HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 12:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4858 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164 ... 195  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 06 lip 2017, 12:26 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Ne propagiram ja ništa, ja sam samo promatrač. Ali imam nos za glumu pa tako NR i općenito se na desnici glumi i pakira svjetonazor u "osudu svih totalitarizama". Onda bi morali osuditi i kralja Tomislava jer na kojim izborima je on izabran? A oporbu ako se pojavila je zatukao buzdovanom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 06 lip 2017, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ti si maskirani Joe Enter?
Totalitarizam kralja Tomislava...
Sem toga, ti tzv rani hrvatski kraljevi su svakako polumitski, niko ne zna ni dal su postojali.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 06 lip 2017, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Metemma je napisao/la:
Sem toga, ti tzv rani hrvatski kraljevi su svakako polumitski, niko ne zna ni dal su postojali.


Dinastija Trpimirovica je imala par knezova i oko 15 kraljeva kroz 3 stoljeca sto su bili na vlasti, nisu svi "polumitski", ali neka imena su rekonstruirana ili nesigurna (latinsko ime, fali pola ploce itd.), a vjerojatno postoje i rupe i nesigurnosti kod tocne godine krunjenja i smrti mnogih od njih (Od Muncimira i Tomislava ima 20 godina rupa pa se tek pretpostavlja da mu je sin a ne unuk, a sam Tomislav se rijetkim izvorima spominje), mada je Vatikan sacuvao dobar dio podataka jer je vodio evidenciju o svim europskim kraljevima. Nije svaki kralj ostavljao biblioteku kamenih spisa iza sebe.

https://en.wikipedia.org/wiki/Trpimirovi%C4%87_dynasty

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 08:19 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Metemma je napisao/la:
Ti si maskirani Joe Enter?
Totalitarizam kralja Tomislava...
Sem toga, ti tzv rani hrvatski kraljevi su svakako polumitski, niko ne zna ni dal su postojali.


Nisam ja maskirani Joe Enter već je Joe Enter maskirani ja.
To sam uzeo primjer Tomislava da pokažem koliko je glupa ta mantra o "osudi svih totlitarizama" koje je jedan od glavnih intelekutalnih eksponenata Raspudić. Ja recimo želim da se osudi i totalitarizam cara Dioklecijana koji je bio nasilnik i progonio je kršćane i ostale neistomišljenike, a danas Splićani ponosno pričaju o njemu i pokazuju turistima njegove palače.

Osim toga Nino bio kao talijanist ili talijanolog što je već trebao znati da u Italiji postoji recimo u centru Torina "Korzo Sovjetskog Saveza", brojne ulice se zovu po Lenjinu i Oktobarskoj revoluciji. Evo čak sam našao u Parmi i ulica Josipa Broza. Tako da je čista laž kako je EU zabranila simbole komunizma što nam također pokušavaju prodati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 09:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Metemma je napisao/la:
Ti si maskirani Joe Enter?
Totalitarizam kralja Tomislava...
Sem toga, ti tzv rani hrvatski kraljevi su svakako polumitski, niko ne zna ni dal su postojali.


Kad ti o mitovima govori Srbin =))
Vjerovatno su i rane pape mitski kao i bizantski carevi, jer dotičnog spominje onda i mitski papa Ivan XII i mitski bizantski car Konstantin VII. da da ne može prodavati onu vatikansku zavjeru.
Nešto što postoji u spisima i u kamenu je mit :ucelo
Dobro se onda papama i bizanstkim carevima dalo pisati ti mitskim hrvatskim vladarima, ono iz zezancije.

Kakvi mitovi o ranosrednjovjekovnim hrvatskim kraljevima nema nikakvih mitova, nego je sve rekonstrirano na temelju zapisa.

slika

Jedino šta je upitno je titula i krunidba. što nije niti važno.
Kako su rani Slaveni nazivali svoje vladare i vođe nije niti poznato jer nema zapisa.
Naziv kralj dolazi germanskim franačkim utjecajem od Karla Velikog, dakle postoji mogućnost da su Slaveni koji su bili pod utjecajem Franaka koristili taj naziv, jer ga u to vrijeme upravo preko Slavena primaju i Ugari.
Knez je stariji naziv vjerovatno slavenski a postoji mogućnost da dolazi i iz germanskog.

Dakle nikakve razlike između kneza i kralja u očima lokalnih Slavena.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ne osuđuju se totalitarizmi nego zločini totalitarističkih i nedemokratskih društava. Mada je i zločin demokratskih isto zločin ali potrebno je to naglasiti posebno u slučaju naših komunista jer je njima normalno ubijati i progoniti u ime viših ideja. Desničari to čine prizemno, sirovo, zato što si cigan, Srbin, židov, ********... i to je lako prepoznati, a ljevičari ubijaju i više ali pod parolama antifašizma, jednakosti, nematerijalizma; u novije vrijeme im je mantra: ljubav, sloboda, mir. Ironija, Barack je pobio ljudi i ljudi u ime mira i slobode. :D

Nino koristi što nama doista nije stalo do ustaša i NDH, ali jeste ispranim mozgovima komunjarskim do partizana i "antifašizma", tako da je jako lijepo osuđivati slične režime. Baš vidim da Nino uživa a i ja s njim, kad vidim kako se pokušavaju iskoprcat.

Zato im dobro dođu oni redikuli s crnim kapama i majicama, zato mi (normalni netotalitaristi :) ) trebamo te pojave osuditi i onemogućiti. Oni su samo gorivo za crvenjare svih vrsta.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 10:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Kako jednom reče Churchill: "Fašisti budućnosti nazivat će se antifašistima."
Čovjek je bio vizionar i jasno predvidio šta će ti antifašisti raditi u istočnoj Europi pod okriljem plašta antifašizma.
Pod tim plaštom je ubijeno više ljudi nego pod fašizmom.
Danas taj isti plašt koriste i zadrti šovinisti najbrojnijeg i najopasnijeg zla u BiH.

Churchill je tada želio upozoriti Europu da su fašizam i anti-fašizam jedno te isto zlo oko kojega se okuplja ista vrsta zlih ljudi u vrijeme vladavine bilo kojega totalitarnog režima.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 10:58 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Pa i Churchill je bio nemilosrdni siledžija koji je rekao da će sam napisati povijest i u skladu s tim istresao je stotine tisuća tona bombi na svoje neprijatelje. Pa ga se Englezi svejedno nisu odrekli. Njegov sin Randolph je bio na Visu 1944. zajedno sa mojim djedom. I sad po kojem kriteriju bi se ja trebao odreći djeda , a Englezi ne trebaju Churchilla?

Što se tiče ovoga da se osuđuju zločini, to valjda osuđuje svaki normalan čovjek. Makar antiustaštvo Nine Raspudića ima korijen u njegovom antimuslimanstvu i činjenici da NDH jedino što je izgradila i ostavila iza sebe je džamija u Zagrebu. Prije nego do njegove velike demokratičnosti.

Ta pitanja simbola i svjetonazora trebaju biti spuštena na lokalnu ili županijsku razinu i sve riješeno. Ja recimo nemam ništa protiv da postoji ulica Mile Budaka u Mostaru, ako ljudi to tamo žele, tko sam ja da im kažem kako to ne treba biti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ti to porediš Tita i Churchilla?
Tito je istresao tone bombi na neprijatelje svoga naroda, koji su isto istresli toliko po Londonu i Engleskoj i to ratu.
Tito je ubijao svoj narod ali i ostale južne Slavene koji su činili njegovu državu u miru.
Poredba ti je ono samo takva, kao i ova vladara u 10. i 20. st.

Želiš reći da bi Nino u nekom slučaju da su Muslimani Hrvate u RH i FBiH prihvatilii kao saveznike i partnere drugačije gledao na NDH i ustaški režim i da bi ga simpatizirao?
I opet prosipaš tu muslimansku propagandu o ulicama u Mostaru, nama svejedno hoće se zvati po Andriću ili Budaku ali muslimanima nije.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 11:56 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Ne znam što bi Nino rekao kad bi bilo nešto što nije bilo. Zašto je muslimanska propaganda ako kažem da svjetonazorska pitanja trebaju regulirati gradovi i županije a ne država. Je li onda u Americi isto muslimanska propaganda pošto je to tamo riješeno na razini saveznih država?

Churchill je valjda mislio i na sebe kad je rekao da će antifašisti biti gori od fašista. On je pobio puno više ljudi nego recimo fašisti Talijani ili fašisti Španjolci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Zašto spominješ baš Mostar kad je to na forumu objašnjeno 500 puta?
Imaš i u Hrvatskoj Budakove ulice pa možeš praviti poredbu.

Pa i bio je u pravu ništa blaži nisu bili.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Samo zbog ovog džamijaša velikim slovima:

Muslimanski vijećnici u Mostaru su glasovali protiv ukidanja imena ulicama po osobama iz WWII.

Hrvatski su bili za, ali nije prošlo zbog muslimanskih glasova.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 07 lip 2017, 12:53 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
daramo je napisao/la:
Zašto spominješ baš Mostar kad je to na forumu objašnjeno 500 puta?
Imaš i u Hrvatskoj Budakove ulice pa možeš praviti poredbu.

Pa i bio je u pravu ništa blaži nisu bili.


Mostar sam slučajno uzeo, ako sam napisao da to pitanje treba prepustiti na lokalnu razinu, mislio sam i na druge. Ne moram valjda nabrojiti sve gradove i općine gdje žive Hrvati.

Ne može se nametati da imaju Titov trg nekome tko to ne želi, isto tako ne može se nametati ni Tuđmanov trg u regijama za koje Tuđman nije pokazivao nikakav interes niti ih je posjećivao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 20 kol 2017, 13:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
DRUGI PIŠU Pelješki most i bošnjačka mornarica

Objavljeno 18.08. - 17:42

Potvrda da će Hrvatska iz EU proračuna dobiti 357 milijuna eura za gradnju Pelješkog mosta, čime se definitivno kreće u realizaciju tog važnog projekta, izazvala je žučne reakcije dijela bošnjačke političke scene. Očajničku kampanju protiv gradnje mosta predvodi bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, a “stručnu” potporu daje joj bizarna organizacija Pomorsko društvo BiH iz Sarajeva, koja podsjeća na jamajčanski bob-tim, a upućeni se kunu da neplivači čine više od polovice te živopisne družbe.

Piše: Dr Nino Raspudić, Večernji list

Predsjednik Pomorskog društva BiH akademik Ibrahim Bušatlija još je 2012. izjavljivao kako je Pelješki most “atak na Bosnu”, čime je javnost ostavio u nedoumici jer je Bosna udaljena 130 kilometara od hercegovačkog mora. Činjenica da je najjužnija većinski bošnjačka općina Jablanica dalje od mora nego Austrija ne priječi barba Ibrahima tvrditi kako oni (tko oni?) imaju pravo na pomorski koridor dužine 60 km koji ide od Neuma pa između Korčule i Hvara sve do međunarodnih voda.

Bušatlija je tada prijetio arbitražom u Hamburgu i Strasbourgu slično kao i nekoliko godina ranije Željko Komšić, bošnjačkim glasovima nametnuti hrvatski član Predsjedništva BiH, koji je prvi najavljivao kako će tužiti Hrvatsku međunarodnim sudovima ako krene graditi Pelješki most. Komšić je u to vrijeme priman u Hrvatskoj kao legitiman predstavnik Hrvata iz BiH, čak je sjedio i u počasnoj loži sinjske Alke. Iako je građenje luke za teretne brodove ili pristaništa za megakruzere u Neumu iluzorno, visina mosta se, zbog sarajevske dreke, u projektima dodatno povećavala.

Zašto se fiktivna bošnjačka mornarica toliko uzbibala oko gradnje mosta preko hrvatskih teritorijalnih voda u zaljevu ispred dalekog im hercegovačkog Neuma naseljenog Hrvatima? Ne radi se samo o zadržavanju mogućnosti ucjenjivanja Hrvatske, već i o opasnim fantazijama na tragu akcije Neretva ‘93. kojom je bošnjačka Armija BiH uz brojne ratne zločine pokušala pregaziti Hrvate u dolini Neretve i izbiti na more. No ostali su daleko od njega pa tamo gdje nisu uspjeli vojno sada pokušavaju “politički”.

Načelnik općine Neum Živko Matuško davno je poručio kako stanovnici i lokalna vlast Neuma, nasuprot sarajevskim fantazijama, neće dopustiti gradnju luke jer bi ona uništila turističku orijentaciju Neuma i ugrozila biljni i životinjski svijet u Malostonskom zaljevu.

Izgradnja Pelješkog mosta u interesu je većine stanovnika Neuma jer bi im donijela veliko prometno rasterećenje. Osobno sam prošlog tjedna osjetio što znači miljeti preko sat vremena u koloni po tih par kilometara magistrale. Koristi od tog prometa imale su samo dvije benzinske crpke, nekoliko dućana i pekarnica uz cestu. Kaotični Neum prometnim rasterećenjem dobio bi priliku dovesti se u red i od Gruda na moru, kako ga neki odmilja nazivaju, početi nalikovati na Cinque terre, a povezujući se bolje s Pelješcem i Korčulom dodatno podići turističku razinu.

No Bakir Izetbegović na to gleda drugačije pa poručuje kako “gradnja Pelješkog mosta predstavlja rušenje suvereniteta BiH” i dodaje: “Valja utvrditi granicu. Valja utvrditi koridor ili plovni put BiH koji nas spaja s međunarodnim vodama, otvorenim morem i nakon toga elemente mosta, koji bi se eventualno gradio preko tih koridora, preko tih faktički međunarodnih voda”.

Granica na moru između dviju država, točnije dviju općina naseljenih Hrvatima, određena je 1999., a taj su Sporazum o granici potpisali Franjo Tuđman i Alija Izetbegović. Zbog prijepora on nikada nije ratificiran. Iz perspektive RH problematično je što su, temeljem jedne katastarske krivotvorine iz 1974., vrh poluotoka Kleka te Veliki i Mali školj u Malostonskom zaljevu pripisani BiH. Zapanjujuće je da je takva granica stajala u prijedlogu pregovaračkog tima RH, o čemu bi više trebalo upitati Matu Granića, Joška Paru i Željka Dobranovića, koji su sudjelovali s hrvatske strane u izradi sporazuma.

Izetbegović se sada grčevito drži tog neratificiranog dokumenta, a toliko je uviđavan da Hrvatskoj besplatno daje i stručne i ekološke savjete. “Mislim da bi Hrvatsku upola jeftinije došao jedan tunel koji bi išao u zaleđu ili ispod Neuma, tamo je obala vrlo strma i put do Dubrovnika trajao bi puno kraće, a ne bi upropastili jedan predivan poluotok Pelješac jednim vrlo širokim putnim pojasom”.

Problematično je samo to što on ne može govoriti u ime cijele BiH, već eventualno jedne trećine države. Zastupnici hrvatskih stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora BiH odbacili su tvrdnje da gradnja Pelješkog mosta ugrožava interese BiH i smatraju kako je protivljenje bošnjačkih političara njegovoj gradnji dio predizborne kampanje.

Hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović u intervjuu za Večernji list je izjavio: “Evidentno su u pozadini određeni partikularni interesi koji imaju za cilj političko pozicioniranje za predstojeće izbore. Ne vidim u tome opće interese Bosne i Hercegovine niti problem Bosne i Hercegovine kao države – budući da je samo jedna stranka – post factum, iznijela određene zadrške. To nije stav države BiH. Ja bih ovo nazvao pokušajima da se u našem Neumu ponovno aktualiziraju teme kao što su gradnja luke, skladište ukapljenog plina i željeznice.

To neće proći. Radi se o bezuspješnoj, od prije dobro poznatoj inicijativi, jednog dijela krajnje nacionalističkih probošnjačkih strategija da se od jednog ekološki čistog prostora, turistički predodređenog, kao i jedinog izlaza naše domovine na more, napravi nešto sasvim drugo.” Izetbegovićeva Stranka demokratske akcije na ovo je reagirala priopćenjem u kojem optužuje Čovića da laže: “Apsolutna je neistina da BiH službeno ne osporava gradnju Pelješkog mosta. Prava je istina, a to zna i sam Čović, da je Predsjedništvo BiH 2007. jednoglasno usvojilo stav koji glasi: ‘Bosna i Hercegovina je protiv izgradnje mosta do rješavanja otvorenih pitanja vezanih za identificiranje morske granične crte između dvije države’”. Ovdje valja naglasiti kako se radilo o već spominjanom sastavu Predsjedništva s dva bošnjačka predstavnika (Komšić i Silajdžić) i jednim srpskim.

U priopćenju SDA čitamo i sljedeće: “Nedopustivo je da Dragan Čović umjesto obvezujućeg zastupanja interesa BiH zastupa interese druge države i nastoji opravdati postupke Hrvatske koji predstavljaju udar na suverenitet BiH i u suprotnosti su s Konvencijom UN-a o pravu mora i dugoročnim interesima BiH.” No tko su oni da ekskluzivno tumače što je interes BiH? Zašto bi interes BiH, a posebno tamošnjih Hrvata kojih se Neum jedino i tiče, bio ulaziti u nepotreban konflikt s Hrvatskom i EU, kojoj i sami teže? Sve i kad bi, primjerice, Turska ili Saudijska Arabija bile spremne investirati u gradnju besmislene luke u Neumu, uz postojeću u Pločama, koja je svojevremeno sagrađena upravo u funkciji gospodarstva BiH, koji je interes Neumljana u tome da im se gradi luka koja će uništiti turizam i doseli strano stanovništvo?

Nedavno smo u sarajevskim novinama mogli vidjeti naslov: “Kuvajćanin biciklom teško ozlijedio djevojčicu iz Jemena na Ilidži”. Na tom tragu ne bi bilo teško uskoro zamisliti i vijest: “Saudijac iz Neuma na jet skiju pokosio lokalne Afganistance na banani ispred punte Kleka.”
Srećom, pokazuje se kako Izetbegović ipak govori samo u ime svoje stranke jer se s bošnjačke političke scene čuju i drugačiji glasovi.

Tako je potpredsjednik SBB-a, stranke glavnog Izetbegovićeva rivala Fahrudina Radončića, i međunarodni pravni ekspert Damir Arnaut izjavio sljedeće: “Ne postoji institut suglasnosti za potrebe takvih projekata. Imate situaciju u kojoj, ako BiH smatra da su neka prava ugrožena, tuži Hrvatsku. Imali smo tako spor između Finske i Danske. Kada je Finska u tjesnacu Grate Belt htjela graditi most visine 45-46 metara.

Danska je tada zaprijetila tužbom pa su se dogovorile da bude 61 metar. Ovdje bi bila ista situacija. Ako BiH nije zadovoljna i smatra da su neka prava prekršena, može tužiti Hrvatsku. Tadašnji saziv Predsjedništva rekao je da je 55 metara sasvim dovoljno za naše potrebe. Ja, kao međunarodni pravnik, stojim iza toga.

Tri mosta na Bosporu, kuda Rumunjska, Bugarska, Gruzija i cijela ruska crnomorska flota ostvaruju pristup oceanima, visoka su 64 metra. Tih 55 metara praktički je ista visina. Maltene nema broda koji ne može proći ispod toga i kada su interesi BiH u pitanju, to je sasvim logično.”

Arnautov istup jasan je putokaz u kojem dijelu bošnjačkog političkog spektra i Hrvatska i EU trebaju ubuduće tražiti partnere.
 Unatoč admiralu Izetbegoviću i marincima iz sarajevskog Pomorskog društva velebni most će se do 2021. sagraditi, Hrvatska spojiti, Pelješac i Korčula izvrsno prometno povezati s ostatkom Europe, a Neum odahnuti i dobiti priliku za kvalitativni turistički iskorak./HMS/

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 15:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
NINO RASPUDIĆ: Lidl na Santoriniju ili što će križ na crkvi?


Uobičajeni demagoški šupljak koji se često čuje od domaćih oikofoba je – dok se mi bakćemo simbolima, nazivima ulica, ideologijama iz prošlog stoljeća i spomenicima, gdje je svijet otišao…

A čime se svijet danas bavi? Amerika spomenicima posvećenim građanskom ratu iz pretprošlog stoljeća, Italija ideologijama iz prošlog, pa je, uz puno polemike, upravo donijela novi zakon o zabrani fašističkih simbola, a skandal s Lidlovim brisanjem križeva s fotografija grčkih crkvi na ambalaži mediteranskih proizvoda postaje važna tema u njemačkoj izbornoj kampanji, a povodom tog slučaja praški kardinal uputio je i pismo solidarnosti grčkom veleposlanstvu u Pragu.



slika

ostrvo Santorini, Grčka




piše: Nino Raspudić / Večernji list



Čovjek je simboličko biće, koje, u boljim slučajevima, nije fokusirano samo na korito i njegov sadržaj, već gleda i iznad njega, traži smisao postojanja i sebe i svoje zajednice. Pogotovo ako je sit, a na Zapadu je uglavnom takav.

Zašto je u Americi odjednom poteklo toliko žuči oko starih spomenika? Očito zato jer dolazi do preslaganja identiteta, u čemu je važan ulog odnos prema prošlosti. Zašto Italija 2017. donosi amandman na zakon koji će zatvorom od šest mjeseci do tri godine kažnjavati isticanje fašističkih i nacističkih simbola? Logičan odgovor je zato što se javila potreba za takvim zakonom, budući da više nije riječ samo o kalendarima s Duceovim likom koje smo znali povremeno viđati na benzinskim crpkama, ili vina s fasciom na etiketi, već problem postaje puno širi. Hoće li zakon o zabrani simbola, tj. simptoma riješiti problem frustracije izazvane drugim stvarima, prije svega ekonomskom nesigurnošću i manjkom sigurnosti na talijanskim ulicama? Gotovo je izvjesno da neće.

U globalnom komešanju oko simbola, jedan postaje posebno problematičan. Riječ je o Kristovu križu. Iako križ nije neki interpretativno dvojben simbol, kao što su primjerice Skejini brčići, neke koji odlučuju on prilično žulja pa se polako uklanja iz vizure razvijenog Zapada. Slučaj koji je očešao i Hrvatsku kao dio velikog europskog tržišta višestruko je zanimljiv. Njemački lanac supermarketa Lidl na ambalaži svoje robne marke grčkih proizvoda Eridanous, kao ikonički znak Grčke koristi fotografiju prekrasnog otoka Santorinija, točnije mjesta Oia, nad čijim, isključivo bijelim građevinama, dominiraju plave kupole crkve svete Anastazije i jednako plavo Egejsko more u pozadini. Grčka ljepota na kvadrat na grčkom jogurtu u sklopu „Grčkog tjedna“ u supermarketu. I sve bi bilo uobičajeno da Lidlov marketinški tim nije izbrisao križeve s kupola crkvi na toj fotografiji. Što ga je motiviralo na takav čin?

Stvarnost se na fotografijama retušira ili, suvremenije rečeno, fotošopira, kako bi se prikrili neki nedostaci. Uklonit ćeš bradavicu, celulit, ožiljak, višak mesa, ogrebotine na polovnom autu u oglasniku, ukratko sve ono što nagrđuje, što je višak, bez čega bi ono prikazano na fotografiji bilo ljepše i prihvatljivije. U slučaju grčkog bisera, kojim dominira plava crkvena kupola, to što ga, po Lidlu, nagrđuje je križ. Pa su podšišali vizuru Santorinija za taj nezgodan dodatak. Lidl u tome nije ni prvi ni posljednji. Madridski Real uklonio je jedva vidljiv križić s vrha grba da bi se dodvorio arapskim investitorima. No uprava kluba ne može svake godine staviti drukčiji grb, pa njezin čin možemo prezirati, ali iz perspektive nekoga tko bi se za novac odrekao svega, ima logike.

U slučaju ambalaže njemačkog supermarketa je drukčije. Zašto Lidl, ako procjenjuje da je križ na kupoli crkve nešto sramotno, oku neugodno i uvredljivo, pa valjda i na hrvatskom tržištu gdje deklarirani kršćani čine više od devedeset posto stanovništva, nije na poklopac grčkog jogurta stavio nešto drugo? Nebo, sunce, potok, ribu u vodi, pticu u zraku, planinske vrhove, sretne ljude koji jedu dotični feta sir ili bademovu pločicu? Ako su htjeli naglasiti grčko porijeklo proizvoda mogli su, umjesto skandaloznog kršćanskog simbola jedva vidljivog na vrhu plave kupole, staviti neki drugi krajolik gdje se ta “strahota” ne pojavljuje – Partenon, nešto iz grčke mitologije, Odiseja gradobiju, lakonogog Ahileja, ranoranku ružoprstu zoru kako pruža zrake nad grčkim morem.

Poslovnu politiku koja za europsko tržište procjenjuje uvredljivim vidjeti križ na vrhu crkve možemo smatrati bijednom i ogavnom, slično Realovu krivotvorenju vlastita grba. Ali to ide korak dalje. Staviti najpoznatiji kadar Santorinija, kojim dominira crkva svete Anastazije, a onda s njezinih kupola obrisati križeve, perverzno je i idiotski. Što je crkvena kupola na Santoriniju bez križa na svom vrhu? Pa radi njega je i građena. Ne bi je bilo u toj ljepoti da je nije nadahnjivalo ono isto što i golemi dio europske kulturne baštine, sakralnu arhitekturu, glazbu, slikarstvo, književnost. Lišavajući je križa u fotošopu osim što je barbarski krivotvore, megapiljari srozavaju tu velebnu građevinu na razinu neke oku ugodne kupole koja služi kao dekor akvaparka ili šoping-centra. Čin im je idiotski jer je Santorini toliko poznat i prepoznatljiv da je odmah uočljivo da na slici nešto fali.

Slučaj u kojem njemačka firma, između ostalih, i na hrvatsko tržište plasira grčke badem-pločice s fotografskom krivotvorinom e da se ne bi povrijedili tko zna čiji osjećaji jer je crkva na Santoriniju crkva, toliko je bizaran da bismo rekli kako Michel Houellebecq pretjeruje da ga je kojim slučajem izmislio i stavio u svoj roman Pokoravanje. Zašto bi stotine godina star križ na jednako staroj crkvi ikoga vrijeđao? Hoće li ga, u svrhu boljeg i šireg plasmana proizvoda, ovaj put turističkog, uskoro maknuti i u stvarnosti?

Praški nadbiskup kardinal Dominik Duka nazvao je Lidlovo retuširanje Svete Anastazije nekulturnim i barbarskim činom. U pismu grčkom veleposlanstvu u Pragu izrazio je solidarnost u osudi takvog „krivotvorenja povijesti i napada na kulturnu baštinu cijelog čovječanstva“. U Belgiji je glasnogovornik Lidla nemušto izjavio kako oni „izbjegavaju koristiti religijske simbole jer ne žele isključiti nikoga zbog vjerskih uvjerenja“. Tim pokušajem „vađenja“ dodatno se ukopao jer su bez problema u liniji proizvoda u sklopu „Tjedan Orijenta“ imali džamijsku kupolu s polumjesecom. Kršćanin, budist, ateist ili bilo koji drugi kupac bi stvarno trebao biti krajnji idiot da ga taj motiv spriječi u kupnji rahat-lokuma ili slanutka, kao što ne mogu zamisliti muslimana kojem na ambalaži grčkog jogurta smeta autentična fotografija najljepšega grčkog sela na moru.

U ovom slučaju ne može biti riječ o omašci ili zlobi pojedinačnog dizajnera koja je promakla neopaženo, jer Lidl nije iznimka, budući da su potpuno isti motiv obeskriženog Santorinija na ambalažama svojih proizvoda koristili i Danone i Nestle. Nešto od te površinske paranoične hiperkorektnosti ispod koje leži duboka oikofobija, jer se ne smatra spornim nijedan drugi vjerski i kulturni identitet osim onoga unutar kojeg si potekao, kod nas se zadnjih godina može vidjeti u novom načinu čestitanja Božića koji je, spojen s Novom godinom, sramežljivo gurnut pod tepih poznat kao „Sretni blagdani“.

No ovo s brisanjem križeva na Santoriniju je još dobro. U skladu s rodnom ideologijom kao novom dominantnom vjerom, ne bi čudilo da se uskoro s javno istaknutih fotografija muškaraca i žena počnu retuširanjem uklanjati nepoćudne pojave kao što su brk, brada, adamova jabučica, grudi, zaobljeni bokovi i sl., jer će se smatrati uvredljivim isticanje sekundarnih spolnih karakteristika koje bi mogle povrijediti nečije osjećaje, a mi „ne želimo nikoga isključiti“.

Tako bismo dobili „obrijanog“ Michelangelova Mojsija, ali i Hitlera i Charlieja Chaplina i Skeju, i sve hrvatske velikane s novčanica, a kod diskriminirajućih prikaza „žena“ (to jest osoba koje su se slučajno u jednom trenutku rodno identificirale kao žene) štemanje bi trebalo početi od Willendorfske Venere pa sve do Kardashianke.



http://poskok.info/wp/nino-raspudic-lid ... -na-crkvi/


slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Slažem se sa Ninovim tekstom po pitanju ove totalne gluposti zvana PC u vezi jebenog jogurta.

Licemerje tih PC-bojovnika se ogleda najviše po pitanju islama i muslimana , jer ako idemo tim pravcem svi skupa , onda ima li veće verske propagande i uvrede nesmuslimana od protežiranja tzv.halal-proizvoda koji direktrno vređaju našu voljenu životinju svinju i sve one koji je vole i jedu proglašavajući sve nas "nečistima".

Ali imam problem sa ovim takođe , a to je što su svi fašisti odreda protiv PC i šatro se zalažu za slobodu govora koju bi prvom prilikom ukinuli kao i muslimani kojima kao i fašistima PC smeta samo kad je njihova guzica u pitanju brinući samo za sebe a ne za sve ljude i njihove osećaje , kao što im odogovraju ljudska prava samo za sovju guzicu a ne za sve ljude.

Zato Nino treba uvek praviti odmak od fašista i svih onih lažljivih desničara koji nametanje svojih simbola hoće prikazati kao zapravo svoju ugroženost od PC levih-bojovnika.

Dakle , kad direktno osudi stavljenje krstova u školama,bolnicama,...i kad osudi npr.hrvatski veronauk koji jasno kaže da je ateizam kriv za fašizam i holokaust , onda može pričati priče o grčkom pravoslavnom jogurtu.

Koliko mise gade liberlani levičari koji podržavaju islam i muslimane , toliko mi se gade i ovi tzv.konzervativci koji će braniti fašističke licemere koji se pozivaju na slobodu govora i borbu protiv PC samo zato što ih levičari ne vole.

Poenta je u poštenju i zlatnoj sredini , i očuvanju zdravog ustavnog nacionalizma(nikako etničkog i verskog) da bi se mogli rešiti islamskih smradova,desničara i ovih levih pizdolizaca.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Trebali ste bar napomenuti šta vam je PC, zbog neupućenih u tu skraćenicu.
Čovjek bi na prvu pomislio da mislite na računar, Pravoslavnu Crkvu ili Републику Српску recimo :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Agathonikos je napisao/la:
Trebali ste bar napomenuti šta vam je PC, zbog neupućenih u tu skraćenicu.
Čovjek bi na prvu pomislio da mislite na računar, Pravoslavnu Crkvu ili Републику Српску recimo :D


:klanjam
Upravo sam se ulogovao da bih pitao šta je PC.
Na šta god da pomislim nikako mi se ne uklapa u ono što Joe piše u svom postu.

Brate Joe, da si mi pri ruci, dobio bi motikom preko leđa, koliko si me iznervirao... :kava

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Pa šta je PC, aman zaman? :D

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Political Correctness :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Agathonikos je napisao/la:
Political Correctness :D


Hvala. :palacgore1

Stvarno, Joe, na drugoj temi upotrebljavaš PC, kao pravoslavnu crkvu...
i kako čovek da te povata....

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 16 ruj 2017, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
=))

Ja dosta puta pišem za pravoslavnu crkvu KC u smislu krivoslavne crkve , ali mnogi katolici misle da aludiram na katoličku crkvu pa se nađu uvređeni , ali ih brzo razuverim tako što im kažem dai za katoličku crkvu mislim da je KC(krivoslavna crkva) , i onda me svi mrze , a ja srećan . :zubati

Political correctness je PC češnjejši Aleksije.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 01 pro 2017, 17:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Nino o presudi..

Citat:
Hrvatska najidiotskija zemlja: Pobijedili u ratu, ostali bez entiteta i na kraju dobili osudu

Slobodan Praljak do samog je kraja vjerovao da će Haaški sud, suočen s argumentima, donijeti pravičnu odluku, obraćao mu se s “časni sude”...

Bio je to najšokantniji trenutak u povijesti naše televizije. Gledali smo kako je, nakon što mu je haaški sudac izrekao presudu, general Praljak neočekivano uzeo riječ i izjavio: „Suci, Slobodan Praljak nije ratni zločinac. Odbacujem s prijezirom vašu presudu!“ i ubio se u prijenosu uživo popivši otrov iz bočice.

Trebat će još ne nekoliko dana, nego mjeseci da se dojam slegne i da se uopće uspije do kraja racionalno pojmiti što se dogodilo. U tom trenutku izgledalo je kao da je došlo do pucanja „realnog“ svijeta i njegovih granica. Nastao je kratki spoj, kao da je isječak antičkog mita odjednom prodro u naš uobičajeni, prozaični i kalkulantski svijet. Netko je dobro napisao da je general Praljak tim činom farsu preokrenuo u tragediju. Farsa Međunarodnog tribunala pravde bila je kolektivna, globalna, dok je tragedija njegova osobna, uz katarzu onih koji se u njoj prepoznaju.

Prva analiza tog krajnjeg čina pokazuje kako je Praljak, što danas izgleda naivno, do samoga kraja vjerovao u taj sud, tj. u to da će suočen s argumentima, dokumentima, svjedočenjima donijeti pravičnu odluku. Bio je uvjeren u vlastitu nevinost, jer je znao da nije počinio ni zapovjedio nikakav zločin.

Lako je bilo sa strane uvidjeti da je taj sud ruglo. Od tužiteljstva koje je optužnicama, a još više strahom od njih, služilo za modeliranje političkih odnosa na području bivše Jugoslavije pa sve do većine sudaca, skupljenih zbrda-zdola. Karikaturu međunarodne pravde utjelovljivali su ishlapjeli starkelje u bademantilima i s perikama, među kojima se posebno ističe jedan koji je Praljka tijekom suđenja, nakon što je već prezentirao tisuće dokumenata, prenuvši se iz drijemeža upitao u kojem smjeru teče Neretva u Mostaru, prema gore ili dolje. A Praljak je govorio kako moraš znati barem tridesetak glavnih točaka u gradu da bi uopće išta shvatio što se tu događalo.

Unatoč svemu tome Praljak je poštovao sud i oslovljavao ga do kraja s „časni sude“.

I prije podizanja optužnice, dok je njezina prijetnja visjela nad njim, nije se ulizivao, trgovao, teretio druge, pristao na izdaju, a bilo je u to vrijeme svega – tužiteljstvo je politički određivalo kako će podići optužnice i tko će biti obuhvaćen, a tko ne. Neki su pristajali na igru, plesali po taktovima međunarodne zajednice, osnivali nove stranke, davali iskaze u kojima su teretili koga god je trebalo, i tako su se izvukli, a neki su unatoč potpunoj kooperativnosti na kraju ipak suđeni i osuđeni.

Praljak nije pristajao na takve suradnje, otišao je dragovoljno, obraćao se s „časni sude“, iznosio gomilu dokumenata. Nije koristilo. Isto bi mu bilo da ih je titulirao „smežurano kengurovo mudo Kevin Parker“, „raspamećeni danski alkoholičar Frederik“ „najveći idiot haaškog tužiteljstva Martijas“, „južnokorejska gnjida O-Gon Kvon“, „narogušeno škotsko *** Jan Bonomi“ itd., kao što je u naslovima svojih haaških knjiga činio Vojislav Šešelj, danas slobodan i zdrav u Beogradu.

Praljak je na kraju žrtvovao sebe šaljući poruku – nisam kriv, dajem svoj život kao zalog te istine.

Do dobrog glasa drže ljudi kojima je stalo do drugih ljudi i njihova mišljenja. Apsolutni sebičnjak operiran je od toga. Baš ga briga kakav će glas ostati o njemu nakon smrti. O ugledu i obrazu čovjek se potpuno prestane brinuti nakon što ih konačno izgubi pa, primjerice, može danas ustašovati, a sutra biti počasni predsjednik SUBNOR-a.

Pamtim jedan važan Praljkov poučak. Govorio je da ga je kao malog začuđivala u vesternima ona situacija kada neprijatelji uhvate tipa i daju mu lopatu da iskopa vlastiti grob. I većina ga iskopa. Kad već znaš da će te ubiti, zašto da im prišteđuješ trud kopanja?, pitao se. Neću kopati sebi grob, ubij me odmah!, pouka je priče.

Praljak je doveden, gledano iz pozicije njegovih moralnih načela, u bezizlaznu situaciju. Daljnje biološko egzistiranje bilo bi svakodnevno kopanje groba u koji je već bio strovaljen. Ostao je samo jedan, krajnji izlaz. Njegov čin nije bio ishitren, već dobro promišljen jer, ako ništa drugo, morao je organizirati kako doći do otrova. Možemo samo zamišljati kako mu je bilo živjeti zadnjih tjedana s tom već donesenom odlukom.

Nakon gotovo dvadeset godina šutnje u hrvatskoj javnosti ovih se dana konačno govori o muslimansko-hrvatskom ratu bez zadrške. Nitko nije dovodio u sumnju da su zločini s hrvatske strane počinjeni i nisu se čule gluposti poput „naš vojnik ne može počiniti ratni zločin“. Za većinu tih zločina izravni počinitelji i nalogodavci odgovarali su ili im se pripremaju suđenja u BiH.

Dobro je da se konačno čulo kako za brojnije bošnjačke zločine nad Hrvatima golemom većinom nitko nije odgovarao, a i oni malobrojni koji su suđeni dobili su minimalne kazne. Dovoljno je usporediti kako je s područja pod kontrolom HVO-a prognano i izbjeglo 52.000 Bošnjaka, a s onih pod kontrolom Armije BiH 172.000 Hrvata da bi se shvatilo da u osudi jednog ratnog vodstva, a potpunoj amnestiji drugog nešto ne štima. Dodatni problem javlja se kada se danas u cijelu priču upliću menadžeri bošnjačke patnje koje zanima samo to kako će moralni kredit ubijenih, zatočenih, ponižavanih, protjeranih Bošnjaka za vrijeme rata na prostoru Herceg-Bosne investirati u aktualni proces političkog eliminiranja Hrvata u BiH.

To najbolje pokazuje objava na Twitteru mlade zvijezde bošnjačke ljevice Reufa Bajrovića, miljenika, štoviše zeta američke ambasade, čija je žena na čelu moćne američke fondacije NED-a za Europu, a koji nakon presude piše: „Prva posljedica pravosudno utvrđene činjenice da su ratni ciljevi HZHB zločinački će biti HDZ-ov izborni zakon. Naime, ne može se zločinački cilj ostvariti u parlamentarnoj proceduri“. Zločinački cilj je izmjena izbornog zakona, kakvu je svojom presudom naložio i Ustavni sud BiH, a koja bi osigurala da jedan narod drugom ne može birati političke predstavnike. Ako je za najmilijeg američkog zeta borba za jednakopravnost Hrvata isti zločin kao i ratni zločini počinjeni na teritoriju Herceg-Bosne, teško je odlučiti opterećuje li više time borbu za pravičan izborni zakon ili devalvira ratne zločine. No u svijetu u kojem je Praljak bio agresor u svojoj zemlji, a tri tisuće mudžahedina njezini branitelji, sve je moguće.

Haaški je sud Hrvatskoj posredno presudio i da je najidiotskija zemlja na svijetu. Dijeliš susjednu zemlju tako što je podijeliš na srpski i muslimanski dio, a svoj narod ostaviš bez entiteta, iako si ratni pobjednik. Na vlastitoj javnoj televiziji narodu ti se sugerira da je u Hrvatskoj bio građanski rat, a sud u Haagu ti presudi da si se kao jedini vanjski agresor uplitao u građanski rat u BiH. Unatoč nesumnjivoj agresiji s prostora BiH na Hrvatsku, od napada na Dubrovnik do prekosavskog granatiranja, Hrvatska nikada nije potegla to pitanje, već se hvali da je prva priznala BiH i da će je bezuvjetno gurati u EU. Hrvatski idiotizam vidio se u naoružavanju muslimanske vojske, liječenju njezinih ranjenika, propuštanju nekoliko tisuća mudžahedina, primanju stotina tisuća izbjeglica, istodobno dok Armija BiH ubija i protjeruje Hrvate u Srednjoj Bosni i Dolini Neretve. Sad bi mogla i njima plaćati odštete.

Političke makinacije haaškog tužiteljstva najgore su politički i moralno preorale upravo Hrvatsku. Od Mesićeva „svjedočenja“ i dilanja transkripata preko tvrdnje Vesne Pusić da je Hrvatska bila agresor u BiH pa do kukavičke HDZ-ovske nezainteresiranosti i pranja ruku. Mediji i NVO udruge svemu su tome dali golem prilog.

Zarobljeni umovi vladaju i danas, i to se vidi iz njihovih priopćenja. Svjesno ili ne, pristaju na izjednačavanje Izetbegovićeve ratne vlasti s Bosnom i Hercegovinom kao takvom. Kao veliku zaslugu ističu da „ne bi bilo BiH bez pomoći Hrvatske“ što bi, uzevši u obzir kako BiH izgleda 2017. godine i kakva je pozicija Hrvata u njoj, stvarno bila velika šteta.

Sve to više nije Praljkov problem, on je šokantno i časno otišao. Njegov čin uspoređuju sa Sokratovim. Ali ima tu i stoicizma, na bazi stare argumentacije kako su robovi sami krivi za svoj položaj, tj. krivi su što su živi u tom ponižavajućem stanju, jer bi se slobodan čovjek radije ubio nego zauvijek bio rob. Praljak nije olako digao ruke od ovozemaljske slobode, naradio se tijekom četrnaest godina obrane, da bi na kraju, umjesto uvjetne haaške slobode, na koju je mogao izaći uskoro, odabrao slobodu kao moralni, krajnji čin.

Postao je mit. Onaj tko je vidio, neće do kraja života moći zaboraviti prizor izravnog prijenosa, u kojem stari, golemi general kaže: „Suci, Slobodan Praljak nije ratni zločinac. Odbacujem s prijezirom vašu presudu!“ i ispija otrov. U ušima odzvanja – neću biti budala, neću kopati vlastiti grob.

izvor: https://m.vecernji.hr/premium/slobodan- ... na-1211195


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 02 pro 2017, 01:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
neretvanin je napisao/la:
Nino o presudi..

Citat:
Hrvatska najidiotskija zemlja: Pobijedili u ratu, ostali bez entiteta i na kraju dobili osudu

Slobodan Praljak do samog je kraja vjerovao da će Haaški sud, suočen s argumentima, donijeti pravičnu odluku, obraćao mu se s “časni sude”...

Bio je to najšokantniji trenutak u povijesti naše televizije. Gledali smo kako je, nakon što mu je haaški sudac izrekao presudu, general Praljak neočekivano uzeo riječ i izjavio: „Suci, Slobodan Praljak nije ratni zločinac. Odbacujem s prijezirom vašu presudu!“ i ubio se u prijenosu uživo popivši otrov iz bočice.

Trebat će još ne nekoliko dana, nego mjeseci da se dojam slegne i da se uopće uspije do kraja racionalno pojmiti što se dogodilo. U tom trenutku izgledalo je kao da je došlo do pucanja „realnog“ svijeta i njegovih granica. Nastao je kratki spoj, kao da je isječak antičkog mita odjednom prodro u naš uobičajeni, prozaični i kalkulantski svijet. Netko je dobro napisao da je general Praljak tim činom farsu preokrenuo u tragediju. Farsa Međunarodnog tribunala pravde bila je kolektivna, globalna, dok je tragedija njegova osobna, uz katarzu onih koji se u njoj prepoznaju.

Prva analiza tog krajnjeg čina pokazuje kako je Praljak, što danas izgleda naivno, do samoga kraja vjerovao u taj sud, tj. u to da će suočen s argumentima, dokumentima, svjedočenjima donijeti pravičnu odluku. Bio je uvjeren u vlastitu nevinost, jer je znao da nije počinio ni zapovjedio nikakav zločin.

Lako je bilo sa strane uvidjeti da je taj sud ruglo. Od tužiteljstva koje je optužnicama, a još više strahom od njih, služilo za modeliranje političkih odnosa na području bivše Jugoslavije pa sve do većine sudaca, skupljenih zbrda-zdola. Karikaturu međunarodne pravde utjelovljivali su ishlapjeli starkelje u bademantilima i s perikama, među kojima se posebno ističe jedan koji je Praljka tijekom suđenja, nakon što je već prezentirao tisuće dokumenata, prenuvši se iz drijemeža upitao u kojem smjeru teče Neretva u Mostaru, prema gore ili dolje. A Praljak je govorio kako moraš znati barem tridesetak glavnih točaka u gradu da bi uopće išta shvatio što se tu događalo.

Unatoč svemu tome Praljak je poštovao sud i oslovljavao ga do kraja s „časni sude“.

I prije podizanja optužnice, dok je njezina prijetnja visjela nad njim, nije se ulizivao, trgovao, teretio druge, pristao na izdaju, a bilo je u to vrijeme svega – tužiteljstvo je politički određivalo kako će podići optužnice i tko će biti obuhvaćen, a tko ne. Neki su pristajali na igru, plesali po taktovima međunarodne zajednice, osnivali nove stranke, davali iskaze u kojima su teretili koga god je trebalo, i tako su se izvukli, a neki su unatoč potpunoj kooperativnosti na kraju ipak suđeni i osuđeni.

Praljak nije pristajao na takve suradnje, otišao je dragovoljno, obraćao se s „časni sude“, iznosio gomilu dokumenata. Nije koristilo. Isto bi mu bilo da ih je titulirao „smežurano kengurovo mudo Kevin Parker“, „raspamećeni danski alkoholičar Frederik“ „najveći idiot haaškog tužiteljstva Martijas“, „južnokorejska gnjida O-Gon Kvon“, „narogušeno škotsko *** Jan Bonomi“ itd., kao što je u naslovima svojih haaških knjiga činio Vojislav Šešelj, danas slobodan i zdrav u Beogradu.

Praljak je na kraju žrtvovao sebe šaljući poruku – nisam kriv, dajem svoj život kao zalog te istine.

Do dobrog glasa drže ljudi kojima je stalo do drugih ljudi i njihova mišljenja. Apsolutni sebičnjak operiran je od toga. Baš ga briga kakav će glas ostati o njemu nakon smrti. O ugledu i obrazu čovjek se potpuno prestane brinuti nakon što ih konačno izgubi pa, primjerice, može danas ustašovati, a sutra biti počasni predsjednik SUBNOR-a.

Pamtim jedan važan Praljkov poučak. Govorio je da ga je kao malog začuđivala u vesternima ona situacija kada neprijatelji uhvate tipa i daju mu lopatu da iskopa vlastiti grob. I većina ga iskopa. Kad već znaš da će te ubiti, zašto da im prišteđuješ trud kopanja?, pitao se. Neću kopati sebi grob, ubij me odmah!, pouka je priče.

Praljak je doveden, gledano iz pozicije njegovih moralnih načela, u bezizlaznu situaciju. Daljnje biološko egzistiranje bilo bi svakodnevno kopanje groba u koji je već bio strovaljen. Ostao je samo jedan, krajnji izlaz. Njegov čin nije bio ishitren, već dobro promišljen jer, ako ništa drugo, morao je organizirati kako doći do otrova. Možemo samo zamišljati kako mu je bilo živjeti zadnjih tjedana s tom već donesenom odlukom.

Nakon gotovo dvadeset godina šutnje u hrvatskoj javnosti ovih se dana konačno govori o muslimansko-hrvatskom ratu bez zadrške. Nitko nije dovodio u sumnju da su zločini s hrvatske strane počinjeni i nisu se čule gluposti poput „naš vojnik ne može počiniti ratni zločin“. Za većinu tih zločina izravni počinitelji i nalogodavci odgovarali su ili im se pripremaju suđenja u BiH.

Dobro je da se konačno čulo kako za brojnije bošnjačke zločine nad Hrvatima golemom većinom nitko nije odgovarao, a i oni malobrojni koji su suđeni dobili su minimalne kazne. Dovoljno je usporediti kako je s područja pod kontrolom HVO-a prognano i izbjeglo 52.000 Bošnjaka, a s onih pod kontrolom Armije BiH 172.000 Hrvata da bi se shvatilo da u osudi jednog ratnog vodstva, a potpunoj amnestiji drugog nešto ne štima. Dodatni problem javlja se kada se danas u cijelu priču upliću menadžeri bošnjačke patnje koje zanima samo to kako će moralni kredit ubijenih, zatočenih, ponižavanih, protjeranih Bošnjaka za vrijeme rata na prostoru Herceg-Bosne investirati u aktualni proces političkog eliminiranja Hrvata u BiH.

To najbolje pokazuje objava na Twitteru mlade zvijezde bošnjačke ljevice Reufa Bajrovića, miljenika, štoviše zeta američke ambasade, čija je žena na čelu moćne američke fondacije NED-a za Europu, a koji nakon presude piše: „Prva posljedica pravosudno utvrđene činjenice da su ratni ciljevi HZHB zločinački će biti HDZ-ov izborni zakon. Naime, ne može se zločinački cilj ostvariti u parlamentarnoj proceduri“. Zločinački cilj je izmjena izbornog zakona, kakvu je svojom presudom naložio i Ustavni sud BiH, a koja bi osigurala da jedan narod drugom ne može birati političke predstavnike. Ako je za najmilijeg američkog zeta borba za jednakopravnost Hrvata isti zločin kao i ratni zločini počinjeni na teritoriju Herceg-Bosne, teško je odlučiti opterećuje li više time borbu za pravičan izborni zakon ili devalvira ratne zločine. No u svijetu u kojem je Praljak bio agresor u svojoj zemlji, a tri tisuće mudžahedina njezini branitelji, sve je moguće.

Haaški je sud Hrvatskoj posredno presudio i da je najidiotskija zemlja na svijetu. Dijeliš susjednu zemlju tako što je podijeliš na srpski i muslimanski dio, a svoj narod ostaviš bez entiteta, iako si ratni pobjednik. Na vlastitoj javnoj televiziji narodu ti se sugerira da je u Hrvatskoj bio građanski rat, a sud u Haagu ti presudi da si se kao jedini vanjski agresor uplitao u građanski rat u BiH. Unatoč nesumnjivoj agresiji s prostora BiH na Hrvatsku, od napada na Dubrovnik do prekosavskog granatiranja, Hrvatska nikada nije potegla to pitanje, već se hvali da je prva priznala BiH i da će je bezuvjetno gurati u EU. Hrvatski idiotizam vidio se u naoružavanju muslimanske vojske, liječenju njezinih ranjenika, propuštanju nekoliko tisuća mudžahedina, primanju stotina tisuća izbjeglica, istodobno dok Armija BiH ubija i protjeruje Hrvate u Srednjoj Bosni i Dolini Neretve. Sad bi mogla i njima plaćati odštete.

Političke makinacije haaškog tužiteljstva najgore su politički i moralno preorale upravo Hrvatsku. Od Mesićeva „svjedočenja“ i dilanja transkripata preko tvrdnje Vesne Pusić da je Hrvatska bila agresor u BiH pa do kukavičke HDZ-ovske nezainteresiranosti i pranja ruku. Mediji i NVO udruge svemu su tome dali golem prilog.

Zarobljeni umovi vladaju i danas, i to se vidi iz njihovih priopćenja. Svjesno ili ne, pristaju na izjednačavanje Izetbegovićeve ratne vlasti s Bosnom i Hercegovinom kao takvom. Kao veliku zaslugu ističu da „ne bi bilo BiH bez pomoći Hrvatske“ što bi, uzevši u obzir kako BiH izgleda 2017. godine i kakva je pozicija Hrvata u njoj, stvarno bila velika šteta.

Sve to više nije Praljkov problem, on je šokantno i časno otišao. Njegov čin uspoređuju sa Sokratovim. Ali ima tu i stoicizma, na bazi stare argumentacije kako su robovi sami krivi za svoj položaj, tj. krivi su što su živi u tom ponižavajućem stanju, jer bi se slobodan čovjek radije ubio nego zauvijek bio rob. Praljak nije olako digao ruke od ovozemaljske slobode, naradio se tijekom četrnaest godina obrane, da bi na kraju, umjesto uvjetne haaške slobode, na koju je mogao izaći uskoro, odabrao slobodu kao moralni, krajnji čin.

Postao je mit. Onaj tko je vidio, neće do kraja života moći zaboraviti prizor izravnog prijenosa, u kojem stari, golemi general kaže: „Suci, Slobodan Praljak nije ratni zločinac. Odbacujem s prijezirom vašu presudu!“ i ispija otrov. U ušima odzvanja – neću biti budala, neću kopati vlastiti grob.

izvor: https://m.vecernji.hr/premium/slobodan- ... na-1211195


Sviđa mi se. Dosta je promijenio stil. Direktniji i koncizniji.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dr.sc. Nino Raspudić
PostPostano: 02 pro 2017, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ovo treba pročitati..

http://priznajem.hr/novosti/hrvatska/hr ... izdajnika/

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4858 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164 ... 195  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: iprodano, Tomba17 i 413 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO