HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 srp 2024, 15:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 16:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37106
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
To ti je samo još jedan dokaz da Hrvati nisu religijska skupina jer takvima onda Crkva kroji politiku i stavove.
Ogledni primjer toga su Srbi i SPC koji već preko 100 godina imaju istu politiku.
Državna vjera je uvijek u službi države.

Da su Hrvati u BiH samo vjerska skupina Vatikan, vrhbosanske daidže i zimije bi ih davno pretvorili u Bošnjake.
To to je jasan primjer da su Hrvati u BiH više od toga i da je pripadnost naciji jača od vjere, kod Srba je to istoznačnica a Bošnjaka samo fasada.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59475
Lokacija: DAZP HQ
Mene na pravoslavlje asocira tamno smeđa boja, ništa mi tu atraktivno nema, puno lošija verzija kršćanstva, mračnjaštvo. Međutim, to je samo moje mišljenje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Pa ima i Srba evangelika, adventista imaju crkve po Beogradu, ima i katolika u okolini Smedereva (Zaviša sa foruma npr), ima i budista, sada su otvorili budistički hram, samo ne znam šta to tačno dokazuje? Srbi ne-pravoslavci (ili ateisti) su incidentni kao i Hrvati ne-katolici (ili ateisti).


Poenta svih ovakvih tema je dokazivanje da je neka zemlja bila hrvatska najizvornije, i to baš ona koja je u posedu Srba danas. I da bi bilo lepo, da bi bio red, da im se to vrati. Ako ne, onda oni polažu pravo da to kad tad uzmu, ovako ili onako.
E, za potrebe tih dokazivanja, Srbe će odrediti kao versku naciju kojoj su Turci oblikovali identiteti proširili je po teritorijama koju su ti isti Turci uzeli od njih.
To je ta logika, pravaška, od koje je obole veći deo politički misleće populacije u Hrvata.
Apsurdi ih se uopšte ne dotiču, nego nonšalantno prelaze preko ukazivanjana iste.

Srpska istorija je jasna, oni od svoje prave sprdnju. Turci su uzeli Srbima državu, Srbi su je povratili od Turaka i proširili na račun AU.
Ništa na račun Hrvata.
Hrvati nikad ništa nisu oslobodili od svojih turskih i austrijskih gospodara, ali oni imaju nacionalnu osobinu da podrazumevaju da neko treba nešto da im daje. Pa tako kažu da AU nije dala da BiH bude jedna država s Hrvatskom.
Pod firmom jugoslovenstva uspeli su od Srba da dobiju nešto a da se nisu oznojili za to, ali su ostali nezahvalni prema tom jugoslovenstvu i prema Srbima.
I danas tako, žele neku teritoriju, i pokušavaju da objasne kako bi bio red da im Srbi daju tu teritoriju.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:04 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 18:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
aleksije radicevic je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Pa ima i Srba evangelika, adventista imaju crkve po Beogradu, ima i katolika u okolini Smedereva (Zaviša sa foruma npr), ima i budista, sada su otvorili budistički hram, samo ne znam šta to tačno dokazuje? Srbi ne-pravoslavci (ili ateisti) su incidentni kao i Hrvati ne-katolici (ili ateisti).


Poenta svih ovakvih tema je dokazivanje da je neka zemlja bila hrvatska najizvornije, i to baš ona koja je u posedu Srba danas. I da bi bilo lepo, da bi bio red, da im se to vrati. Ako ne, onda oni polažu pravo da to kad tad uzmu, ovako ili onako.
E, za potrebe tih dokazivanja, Srbe će odrediti kao versku naciju kojoj su Turci oblikovali identiteti proširili je po teritorijama koju su ti isti Turci uzeli od njih.
To je ta logika, pravaška, od koje je obole veći deo politički misleće populacije u Hrvata.
Apsurdi ih se uopšte ne dotiču, nego nonšalantno prelaze preko ukazivanjana iste.

Srpska istorija je jasna, oni od svoje prave sprdnju. Turci su uzeli Srbima državu, Srbi su je povratili od Turaka i proširili na račun AU.
Ništa na račun Hrvata.
Hrvati nikad ništa nisu oslobodili od svojih turskih i austrijskih gospodara, ali oni imaju nacionalnu osobinu da podrazumevaju da neko treba nešto da im daje. Pa tako kažu da AU nije dala da BiH bude jedna država s Hrvatskom.
Pod firmom jugoslovenstva uspeli su od Srba da dobiju nešto a da se nisu oznojili za to, ali su ostali nezahvalni prema tom jugoslovenstvu i prema Srbima.
I danas tako, žele neku teritoriju, i pokušavaju da objasne kako bi bio red da im Srbi daju tu teritoriju.


Znači da otvorimo temu: Srpska glupost je oblikovala hrvatski nacionalni identitet. :zubati

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
dudu je napisao/la:
Mene na pravoslavlje asocira tamno smeđa boja, ništa mi tu atraktivno nema, puno lošija verzija kršćanstva, mračnjaštvo. Međutim, to je samo moje mišljenje.


Osim asocijacija ima li još nešto što znaš o pravoslavlju?

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Leeroy Jenkins je napisao/la:

Znači da otvorimo temu: Srpska glupost je oblikovala hrvatski nacionalni identitet. :zubati


Pa to bi bila jednako legitimna tema kao i ova. Raspisali su se o identitetu Srba, a niko se nije počešao da definiše identitet uopšte. Znači, rasprava bez temelja.
Mnogo toga ti oblikuje identitet. To što znaš da postoje Islanđani, i to te na neki način određuje, pa ako ničim, ono svojim postojanjem Islanđani oblikuju tvoj identitet. I mene oblikuje spoznaja da postoji simpatično stvorenje kao što je kolega mirv, npr. :zubati

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
aleksije radicevic je napisao/la:
Dobro, Ceha.
Ali evo, dosta toga je bilo pod vizantijskim, pravoslavnim carstvom. A car je iznad verskog autoriteta, znači pravoslavlje je bilo iznad katoličanstva i red bi bio da se na sva ova područja to vrati kako je bilo.
slika
Još kad se uzme u obzir da je ovo bio vizantijski flag:
slika
Znači, srpski. Bio bi red da se nama vrati ono što nam je pripadalo, sve do Karavanki. I naravno, Egipćani da nam vrate Kairo. :zubati
slika

Kakve to ima veze s bilo čim?
Duklja i istočna Hercegovina su originalno katoličke zemlje, skoro svi južni Slaveni su originalno katolici (osim istočnih Bugara, a oni su imali svoju posebnu biskupiju i Srba koje su tek kasnije pokrstili Bizantijci).
Unutar bizantskog carstva su potojali i monofiziti (Aleksandrija) i nestorijanci (Alep), Bizant je samo podupirao pravoslavlje, a ostale je zanimarivao.
Tako su i Srbi kada su osvojili katolička hr. područja na istoku Hercegovine i u Duklji krenuli u pravoslavizaciju tih područja.
To je završeno tek pod Turcima.
Još jednom svetosavac=Srbin.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59475
Lokacija: DAZP HQ
aleksije radicevic je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Mene na pravoslavlje asocira tamno smeđa boja, ništa mi tu atraktivno nema, puno lošija verzija kršćanstva, mračnjaštvo. Međutim, to je samo moje mišljenje.


Osim asocijacija ima li još nešto što znaš o pravoslavlju?


Sigurno znam više od prosječnog Hrvata, bio sam i na vjenčanjima i sprovodima, to me već čini eskpertom. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
aleksije radicevic je napisao/la:
Poenta svih ovakvih tema je dokazivanje da je neka zemlja bila hrvatska najizvornije, i to baš ona koja je u posedu Srba danas. I da bi bilo lepo, da bi bio red, da im se to vrati. Ako ne, onda oni polažu pravo da to kad tad uzmu, ovako ili onako.
E, za potrebe tih dokazivanja, Srbe će odrediti kao versku naciju kojoj su Turci oblikovali identiteti proširili je po teritorijama koju su ti isti Turci uzeli od njih.
To je ta logika, pravaška, od koje je obole veći deo politički misleće populacije u Hrvata.
Apsurdi ih se uopšte ne dotiču, nego nonšalantno prelaze preko ukazivanjana iste.
Srpska istorija je jasna, oni od svoje prave sprdnju. Turci su uzeli Srbima državu, Srbi su je povratili od Turaka i proširili na račun AU.
Ništa na račun Hrvata.
Hrvati nikad ništa nisu oslobodili od svojih turskih i austrijskih gospodara, ali oni imaju nacionalnu osobinu da podrazumevaju da neko treba nešto da im daje. Pa tako kažu da AU nije dala da BiH bude jedna država s Hrvatskom.
Pod firmom jugoslovenstva uspeli su od Srba da dobiju nešto a da se nisu oznojili za to, ali su ostali nezahvalni prema tom jugoslovenstvu i prema Srbima.
I danas tako, žele neku teritoriju, i pokušavaju da objasne kako bi bio red da im Srbi daju tu teritoriju.


Turci su uzeli Srbima državu, pa je zatim proširili preko SPC, zar ne ?
Da ste ju širili na račun AU ne bi bilo Srba zapadno od Drine 1918.
Hrvatska je u AU bila država, vaš je problem što sve sudite prema svom odnosu sa Turcima koji su vas guzili 500ak godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Ceha je napisao/la:
Kakve to ima veze s bilo čim?
Duklja i istočna Hercegovina su originalno katoličke zemlje, skoro svi južni Slaveni su originalno katolici (osim istočnih Bugara, a oni su imali svoju posebnu biskupiju i Srba koje su tek kasnije pokrstili Bizantijci).
Unutar bizantskog carstva su potojali i monofiziti (Aleksandrija) i nestorijanci (Alep), Bizant je samo podupirao pravoslavlje, a ostale je zanimarivao.
Tako su i Srbi kada su osvojili katolička hr. područja na istoku Hercegovine i u Duklji krenuli u pravoslavizaciju tih područja.
To je završeno tek pod Turcima.
Još jednom svetosavac=Srbin.

Ima veze. Ako je zemlja bila pod pravoslavnim carem, znači da je pravoslavna. To što su unutar carstva živeli i drugi, to je dokaz o toleranciji pravoslavlja.
Uzgred, i ja se pitam kakve veze ima to što ti pišeš bilo s čim?
I to što iznosiš kao tačne neke podatke, nije baš da ti verujem, ali neka ti bude. Evo, samo ova mapa Vizantije, identifikuje nekakvu Srbiju, u jedanaestom veku, dok po tebi, u to doba Hrvatska se graničila sa Bugarskom na Moravi.
Znači, potpuno haotična priča.
Srbi pravoslavizirali? Pa i to neka ti bude, ali i ti uzmi u obzir da je to sumnjivo zbog toga što je katolička crkva vodila ratove za širenje vere (protiv Aleksandra nevskog u Rusiji, npr.) ili je katolička krstaška vojska palila Carigrad, ili se upuštala u tridesetogodišnji rat sa protestantima.
To što je KC na Balkanu gubila teritorije, valjda je razlog jedino u tome što je Hrvatima prepustila da je brane. :zubati

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Ceha je napisao/la:
Turci su uzeli Srbima državu, pa je zatim proširili preko SPC, zar ne ?

Neeeeee... :zubati Mi Srbi, a i većina drugih naroda sveta, podrazumevamo da kada ti neko uzme državu, da te države više nema. A kad je nema, onda nema šta da se širi. Da i vi tako razmišljate, ne bi bilo nesporazuma, a ne da se dovijamo o čemu uopšte pirčate kada spominjete Hrvatsku u okviru Franačkog Carstva, pod Mađarima, Habzburzima itd.

Citat:
Da ste ju širili na račun AU ne bi bilo Srba zapadno od Drine 1918.

Ne razumem ovo.

Citat:
Hrvatska je u AU bila država, vaš je problem što sve sudite prema svom odnosu sa Turcima koji su vas guzili 500ak godina.

Ovo mi je bitno. Verovatno to već imaš u glavi: u kom periodu je Hrvatska unutar AU imala najizraženiju džavnost?

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
dudu je napisao/la:
Sigurno znam više od prosječnog Hrvata, bio sam i na vjenčanjima i sprovodima, to me već čini eskpertom. :D

Pa šta tu ima mračnjački? Na sahrani se lepo pojede, na svadbi lumpuješ. Obredi su malo svečaniji i to je to. :wink

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 18:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
aleksije radicevic je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Sigurno znam više od prosječnog Hrvata, bio sam i na vjenčanjima i sprovodima, to me već čini eskpertom. :D

Pa šta tu ima mračnjački? Na sahrani se lepo pojede, na svadbi lumpuješ. Obredi su malo svečaniji i to je to. :wink




Ima nešto zaista mračno kod ovih katolika , a to je da iz nekog mračnog razloga vole pravoslavne običaje , pa eto Hrvati su jedini katolički Sloveni koji imaju "venčanje" dok kod drugih toga nema.

Doduše "venci" na venčanjima su im netragom nestali svojevremeno sticajem mračnih okolnosti , ali taj mračni naziv "venčanje" im je ostao.

slika

Auu što je mračno jbt. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
dudu je napisao/la:
. ovo ne znači da mislim da su svi pravoslavni hrvatskih korijeni, daleko bilo, govorim o ovima koji bi mogli imati nejasne, davno izgubljene hrvatske korijene, a koji su manjina među današnjim Srbima.


Manjina od 0,0001%.

Kad nađeš Srbe koji govore kajkavski, čakavski ili štokavsku ikavicu onda se o "pravoslavizaciji Hrvata" može govoriti. A od toga ni traga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 08 ruj 2017, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
Ceha je napisao/la:
Pričamo o 19. stoljeću, ne o 21.
Dž je i kod Srba turcizam, prije njih ga nisu imali.
Napisao bi kod vas, ali ti nisi porijeklom Srbin, zar ne ?

Što se Ć tiče =))
Čakavsko t' je pretpostavljam srpski izum ? :pepam

Vujadin je napisao/la:
Kakva Drina, novoštokavica se govori do Kragujevca i Kopaonika.
Eto imamo Hrvate u Kragujevcu. Ludilo mozga. :smajl047
Kajkavec našao da svojata srpske govore. :rigam

To su Hercegovački, a oni nisu srpski, jbg.

U Kragujevcu se priča staroštakavski;
http://i62.tinypic.com/34y5p5j.png
A ista stvar je i u Kopaoniku.
S druge strane je zetski, koji je staroštokavski jekavski.

Jbg. kad su vam Hercegovci naselili pola Srbije...


Srbi imaju slovo i glas DŽ u jeziku i govoru jer im je potreban i zato što ga koriste u mnogim riječima.

Pitanje je zašto ga vi imate kad ga ni ne znate pravilno izgovoriti, a niti vam je potreban? :zubati
Da nije zato što vam je srpski standard nametnut reformom Ćetnika Vuka KaraDŽića? :zubati

A sad dudek, nastavi da učiš razliku č i ć. Nikad je nećeš savladati.

Istočni Hercegovci su naselili pola Srbije i cijelu Krajinu i srpske dijelove Bosne --> genetika Srba sa obe strane Drine je ista. :palacgore1

Sam sebi uskačeš u stomak.
Hahaha i stavlja mi mapu u kojoj je novoštokavica do samog predgrađa Kragujevca. A šta sam drugo rekao?!

I u toj mapi se u BG govori i koriste se staroštokavski akcenti, što nije tačno jer je preovlađujuća novoštokavska akcentuacija.

Staroštokavski i novoštokavski su međusobno bliži i srodni (razlikuju se jedino po mjestu akcenta u riječi), nego što je tvoj kajkavski i sa jednim od njih.

Kaj bum buš dudeku :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 01:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
Inače, na toj karti se vide (bivše) muslimanske i katoličke ikavske enklave po dominantno srpsko-pravoslavnoj ijekavskoj Bos. Krajini.

slika

Uporediti kartu dijalekata sa etničkom, i sve žuto je dominantno srpsko-pravoslavno. Od Srpskih Moravica u Gorskom Kotaru na zapadu do Čačka i pred Kraljevo u Pomoravlju na istoku. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 09:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 kol 2016, 03:44
Postovi: 1443
Lokacija: Velika župa Vrhbosna
Mislim da nema potrebe da se svađate ...

Ovdje su na sceni vjerske skupine prilično dugog trajanja koje su ostale narodi u pokušaju, a nacije niti su bile, niti će ikad bit. Narod i nacija naravno nisu sinonimi.
Kad vjerska skupina sebi napravi državu ne znači da je postalo nacija, jer prvo moraš biti pravi narod ...
(narodi postaju nacije kad dobiju ili stvore državu)

Bošnjaci su zadnja vjerska skupina koja je nadila sebi svjetovno ime, po ugledu na Srbe i Hrvate koji su to učinili nešto ranije.

Ovdje kod nas su jedino Albanci i narod i nacija u modernom smislu (izdvojen jezik, etničko i nacionalno jedinstvo bez obzira na religiju, regiju, političko uvjerenje itd., vlastita nacionalna država u usponu ...)

Uzalud vam trud svirači ...

Možda se nešto i promijeni za 500 - 1.000 godina, ako itko (pre-)o(p)stane, ali teško, jer je religija zeznut gospodar, a globalizacija gazi sve pred sobom ...

Eto ... meni je simpatično kako se "ubiste" dokazujući nedokazivo ...

:kava

_________________
Ljubi sestre Hrvatice ! Poštuj braću Hrvate !

Brat je mio, koje vjere bio, kada bratski čini i postupa ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 10:09 
Offline

Pridružen/a: 04 sij 2012, 00:08
Postovi: 4974
dudu je napisao/la:
Mene na pravoslavlje asocira tamno smeđa boja, ništa mi tu atraktivno nema, puno lošija verzija kršćanstva, mračnjaštvo. Međutim, to je samo moje mišljenje.


Takođe :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 12:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
s one strane dinare je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Mene na pravoslavlje asocira tamno smeđa boja, ništa mi tu atraktivno nema, puno lošija verzija kršćanstva, mračnjaštvo. Međutim, to je samo moje mišljenje.


Takođe :zubati


Pazi, ne volim baš po svaku cenu da uzvraćam na opaske, samo da bi se uzvratilo, pa makar i ne bio u pravu... Mene katoličanstvo podseća na ovo iz filma "Dogma":

Pa tako Papa jede koku, listove valjda, kad poseti Boliviju, smeje se okolo da ne bi izgledao mračno, ljubi Kur'an da bi privukao neoliberale po Evropi itd. Samo daj šta god, ne bi li se nekako privukle duše...
Pravoslavlje jednostvno ne želi da bude na takav način atraktivno. Lepršavosti, lakoće i površnosti imamo u svim sferama života, ne moramo baš i u Crkvi da tako gledamo na život. Katolička duhovna muzika su prigodni lagani tekstovi uz pitke zvuke akustične gitare. Možda je to prijatno slušati, kao pop muziku. Ali pravoslavno pojanje i liturgija su na nivou vrlo kvalitetnih koncerata klasične muzike. To su vibracije za koje je čulo sluha samo vrata za ulazak dublje u svest. To nije za uživanje čulima, nego za neke transcedentalne dubine svesti. Tu se lepota ne oseti na prvi doživljaj, zato vama to možda nije atraktivno, ali kad se oseti uz dobru koncentraciju, onda se u tome zaista uživa jer povezuje sa najdubljom suštinom.

Pravoslavlje je filozofija koja u maniru nauke upotrebljava logiku da promišlja o životu. Dobar primer bi bio razmišljanje ovog monaha.

Ko posluša, uživaće u ovom predavanju. Čak i radiju "Međugorje" bilo je atraktivno njegovo promišljanje, pa tako ga je emitovalo jednom prilikom:

To je pravoslavlje, nije navalentno u želji da pridobija vernike, jer ljudima je dovoljno da znaju da je tu, da postoji, pa ko hoće da vidi šta je to, neka pogleda, ko neće - neće.
Meni je velika enigma opstanak pravoslavlja pod komunizmom. Ne toliko pod Turcima jer Osmanlijska država bila je verska, pa su neislamske vere imale neki svoj prostor, naravno, duboko u senci. Ali opstanak pravoslavlja u Rusiji, posle 70 godina komunizma koji je odgajao generacije da budu antireligiozno nastrojene. Tih sedamdeset godina je dovoljno da pomru svi oni koji su pre revolucije bili vernici, i da nastanu ljudi koji bi imali potpun otklon od toga, da čak nemaju ni elementarno znanje o tome. Međutim, pravoslavlje se ipak održalo, pa čak i vaš DD Lošo, ustvrđuje da je Rusija danas jedina hrišćanska zemlja. I da se u nju nade treba da polažu.
To objašnjavam nekakvom dubinom pravoslavlja.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
aleksije radicevic je napisao/la:
Meni je velika enigma opstanak pravoslavlja pod komunizmom. Ne toliko pod Turcima jer Osmanlijska država bila je verska, pa su neislamske vere imale neki svoj prostor, naravno, duboko u senci. Ali opstanak pravoslavlja u Rusiji, posle 70 godina komunizma koji je odgajao generacije da budu antireligiozno nastrojene. Tih sedamdeset godina je dovoljno da pomru svi oni koji su pre revolucije bili vernici,...


Kršćanstvo je se očuvalo i pod Rimljanima po takvim i još gorim uvjetima, pa ne čudi da je dosta
katoličkih (i ne samo njihovih) svetaca iz tog perioda.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32475
aleksije radicevic je napisao/la:
Međutim, pravoslavlje se ipak održalo, pa čak i vaš DD Lošo, ustvrđuje da je Rusija danas jedina hrišćanska zemlja. I da se u nju nade treba da polažu.
To objašnjavam nekakvom dubinom pravoslavlja.


Rusija kažeš? :zubati Po čemu je to Rusija jedina kršćanska zemlja?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
https://hr.wikipedia.org/wiki/Sveti_Lovro

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
novem je napisao/la:
Kršćanstvo je se očuvalo i pod Rimljanima po takvim i još gorim uvjetima, pa ne čudi da je dosta
katoličkih (i ne samo njihovih) svetaca iz tog perioda.


Nije to baš uporedivo. U vreme Rima, hrišćani su bili u narodu, propovedali. Hrišćanska propoved bila je jedina škola za široke mase. Rim nije mogao da pobije sve.
U SSSR-u je obrnuto. Crkva je izolovana a komunistički školski sistem je decenijama obrazovao generacije.

Mar-kan je napisao/la:
Rusija kažeš? :zubati Po čemu je to Rusija jedina kršćanska zemlja?

Pitaj Davora, Domazeta i Loša. :zubati
U smislu jedina (moje reči), jer jedina daje nekakvu nadu za hrišćanstvo u celom svetu. Ima jedan njegov video o geopolitici, lako se može naći. TV Lauda, ili Laudo, tako nešto.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
aleksije radicevic je napisao/la:
novem je napisao/la:
Kršćanstvo je se očuvalo i pod Rimljanima po takvim i još gorim uvjetima, pa ne čudi da je dosta
katoličkih (i ne samo njihovih) svetaca iz tog perioda.


Nije to baš uporedivo. U vreme Rima, hrišćani su bili u narodu, propovedali. Hrišćanska propoved bila je jedina škola za široke mase. Rim nije mogao da pobije sve.
U SSSR-u je obrnuto. Crkva je izolovana a komunistički školski sistem je decenijama obrazovao generacije.


U narodu veliš, ili će prije biti u katakombama.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Dioklecijanovi_progoni

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32475
aleksije radicevic je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Rusija kažeš? :zubati Po čemu je to Rusija jedina kršćanska zemlja?

Pitaj Davora, Domazeta i Loša. :zubati
U smislu jedina (moje reči), jer jedina daje nekakvu nadu za hrišćanstvo u celom svetu. Ima jedan njegov video o geopolitici, lako se može naći. TV Lauda, ili Laudo, tako nešto.

To je otprilike kao da ja sad izjavim da vanzemaljci jedino daju nekakvu nadu za kršćanstvo..To je neozbiljna priča, jasno mi je da si možda pod impresijom friško otkrivene religioznosti (pravoslavne), ali to ne mijenja činjenicu da je Rusija kao i svaka država na svijetu , sve samo ne nekakav bastion kršćanstva.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Texas i 46 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO