HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 srp 2024, 13:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 23:03
Postovi: 1449
joe enter je napisao/la:

Opet si klečao na pirinču pa si srdit , a Mirve?? :zubati

Lepo od tebe što koristiš "bre" , to je reč koju su koristili dubrovački pesnici , evo to jednog primera:

Ali od psovak huđe nasta
kada popade
hrastovitu jednu bilju
Bre Rade Rade
Počeh bježat,ali pusta
ona brža bi...


Vladislav Menčetić-Radonja

Ima ih još dosta samo me sad mrzi da tražim po knjzi duborvačkih renesansnih i baroknih pesnika.


Ima mnogih riječi koje ljudi koriste. Primjerice, nedavno sam čuo da vam je uginuo nekakav glumac pa vaš tisak piše da je riječ o legendi, pazi sad, glumišta. To je riječ koju je SDP proglasio ustašizmom i pojavila se ranih devedesetih a sada ju vi polupismeni kleptomani koristite zajedno sa tko zna koliko drugih hrvatskih jer je vaš prvi rječnik skup pet hrvatskih od kojih dva kajkavska pa što je to jedan ustašizam više ili manje kad ionako govorite iskrivljenim hrvatskim jezikom.

A ako stavimo sa strane ovakvo uistinu žalostno hvatanje za slamku da bi se nekako posredno dokazalo nepostojeće srpstvo Dubrovnika od jednog crnogorskog posrbice koji je izdao svoje predke Vladislav Menčetić je pisao i ovo:

Od robstva bi davno u valih/potonula Italija/o harvackijeh da se žalih/more otmansko ne razbija.

Pazi ti ekstremnog hrvatskog nacionalista Vladislava a inače obožavatelja obitelji Zrinski, je li, ti bivši Dukljanine?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
Retko gadna njuška je ovaj Bujanec , ali ne zato što je "ujo moj" jer mnogih ustaša ima lepih :zubati , lai ovaj je za pljunuti u tu gadnu facu čim ga vidiš, a onda mu nadodat šaka. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
mirv je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Opet si klečao na pirinču pa si srdit , a Mirve?? :zubati

Lepo od tebe što koristiš "bre" , to je reč koju su koristili dubrovački pesnici , evo to jednog primera:

Ali od psovak huđe nasta
kada popade
hrastovitu jednu bilju
Bre Rade Rade
Počeh bježat,ali pusta
ona brža bi...


Vladislav Menčetić-Radonja

Ima ih još dosta samo me sad mrzi da tražim po knjzi duborvačkih renesansnih i baroknih pesnika.


Ima mnogih riječi koje ljudi koriste. Primjerice, nedavno sam čuo da vam je uginuo nekakav glumac pa vaš tisak piše da je riječ o legendi, pazi sad, glumišta. To je riječ koju je SDP proglasio ustašizmom i pojavila se ranih devedesetih a sada ju vi polupismeni kleptomani koristite zajedno sa tko zna koliko drugih hrvatskih jer je vaš prvi rječnik skup pet hrvatskih od kojih dva kajkavska pa što je to jedan ustašizam više ili manje kad ionako govorite iskrivljenim hrvatskim jezikom.

A ako stavimo sa strane ovakvo uistinu žalostno hvatanje za slamku da bi se nekako posredno dokazalo nepostojeće srpstvo Dubrovnika od jednog crnogorskog posrbice koji je izdao svoje predke Vladislav Menčetić je pisao i ovo:

Od robstva bi davno u valih/potonula Italija/o harvackijeh da se žalih/more otmansko ne razbija.

Pazi ti ekstremnog hrvatskog nacionalista Vladislava a inače obožavatelja obitelji Zrinski, je li, ti bivši Dukljanine?


Treba čovek baš biti jadan pa za legendu srpskog i jugoslovenskog GLUMIŠTA da je uginio , a nikad nikom nije zla učinio.
Jado jadni.

Ti imaš problema sa mozgom , glumište je stara srpska a verovatno i hrvatska reč iz 19.veka , i ne znam odakle ti priče o ustaškim rečima, osim ako ne lažeš kao po običaju.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ovog pokatoličenjaka baš deru kompleksi. Znaš li jadan o ičemu drugom osim o Srbima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
aleksije radicevic je napisao/la:
Neće više ni udbaši, jugoslavenčine, velikosrbi i kompanija biti tako loši... :zubati




Zaboravili ste navesti i "partizančine", gospodine Aleksije :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 23:03
Postovi: 1449
joe enter je napisao/la:
Treba čovek baš biti jadan pa za legendu srpskog i jugoslovenskog GLUMIŠTA da je uginio , a nikad nikom nije zla učinio.
Jado jadni.

Ti imaš problema sa mozgom , glumište je stara srpska a verovatno i hrvatska reč iz 19.veka , i ne znam odakle ti priče o ustaškim rečima, osim ako ne lažeš kao po običaju.


Ako je legenda srpskog i jugoslovenskog, ustaški rečeno glumišta, onda nije nikakva legenda jer vi i Jugoslavija niste napravili nijedan gledljiv film osim Srpskog Filma koji ima isključivo dokumentarnu vrijednost.

Glede drugog:

Bard našeg glumišta

Poslednjih desetak godina kod nas se uobičajila sintagma 'bard našeg glumišta'. Ona zvuči kao neka titula, poput onih koje su dodeljivane ruskim glumcima: narodni umetnik SSSR. Čini mi se da one i danas postoje, ali kao narodni umetnici Rusije. Kod nas je nekada postojala titula prvaka, koja je čak i zvanično dodeljivana i nosila veću platu.

Sintagma 'bard našeg glumišta' ili 'bard srpskog glumišta' nekako je patetičnija i veće specifične težine. U toj formuli kao da je sadržano da nosilac te nezvanične titule govori dubokim glasom, hoda dostojanstveno, nikada ne viče, već grmi na sceni. Njemu niko među kolegama javno ne osporava ovu titulu, osim poneki iz potaje koji bi voleo da javnost njemu počne da pripisuju ovo nezvanično zvanje.

Ne znam da li osećate svi starinsku težinu tih reči. Zar ne osećate koliko su one retrogradne, koliko je na strani okoštalih manira romantične glume?! Ne znam da li je starinskija reč keltskog porekla bard, ili kovanica koju je upotrebio u naslovu zbirke eseja Branko Gavela, taj 'bard našeg redateljstva'. Kod nas se ljudi od pera, onako sa rukama u džepovima, ne klone kroatizama, po meni s pravom, kad im ustreba, ali retko ko zna da je reč o hrvatskoj kovanici. A baš im zvuči srpski - glumište, kao igralište, pozorište, vašarište, poprište. Tako staroslovenski, tako starobalkanski, tako starosrpski! Čak i rečnik Matice srpske i Matice hrvatske iz 1967. piše da je reč glumište zastarela, sa primerom iz Šenoe.

Ne bi to bilo ništa strašno da se iza ove formule, usred XXI veka, ne krije potreba za okoštalom paradigmom glumca koji igra sa tremolom u glasu, ponaša se patrijarhalno izvan scene, a u kafani propoveda starinsko shvatanje pozorišta. A priznaćete da nije nimalo slučajno da nema barda ženskog roda.

http://www.blic.rs/kultura/vesti/bard-naseg-glumista/67xxdc8

Evo, moraćeš da pojedeš sva...

Agathonikos je napisao/la:
Ovog pokatoličenjaka baš deru kompleksi. Znaš li jadan o ičemu drugom osim o Srbima?


Ja sam ateist tako da si promašio ceo fudbal a osim o vama govorim i o Ciganima, džihadistima, Šiptarima, Crnogorcima, Vlasima, Turcima, Muslimanima ali onda dođete vi i proglasite ceo svet Srbima pa tako, evo, cijelo vrijeme izgleda da ipak govorim o Srbima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 20:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
mirv je napisao/la:
Metemma je napisao/la:

Opće je poznato da je Hitler sve naciste trpao u logore :smijeh

A ovaj tvoj nema hitlerovske već ima dalitske brkove :smijeh

Kako te nije sramota da se ovako ponižavaš pred Srbima?


U svakom totalitarnom sustavu logori su puni svih redom a ovo o ponižavanju je smješnije od predaje Krajine u roku odmah. Doduše, nesvakidašnje fantazije su svojstvene tvojoj vjerskoj skupini.

Ti si ovdje na forumu pet godina zato što tvoja Srbija ne vrijedi ništa i zato si odlučio da ti je dodatni prozor u svijet povezivanje s boljima od sebe - Hrvatima. Trebao bi biti sretan što sam uopće izdvojio časak svojega vrjemena da pljunem na tvoje pijane žvrljotine i tako ti pomognem da za kratko vrijeme zaboraviš svoj grad pun smeća, rupa po prometnicama, propalih tvrtki, alkoholičara pred trgovinama, socijalne pomoći od 200 eura i koji je posljednji svjetli trenutak doživio kada ga je posjetio ciganski trgovac željezom te tako znatno poboljšao gospodarski potencijal naselja. I umjesto da barem malo cijeniš kost koju sam ti bacio da možeš odagnati misli od tesanja drvene čaplje koju ćeš prodavati za 200 dinara uznemirenim vozačima na raskrižju ti i dalje lupetaš gluposti i stavljaš smajliće iza svake djetinjaste besmislice jer si i sam svjestan da si jadan i meni i zrcalu. Čovjek bi očekivao nešto više od dugogodišnjih forumaša ali ti si Srbin pa je ovo vjerojatno u skladu s balkanskim kapacitetima. Nema veze, Hrvati su dobri ljudi puni razumijevanja i sućuti, pomoći ćemo koliko možemo pa i vama.


Možemo ovako unedogled.
Vladika Nikolaj bio nacista - nacisti ga zatvorili u nacistički logor.
Ti da si bio neki dobar konobar u Kanadi postao bi ministar obrane, da si bio dobar pica majstor postao bi general, a ovako samo sviraš qrcu preko interneta, šta radiš ti gore, ideš u specijalnu školu?

Nego, zašto nemaš hrabrosti i poštenja da kažeš lijepo - jesu, Hitlerovi su brkovi, ko vas jebe Srbi žgadijo ciganskorumunjskoazijatska, ko vam jebe mater nenormalnu, već se nečeg stidiš, bojiš, praviš budalu od sebe... ?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
mirv je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Treba čovek baš biti jadan pa za legendu srpskog i jugoslovenskog GLUMIŠTA da je uginio , a nikad nikom nije zla učinio.
Jado jadni.

Ti imaš problema sa mozgom , glumište je stara srpska a verovatno i hrvatska reč iz 19.veka , i ne znam odakle ti priče o ustaškim rečima, osim ako ne lažeš kao po običaju.


Ako je legenda srpskog i jugoslovenskog, ustaški rečeno glumišta, onda nije nikakva legenda jer vi i Jugoslavija niste napravili nijedan gledljiv film osim Srpskog Filma koji ima isključivo dokumentarnu vrijednost.

Glede drugog:

Bard našeg glumišta

Poslednjih desetak godina kod nas se uobičajila sintagma 'bard našeg glumišta'. Ona zvuči kao neka titula, poput onih koje su dodeljivane ruskim glumcima: narodni umetnik SSSR. Čini mi se da one i danas postoje, ali kao narodni umetnici Rusije. Kod nas je nekada postojala titula prvaka, koja je čak i zvanično dodeljivana i nosila veću platu.

Sintagma 'bard našeg glumišta' ili 'bard srpskog glumišta' nekako je patetičnija i veće specifične težine. U toj formuli kao da je sadržano da nosilac te nezvanične titule govori dubokim glasom, hoda dostojanstveno, nikada ne viče, već grmi na sceni. Njemu niko među kolegama javno ne osporava ovu titulu, osim poneki iz potaje koji bi voleo da javnost njemu počne da pripisuju ovo nezvanično zvanje.

Ne znam da li osećate svi starinsku težinu tih reči. Zar ne osećate koliko su one retrogradne, koliko je na strani okoštalih manira romantične glume?! Ne znam da li je starinskija reč keltskog porekla bard, ili kovanica koju je upotrebio u naslovu zbirke eseja Branko Gavela, taj 'bard našeg redateljstva'. Kod nas se ljudi od pera, onako sa rukama u džepovima, ne klone kroatizama, po meni s pravom, kad im ustreba, ali retko ko zna da je reč o hrvatskoj kovanici. A baš im zvuči srpski - glumište, kao igralište, pozorište, vašarište, poprište. Tako staroslovenski, tako starobalkanski, tako starosrpski! Čak i rečnik Matice srpske i Matice hrvatske iz 1967. piše da je reč glumište zastarela, sa primerom iz Šenoe.

Ne bi to bilo ništa strašno da se iza ove formule, usred XXI veka, ne krije potreba za okoštalom paradigmom glumca koji igra sa tremolom u glasu, ponaša se patrijarhalno izvan scene, a u kafani propoveda starinsko shvatanje pozorišta. A priznaćete da nije nimalo slučajno da nema barda ženskog roda.

http://www.blic.rs/kultura/vesti/bard-naseg-glumista/67xxdc8

Evo, moraćeš da pojedeš sva...

Agathonikos je napisao/la:
Ovog pokatoličenjaka baš deru kompleksi. Znaš li jadan o ičemu drugom osim o Srbima?


Ja sam ateist tako da si promašio ceo fudbal a osim o vama govorim i o Ciganima, džihadistima, Šiptarima, Crnogorcima, Vlasima, Turcima, Muslimanima ali onda dođete vi i proglasite ceo svet Srbima pa tako, evo, cijelo vrijeme izgleda da ipak govorim o Srbima.


Našao si tekst iz jebenog blica i to ne potpisan , a tamo ima vagon velikosrpskih mamlaza kao što si i ti pa kenjaju o rečima.

Brzo da si kleko na pirinač za kaznu.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 23:03
Postovi: 1449
Metemma je napisao/la:
Možemo ovako unedogled.
Vladika Nikolaj bio nacista - nacisti ga zatvorili u nacistički logor.


Ernst Röhm je bio Hitlerov prijatelj i nacist, HItler ga je ubio. Staljin je križao svoje komuniste sa skupnih portreta. Tito je ubio komunista Hebranga. Sloba je rekao Martiću da se ubije kad je počela Oluja. I?

Metemma je napisao/la:
Ti da si bio neki dobar konobar u Kanadi postao bi ministar obrane, da si bio dobar pica majstor postao bi general, a ovako samo sviraš qrcu preko interneta, šta radiš ti gore, ideš u specijalnu školu?


Dobre su te kulinarske škole u Kanadi kada pizza majstor razvali vaše školovane generale. Čini se da se jako prepisuje na Vojnoj akademiji u Beogradu, kontrolirajte te šalabahtere malo.

Metemma je napisao/la:
Nego, zašto nemaš hrabrosti i poštenja da kažeš lijepo - jesu, Hitlerovi su brkovi, ko vas jebe Srbi žgadijo ciganskorumunjskoazijatska, ko vam jebe mater nenormalnu, već se nečeg stidiš, bojiš, praviš budalu od sebe... ?


Zato što cijelo vrijeme tvrdim da ste vi Srbi polupismeni retardi a kako sam napisao prvo:

Ako je Skejo nacist to mu nimalo ne služi na čast...

i zatim

...vjerojatno jer te peru teški kompleksi što vas je razvalio ovaj nacist Skejo...

iz čega je svima jasno da smatram da je Skejo štovatelj Hitlera i da su brčići u njegovom stilu ali sam želio vidjeti koliko dugo ćeš ispadati glup da nisi u stanju shvatiti jednostavnu rečenicu. Za srpske prilike nisi ni toliko loš, ostvario si sasvim dobar rezultat od samo 17 Joe Entera. Čestitam, za nagradu si dobio grb Karađorđevića iz Države SHS.

slika

Viđu nacista keve im ga istandrčin...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 23:03
Postovi: 1449
joe enter je napisao/la:
Našao si tekst iz jebenog blica i to ne potpisan , a tamo ima vagon velikosrpskih mamlaza kao što si i ti pa kenjaju o rečima.

Brzo da si kleko na pirinač za kaznu.


Tako je, jedi, jedi... evo kašičice, vruuuuum ide avionče JAT-a, zini AAAAAAAAAA.... mmmmmmm....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
mirv je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Možemo ovako unedogled.
Vladika Nikolaj bio nacista - nacisti ga zatvorili u nacistički logor.


Ernst Röhm je bio Hitlerov prijatelj i nacist, HItler ga je ubio. Staljin je križao svoje komuniste sa skupnih portreta. Tito je ubio komunista Hebranga. Sloba je rekao Martiću da se ubije kad je počela Oluja. I?


Da, samo jedna sitnica fali ovde. Hitler je sarađivao s Remom. A kad je s vladikom Nikolajem jebo te eskim luda???

Citat:
Metemma je napisao/la:
Ti da si bio neki dobar konobar u Kanadi postao bi ministar obrane, da si bio dobar pica majstor postao bi general, a ovako samo sviraš qrcu preko interneta, šta radiš ti gore, ideš u specijalnu školu?


Dobre su te kulinarske škole u Kanadi kada pizza majstor razvali vaše školovane generale. Čini se da se jako prepisuje na Vojnoj akademiji u Beogradu, kontrolirajte te šalabahtere malo.


Ajde ajde, to trčanje po linijama koje ti NATO zacrta, to mogu i Šiptari, jaka stvar.

Metemma je napisao/la:
Nego, zašto nemaš hrabrosti i poštenja da kažeš lijepo - jesu, Hitlerovi su brkovi, ko vas jebe Srbi žgadijo ciganskorumunjskoazijatska, ko vam jebe mater nenormalnu, već se nečeg stidiš, bojiš, praviš budalu od sebe... ?


Zato što cijelo vrijeme tvrdim da ste vi Srbi polupismeni retardi a kako sam napisao prvo:

Ako je Skejo nacist to mu nimalo ne služi na čast...

i zatim

...vjerojatno jer te peru teški kompleksi što vas je razvalio ovaj nacist Skejo...

iz čega je svima jasno da smatram da je Skejo štovatelj Hitlera i da su brčići u njegovom stilu ali sam želio vidjeti koliko dugo ćeš ispadati glup da nisi u stanju shvatiti jednostavnu rečenicu. Za srpske prilike nisi ni toliko loš, ostvario si sasvim dobar rezultat od samo 17 Joe Entera. Čestitam, za nagradu si dobio grb Karađorđevića iz Države SHS.[/quote]

Dakle, nisi napisao da je takve brkove nosio i Jicak Šamir, pa je smiješno tvrditi da su hitlerovski kad ih Skejo nosi? Cccc, sram te bre bilo.

Citat:
slika

Viđu nacista keve im ga istandrčin...


Malo više poštovanja prema svom kralju da pokazuješ seljo.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
mirv je napisao/la:

...vjerojatno jer te peru teški kompleksi što vas je razvalio ovaj nacist Skejo...


Pazi izraza =))


E đe je taj brkica kao ratovao jer ne vjerujem da je iko od nas čuo za njega do juče a čuo je zbog brkova, serem mu se u njih :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32473
Agathonikos je napisao/la:
mirv je napisao/la:

...vjerojatno jer te peru teški kompleksi što vas je razvalio ovaj nacist Skejo...


Pazi izraza =))


E đe je taj brkica kao ratovao jer ne vjerujem da je iko od nas čuo za njega do juče a čuo je zbog brkova, serem mu se u njih :D

Čuo je tko je imao (ne)sreću da je 'naletio' na njega tijekom borbe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Mar-kan je napisao/la:
Čuo je tko je imao (ne)sreću da je 'naletio' na njega tijekom borbe.

Jelda, čim čuju da on ide, odmah bježanija
Samo ne znam šta je brkica radio 4 godine, kad je tako zajeban :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32473
Agathonikos je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Čuo je tko je imao (ne)sreću da je 'naletio' na njega tijekom borbe.

Jelda, čim čuju da on ide, odmah bježanija
Samo ne znam šta je brkica radio 4 godine, kad je tako zajeban :D

Pa, kažu da nisu bježali od njega. Nisu mogli od trovanja olovom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ma opasan neki brkica, kažem ja :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 23:03
Postovi: 1449
Metemma je napisao/la:

Dakle, nisi napisao da je takve brkove nosio i Jicak Šamir, pa je smiješno tvrditi da su hitlerovski kad ih Skejo nosi? Cccc, sram te bre bilo.


Napisao sam da ih je nosio Shamir što je obična činjenica i to ne isključuje da su to Hitlerovi brkovi, jer ti i dalje nisi sposoban pročitati cijelu rečenicu kao pravi polupismeni retaj i lažljivac koji pokušava loviti u mutnom. Samo, očito je Shamir bio normalniji od vas kretena pa je znao da brkovi nužno ne znače da je štovatelj Hitlera, da je ime Yosef i dalje židovsko i prihvatljivo iako ga je nosio Mengele a i ako se danas Hrvat zove Ante to ne znači da ga je dobio baš po Paveliću.

Metemma je napisao/la:
Citat:
slika

Viđu nacista keve im ga istandrčin...


Malo više poštovanja prema svom kralju da pokazuješ seljo.


Nije to nikada bio naš kralj nego okupator zato što Hrvatski sabor nikada nije priznao zakonit ulazak Hrvatske u Kraljevinu Jugoslaviju kako piše u Ustavu RH. On je bio "kralj" kao i onaj Digić tzv. Tomislav 2. ili bilo koji turski sultan ili mletački dužd koji su okupirali dijelove Hrvatske. Na kraju je okupator popio ustaški metak da bude posve službeno što mislimo o toj svinjarskoj ******** i njegovoj tzv. vlasti. Ako ništa drugo bar se ne može reći da nikada nije imao ništa hrvatskog u sebi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
slika :D


Ubio se za avatara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
Agathonikos je napisao/la:
slika :D


Ubio se za avatara.


Ajde , turaj ga, ti si imao najbolje tj.najizraženije avatare političara naših prostora ,i sad tražiš samo podsticaj i potvrdu od nas da ga staviš. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
mirv je napisao/la:
Metemma je napisao/la:

Dakle, nisi napisao da je takve brkove nosio i Jicak Šamir, pa je smiješno tvrditi da su hitlerovski kad ih Skejo nosi? Cccc, sram te bre bilo.


Napisao sam da ih je nosio Shamir što je obična činjenica i to ne isključuje da su to Hitlerovi brkovi, jer ti i dalje nisi sposoban pročitati cijelu rečenicu kao pravi polupismeni retaj i lažljivac koji pokušava loviti u mutnom. Samo, očito je Shamir bio normalniji od vas kretena pa je znao da brkovi nužno ne znače da je štovatelj Hitlera, da je ime Yosef i dalje židovsko i prihvatljivo iako ga je nosio Mengele a i ako se danas Hrvat zove Ante to ne znači da ga je dobio baš po Paveliću.


Dobro, priznajem, Skejo je štovatelj Jicaka Šamira. Aj rest maj kejs.

Citat:
Nije to nikada bio naš kralj nego okupator zato što Hrvatski sabor nikada nije priznao zakonit ulazak Hrvatske u Kraljevinu Jugoslaviju kako piše u Ustavu RH. On je bio "kralj" kao i onaj Digić tzv. Tomislav 2. ili bilo koji turski sultan ili mletački dužd koji su okupirali dijelove Hrvatske. Na kraju je okupator popio ustaški metak da bude posve službeno što mislimo o toj svinjarskoj ******** i njegovoj tzv. vlasti. Ako ništa drugo bar se ne može reći da nikada nije imao ništa hrvatskog u sebi.


Ajde ajde, nema tu ništa za ponosit se, italijanske kučkice trenirane po Italiji i Mađarskoj ubile svog kralja, jad i bijeda, izdaja i prodaja.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
Ceha je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Dubrovčani su kroatizovani katolički Srbi,

U Dubrovniku pravoslavac nije smio ni zanoćit, a kamoli nešto više.
Dubrovnik je nastao spajanjem romanskog naselja na hridi i hrvatskog na obali.
A ako imaš Hrvate u Boki, kreće pitanje koji Srbi?
Plemstvo mu se ženilo s curama iz Popova, a to ti je današnje Ravno.
Znaš ono, koje ste spalili u ratu.
Sigurno su i oni čisti Srbi =))

Jezik koji se pričao u Dubrovniku je zapadnoštokavska jekavica, srodna s onom lastovskom.
Jezik u Ravnom i zaleđu je zapadnoštokavska ikavo-jekavica.

A to su sve Srbi, a?
Vujadin je napisao/la:
kao što su tvoji kajkavci kroatizovani Slovenci.

Slovenci (zapravo Kranjci ako hoćeš koristiti ispravnu metodologiju) su govorom srodniji sa sjevernočakavskim govorima nego sa zagorsko-međimurskim (a oni su najarhaičniji kajkavski).
Vujadin je napisao/la:
Jbg, nacija ste koja je nastala spajanjem teško spojivih dijelova.

Priča čovjek koji pripada narodu čiji dijalekti pripadaju istočnim (onima bez padeža) i zapadnim južnoslavenskima.
Slovenci su barem zapadni južni slaveni, za razliku od Bugara i Makedonaca.
Vujadin je napisao/la:
Turcizmi su realnost i ne vidim problem što imamo dž u našem jeziku kada ga svakako koristimo.

Meni ružan glas, jbg.
Vujadin je napisao/la:
Nisi mi odgovorio na pitanje: Zašto VI u hrvatskom standardu imate dž kad vam ne treba?

Fosili su svakodnevnica u većini europskih jezika (ly u mađarskom, ll u španjolskom, pola francuskog...), pa tako i u hrvatskom.
Dž je najmanje korišten glas.
Đ je najmanje korišten glas nakon njega.

Dž ima funkciju sustava, odnosno zvučna je varijanta č-a. Krajnji SZ kajkavskih ima fonem dž.

Mislim, mogli bi mi imati jednačbu, svjedočbu i učbenik, a tuđice pisati sa đ, no postoji neka tradicija.
Vi pišete jednačina, zar ne ? :D
Vujadin je napisao/la:
Ili č/ć jer vi kajkavci, kao i vaša braća Slovenci nemate ć, niti znate razliku ta dva glasa?

A Bugari imaju ć?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bugarski_jezik
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_alphabet

Iako ispada da u izgovoru imaju i t' i ć (i d' i đ).
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_phonology

Već vidim da proglašavate ć "srpskim glasom" i na temelju toga proglašavate mostarske muslimanske skakaĆe zapadnim Srbima =))

Originalni glas u općeslavenskom je t', što je ostalo kao arhaizam u čakavskim govorima.
U zapadnih slavena je taj glas prešao u c, u istočnih u č, a u Bugara u št.
Kod vas je isto dobrim djelom prešao u št, zato imate i opštinu i sveštenike.

Kod Slovenaca je prešao u č.

Kod kajkavaca, li-la.
U prigorskom je prešao u ć.
Većina govora (osim na krajnjem sjeverozapadu) ima "međuglas", odnosno sredinu između č i ć.
Ista stvar je i s izgovorom dž i đ.
Krajnji sjeverozapad kajkavskih koristi dž, zato imaš i Maarsku.

Nego, kad si tako pametan taj neki primjer po čemu je bitno razlikovanje č i ć u srpskom.
Ne nešto primjera; džak i đak, džak je arhaizam za ruksak (dakle nebitno).
U hrvatskom imaš spavačicu (osobu) i spavaćicu (pidžamu), no taj sinonim je lako rješiv iz konteksta.
Zašto su srpskom potrebni č i ć ? :kokice:

Vujadin je napisao/la:
Da nije zato što vam je Vukovom reformom nametnut srpski standard? :zubati

Misliš standard koji je prepisan iz hr. rječnika i gramatika?

Čakavci većinom imaju t', a ono se puno više razlikuje od č (iako je opet riječ o međuglasu između č i ć, nego o "tvrdom č), nego izgovor ć.
Gradišćanci pišu ć, a isto čitaju t' (ili sada tvrdiš da su i Gradišćanski čakavci i svi ostali Srbi) ?
Zapadni štokavci isto znaju objedinjavat č i ć (i dž i đ) u jedan glas.
Riječ je o normalnim procesima, koji su slični onima koji su se dogodili u ruskom npr.
Iako oni imaju ž umjesto đ.
A t' im se kao glas javlja u nekim slučajevima.

Kaj ti je tu nejasno?
Vujadin je napisao/la:
Kajkavski su srodni staroštokavskim? WTF?!

Da, zamisli čuda, govori koji se pričaju jedan do drugog su srodni.

Tebi je problem, jer ti je govor originalno bugarski koji je sasvim druga skupina slavenskih govora.
Srodni su i čakavski i kajkavski, tko bi rekao.
Sjeverni čakavski, a pogotovo srednji su zapravo "polukajkavski".
Donjosutlanski je kajkaviziran južnočakavski (i šćakavski).
Prigorski je "polučakavski" dijalekt, njegov ozaljski govor je npr. kajkaviziran srednjočakavski govor.

Prije Turaka si imao i kajkavce u Slavoniji, cijela sjeverna (i zapadna) Slavonija (otprilike u granicama zg. biskupije) je kajkavska;
zg. biskupija;
http://2.bp.blogspot.com/-RjXVsg5K57o/U ... kupija.jpg
Lončarićeva karta;
http://oi61.tinypic.com/29xhget.jpg
A ostatak Slavonije zauzimaju kajkavsko-šćakavski (ili polukajkavski govori).

Ovdje je još jedna karta;
http://kagovori.gmk.hr/Content/text%20i ... cijski.jpg
iako ista ima grešaka (zapadna Slavonija je bila kajkavska, u Hercegovini i u primorju nije označena granica između zapadnih i istočnih štokavskih govora, već šćakavska isoglosa itd).

Ovo su npr. kajkavski naglasci;
http://www.zvirek.net/Kajkavskijezik/wp ... uploads/Ivšič-karta.jpg
Govori IV. i III. skupine su "poluštokavski".

Iako tu može biti i finijih nijansi;
http://oi60.tinypic.com/23woftj.jpg

Jesi ti ikad išta čitao o jezicima ili govorima?

Kaj je arhaizam;
slika

A kajkavski govori (kao i svi čakavski osim JZ istarskog) čuvaju šćakavsku isoglosu.

Govori većine Slavonije danas i istoka središnje Bosne su staroštokavski.
Pogledaj kartu;
[url]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Croatian_dialects_in_RH_and_BiH_diference_between_20_and_14_century.PNG
[/url]
Govori dalmatinske Zagore, Hercegovine i dubrovačkog Primorja (te Turske Hrvatske, Podrinja i pojedinih džepova) su novoštokavski.

Da ti nisi mislio na torlačke ?
Oni nisu staroštokavski, riječ ti je o prijelaznim govorima (ili od bugarskih prema hrvatskim ili prema bugarskima)....

Vujadin je napisao/la:
Maribor, Ptuj i Ljubljana su tvoja kajkaj družina, a ne mi štokavci na istoku.

Pa HR ti ide do Ptuja;
http://www.hercegbosna.org/STARO/images/tomislav.jpg
Maribor je do 20. st-a njemački grad, ali su govori tamo danas slovenski (s laganim prijelazom preko hrvatskima).
Ljubljanski je srodniji govorima riječkog zaleđa nego Krapine.

A štokavci su Hrvati.
Ovi iz polukajkavci iz Slavonije pogotovo.

Inače, imao si tezu da od 3 glavna kajkavska dijalekta (prijelazne polučakavske nisu računali) je jedan polučakavski (jugozapadni), jedan poluštokavski (istočni), a jedan poluslovenski (sjeverozapadni).
To je opovrgnuto, dokazane su općekajkavske isoglose, a ova 2 JZ i istočni su danas poluštokavski, SZ je samo arhaičniji u nekim stvarima i tu srodniji čakavskima.]



Fanatični katolicizam Dubrovčana ne može da sakrije njihovo porijeklo koje je jezički očigledno. Nisam ja kriv što im je govor najbliži onom srbočetničkom od Krajine do Čačka, a ne varaždinskom ili zadarskom.

Zaleđe Dubrovnika nije samo jedno selo, već čitava četnička istočna Hercegovina. I ona uopšte nije ikavo-jekavska, već čisto jekavska.

.....

Daleko su veće jezičke a još više kulturološke razlike unutar vašeg nacionalnog korpusa. Recimo BH Hrvati su narod potpune balkanske kulture, to što su katolici im ništa ne pomaže.

......

Vi kajkavci ste srodniji Slovencima iliti Kranjcima nego štokavcima na istoku, pa makar neki štokavci bili veći katolici od pape. Filologija je jasna kao dan.

...........

Slažemo se da uglavnom imate u izgovoru neki međuglas između č i ć, ali čemu onda 2 odvojene grafeme?

Ako je zbog tradicije, ta tradicija je Karadžićevska. :001_smile

Mi i vi smo jedini Sloveni koji imamo u standardu i alfabetu slova č i ć. Mi imamo zato što je potpuno prirodno i potrebno, a vi imate zato što vam je nametnuto. :D

Ja baš volim tu jaku i temeljnu razliku č i ć, te dž i đ. Meni je to odraz kvaliteta srpskog jezika. Njegove bistrine i preciznosti.

...........

Iskreno, ne zanimaju me mnogo ti kajkavski dijalekti.

Dakle, ono žuto na karti dijalekata od Lisca (novoštokavska jekavica) je dominantno srpsko-pravoslavno. Ukoliko ima nesrba izvornih govornika novoštokavske jekavice tj. istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta, to se pokatoličeni i islamizovani Srbi. Ili nesrbi koji su kao manjina u okruženju prihvatili srpski dijalekat. To će ti svi filolozi potvrditi, Pavle Ivić, Miloš Okuka i drugi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 23:43 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13618
Lokacija: ZG
Ništa morat ćemo opet dijelit banane. Neki nikako da shvate da ovo nije velikasrbija.org

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 15:18
Postovi: 8401
PCM je napisao/la:
Ništa morat ćemo opet dijelit banane. Neki nikako da shvate da ovo nije velikasrbija.org



Kaj ti je sad? Viš kak Ceha i ja fino i uljudno prićamo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 10 ruj 2017, 23:50 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13618
Lokacija: ZG
Shvatit ćeš.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 11 ruj 2017, 00:44 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22362
aleksije radicevic je napisao/la:
Kažem ti da je Duklja možda imala katolike na vlasti, ali prostor je prethodno bio nekakva Raška, makar se radilo i o srpskoj pobuni, zatim je istim prostorom vladala Bugarska, a pre toga Vizantija.

Pa nije. Duklja nikad nije bila dio Raške do Nemanjića, niti je tamo bilo pravoslavnih.
Katolici su bili jer je to područje originalno katoličko, a slavene su pokrstili misionari koji su dolazili iz katoličkih područja.
Vjerojatno je ostalo i štogod romana u primorskim gradovima (osim Kotora, naravno).
aleksije radicevic je napisao/la:
Ne možeš neki prostor preko kojeg je u nekom trenutku protutnjala neka katolička horda, zauvek tretirati kao katoličku, a ignorisati činjenicu da su tu postojale i pravoslavne države, i krstiti stanovništvo kako ti odgovara.

?
Bizant je bio carstvo koji je s nekim stvarima bio jako oprezan.
Ti meni ne vjeruješ da je Duklja bila katolička država?
aleksije radicevic je napisao/la:
Uostaom, razgovaramo na osnovu vrlo klimave teze da su se katoličanstvo i pravoslavlje počeli da raslojavaju u nekom tamo devetom veku.

Imaš rimski i grčki obred davno prije toga.
Uostalom Duklja postoji sve do Nemanjića u 13. stoljeću, zar ne ?

I naravno da ne tretiram prostor po vašemu gdje je jedan Srbin, tamo je Srbija.
Većinu grčke su držali katolici u 13. stoljeću (nakon 4. križarskog), tamo osnivali raznorazne grkokatoličke biskupije, pa se to baš i nije primilo.
Primilo se malo više na područjima gdje je duže vremena opstala mletačka vlast, ali se prije ili kasnije većina stanovnika vratila pravoslavlju.
To kod Duklje nije bio slučaj, riječ je o originalno katoličkom području.
Pa Balšići se prije pada čak i vraćaju na katoličanstvo...
Vujadin je napisao/la:
Fanatični katolicizam Dubrovčana ne može da sakrije njihovo porijeklo koje je jezički očigledno.

Je, nastavlja se na Lastovsku jekavsku čakavicu, a srodno je i ovom ikavsko-jekavskom zapadnoštokavskom u Poneretlju i preko njega na istočnobosansku šćakavicu.
Nekoć je bio srodan i govorima Trebinja, međutim Trebinje je palo pod Srbe u 13. stoljeću, a popravoslavljeno pod Turcima do 17. (iako je bilo i malo slobode u razdoblju od kraja 14. do sredine 15. stoljeća).
Govor Trebinja, istočnohercegovački je mješavina zapadno i istočno štokavskih dijalekata, odnosno zapadnoštokavski ikavsko-jekavski kojem je nakalemljena istočnoštokavska (i)jekavica.
Taj govor migrira uz Drinu, a govori tog dijalekta zapadno od Brčkog (odnosno rijeke Bosne jer područje od Brčkog do rijeke Bosne ulazi u istočnobosansku šćakavicu) su realno ikavsko-jekavski, imaju više naglaske iz novoštokavske ikavice nego novoštokavske jekavice, iako jesu jekavski (ne i (i)jekavski).
Vujadin je napisao/la:
Nisam ja kriv što im je govor najbliži onom srbočetničkom od Krajine do Čačka, a ne varaždinskom ili zadarskom.

Govor oko Čačka je hercegovački iz Trebinja, a sličan govor (samo je ekavski refleks) i u Vojvodini i Mačvi, djelovima današnje Srbije koji su u srednjem vijeku bili dio hrvatsko-ugarske države.
Jbg. pola države su vam Hercegovci.
Oni čiji su preci bili katolici.

A za ove u "krajini", oni su ti više mješavina Hercegovaca s okolnim dijalektima (prvenstvenom onim zapadnohercegovačkim).
Vujadin je napisao/la:
Zaleđe Dubrovnika nije samo jedno selo, već čitava četnička istočna Hercegovina. I ona uopšte nije ikavo-jekavska, već čisto jekavska.

A ti si idiot.
U srednjem vijeku je istočna Hercegovina bila ikavsko-jekavska, danas više nije.
Dio od neretve do fBiH granice (otprilike) je jekavski i srodan zapadnohercegovačkim (kao i jekavski govori zapadne BiH/Turske Hrvatske/Krajine), a dio istočno od toga je istočnoštokaviziran davno prije i (i)jekavski.
(I)jekavizam tamo dolazi tek poslije 17. stoljeća.
Vujadin je napisao/la:
.....
Daleko su veće jezičke a još više kulturološke razlike unutar vašeg nacionalnog korpusa. Recimo BH Hrvati su narod potpune balkanske kulture, to što su katolici im ništa ne pomaže.

A balkanska kultura je što, bugarizmi na izvoz?
Ili zazivaš Turke?
Vujadin je napisao/la:
......
Vi kajkavci ste srodniji Slovencima iliti Kranjcima nego štokavcima na istoku, pa makar neki štokavci bili veći katolici od pape. Filologija je jasna kao dan.

Po čemu?
Po tome što Slovenci upotrebljavaju arhaizam kaj?
Govore i Rusi što (iako pišu čto, Bjelorusi pišu i što), pa nisu štokavci.
Istočni i jugozapadni kajkavski su poluštokavski.
Neki govori iz tog područja (npr. sjeverno moslavački) su originalno kajkavizirani štokavski (i to oni novoštokavski), a neki su puni svojih originalnih isoglosa (npr. podravski), no jbg. bila je poprilično doseljavanja, a gradovi u tom području (Bjelovar, Sisak...) su većinom novoštokavski (s nekim kajkavskim supstratom).
Veća sporazumljivost postoji oko Varaždina i Krapine, no to dolazi iz toga što je istok današnje Slovenije nekad bio dio Hrvatske države/kraljevstva.
Još jednom, govor Ljubljane (koji je realno neka baza za slovenski standarad, a isti se nalazi na doticaju gorenjskog i dolenjskog narječja) je bliži sjevernočakavskima iz okolice Rijeke, nego kajkavskima iz okolice Krapine, Čakovca, Varaždina ili Koprivnice.
Koji dio ti tu nije jasan?

Ti nikad nisi čuo ni kajkavca ni slovenca kak priča, jel'da?
Vujadin je napisao/la:
...........
Slažemo se da uglavnom imate u izgovoru neki međuglas između č i ć, ali čemu onda 2 odvojene grafeme?

Tradicija.
Ć je nastalo iz t'.
Pa vaša ćirilica ima znak za ć lignaturu tj, zar ne?
Bed je što ste uzimali gajicu s mekim i tvrdim č/ć, pa vam se to ne vidi u latiničnom pismu.
Da sam na vašem mjestu, izmjenio bi vam pismo, uzeo bi vam duplo precrtano t, nešto slično ovome, samo bez donje crte;
https://img2.embroiderydesigns.com/Stoc ... border.jpg
Ovo;
Ŧ
ŧ
https://en.wikipedia.org/wiki/T_with_stroke
Simbol pravoslavlja i svetosavlja =))

Kaj će vam meko ć?

A onda možete uvesti i d s 2 crte za dž.
Da se ne sekirate.

Vujadin je napisao/la:
Ako je zbog tradicije, ta tradicija je Karadžićevska. :001_smile

Je, sve u 16.
Što misliš s kojim dijalektom je pisana biblija Bartola Kašića u 15. stoljeću ?
(jekavska štokavica sa čakavskim primjesama).
Kako se uopće ć pojavilo u abecedi koju je izmislio Gaj?
(Mađari pišu ty).
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska_abeceda
Dž i ć su službeno iz poljskog (iako dž kao dzs je u mađarskom, s time da mađari ž pišu kao zs) iako je još i Vitezović predlagao tilde (kasnije su uvedene kvačice, po uzoru na češki).
https://hr.wikipedia.org/wiki/Pavao_Ritter_Vitezović
https://hr.wikipedia.org/wiki/Slovna_re ... evita_Gaja
Vujadin je napisao/la:
Mi i vi smo jedini Sloveni koji imamo u standardu i alfabetu slova č i ć. Mi imamo zato što je potpuno prirodno i potrebno, a vi imate zato što vam je nametnuto. : D

=))
Ti si kreten.

Poljaci imaju cz i ć, dż i dź.
Da stvar bude bolja, oni imaju i sz i ś, ż i ź, dakle cijeli sustav (š,ž,č i ś,ź,ć kao crnogorci).
https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_or ... #endnote_1

Česi imaju č i ť, dž (iako rijetko) i d' (imaju samo š i ž, ne i ś i ź).
https://en.wikipedia.org/wiki/Czech_orthography
Slovaci također.

Rusi i ostali istočni slaveni imaju meke i tvrde suglasnike, a kako su ć i đ zapravo* jotirani t i d, oni to rade samo sa znakom za jotaciju; Ь.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_alphabet

(* zapravo i nisu, ć=tś, đ=dź, ali nije velika razlika između ć i t').

Vujadin je napisao/la:
Ja baš volim tu jaku i temeljnu razliku č i ć, te dž i đ. Meni je to odraz kvaliteta srpskog jezika. Njegove bistrine i preciznosti.
...........

To što ti voliš je isključivo tvoj problem.
U srpskom standardu je razlika između mekog i tvrdog č/ć i dž/đ puno veća nego u hrvatskom. Tu vaš malo jebe i latinica koju ste uzeli od nas, a koja to ne pokazuje.
Mi imamo dijalekte (prvenstveno čakavske, iako to pokazuju i neki kajkavski/prigorski, a i neki rubni štokavski) gdje je ta razlika puno veća jer je ć u izgovoru t', a č standardni međuglas između č i ć; č'...

Vujadin je napisao/la:
Iskreno, ne zanimaju me mnogo ti kajkavski dijalekti.

Ma nije, nego ne kužiš ti to.
Vujadin je napisao/la:
Dakle, ono žuto na karti dijalekata od Lisca (novoštokavska jekavica) je dominantno srpsko-pravoslavno.

Nije, nikad bilo nit će biti.
To je ova karta (i nije Liščeva, ona koja njemu ispada je malo drugačija https://zciglar.files.wordpress.com/201 ... akarta.jpg , no ova se nalazi u njegovoj knjizi);
http://i62.tinypic.com/34y5p5j.png
Ako malo bolje pogledaš to žuto područje, nijedan grad tu nema srpsku većinu (barem ne do 1945).
Imaš i ovu kartu;
http://www-gewi.uni-graz.at/gralis-alt/ ... vkovic.jpg
Banja Luka je ikavska, kao i većina gradova Bosanske Krajine.
Knin 1910. ima hr. većinu, kao i svi gradovi u Hr.
Imaš hrvatske gradove Bjelovar, Daruvar, Slatinu, te Dubrovnik na jugu...
Ostalo su šumska sela s par stanovnika.
A i naglasci su realno ikavski, refleks jata je jekavski, a ne (i)jekavski...
Naravno u Podrinju i krajnjem istoku istočne Hercegovine nije takva situacija (ova karta prikazuje sadašnje stanje, no to je priča za sebe);
http://oi59.tinypic.com/211mnup.jpg
Ovo je isto zanimljiva karta;
https://zciglar.files.wordpress.com/201 ... alekti.jpg

Dakle, imamo govore pravoslavnog stanovništva koje govori kao i njegovi katolički (ili muslimanski) rođaci u gradovima?
To je sigurno dokaz da su to sve Srbi =))
Vujadin je napisao/la:
Ukoliko ima nesrba izvornih govornika novoštokavske jekavice tj. istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta, to se pokatoličeni i islamizovani Srbi. Ili nesrbi koji su kao manjina u okruženju prihvatili srpski dijalekat. To će ti svi filolozi potvrditi, Pavle Ivić, Miloš Okuka i drugi.

Je, je, Srbi svi i svuda.
Dubrovnik je čista Srbija, Bjelovar (osnovan kao Novi Varaždin) također, a o ostalim gradovima da ne pričam =))

ps. ovo je lijepa karta hr. dijalekata;
slika
Tu bi se dalo pocrtati i neke razlike, npr. 3 poddijalekta po jatu u Slavoniji, 2 zone u istočnobosanskom, šćakavski i štakavski (kao i polučakavski) poddijalekt u ikavici, te podjela jekavice na 3 poddijalekta, no nije nužno :D


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Hagresor, mrnjav i 52 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO