HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 lip 2024, 20:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 2718 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 109  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 04 ruj 2010, 19:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 23:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
Ado je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
Mislim da je nepotrebna ikakva rasprava sa Muslimani reliktima koji je sad nazivaju Bošnjacima. Dovoljno je reći da 500 godina nisu znali za pojam Bošnjaci a oni koji su znali progonili su ljude a pojam zabranjivali.


:neznam
o čemu ti
Bošnjake u Bosni su vidjeli i istočni (Matica srpska) i zapadni susjedi (Ljudevit Gaj)
Citat:
Ljudevit Gaj o narodima koji zive na podrucju zapadnog Balkana:

5. Bošnjaci živu izmeđ Drine, Vrbasa, Save, Dalmacije i Hema, brojem 450.000 dijeleći se na islamski, to jest turski, i zatim na rimski i grčki vjerozakon.

više za neupućene
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... ?f=18&t=77


Jooj gluposti li? Vidio je Gaj i narod ilirički od Alpa do Crnog mora!! Gdi je danas taj narod???

U XIX stolitju dolazi do formiranja modernih nacija Hrvata i Srba.
Bošnjaka kao moderne nacije tada nema. Lutali ste k'o ovce.
Prob'o Benjamin Kallay na silu uvesti naciju Bošnjak, pa ništa.

To nije bilo prihvaćeno niti u tadanjih HB muslimana jerbo je njihova inteligencija pod uticajem pravaštva bila podosta prohrvatski orijentirana, a jedan manji dio prosrbski, a sirotinju je ionako tada za to bolio qrac.

Vi danas prolazite ono što su Hrvati u XIX stolitju. Kasnite stopetdeset lita.

I mojne više linkove tih sranja od webova tuj podvaljivati! Koga bolan to sranje više zanima!?
Ne morete vrime unatrag vratiti.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 04 ruj 2010, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 23:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
Tulkas je napisao/la:
Kuber je napisao/la:

Upravo, tako u tek 19. vijeku "postaju" Hrvati...i Srbi...dotle su Bošnjaci, Vlasi, Šokci, Katolici, Pravoslavni, Latini, "Grci", Morlaci, Bunjevci, ali ne i Srbi i Hrvati :smajl007

Niko ti ne brani da svog prapradida nazivaš Hrvatom iako je to "povijesni falsifikat", :tt2 jer on vjerovatno sebe nije smatrao "Hrvatom", već Bošnjakom ili u najmanju ruku "katolikom"...

Ti sebe imaš pravo nazivati Hrvatom, ali je neozbiljno taj izbor sada retroaktivno nametati svojim davno upokojenim precima, od kojih dosta nije ni čulo za neko Hrvatstvo,,,, :zubati




Razumijem ja tebe da ti ne preostaje nista drugo no "zajebavat" se i sitno provocirat. Nisi ni prvi ni zadnji ****** koji to radi ovuda po forumu..

Uzivaj...

1531. Ivan Tomko Mrnavić koji sebe istovriemeno smatra i Bošnjakom i Hrvatom, pjeva sliedeće u pjesmi ,,Život Magdalene Budrišić'':
,,Biše roda svoga zator jur vidila,
Puka harvatskoga razutje slišala,
Pod Turci Bosnu svu biše oplakala,
Hercega daržavu zgubljenu jadala...''



Mnogi se glasoviti turski pase i veziri, pa i oni iz Bosne, ne stide svog hrvatskog podrijetla i uz samo ime stavljaju pridjevak »Hrvat«. Dr. Safvetbeg Basagic, povjesnicar i pjesnik, nabraja ih vise u svom djelu »Znameniti Hrvati Bosnjaci i Hercegovci u Turskoj carevini« (Zagreb, 1931.). Tako je Mahmutpasa Hrvat, koji »stoji na celu svim vezirima, ucenjacima i pjesnicima iz nasih krajeva«. Postao je velikim vezirom iza osvojenja Carigrada (1453.). Takav je i Memipasa Hrvat (iz Gradacca) i Rustempasa Hrvat (po misljenju Kresevljakovica rodom iz Sarajeva), i Sijavupasa Hrvat, i Tahvilpasa Kulenovic Hrvat, sadr' azam Selima II., i jos po koji drugi veliki dostojanstvenik Turskog carstva.

Bosanski vojvoda Hrvoje Vukčić Hrvatinić (14 st.), najbliži suradnik bosanskog kralja Tvrtka Kotromanića, takodjer prije njega je to bio njegov otac Vukac Hrvatinić. »veliki vojvoda bosanskog rusaga i herceg splitski«
>>Herceg Splita, podkralj Dalmacije i Hrvatske, veliki vojvoda bosanski i knez Donjih kraja<<


Turčin Muslihudin bin Ali, banjalučki muderis, u svom djelu "Munjetul-taliban ve gunjetur ragabin", pisanom 1609. godine tvrdi da je Bosna, u kojoj je napisao to djelo, pokrajina u kojoj žive Hrvati.

Kada je g. 1636 fra Jeronim Lučić-Bogoslavić iz Brgula kod Vareša bio imenovan biskupom drivatskim i upraviteljem biskupije bosanske, njegov rođak Augustin Vlastelinović iz Sarajeva ispjevao mu je u počast pjesmu, u kojoj se nalaze i ovi stihovi:
,,Još odkad Banovo pomanjka kraljevstvo,
Razsu se Stipanovo herceško gospodstvo.
Moguće vladarstvo kralja bosanskoga
Zatr se hrabrenstvo puka harvatskoga


God. 1661. pećki patrijarh došao je u Bosnu s carskim fermanom, da podvrgne katolike pod svoju vlast. U tom radu naišao je na jak otpor katolika u Hlivnu. Kada je patrijarh pred hlivanjskim kadijom dokazivao svoja prava, mjesni katolici pobunili su se, pa je i muško i žensko navalilo na mešćanu (sudnicu). U bijesu sudnicu su razvalili, a kadija i patrijarh teškom mukom iznijeli su žive glave. O tome je narod spjevao narodnu pjesmu, koju je kasnije zabilježio fra Nikola Lašvanin i u svoj Ljetopis unio. U toj pjesmi sam narod u Hlivnu sebe naziva " Harvaćanima ", tj. Hrvatima. Taj dio pjesme glasi ovako:
,,Navališe Haravaćani i njihove mlade žene,
S palicama, i s' kamenjem ...
Svu mešćenu razorile,
i kadiji tisno biše ...''


Amen.

:HercegBosanac :palacgore1

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 04 ruj 2010, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
Tulkas je napisao/la:
Kuber je napisao/la:

Upravo, tako u tek 19. vijeku "postaju" Hrvati...i Srbi...dotle su Bošnjaci, Vlasi, Šokci, Katolici, Pravoslavni, Latini, "Grci", Morlaci, Bunjevci, ali ne i Srbi i Hrvati :smajl007

Niko ti ne brani da svog prapradida nazivaš Hrvatom iako je to "povijesni falsifikat", :tt2 jer on vjerovatno sebe nije smatrao "Hrvatom", već Bošnjakom ili u najmanju ruku "katolikom"...

Ti sebe imaš pravo nazivati Hrvatom, ali je neozbiljno taj izbor sada retroaktivno nametati svojim davno upokojenim precima, od kojih dosta nije ni čulo za neko Hrvatstvo,,,, :zubati




Razumijem ja tebe da ti ne preostaje nista drugo no "zajebavat" se i sitno provocirat. Nisi ni prvi ni zadnji ****** koji to radi ovuda po forumu..

Uzivaj...

1531. Ivan Tomko Mrnavić

Tulkas je napisao/la:
[Turčin Muslihudin bin Ali, banjalučki muderis,
1636 fra Jeronim Lučić-Bogoslavić iz Brgula kod Vareša Razsu se Stipanovo herceško

God. 1661. pećki patrijarh došao je u Bosnu s carskim fermanom,


Citat:
Bosanski vojvoda Hrvoje Vukčić Hrvatinić (14 st.), najbliži suradnik bosanskog kralja Tvrtka Kotromanića, takodjer prije njega je to bio njegov otac Vukac Hrvatinić. »veliki vojvoda bosanskog rusaga i herceg splitski«
>>Herceg Splita, podkralj Dalmacije i Hrvatske, veliki vojvoda bosanski i knez Donjih kraja<<

šta on ima veze s hrvatima


PIH, SVE ANONIMUSI, koji veze s historijom nemaju
anonimus na kojeg se niko ozbiljan ne poziva
daj ijednu knjigu uglednih imena koji navode ovog anonimusa, imaš li ?'
evo šta kaže OTAC HRVATSKE POVIJESTI, stari dobri Vjeko
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... f=31&t=100

a evo šta kaže Stepan II Kotromanić, u svojoj poevlji, valjda je to NAJVJERODOSTOJNIJE šta sami kaži ljudi koji su tada živjeli, a oni kažu da poznaju ko su Hrvati, i da su oni Bošnjanima NEPRIAJTELJI koji ratuju na čelu sa Bapšićima(Šubićima)
dakle, Bošnjani znaju za neki DRUGI NAROD -HRVATE i smatraju ih NEPRIJATELJIMA
ugodan dan.
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... f=31&t=202


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 04 ruj 2010, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 23:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
Ado je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:



Razumijem ja tebe da ti ne preostaje nista drugo no "zajebavat" se i sitno provocirat. Nisi ni prvi ni zadnji ****** koji to radi ovuda po forumu..

Uzivaj...

1531. Ivan Tomko Mrnavić


šta on ima veze s hrvatima

PIH, SVE ANONIMUSI, koji veze s historijom nemaju
anonimus na kojeg se niko ozbiljan ne poziva
daj ijednu knjigu uglednih imena koji navode ovog anonimusa, imaš li ?'
evo šta kaže OTAC HRVATSKE POVIJESTI, stari dobri Vjeko
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... f=31&t=100

a evo šta kaže Stepan II Kotromanić, u svojoj poevlji, valjda je to NAJVJERODOSTOJNIJE šta sami kaži ljudi koji su tada živjeli, a oni kažu da poznaju ko su Hrvati, i da su oni Bošnjanima NEPRIAJTELJI koji ratuju na čelu sa Bapšićima(Šubićima)
dakle, Bošnjani znaju za neki DRUGI NAROD -HRVATE i smatraju ih NEPRIJATELJIMA
ugodan dan.
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... f=31&t=202


Taj anonimus je svidok svog vrimena, a to što se ti na nj ne želiš pozivati nas zaboli kita.
I pristani skroz poistovićivati moderne nacije sa starim sridnjovikovnim narodima i političkim narodom - plemstvom rusaga. Smiju vam se ljudi. Izpadate glupi.

Nego, evo vam malo materijala za misliti.

Alija Izetbegović: "Da, bio sam Srbin dok još nisam znao tačno ko sam i šta sam. Bio sam se poveo za starijom braćom, koji su bili opredjeljeni kao Srbi, između dva rata. Ali kad sam malo razmislio, vidio sam da nisam ni Srbin, ni Hrvat, nego Musliman."

Izvor: VREME, izjave nedjelje 1991.

Citat iz zavrsne rijeci Alije Izetbegovica 16. kolovoza 1983. na "Sarajevskom procesu":

"Na kraju zelim da kazem da nisam ucinio nikakvu stetu Jugoslaviji. Tu stetu ucinili su oni koji su inicirali ovaj proces. Uskogruda i lokalisticka gledanja nanijela su vec do sada krupne stete ovoj zemlji. To se dogodilo i u slucaju ovog procesa. Njega su mogli pokrenuti samo ljudi ciji horizonti ne sezu dalje od atara ovog grada.
Kada je rijec o Jugoslaviji, mogu samo reci da sam je volio kao sto se voli svoja zemlja. Volio sam to ime Jugoslavija. Volio sam njen lik na karti."


Heb'o li vas otac vaše nacije da vas heb'o!

:smijeh

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 04 ruj 2010, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
Ado bolan nebio, ako vec citiras citiraj sve. Nije valjda da se nisi naj'o za iftar pa ne vidis dobro

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 04 ruj 2010, 23:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 vel 2010, 19:53
Postovi: 792
Lokacija: iza kantuna
Hadeka je napisao/la:
Heb'o li vas otac vaše nacije da vas heb'o!

:smijeh

nemoj da psujes :smijeh

_________________
ujeo vuk magarca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 10:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 19:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Alija Izetbegović: "Da, bio sam Srbin dok još nisam znao tačno ko sam i šta sam. Bio sam se poveo za starijom braćom, koji su bili opredjeljeni kao Srbi, između dva rata. Ali kad sam malo razmislio, vidio sam da nisam ni Srbin, ni Hrvat, nego Musliman."

Uuu jebate, ovome cijela porodica bila cetnicka. Bio zaveden od svoje brace. Sram i stid ih bilo. Djubrad. Malog alijicu tako preveslali. Ali Alija se ne da, i kada je malo razmislio - eureka. Sva srijeca sto je malo razmislio, da je razmisljao puno vise tko zna sto bi postao. Pa ovaj rahmetlija promijenio deset nacionalnosti u svom zivotu. Pazite, bio Srbin, malcice se osjecao kao Jugoslaven, pa onda skontao da je Musliman sa ogromnim M, te na kraju svoga zivota postao Bosnjak, termin koji skoro cijelog zivota nije znao ni sto znaci. I onda postao ovima otac nacije. Stvarno zalosna sudbina jedne nacije, kada im je ovaj caca nacije. :smijeh

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 10:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
totem je napisao/la:
Alija Izetbegović: "Da, bio sam Srbin dok još nisam znao tačno ko sam i šta sam. Bio sam se poveo za starijom braćom, koji su bili opredjeljeni kao Srbi, između dva rata. Ali kad sam malo razmislio, vidio sam da nisam ni Srbin, ni Hrvat, nego Musliman."



on I JESTE islamizirani srbin, jer su njegove protejrali srbi poslije srpskih usatanaka i oni su se naselili u Bosanskom Šamcu kojeg su turci kao i Janju, Kozluk, Orašje i još neka mjesta napravili baš za te izbjeglice iz srbije
Alija je upravo zbog toga što je bježao od svog nacionalnog identiteta koji ga vodi po porijeklu da je srbin, bježao U VJERSKI IDENTITE-MUSLIMANA i upravo zato i jeste nanio više štete nego koristi BOŠNJAČKOM narodu koji je po porijeklu iz Bosne od nekadašnjih Bošnjana
jer je više volio taj termin muslimana nego Bošnjaka jer istinski nikad i nije bio PRAVI BOŠNJAK


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 10:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
Tulkas je napisao/la:
Ado bolan nebio, ako vec citiras citiraj sve. Nije valjda da se nisi naj'o za iftar pa ne vidis dobro


šta sva, nisam gatara da nagađam na šta misliš,
šta sve ???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 10:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 19:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ado je napisao/la:
totem je napisao/la:
Alija Izetbegović: "Da, bio sam Srbin dok još nisam znao tačno ko sam i šta sam. Bio sam se poveo za starijom braćom, koji su bili opredjeljeni kao Srbi, između dva rata. Ali kad sam malo razmislio, vidio sam da nisam ni Srbin, ni Hrvat, nego Musliman."



on I JESTE islamizirani srbin, jer su njegove protejrali srbi poslije srpskih usatanaka i oni su se naselili u Bosanskom Šamcu kojeg su turci kao i Janju, Kozluk, Orašje i još neka mjesta napravili baš za te izbjeglice iz srbije
Alija je upravo zbog toga što je bježao od svog nacionalnog identiteta koji ga vodi po porijeklu da je srbin, bježao U VJERSKI IDENTITE-MUSLIMANA i upravo zato i jeste nanio više štete nego koristi BOŠNJAČKOM narodu koji je po porijeklu iz Bosne od nekadašnjih Bošnjana
jer je više volio taj termin muslimana nego Bošnjaka jer istinski nikad i nije bio PRAVI BOŠNJAK

Pa kako vam je po tvom priznanju Srbin postao Michael Colins? Jel ste vi nacija ili zajebancija? Oprosti na izrazu, ali sami tvoji postovi navode na to.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 04 ruj 2010, 17:40
Postovi: 16
Ima li kakav odgovor u vezi TG? Pustite mudjose da lupetaju...:)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Tomislavgrad je napisao/la:
Ima li kakav odgovor u vezi TG? Pustite mudjose da lupetaju...:)


17.900 po crkvenim podacima 2009

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 14:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 23:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
Ado je napisao/la:
totem je napisao/la:
Alija Izetbegović: "Da, bio sam Srbin dok još nisam znao tačno ko sam i šta sam. Bio sam se poveo za starijom braćom, koji su bili opredjeljeni kao Srbi, između dva rata. Ali kad sam malo razmislio, vidio sam da nisam ni Srbin, ni Hrvat, nego Musliman."



on I JESTE islamizirani srbin, jer su njegove protejrali srbi poslije srpskih usatanaka i oni su se naselili u Bosanskom Šamcu kojeg su turci kao i Janju, Kozluk, Orašje i još neka mjesta napravili baš za te izbjeglice iz srbije
Alija je upravo zbog toga što je bježao od svog nacionalnog identiteta koji ga vodi po porijeklu da je srbin, bježao U VJERSKI IDENTITE-MUSLIMANA i upravo zato i jeste nanio više štete nego koristi BOŠNJAČKOM narodu koji je po porijeklu iz Bosne od nekadašnjih Bošnjana
jer je više volio taj termin muslimana nego Bošnjaka jer istinski nikad i nije bio PRAVI BOŠNJAK


Jao bolan .. pdf vicevi i pošalice nije tuj.

P.S. Suljo i Mujo su goli qrac za tebe!

:D

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
šta tebi nije jasno
šta ti je ovdje pošalica ili vic, PROSVJETLI me molim te, da se i ja nasmijem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 23:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
Ado je napisao/la:
šta tebi nije jasno
šta ti je ovdje pošalica ili vic, PROSVJETLI me molim te, da se i ja nasmijem


Ma vic ste bolan, upinjete za to ime Bošnjak, a do 1993. 90 % vas nije za njega niti čulo, a drugi ga nisu smatrali ikakvim nacionalnim imenom nego arhaizmom - zemaljskim imenom za sve stanovnike Bosne (bez Hercegovine).

I kako su ti se dedo i babo pisali?? Kao Bošnjaci??

Ma jesu qrac.

Da budemo jasni, zovite se i Prknaši ako hoćete, boli nas rojta za to.

Podvucite crtu od 1993. (ili 1972. ako vam to dopuste oni koji i danas inzistiraju na imenu Musliman) pa na dalje ... i tuj vam je vaša povist.

Bujrum.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
Hadeka je napisao/la:
Ado je napisao/la:
šta tebi nije jasno
šta ti je ovdje pošalica ili vic, PROSVJETLI me molim te, da se i ja nasmijem


Ma vic ste bolan, upinjete za to ime Bošnjak, a do 1993. 90 % vas nije za njega niti čulo, a drugi ga nisu smatrali ikakvim nacionalnim imenom nego arhaizmom - zemaljskim imenom za sve stanovnike Bosne (bez Hercegovine).

I kako su ti se dedo i babo pisali?? Kao Bošnjaci??

Ma jesu qrac.


Podvucite crtu od 1993. (ili 1972. ako vam to dopuste oni koji i danas inzistiraju na imenu Musliman) pa na dalje ... i tuj vam je vaša povist.

Bujrum.

pišeš besmislice, već sam naveo linkove koji pokazuju da PAZI DOBRO, JEDINO ZA BOŠNJAKE i to sa tri vjere u 19.vijeku znaju i istočni i zapadni susjedi
PAZI DOBRO ni za kakve ni srbe ni hrvate u bosni,
i ti onda NAS NEGIRAŠ
KOPČAŠ LI UOPŠTE svoj besmisao
dalje, normalno da se u YU nismo mogli izjašnajvati kao bošnjaci jer to srpsko-hrvatske komunjare nacionalisti nisu dozvoljavali
ČITAJ šta o tome kaže NEPOSREDNI SUDIONIK svega i OTAC bošnjaka
Hamdija Pozderac, upravo o tome da nismo mogli dobiti termin BOšnjak/Bosanac
Citat:
A što se tiče imena, oni moćniji od nas nam nisu dali ime Bosanac, nama je, bolan zemljače, bilo važno da nas priznaju pod bilo kojim imenom i da nas u Ustav stave a ime je lako promijeniti kada se za to stvore uslovi,to je stvar plebiscita i bit će lakše kasnije, kada se za to stvore uslovi, riješavati pitanje promjene imena, nego i imena i naroda i nacije. Uostalom, samo ime i nije sada najvažnija stvar.

detaljnije
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... ?f=15&t=23


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 16:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23483
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ovo su bedastoće. Nekoliko promila ljudi se borilo za ime Bošnjak od 45' do 90'. Ne znam otkud ta potreba za mitomanijom. Ma nije ni nekoliko promila. Nekolicina ljudi.

Da je nešto zabranjeno u Jugi, bio bi odušak u dijaspori. Tek 88' se prvo nešto bošnjačko osniva u inozemstvu i to uski krug ljudi.

To su boleštine i teško je s vama racionalno diskutirati.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 19:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ado je napisao/la:
Hadeka je napisao/la:

Ma vic ste bolan, upinjete za to ime Bošnjak, a do 1993. 90 % vas nije za njega niti čulo, a drugi ga nisu smatrali ikakvim nacionalnim imenom nego arhaizmom - zemaljskim imenom za sve stanovnike Bosne (bez Hercegovine).

I kako su ti se dedo i babo pisali?? Kao Bošnjaci??

Ma jesu qrac.


Podvucite crtu od 1993. (ili 1972. ako vam to dopuste oni koji i danas inzistiraju na imenu Musliman) pa na dalje ... i tuj vam je vaša povist.

Bujrum.

pišeš besmislice, već sam naveo linkove koji pokazuju da PAZI DOBRO, JEDINO ZA BOŠNJAKE i to sa tri vjere u 19.vijeku znaju i istočni i zapadni susjedi
PAZI DOBRO ni za kakve ni srbe ni hrvate u bosni,
i ti onda NAS NEGIRAŠ
KOPČAŠ LI UOPŠTE svoj besmisao
dalje, normalno da se u YU nismo mogli izjašnajvati kao bošnjaci jer to srpsko-hrvatske komunjare nacionalisti nisu dozvoljavali
ČITAJ šta o tome kaže NEPOSREDNI SUDIONIK svega i OTAC bošnjaka
Hamdija Pozderac, upravo o tome da nismo mogli dobiti termin BOšnjak/Bosanac
Citat:
A što se tiče imena, oni moćniji od nas nam nisu dali ime Bosanac, nama je, bolan zemljače, bilo važno da nas priznaju pod bilo kojim imenom i da nas u Ustav stave a ime je lako promijeniti kada se za to stvore uslovi,to je stvar plebiscita i bit će lakše kasnije, kada se za to stvore uslovi, riješavati pitanje promjene imena, nego i imena i naroda i nacije. Uostalom, samo ime i nije sada najvažnija stvar.

detaljnije
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... ?f=15&t=23

Vas Hamdija je jos vise zagovnio stvar. Kaze da mocniji mu nisu dali ime Bosnjak. I to ga nije sprecilo da prihvati termin Musliman, i da pritom i dalje istom revnoscu sluzi onim mocnijima koji teroriziraju njegov narod. Vi bas ne znate ni gdje idete ni gdje ste posli. :hajduk1

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
čuj nije ga spriječilo, pa šta je trebao

Hamdija Pozderac, predsjednik predsjedništva Bosne i Hercegovine tokom 70-ih godina 20. vijeka, prilikom ustavnih promjena je pokušao vratiti povijesno ime Bosanci, koje je bilo zabranjeno, a koje se koristilo u Osmanskoj i Austro-Ugarskoj carevini kao Bošnjaci do pred Prvi svjetski rat, te tokom postojanja Jugoslavije u kolokvijalnoj upotrebi (termini Bosanci i Bošnjaci naizmjenično).

Pozderac, svjestan činjenice da u Jugoslaviji u tom trenutku nije pogodna klima za punu nacionalnu afirmaciju Bošnjaka, prihvatio je kompromis kazavši čuvenu rečenicu
"Ne daju bosanstvo, nude muslimanstvo... Da prihvatimo i to što nude, makar i pogrešno ime ali ćemo otvoriti proces"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 19:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ado je napisao/la:
čuj nije ga spriječilo, pa šta je trebao

Hamdija Pozderac, predsjednik predsjedništva Bosne i Hercegovine tokom 70-ih godina 20. vijeka, prilikom ustavnih promjena je pokušao vratiti povijesno ime Bosanci, koje je bilo zabranjeno, a koje se koristilo u Osmanskoj i Austro-Ugarskoj carevini kao Bošnjaci do pred Prvi svjetski rat, te tokom postojanja Jugoslavije u kolokvijalnoj upotrebi (termini Bosanci i Bošnjaci naizmjenično).

Pozderac, svjestan činjenice da u Jugoslaviji u tom trenutku nije pogodna klima za punu nacionalnu afirmaciju Bošnjaka, prihvatio je kompromis kazavši čuvenu rečenicu
"Ne daju bosanstvo, nude muslimanstvo... Da prihvatimo i to što nude, makar i pogrešno ime ali ćemo otvoriti proces"

Sjajan :smijeh vam je proces otvorio. Samo da se do kraja procesuirate.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23483
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Bosanci i Bošnjaci - su spominjani kao kao stanovnici Bosne. Termin se ravnopravno upotrebljavao sa terminima Dubrovčanima, Slavoncima, Hercegovcima.

Ne mogu Muslimani sebi uzeti za nacionalno ime Bošnjak, koje je arhaizam za Bosanac. To je diskriminacija ostalih. Vi ste baštinici Osmalijskog vremena u BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 19:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
I dan danas i u hrvatskoj postoji termin za BiH hrvate-Bosanac. Isto sam cuo i u srbiji. To je bilo oduvijek. Samo su pojasnjavali koji Hrvat odakle je. I jos nesto u korist mom primjeru. Ako je netko Hrvat iz hercegovine, ne zovu i njega bosancem. Nego hercegovcem. Sto znaci, u pitanju je samo regija. Ali neka, neka vam je ime. Nije patentirano.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
lider30 je napisao/la:
Bosanci i Bošnjaci - su spominjani kao kao stanovnici Bosne. Termin se ravnopravno upotrebljavao sa terminima Dubrovčanima, Slavoncima, Hercegovcima.

.
ne bi s tobom o tome,
čisto što smo raspravljali i što sam vidio da pojma nemaš o historiji, a ja sam tu tata mata
džaba ću ispisatti kao i prošli put kamaru postova a ti češ ond ato pobrisati
dakle, ako ti nije šta jasno TU SAM DA TI OTVORIM OČI, otvori temu na historiji pa da te ŠAH-MATIRAM u tri poteza kao prošli put :utege


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23483
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ado je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Bosanci i Bošnjaci - su spominjani kao kao stanovnici Bosne. Termin se ravnopravno upotrebljavao sa terminima Dubrovčanima, Slavoncima, Hercegovcima.

.
ne bi s tobom o tome,
čisto što smo raspravljali i što sam vidio da pojma nemaš o historiji, a ja sam tu tata mata
džaba ću ispisatti kao i prošli put kamaru postova a ti češ ond ato pobrisati
dakle, ako ti nije šta jasno TU SAM DA TI OTVORIM OČI, otvori temu na historiji pa da te ŠAH-MATIRAM u tri poteza kao prošli put :utege

:zubati
Ti u diskusiji izmišljaš teze kod sugovornika i onda se boriš protiv njih. Ti si zapjenjeni povjesničar naroda u nacionalnom preporodu. Tebi je ratio stran, ne čiatš postove, s kojima polemiziraš, imaš unaprijed pripremeljnog materijala šta ćeš copy paste i samo štancaš. Bez obzira što sugovornik se uopće ne dotiče toga.
Kad budeš čitao postove do kraja s kim polemiziraš, ne budeš izmišljao teze s kojim polemizirapš onda možeš na dvoboj sa mnom. :zubati :bih


Naravno da ću tvoje zapjenjene boleštine brisati.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 05 ruj 2010, 17:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2010, 17:09
Postovi: 128
prije bih reko da si vidio da se rasprava bližila TVOME ŠAH-MATU
pa si brže bolj pobrisao da ostali ne bi vidjeli tovj očigledan poraz
naravno da imam spremljene postove, to su iste priče o negiranju Bošnjaka i znam je napamet


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 2718 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 109  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Fredericktown, Graničar18, Robbie MO i 44 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO