HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 srp 2024, 05:20.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Ceha je napisao/la:
Većina ranog srednjovjekovlja ti je podjela po Drini, s jedne strane Hrvatska, a s druge Bugarska (ili Bizant kad potlači Bugare).
Crvena Hrvatska ti je Duklja.
Riječ je o razdoblju od 9. do 13. stoljeća, koje je ono kaj je bitno za etnogenezu.
Nemanjići stvaraju srpsku naciju u 13. stoljeću, a glavni alat za to im je SPC.

I evo, nije me mrzelo, tražio sam u Googleu, vek po vek. Deveti, deseti, jedanaesti, dvanaesti i našao sam ovo:
slika
slika
slika
slika
Ova poslednja je najbolja koju sam našao, ako ti misliš da može bolje, izvoli...Šifra pod kojom sam tražio.
https://www.google.rs/search?tbm=isch&q ... =1#imgrc=_
I prilično odudara od onog što ti reče, o granici na Drini između Bugarske i Srbije...

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
Metemma je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Karta bugarskih dijalekta koju financira EU;
http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/UMC ... LnBuZwfCAA
Imaš i starije karte;
http://i49.tinypic.com/ol8bl.jpg
na njima su Bugari svojatali i Bjalograd (pogađaš o čemu je riječ?).
Možeš pogledati i cijeli južnoslavenski kontinuum;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Južnoslavenski_jezici#/media/File:Dialectos_de_las_lenguas_eslavas_meridionales.PNG

Kakvi Bugari jebali te Bugari luda, Bugari su mongolsko pleme, nastali od Mongola, Tračana i Slovena. I sad kao postojao neki stari bugarski slovenski jezik koji su Srbi pokrali?
Isto kao da kažeš da ste vi ukrali svoj jezik od Nijemaca. A ne od Srba, kao što jeste.



Imaš izoglose.
Drugačiji su refleksi općeslavenskog t', d', šća....
Na temelju njih ti lingvisti crtaju prvo 4 dijalekta, a onda 4 jezika općeslavenskog.

Zapadni-->najkonzervativniji, iz kojeg će kasnije nastati poljski (koji je šćakavski) i češki i slovački (koji su šćakavski, s time da u slovačkom imaš jake utjecaje južnoslavenskog i nešto slabije istočnoslavenskog, dakle rubni je ).
Ti dijalekti su nastali u Velikomoravskoj državi, štakavizam se objašnjava utjecajem Ćirila i Metoda (koji šire govor s područja Makedonije) a s obzirom da je poljska jezgra (velikopoljska) bila izvan nje, ona je ostala šćakavskom.

Istočni-->šćakavski, koji je predak ruskog (kojeg dalje razvija moskovska kneževina), bjeloruskog (koji se razvija na području velike kneževine Litve) i ukrajinskog (koji se razvija na području kojeg je velika kneževina Litva u 17. stoljeću prepustila Poljskoj).

Jugoistočni-->štakavski, čak kod njih je svako t' prešlo u št, zato vi danas imate opštinu i sveštenika, i koji su osnova staroslavenskih govora Ćirila i Metoda (pogledaj što piše gore za češki i slovački) i koji su preci današnjeg bugarskog (i makedonskog). Tu spadaju i torlački, a Bugari staroštakavske srpske proglašavaju rubnim dijalektima.

Jugozapadni-->šćakavski, od kojih se odjeljuju slovenski na područjima pod njemačkom vlašću, s time da ti je između njihovog primorskog i prekmurskog narječja toliko razlika da se međusobno ni ne razumiju (oni sami pričaju i o različitim jezicima), javljaju se tri hr. narječja u razdoblju od 12-14. stoljeća, prvenstveno po naglascima, kajkavski mijenjaju mjesto i vrstu naglasaka, a paralelne promjene se događaju i u sjeverno i srednjo čakavskima.... zatim kreću izmjene u štokavskima, a u 15. stoljeću (s dolaskom Turaka) kreće i izmjena novoštokavskih (hercegovačkih) i njihovo širenje.
Jbg. vama je Vojvodina i Beograd naseljeno iz Hercegovine, a ne s Kosova, pa zato tamo pričaju hrvatski, a ne bugarski...

Uostalom koji kuki ti znaš o jeziku da mene ideš ispravljati?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
Metemma je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Svi novoštokavski su hercegovački i hrvatski, a torlački i staroštokavski (koje isto Bugari svojataju) su bugarski...

Šta bi ti više volio, da si lud ili da bogdo nisi?

A čuj, znaš ono od genijalca do luđaka je mala razlika, a jbg. ja sam neki član mense i fakultetski obrazovan, pa se nekom skladištaru sigurno činim kao luđak :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Ceha je napisao/la:

aleksije radicevic je napisao/la:
Nastanjena na prostoru nekadašnje srednjevekovne hrvatske države, konačno je prihvatila da juzme hrvatsko ime, iako je ravnopravno u opticaju bilo i ilirsko ime, srpsko, kasnije i jugoslovensko ime. I to u vreme kad je srpski identitet manje više formiran na svim prostorima gde žive sadašni Srbi.

Hrvati se nisu nikad Srbima zvali.
Ilirsko ime je sinonim, kao što je za engleze bilo britansko, za francuze galsko, španjolce hispansko...
Po rimskim provincijama.
A hrvati jesu južni Slaveni.
Srpski identitet je formiran tek u turskom carstvu.
Jbg. ti znaš da prije nisi imao pravoslavaca osim u Raškoj?
Da su sve bili katolici?

To što su katolici za vrijeme Turaka bili drugorazredna klasa ljudi, a vi njihovi saveznici, to je priča za sebe.
aleksije radicevic je napisao/la:
A posebno pitanje je relatvno dugo odžavanje parohijalnih oznaka bez svesti o nacionalnom - šokački, bošnjačko-katolički identitet.

To su regionalna imena.
Za razliku od srpskog koje je vjersko...


Cehice, ako kažeš da Hrvati nisu utemeljeni na veri, da li to znači da u svim ovim krajevima osim Raške gde nije bilo pravoslavaca, tj. gde su bili katolici, dakle, da li to znači da ti katolici nisu nužno i Hrvati, budući da Hrvati nisu utemeljeni na veri?

:zubati

I kako je srpski identitet formiran u vreme Turaka, kad si malo pre rekao da su ga Nemanjići formirali uz pomoć svog instrumenta SPC?

I, nisam ni rekao da su se nacionalno neosvešćeni Hrvati nazivali Srbima, mada nisam siguran za neke krajeve, nego sam rekao da je srpsko ime bilo jedna od alternativa, budući da je Vuk Karadžić imao svoje pristalice među katolicima istog jezika koji su razmatrali i njegove ideje o narodu tri zakona.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
aleksije radicevic je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Većina ranog srednjovjekovlja ti je podjela po Drini, s jedne strane Hrvatska, a s druge Bugarska (ili Bizant kad potlači Bugare).
Crvena Hrvatska ti je Duklja.
Riječ je o razdoblju od 9. do 13. stoljeća, koje je ono kaj je bitno za etnogenezu.
Nemanjići stvaraju srpsku naciju u 13. stoljeću, a glavni alat za to im je SPC.

I evo, nije me mrzelo, tražio sam u Googleu, vek po vek. Deveti, deseti, jedanaesti, dvanaesti i našao sam ovo:
slika
slika
slika
slika
Ova poslednja je najbolja koju sam našao, ako ti misliš da može bolje, izvoli...Šifra pod kojom sam tražio.
https://www.google.rs/search?tbm=isch&q ... =1#imgrc=_
I prilično odudara od onog što ti reče, o granici na Drini između Bugarske i Srbije...


Servia :D
Bizantsko ime za podanike (znaš što je servus na latinskom?)....
https://vieilleeurope.files.wordpress.c ... =640&h=562
http://4.bp.blogspot.com/-F4_e5amaN3M/V ... I_(893-927).svg.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ans925.png

Slobodno traži;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... Empire.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... entury.png
https://i.redd.it/xcno8ce7xb7z.png

https://i.pinimg.com/originals/70/3a/27 ... 8ca096.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-sjaj ... 16%2B-%2B1

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 018%29.png

https://3.bp.blogspot.com/--Hq16qJ0WOo/ ... 03-814.png

https://www.google.hr/search?biw=1093&b ... naYHinrbbk

https://www.google.hr/search?biw=1093&b ... AHaMk5rjgs


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
aleksije radicevic je napisao/la:
Cehice, ako kažeš da Hrvati nisu utemeljeni na veri, da li to znači da u svim ovim krajevima osim Raške gde nije bilo pravoslavaca, tj. gde su bili katolici, dakle, da li to znači da ti katolici nisu nužno i Hrvati, budući da Hrvati nisu utemeljeni na veri?

Ne, oni su Hrvati radi jezika kojim su govorili.
Poanta je da su prelaskom s katoličanstva na pravoslavlje postali Srbi.
aleksije radicevic je napisao/la:
:zubati
I kako je srpski identitet formiran u vreme Turaka, kad si malo pre rekao da su ga Nemanjići formirali uz pomoć svog instrumenta SPC?

Pravoslavlje se u istočnoj Hercegovini javlja za Nemanjića, a većinom postaje pod Turcima. Pod njima i zauzima puno veći prostor.
Većini današnjih Srba su preci neSrbi, jbg.
Nemanjići su uspostavili SPC, a Turci su im povećali prostor za asimilaciju.
aleksije radicevic je napisao/la:
I, nisam ni rekao da su se nacionalno neosvešćeni Hrvati nazivali Srbima, mada nisam siguran za neke krajeve, nego sam rekao da je srpsko ime bilo jedna od alternativa, budući da je Vuk Karadžić imao svoje pristalice među katolicima istog jezika koji su razmatrali i njegove ideje o narodu tri zakona.

A takvi se daju nabrojiti na prste jedne ruke...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
Ceha je napisao/la:
Uostalom koji kuki ti znaš o jeziku da mene ideš ispravljati?


Kad proglasiš srpski za mongolski jezik, dovoljno si znanja pokazao :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Ceha je napisao/la:


Neću da tražim, nego ti kako fakultetski obrazovan član Mense, mogao bi malo da budeš sistematičniji u objašnjenjima, a ne da u odgovorima barataš malim brojem prostih rečenica.
Pa tako, koretnim bih smatrao onaj odgovor koji bi uključivao da ovde lepo raširiš mape, i označiš od kojeg do kojeg perioda vrede, i tako koliko je potrebno mapa da bi se popunio period od devetog do trinaestog veka. Vidiš koliko ja ulažem samo da bih tebi objasnio kako treba da objašnjavaš svoja stanovišta. :zubati
Ili misliš da je jedna mapa dovoljna, za ceo taj period od četiri veka, jer se unutar njega ništa posebno nije menjalo na Balkanu? :zubati

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Ceha je napisao/la:
Ne, oni su Hrvati radi jezika kojim su govorili.
Poanta je da su prelaskom s katoličanstva na pravoslavlje postali Srbi.

Aaa, znači oni su sami jezik kojim su govorili označavali kao hrvatski? Ili je neki Hrvat mnogo kasnije odlučio da se njihov jezik zove hrvatskim? :zubati
Ili su se sami izjašnjavali kao Hrvati?

Citat:
Pravoslavlje se u istočnoj Hercegovini javlja za Nemanjića, a većinom postaje pod Turcima. Pod njima i zauzima puno veći prostor.
Većini današnjih Srba su preci neSrbi, jbg.
Nemanjići su uspostavili SPC, a Turci su im povećali prostor za asimilaciju.

I kako se to uklapa u teoriju o migracijama Srba pod Turcima. Migracija nije isto što i asimilacija, a pogotovo ako se zna da prostore Bosne i Bosanske Krajine uglavnom naseljavaju oni koji su poreklom iz Istočne Hercegovine? Ne znam ni za jednog Srbina iz BiH da kaže je poreklom sa Kosova ili Makedonije.

Citat:
A takvi se daju nabrojiti na prste jedne ruke...

Što znači da ono tvoje "nijedan Hrvat" nije tačno....
Prema tome, usredsredi se na to da ti odgovori budu što precizniji, a ne što brži i kraći... ljubi te brat, ajde... :zubati

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37094
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
De ceha nemoj s kartama, držimo se teme a to je utjecaj Osmanlija na formiranje identiteta u osvojenim dijelovima Hrvatske, BiH i Srbije.

Sad si me baš zainteresirao s ovim mišljenjima o slavenskom jeziku, tu ćemo jednu posebnu temu otvoriti pa imam nekoliko pitanja.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 lip 2017, 02:01
Postovi: 1068
Ono kad ti tisućljetni potomci mađarskih sluga kažu da si ti sluga.Hrvati vuku komplekse od Srba od kad su ih videli.A i u današnja vremena.Hrvatska je nato slugenjara i to treće klase.Srbija sama za sebe.Čupa se.Ne da se.

_________________
"Ovdje mjenjamo žive za žive, a mrtve za mrtve".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 lip 2017, 02:01
Postovi: 1068
daramo je napisao/la:
De ceha nemoj s kartama, držimo se teme a to je utjecaj Osmanlija na formiranje identiteta u osvojenim dijelovima Hrvatske, BiH i Srbije.

Sad si me baš zainteresirao s ovim mišljenjima o slavenskom jeziku, tu ćemo jednu posebnu temu otvoriti pa imam nekoliko pitanja.
Ti bi sa Cehom nešto ozbiljno i naučno utemeljeno?Delovao si mi inteligentno.

_________________
"Ovdje mjenjamo žive za žive, a mrtve za mrtve".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:58 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Zar nije ono Čeha predlagao reformu hrvatskog jezika jer većina Hrvata ne ume sasvim da se snađe pri korišćenju slova Č, Ć, Đ i Dž?

Evo, ima i sajtova koji bi olakšali školarcima da se snađu pri korišćenju maternjeg jezika:

Budući da je prema mnogima hrvatska gramatika među najkompliciranijima na svijetu, nije čudno da i sami Hrvati imaju dosta problema s njom. Uz -ije ili -je, ono što nam također loše ide od ruke je i odabir između glasova i slova č i ć, što može dovesti do problema, jer postoje riječi različitih značenja kojima je jedina razlika upravo ‘tvrdo’ č ili ‘meko’ ć. U nastavku pogledajte nekoliko jednostavnih pravila koja će vam pomoći pri spomenutom problemu ako želite upotrebljavati hrvatski standardni jezik.

http://www.srednja.hr/jeste-li-znali/na ... nja-c-i-c/

Evo i YT tutorial kako pravilno izgovarati pomenuta slova, da ne bleje tamo za džabe:

https://youtu.be/Y7PChJz_hJY

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
Ceha je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Da ti nisi musliman kume?

A što ste drugo nego vjera?
Kakve veze ima jedan Prečanin iz Like (a porijeklom iz istočne Hercegovine) s jednim Torlakom od Niš?
Jedan govori hrvatskim, a drugi bugarskim.
Da vam nema standarda ne bi ni skužili jedan drugog.


Prvo, nemaš pojma da su izraz "Prečanin" koristili Srbi iz centralne Srbije ne za Srbe zapadno od Drine, već za Srbe preko Save i Dunava, u Vojvodini.
Zašto koristiš izraze o kojima nemaš pojma?

Drugo, lički Srbin ima više veze sa Nišlijama nego sa tvojim jadnim kajkavskim dudecima.

Srbi zapadno od Drine i Hrvati su dva različita svijeta, koja se i jezički, vjerski, porijeklom, genetski i u svakom smislu razlikuju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
daramo je napisao/la:
De ceha nemoj s kartama, držimo se teme a to je utjecaj Osmanlija na formiranje identiteta u osvojenim dijelovima Hrvatske, BiH i Srbije.

Sad si me baš zainteresirao s ovim mišljenjima o slavenskom jeziku, tu ćemo jednu posebnu temu otvoriti pa imam nekoliko pitanja.


Evo, podsetio bih na reči još jednog Spahića. Besima. Znači, Osmanlije. :zubati
On u jednom intervjuu, kaže da je pre srednjevekovne Bosanske države, na tom prostoru dominirala vizantijska kultura, dodavši da treba pošteno priznati da su Srbi među prvima bili dominantni u Bosni. Tim rečima. Ovo sam dobro zapamtio, a potudiću se da pronađem intervju, ako mi baš ne verujete.
Zato sam ga odmah turio na onu listu poštenih Bošnjaka. :zubati

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:07 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Kakve veze ima jedan Korčulac sa Slavoncem? :neznam

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:08 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13618
Lokacija: ZG
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Kakve veze ima jedan Korčulac sa Slavoncem? :neznam


Kaže se Korčulanin

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37094
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Sa Č i Ć te DŽ i Đ ima problema i većina djece koja uče srpski i bosanski.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
daramo je napisao/la:
Sa Č i Ć te DŽ i Đ ima problema i većina djece koja uče srpski i bosanski.


Muslimanska da, srpska ne, Bože sačuvaj.
Mi se genetski i jezički razlikujemo od vas i muslimana. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:15 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
PCM je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Kakve veze ima jedan Korčulac sa Slavoncem? :neznam


Kaže se Korčulanin


Oke, opet zašto imaju više zajedničkog Korčulanin i Slavonac, od Nišlije i Ličanina?

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:18 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
daramo je napisao/la:
Sa Č i Ć te DŽ i Đ ima problema i većina djece koja uče srpski i bosanski.


Ne znam baš, meni se nije desilo da upoznam Srbina koji ne razlikuje Č, Ć, Đ i Dž, niti da ih zove "tvrdo" Č i "meko" Ć (jer se zna šta su Č i Ć i nema potrebe za daljim objašnjenjima).

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Vujadin je napisao/la:
Srbi zapadno od Drine i Hrvati su dva različita svijeta, koja se i jezički, vjerski, porijeklom, genetski i u svakom smislu razlikuju.


Zapravo, ja sam uočio neke mentalitetske sličnosti nekih Hrvata sa Srbima. Hrvati generalno, smatraju sebe kulturnim zapadnoeuropejcima, a Srbe istočnjačkim primitivcima.
Međutim, oni se trude da neke karakteristike koje pripisuju srpskom identitetu (ali uz posprdnu reč da se radi o mitomaniji), naglase kod sebe. A to su junaštvo, beskompromisnost, epika, slobodarska istorija, stradalništvo, požrtvovanje itd.
Zašto je to tako? Zašto je bitno imati identitet sa takvim karakteristikama. Tim pre što to neki narod ne čini nužno boljim. Slovenci npr. to nemaju, niti im je bitno, i na takve stvari nezainteresovano reaguju. Ali, ne i Hrvati, oni se takmiče. I to tako da srpsko maksimalno minimiziraju, a hrvatsko maksimalno naglašavaju.
No to ne čine svi Hrvati, nego upravo oni sa naše strane linije Karlobag, Ogulin, Karlovac, Virovitica. Onima preko te granice, to je manjeviše nebitno kao i Slovencima. Čast izuzecima.
Dakle, oni koje bije glas da su bivši Srbi, mentalitetski su slični Srbima, ne samo prečanima, nego svim.
E budući da im je to bitno, i da bi se hrvatski identitet ljudima sa takvim mentalitetom učinio primamljivim, potrebno je da im se hrvatstvo predstavi kao nešto još više od srpstva u onim karakteristikama koje smo spomenuli. Hrvatstvo kao srpstvo sa boljim performansama.
Budući da za taj poduhvat ima jako malo realnih osnova, konstrukcija takvog hrvatstva suočava se sa nelogičnostima koja idu do apsurda. I tako smo dobili hrvatsku nacionalnu ideologiju u okviru ideje povijesnog prava. Ta ideologija se najviše bavi konstrukcijom identiteta u jednom takmičenju sa karakteristikama srpskog identiteta. I to svesni Hrvati usvajaju skoro kao religiju. U toj konstrukciji nastaju neverovatni mitovi koji dobijaju status istorije, ali u želji da spreče primećivanje da se o tome radi, Hrvati vrlo često požure da Srbima kažu da su mitomani.
Pitanje za Hrvate: zašto želite da proces oblikovaja vašeg identiteta liči procesu oblikovanja srpskog, a ne npr. češkog ili slovenačkog? Pa nisu oni ništa lošiji zbog toga što ne inistiraju na junačkoj istoriji, stradaniju i sl.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:36 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13618
Lokacija: ZG
Leeroy Jenkins je napisao/la:
PCM je napisao/la:

Kaže se Korčulanin


Oke, opet zašto imaju više zajedničkog Korčulanin i Slavonac, od Nišlije i Ličanina?


Korčulanin i Slavonac ljetuju na moru. Nišlija i Ličanin ne. Jel valja ?

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37094
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Govorimo o školskoj djeci.
Slovo DŽ uistinu se i ne koristi u niti jednoj slavenskoj riječi nego jedino u turcizmima.
Slovenski jezik u pismu koristi samo č.

Cilj standardizacije barem hrvatske treba biti pojednostavljivanje.
Ovako jedan od težih jezika pretvaramo u još teži.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 06 ruj 2017, 23:46 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
PCM je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:

Oke, opet zašto imaju više zajedničkog Korčulanin i Slavonac, od Nišlije i Ličanina?


Korčulanin i Slavonac ljetuju na moru. Nišlija i Ličanin ne. Jel valja ?


Što opet znači da Nišlija i Ličanin imaju nešto zajedničko, a ne kako Čeha reče.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO