HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 17:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 296 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 16 ožu 2015, 01:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Svarog je napisao/la:
Sayuri je napisao/la:
Dosta puta sam pročitala na ovom forumu od Hrvata iz Hrvatske kako su bili u neznanju, pa im je ovaj forum otvorio oči što se tiče BiH i Bošnjaka. Sad nas kao mrze, a nekad su nas čak simpatisali.
Nešto slično kao priča Hrvata iz BiH kako su do utakmice Hrvatske s Turskom imali donekle pozitivne osjećaje naspram naše nam reprezentacije :D
Nije ni čudi, s obzirom da na ovom forumu u ovih godinu i 9 mjeseci nikad nisam vidjela neku pozitivnu vijest vezanu za BiH. Hajde, politika OK, ali ovdje ne možeš pročitati ništa lijepo ni vezano za prirodne ljepote BiH, film, muziku, sport, umjetnost i sve ostalo što nema veze s politikom.
Zato otvaram ovu temu kako bi neki vidjeli da nije sve tako sivo :D


Kome ovo moze biti mrsko ?


ili , recimo ovo...



Igraju ljudi , sa sve Kemom ...
S jedne strane , narod ko narod...dobar..reko bi čojek , jebaji ga , nekako ćemo opet..

A onda, padne mi na um , da vecini tih dobrih ljudi nije mrzak , sto rece BBC , ''Alijin put''..
A svi odlicno znamo kakav je to put ( odnosno autostrada )
I istog momenta , moj entuzijazam za BiH naglo splasne..
Uzevsi u obzir , sta se sve proslo , i kakav nam je zajednicki hiljadugodisnji CV...bolje je da se mi sto prije rastalimo . :zubati


Ha ja ko zna možda za 50 godina nećemo ni razumjeti jedni druge pa će nam trebati rječnici,u tom slučaju bi razilaženje dobro došlo.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 08 stu 2016, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Citat:
Magistrica iz Sarajeva izumila antibakterijski podmetač za WC daske

Nađa Zubčević iz Sarajeva, djevojka koja je nedavno magistrirala na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, osmislila je patent za "Antibakterijski podmetač za WC daske". Ovaj patent predstavila je na Turniru društvenih inovacija i već je dobila ponude potencijalnih investitora.

slika

Ideja o Antibakterijskom podmetaču javila se kao nastojanje da riješi aktuelni problem koji predstavlja problem mnogima, a to je loša higijena u javnim toaletima.

"Svjedoci smo i mi sami da imamo taj neki nelagodan osjećaj kada idemo u javne toalete, bilo da se to radi o toaletima u kafićima, tržnim centrima, bolnicama, klinikama i općenito bilo gdje gdje je veći promet ljudi te često ili stavljamo toaletni papir na WC dasku kako bismo mogli da je koristimo ili uopšteno izbjegavamo da ikako i sjedamo na nju. Ovo predstavlja problem pogotovo za starije osobe, osobe koje imaju poteškoće u razvoju i za djecu. Istražujući na internetu da li postoji neko rješenje za ovaj problem, nisam mogla da nađem nikakvo konkretno rješenje koje bi moglo biti dovoljno praktično, a uz to i ekonomično. Kako sam završila magisterij biologije, smjer biohemija i fiziologija na Prirodno-matematičkom fakultetu, upoznata sam sa mnogim terminima, te sam se 'bacila' u istraživanje i pronašla sam jednu suspenziju koja ima sposobnost da ubija bakterije 99,8 posto ukoliko je izložena UV svjetlu i djeluje fotokatalitički, što znači da se ne troši u hemijskim reakcijama", kazala je za Klix.ba Zubčević.

Ponude potencijalnih investitora

slika

Istakla je kako ova suspenzija nije toksična za čovjeka, a podmetač ima vijek trajanja između pet i 10 godina. Patent je u procesu zaštite, a Zubčević i njen tim rade uz podršku Fondacije Mozaik na čijem Turniru su predstavili ovaj proizvod i pobijedili među 150 grupa iz cijele BiH, te osvojili investiciju od 3.000 KM.

"Već smo dobili nekoliko ponuda da se obratimo pojedinim investitorima ukoliko rezultati naših istraživanja budu uspješni, što se i pokazalo. Trenutno smo u fazi razvijanja i definiranja samog biznis modela, što je vrlo bitno na samom početku, kako bi mogli da se orijentiramo na to šta želimo sa ovim proizvodom. Samim tim ne želimo da 'srljamo' u našim odlukama te čekamo da naš biznis model razvijemo do savršenstva i da uzmemo u obzir i najsitnije detalje kako bismo izbjegli potencijalne greške. Vodimo se kroz tri procesa koja su bitna za ravoj biznis ideje, a to su: Design Thinking, Lean Startup i razvoj Business Canvasa", rekla je Zubčević.

Uspješna testiranja

Antibakterijski podmetač postavili su na nekoliko lokacija i radili su mikrobiološku analizu koja se, kaže Zubčević, pokazala vrlo pozitivnom.

"Ujedno smo i radili mikrobiološku analizu WC daski u javnim toaletima i dobili smo zaista vrlo poražavajuće rezultate, što je ujedno i dokaz da zaista WC daske mogu biti vrlo opasan izvor zaraze", upozorila je.

Zubčević i njen tim koji čine studentica medicine Sana Bradarić, studentica hemije Ajla Zec i student Elektrotehničkog fakulteta Anel Tahirbegović smatraju da ovaj proizvod ne treba biti ograničen samo na bh. tržište te planiraju svoj proizvod nakon patentiranja predstaviti i na globalnom nivou. Ne sumnjaju u uspjeh.

"S obzirom da vjerujemo da problem koji mi rješavamo ovim patentom smeta mnogima i s obzirom da smo osvojili prvo mjesto sa ovom idejom od 150 grupa, svakako da vjerujemo da ova ideja i ovaj patent ima veliki potencijal. Vjerujemo da ovaj patent ima potencijal ne samo u našoj državi, nego da ima globalni potencijal. Fondacija Mozaik je prepoznala našu ideju i vjeruje u nju, te smo svu moguću tehničku i mentorsku podršku dobili kako bi naš biznis model izveli do kraja. Također, imamo mogućnost da kroz takmičenja koja će se dalje održavati osvojimo investiciju od 15.000 KM uz pomoć kojih možemo registrujemo firmu, što nam je ujedno neki početni cilj", rekla je mlada magistrica biologije-biohemije i fiziologije.

"Laboratorija ideja"

slika

Trenutno su skoncentrisani na razvoj ovog društvenog biznisa, ali u skorijoj budućnost planiraju kreirati "Laboratoriju ideja".

"Mi kao tim već imamo jako puno ideja da razvijamo i druge proizvode koji bi radili na ovom principu, te nam je cilj da ujedinimo i druge mlade i inovativne ljude, da ujedinimo naša znanja i kreiramo mnoge druge proizvode i nudimo ih drugim firmama. Želimo i vjerujemo da je Bosna i Hercegovina bogata mladim ljudima koji su puni ideja i koji imaju ogroman potencijal, samo nam svima treba pružiti mogućnost da to negdje i pokažemo. Zato kreirajmo bolju budućnost za sve nas kako bi u skorijoj budućnosti ljudi mogli govoriti 'kako je velika ova mala Bosna'", poručila je Zubčević.

Izvor: http://www.klix.ba/lifestyle/magistrica-iz-sarajeva-izumila-antibakterijski-podmetac-za-wc-daske/161107134

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 09 pro 2016, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ne znam kako mi je ovo promaknulo ali RS je u puno stvari doista bolji dio BiH. Npr. u očuvanju prirode.
No, ova vijest je zakon. Ja ne znam da je u RH ikad itko kažnjen zbog hodanja u pijanom stanju. Apsolutno podržavam.

http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... km/8ecdf9d

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 10 pro 2016, 09:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Divna tema. Uvek se obradujem kad u moru ružnih napisa o mojoj državi Bosni i Hercegovini ugledam neku lepu i promotivnu koja svima nama uleva nadu u bolje sutra.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 10 pro 2016, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ne znam kako mi je ovo promaknulo ali RS je u puno stvari doista bolji dio BiH. Npr. u očuvanju prirode.
No, ova vijest je zakon. Ja ne znam da je u RH ikad itko kažnjen zbog hodanja u pijanom stanju. Apsolutno podržavam.

http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... km/8ecdf9d


Boga ti, a kako bi trebali kući da se vrate? Ne smiju pijani vozit, ne smiju pijani pješačit...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 28 ožu 2017, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
:smajl007

Citat:
Bosanac oborio rekord u lomljenju cigli glavom

Mladi bosanskohercegovački taekwondo prvak, 16-godišnji Kerim Ahmetspahić oborio je svjetski rekord u lomljenju cigli glavom.

slika

Ahmetspahić je za samo 35 sekundi slomio 111 blokova čime je oborio Ginisov rekord, a delegacija iz Ginisove knjige rekorda bila je na licu mjesta kako bi zabilježila novi svjetski rekord.

Snimak ovog impresivnog izazova, koji je održan u Visokom u subotu, prenijeli su i brojni strani mediji.

Pogledajte kako je sve to izgledalo:


Izvor: https://www.faktor.ba/vijest/ginisov-rekord-mladi-bosanac-kerim-svjetski-prvak-u-lomljenju-cigli-glavom-241900

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 28 ožu 2017, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2016, 17:24
Postovi: 698
hahaha koja glava boze

a i cudo bi bilo da nije bosanac sampion u ovome

_________________
BBC u obrani okcidentalnih tekovina > https://www.youtube.com/watch?v=XOteEdeW9ME


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 28 ožu 2017, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
http://mondo.rs/a994549/Zabava/Ludi-sve ... lavom.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 03 ožu 2018, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
https://www.ekapija.com/news/2049307/flybosnia-pocinje-sa-letovima-tokom-leta-2018-rijad-prva-destinacija-iz-sarajeva

:zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 06 ožu 2018, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
BiH treca u svijetu po nezaposlenosti. To je pozitivna vijest s obzirom da smo u necemu na vrhu. :smajl007

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bosna-i-hercegovina/samo-djibouti-i-kongo-gori-bih-treca-u-svijetu-prema-nezaposlenosti/293095

BIH - supak svijeta.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 07 ožu 2018, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Čak i mene koji to ponekad pratim statistike uspiju iznenaditi. Jesu muslimani svjesni da sjede na tonama eksploziva ? Kojeg su prvesntveno oni sami tamo dogurali.
I nekako se nadaju kad to pukne Hrvati i Srbi će se opeći a njih će allah sačuvati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 12 stu 2018, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Tvrda glava bosanska. :smajl007

Citat:
Visočanin Belmin Osmanbegović oborio svjetski rekord razbivši 175 betonskih blokova glavom



Visočanin Belmin Osmanbegović, član taekwondo kluba Bosna Visoko, večeras je u hrvatskom Supertalentu oborio svjetski rekord u razbijanju betonskih ploča glavom.

Osmanbegović je večerašnjim nastupom očarao žiri "Supertalenta" koji je bez daha gledao razbijanje siporeks ploča glavom u samo jednoj minuti.

Osmanbegović je za 55 sekundi glavom razbio 175 ploča.

“Ovo je iznenađenje. Ja mu se divim. Imamo novi svjetski rekord”, potvrdio je taekwondo trener koji je pratio njegov nastup u večerašnjem "Supertalentu".

Osmanbegovića je nakon nastupa pregledala doktorica, a on je u izjavi nakon nastupa kazao da ga malo boli glava. Žiri je njegov nastup ocijenio nemogućim i suludim, ali su na kraju ipak imali samo riječi hvale.

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivosti/visocanin-belmin-osmanbegovic-oborio-svjetski-rekord-razbivsi-175-betonskih-blokova-glavom/181111095

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ne znam gdje drugo staviti, a čudi me da sam ja ovo otkrio prije Klixa.

Kreator popularne aplikacije za bolje organiziranje (poslovno, životno, slična stvar kao Microsoft One Note ili Evernote), sa nekih 290.000 mjesečnih downloada je Amir Salihefendić.

https://todoist.com/

Ne znam kolika mu je vrijednost kompanije jer nema objava u prihodima, ali kaže da još nije morao primati vanjski novac, sve financira kroz uplate korisnika.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 15:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30429
Impresioniran sam. Todoist sam jedno vrijeme ozbiljno razmatrao. Iako sam se odlučio za druge aplikacije, Todoist je definitivno odličan projekt. Svaka čast Amiru.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Naša Kvačica je napisao/la:
Impresioniran sam. Todoist sam jedno vrijeme ozbiljno razmatrao. Iako sam se odlučio za druge aplikacije, Todoist je definitivno odličan projekt. Svaka čast Amiru.


Ja sam na Evernote, postala mi je arhiva za sve i svašta (nije ista stvar kao Todoist, ali donekle slična namjena). Web clipper je nešto najbolje ikada, također uz add-on za Gmail i Outlook.

Svaka čast Amiru, između ostalog što je ostao ispod radara.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ministry of Sound je napisao/la:
Ne znam gdje drugo staviti, a čudi me da sam ja ovo otkrio prije Klixa.

Kreator popularne aplikacije za bolje organiziranje (poslovno, životno, slična stvar kao Microsoft One Note ili Evernote), sa nekih 290.000 mjesečnih downloada je Amir Salihefendić.

https://todoist.com/

Ne znam kolika mu je vrijednost kompanije jer nema objava u prihodima, ali kaže da još nije morao primati vanjski novac, sve financira kroz uplate korisnika.


Klikni na About Us i vidi vraga, džamije na crtežu. Mentalno su bolestan narod bez obzira gdje žive i čime se bave.

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 21:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30429
Nema pomoći znači. Kad Amir nije evoluirao, onda od koga to uopće očekivati.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 22:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
BBC je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Ne znam gdje drugo staviti, a čudi me da sam ja ovo otkrio prije Klixa.

Kreator popularne aplikacije za bolje organiziranje (poslovno, životno, slična stvar kao Microsoft One Note ili Evernote), sa nekih 290.000 mjesečnih downloada je Amir Salihefendić.

https://todoist.com/

Ne znam kolika mu je vrijednost kompanije jer nema objava u prihodima, ali kaže da još nije morao primati vanjski novac, sve financira kroz uplate korisnika.


Klikni na About Us i vidi vraga, džamije na crtežu. Mentalno su bolestan narod bez obzira gdje žive i čime se bave.

slika


Eee i ja sam to vidio i pomislio ne moze bosnjo bez dzamije i sahat kule.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 26 svi 2019, 22:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30429
Hanuma dole-lijevo nosi minić, Alah će ga kazniti. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 sij 2023, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Citat:
Bosanski Hulk iz sela Gaćice – čovek neverovatne snage (VIDEO)

slika

Hamdija Ramulj iz Viteza zvani bosanski Hulk jedan je od retkih koji može pobediti konja u nošenju tereta.

Ima neverovatno telo i snagu, a kako je iz sela Gaćice – kaže da nosi samo bokserice.

„Ja sam beton armirani, nema zime za mene“, kaže Ramulj.

Odlično peva, a želja mu je da ima svoje stado ovaca i da pomalo svira frulu i uživa u životu.

Bosanski Hulk demonstrirao je svoju snagu, a nakon toga umio se snegom.



Usred zime on nosi majicu kratkih rukava, a toliko je zdrav da nikada nije ni zub izvadio.

Ovaj otac petoro dece svakodnevno se bori za preživljavanje. Kaže da planira da formira farmu ovaca i koza i da se bavi poljoprivredom.

https://n1info.rs/lifestyle/bosanski-hulk-iz-sela-gacice-covek-neverovatne-snage/

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 sij 2023, 17:55 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13476
Lokacija: ZG
Nakon Hamdije tj.bosanskog Hulka is Gaćica, još jedna pozitivna vijest za broote, pa da budem prvi i da ćestitam sa “Svaka ćas i hvala Allahu dželešanuhu!”

https://www.klix.ba/vijesti/bih/muhamed-ef-velic-ispricao-kako-je-danas-u-sarajevu-turist-iz-australije-presao-na-islam/230121080

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 296 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO