noćenje košta kao na Sardiniji 4 zvjezdice.

Usluga je isto bolja na Sardiniji, kod Korzikanaca često imam osjećaj da bi oni najradije da im samo pošaljemo novac i da ne dolazimo smetati :zubati

Korzika je definitivno bolja za planinarenje i hodanje kroz prirodu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 29 svi 2024, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
Ja nisam oduševljena sa Marseille. Čuvaj dobro sve bez čega bi mogao ostati Ateista. Pazi po jeftinim smještajima, a i oni skuplji ih imaju, da ne poneseš žohare. Ustvari ta gamad se zavlači svuda, ma koliko pazio. Kad dodjes u HR kofer/torbu i stvari, obavezno ostavi negdje vani. Ne unosi to u sobu i ne raspakivaj se po sobi/stanu.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 30 svi 2024, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
Heh kaj je gospodicna, pa nije valjda da vam je presjela.."cadj".

Kad rece Marsej. S dvaest i kusur nas cetvorica odlucili da se provedemo u velikom gradu na francuskom Sredozemlju. Cim sto stigli gledali da kupimo nesto za ugradjivanje u sinapse. I tako par Francuza arapskog porijekla nam ponudise. Mi - naivna srednjoevropska razmazena celjad, svi sem mene klinci dobrostojeceg austrijskog gradjanstva, krenemo za njima. Dosli u tatinom audiju (ne mog tate).

Preskocicu to kako je sve islo jer se djelimicno vise i ne sjecam. Zato samo epilog: Imali smo mogucnost "da im damo sve para sto imamo", da citiram onaj jedan skec iz nadrealista, ili da popusimo ostricu cakije, ili cega vec.

Heh..mlados ludos.

I neka su nam, sad to vidim drugacijim ocima nego onomad.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 30 svi 2024, 20:07 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 18:47
Postovi: 4045
Haram je napisao/la:
Heh kaj je gospodicna, pa nije valjda da vam je presjela.."cadj".

Kad rece Marsej. S dvaest i kusur nas cetvorica odlucili da se provedemo u velikom gradu na francuskom Sredozemlju. Cim sto stigli gledali da kupimo nesto za ugradjivanje u sinapse. I tako par Francuza arapskog porijekla nam ponudise. Mi - naivna srednjoevropska razmazena celjad, svi sem mene klinci dobrostojeceg austrijskog gradjanstva, krenemo za njima. Dosli u tatinom audiju (ne mog tate).

Preskocicu to kako je sve islo jer se djelimicno vise i ne sjecam. Zato samo epilog: Imali smo mogucnost "da im damo sve para sto imamo", da citiram onaj jedan skec iz nadrealista, ili da popusimo ostricu cakije, ili cega vec.

Heh..mlados ludos.

I neka su nam, sad to vidim drugacijim ocima nego onomad.


Jel sada na to gledaš kao na jedno od sredstava džihada (pljačka i prijetnja smrću), a cilj opravdava sredstvo? :biceovodobro

Zato i naglasak da se radi o djeci bogatih kršćana i Europljana. :kava

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 30 svi 2024, 21:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
Ne znam šta je cadj? Ali da je grad opasan i prilično prljav bogami jeste. Doduše ni Pariz ne kotira nešto mnogo bolje. Mada u Parizu ima mnogo toga za vidjeti. Ali sve ostalo je konfuzija poprilična.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 30 svi 2024, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Haram je napisao/la:
Heh kaj je gospodicna, pa nije valjda da vam je presjela.."cadj".

Kad rece Marsej. S dvaest i kusur nas cetvorica odlucili da se provedemo u velikom gradu na francuskom Sredozemlju. Cim sto stigli gledali da kupimo nesto za ugradjivanje u sinapse. I tako par Francuza arapskog porijekla nam ponudise. Mi - naivna srednjoevropska razmazena celjad, svi sem mene klinci dobrostojeceg austrijskog gradjanstva, krenemo za njima. Dosli u tatinom audiju (ne mog tate).

Preskocicu to kako je sve islo jer se djelimicno vise i ne sjecam. Zato samo epilog: Imali smo mogucnost "da im damo sve para sto imamo", da citiram onaj jedan skec iz nadrealista, ili da popusimo ostricu cakije, ili cega vec.

Heh..mlados ludos.

I neka su nam, sad to vidim drugacijim ocima nego onomad.


To je to što sam iznad pisao Ateistu.

S većim iskustvom će više cijenit i uljudbu i dosadu i sigurnost naših krajeva. Pogotovo ako ipak bude imao djecu.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Idemo u svijet! Koje bi zemlje / gradove voljeli posjetiti?
PostPostano: 31 svi 2024, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 18:46
Postovi: 10244
Lokacija: banana
Upozorenja: 3
Divlja svinja5 je napisao/la:
Haram je napisao/la:
Heh kaj je gospodicna, pa nije valjda da vam je presjela.."cadj".

Kad rece Marsej. S dvaest i kusur nas cetvorica odlucili da se provedemo u velikom gradu na francuskom Sredozemlju. Cim sto stigli gledali da kupimo nesto za ugradjivanje u sinapse. I tako par Francuza arapskog porijekla nam ponudise. Mi - naivna srednjoevropska razmazena celjad, svi sem mene klinci dobrostojeceg austrijskog gradjanstva, krenemo za njima. Dosli u tatinom audiju (ne mog tate).

Preskocicu to kako je sve islo jer se djelimicno vise i ne sjecam. Zato samo epilog: Imali smo mogucnost "da im damo sve para sto imamo", da citiram onaj jedan skec iz nadrealista, ili da popusimo ostricu cakije, ili cega vec.

Heh..mlados ludos.

I neka su nam, sad to vidim drugacijim ocima nego onomad.


Jel sada na to gledaš kao na jedno od sredstava džihada (pljačka i prijetnja smrću), a cilj opravdava sredstvo? :biceovodobro

Zato i naglasak da se radi o djeci bogatih kršćana i Europljana. :kava


Da, krscana napacenih pogotovo. Sta si ti mislio. :)

Inace likovi i dan danas najjaci krscani na dunjaluku. :zubati Kazu u Zagreb kad dodju obavezno kleknu na trgu.


Citat:
Ne znam šta je cadj? Ali da je grad opasan i prilično prljav bogami jeste. Doduše ni Pariz ne kotira nešto mnogo bolje. Mada u Parizu ima mnogo toga za vidjeti. Ali sve ostalo je konfuzija poprilična.


Meni je djelimicno po tome licio na Trst.

_________________
GAYPRIDE - SLAVA UKRAINI - SUPPORT IZRAILJ


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 604 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO