HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 15:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 209 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 13 srp 2011, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
cani je napisao/la:
Najprije pozdrav svima....ovdje sam procitao dosta istina i izkarikiranih teorija.istina koju znam je da su na humu pala dva bunkera,pao je PAM.Tukao je dva dana po rodoču i onda im se radi pregrijavanja zaglavio.Propaganda sa istočne obale je tvrdila da se armija nalazi u prvoj osnovnoj,ali famozna rokova pekara im je bila daleko.Svi koji su bili dole znaju gdje je bila rincusa,kupusara....Rodocani su bili na humu,mi 4 bojna kod crkve.za akciju se znalo i nedrzi teorija iznenadnoj akciji.samo je nas problem bio lako cemo.na soliterima su izvidjaci redovno bili balzamirani tako da nisu bili u stanju vidjeti ni krdo slonova a ne nesto drugo.Tri dana smo bili izmjesani sa armijom.Broj od 8 poginulih pripadnika armije je neistinit,nemogu reci smijesan jer se radi o gubitku ljudskih zivota.Svi koji smo bili dole znamo koliko ih je ostalo oko vidackove kuce poslije akcije....povratak izgubljenih polozaja je bio velicanstven ali i nedovrsen jer je ljudsvo bilo pod pobjednickim zanosom i moglo se krenuti i dalje a ne stati na liniji prije napada.nejasno i nestvarno ali ok,tako su rekli veliki.
Pozdrav svim suborcima i onim casnim i postenim sa druge strane. :herceg_bosna


pozdrav

pretpostavljam da je vidackova kuca u podhumu,samo me zanima konkretno gdje?

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 14 ruj 2012, 11:47 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2009, 16:05
Postovi: 298
Ilija Zovko: Ratna i mirnodopska provedba velikobošnjačke operacije 'Neretva 93'


Citat:
Ovih dana se obilježava 19. obljetnica stravičnog zločina nad hrvatskim civilima u Uzdolu o čemu najveći dio medija u BiH i Republici Hrvatskoj uopće ne progovara. Umjesto toga javnosti se serviraju priče o navodnim zločinima i progonima Bošnjaka u Hercegovini, pri čemu kreatori takvih zamjena teza svjesno mjenjaju uzrok i posljedice, pri čemu prešućuju zločine Armije BiH a bave se navodnim zločinima u kojima uopće nema kaznenog djela ili je ono svedeno na razinu individualne odgovornosti.


slika

Nastavak članka:

http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=23707%3Ailija-zovko-ratna-i-mirnodopska-provedba-velikobonjake-operacije-&catid=55%3Ailija-zovko&Itemid=332

_________________
BOSNIAK PAROLE:
„To što je vaše, to je i naše, a što je naše, to ne može biti i vaše“


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 14 ruj 2012, 18:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 tra 2010, 12:07
Postovi: 191
Lokacija: 43° 20′ 35.88″ N 17° 48′ 29.16″ E
Da je pao rejon Vrda tad od Mostara nebi ništa bilo ...čutajući Seferove operacije njega je uvijek nešto spriječio ili daljenje napredovanje operacije,taj nikad nije priznao poraz :smajl052


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 23 stu 2012, 11:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Dokument ABiH sa početka svibnja 1993 (3 mjeseca prije razoružanja i zarobljavanja muslimanskih boraca iz općina Čapljina i Stolac) koji potvrđuje da:

- Da su aktivirali svoje "spavače" u HVO (koji već imaju zadatak da zauzmu Tasovčice)
- Da žele zauzeti i blokirati most u Žitomislićima
- kote nad Bunom
- zauzeti Domanoviće
- zauzeti most u Čapljini i Tasovčiće
- zauzeti grad Stolac koristeći Muslimane u HVO-u

itd, itd.

Valjda je jasno da se dijelovima Čapljine i cijelom Stocu spremao scenarij "Bugojno". Također potvrda (ovo je prvi dokument koji sam vidio koji tako eksplicitno govori o muslimanima u HVO-u) o ulozi i zadaći Muslimana (LOL @ "prohrvatski") u HVO-u

slika

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 05 pro 2012, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ovo su sve važni povijesni dokumenti.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Ratne linije
PostPostano: 23 pro 2012, 03:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Javlja mi se nešto Bošnjo oko ratnih linija

napravio sam evo vrlo dobru ČITLJIVU rekonstrukciju karte "Neretva 93" nigdje bolje nećeš naći
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... 013#p10013

Karte koje je stavio su, barem po meni, netočne.
Na karti Jablanice, Doljani su na ničjoj zemlji, a muslimani drže Hudutsko.
Na karti Rame, muslimani se šire iz Hera i zauzimaju par obližnjih naselja.
Na karti Uskoplja, muslimani nešto napadaju po sjeveru ramske općine?

Oko nekih stvari (npr. Uskoplje) mi se čini i da se miješaju datumi.
Komentari su dobrodošli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 23 pro 2012, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
dudu je napisao/la:
jel zna netko onu priču kad je neki naš iz zajebancije gađao kamion ABIH na putu prema Rujištima i direkt ga pogodio i pobio nekoliko vojnika ABIH?


mislim da je suplja

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ratne linije
PostPostano: 23 pro 2012, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Ceha je napisao/la:
Javlja mi se nešto Bošnjo oko ratnih linija

napravio sam evo vrlo dobru ČITLJIVU rekonstrukciju karte "Neretva 93" nigdje bolje nećeš naći
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/v ... 013#p10013

Karte koje je stavio su, barem po meni, netočne.
Na karti Jablanice, Doljani su na ničjoj zemlji, a muslimani drže Hudutsko.
Na karti Rame, muslimani se šire iz Hera i zauzimaju par obližnjih naselja.
Na karti Uskoplja, muslimani nešto napadaju po sjeveru ramske općine?
Oko nekih stvari (npr. Uskoplje) mi se čini i da se miješaju datumi.
Komentari su dobrodošli.

Greška u linku:
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=57&t=2820


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 01 vel 2013, 20:45 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 16:44
Postovi: 211
Ispusili su pravo oni jedino na civilima iskazali svoj neuspjeh...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 01 vel 2013, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30081
Ministry of Sound je napisao/la:
Valjda je jasno da se dijelovima Čapljine i cijelom Stocu spremao scenarij "Bugojno". Također potvrda (ovo je prvi dokument koji sam vidio koji tako eksplicitno govori o muslimanima u HVO-u) o ulozi i zadaći Muslimana (LOL @ "prohrvatski") u HVO-u


To je sve bilo u par dana. Naši su pretekli muslimane u dva dana max. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 16 vel 2013, 19:35 
Offline

Pridružen/a: 04 sij 2013, 20:10
Postovi: 16
Posudio sam ove dokumente i još neke sa ovog foruma i postavio na forum.hr. Ljudi stvarno svaka čast na ovome. :herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 22 ožu 2014, 20:38 
Offline

Pridružen/a: 06 ožu 2014, 20:47
Postovi: 34
Je li istina da su Muslimani došli na 8 kilometara od Širokog Brijega ?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/h ... govini.PNG
Po ovoj karti možda bi i moglo biti.
Je li ta operacija Neretva 93 uspjela ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 22 ožu 2014, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
8 km na karti ne znači 8 km u stvarnosti.
Taj zeleni sjeverni dio Mostara su Drežnice, 2 muslimanske kasabice koje bi s obzirom na prometnu povezanost komotno u Africi mogle bit.
I da gradić ŠB nije na rubu općine ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 23 ožu 2014, 00:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
zagors je napisao/la:
Je li istina da su Muslimani došli na 8 kilometara od Širokog Brijega ?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/h ... govini.PNG
Po ovoj karti možda bi i moglo biti.
Je li ta operacija Neretva 93 uspjela ?


Jesu zelenko. Kao i Hrvati što su zamalo uzeli Sarajevo iz Kiseljaka.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 10 tra 2014, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
zagors je napisao/la:
Je li istina da su Muslimani došli na 8 kilometara od Širokog Brijega ?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/h ... govini.PNG
Po ovoj karti možda bi i moglo biti.
Je li ta operacija Neretva 93 uspjela ?


zeleni jarane postoji jedna zanimljiva anegdota vezana za tih 8km, al sam ipak odlucio
ne podijeliti je sa rajom.

uglavnom zavrsetak price je dosta krvav.

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 12 ožu 2018, 23:34 
Offline

Pridružen/a: 12 ožu 2018, 23:30
Postovi: 1
Jel zna netko nesto o tim Gruđanima sto su poginuli na Vrdima,zelim saznati vise o tome pa bih bio zahvalam na informacijama


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 23 ožu 2018, 18:52 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2009, 16:05
Postovi: 298
U jutarnjim satima na današnji dan prije 25 godina započela je bezkrupulozna agresija muslimana na hrvatski narod Konjica i Klisa.

Danas prešućeno od večine medija, od svih inih političara koji nas navodno zastupaju.
Možda se neki novi sjeti kad bude obilježena 50ogodišnjica.

_________________
BOSNIAK PAROLE:
„To što je vaše, to je i naše, a što je naše, to ne može biti i vaše“


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 23 ožu 2018, 19:43 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
NortHerz je napisao/la:
U jutarnjim satima na današnji dan prije 25 godina započela je bezkrupulozna agresija muslimana na hrvatski narod Konjica i Klisa.

Danas prešućeno od večine medija, od svih inih političara koji nas navodno zastupaju.
Možda se neki novi sjeti kad bude obilježena 50ogodišnjica.


Radio sam ja te mape, konjic je ociscen skroz od hrvata.
Sta da se radi sad? Proslo 25 godina...pola opcine je gruntovno i dalje hrvatsko. Samo kakva korist kad se vratio dikoji did. Neznam. Steta. Lijep kraj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 23 ožu 2018, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
NortHerz je napisao/la:
Danas prešućeno od večine medija, od svih inih političara koji nas navodno zastupaju.
Možda se neki novi sjeti kad bude obilježena 50ogodišnjica.

Žalosno. A ti što nas "zastupaju"... :thumbdown


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 07 lip 2018, 13:40 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2018, 11:18
Postovi: 9
Glasovita operacija Neretva 93 je imala više ciljeva :
- deblokada magistralne ceste na izlazu kod Konjica koju je HVO držao pod kontrolom tijekom cijelog sukoba sa Muslimanima
- Crni Vrh/Prozor
-Vrdi/Drežnica
-Hum...itd
.......
Konačni cilj je trebao biti uzimanje Prozora i Mostara (veći dio grada), i daljnje napredovanje prema Stocu.

Prvo je se krenulo sa napadom na HVO u Konjicu (Turija Zabrđe i Zaslivlje - mala enklava koja im je bila trn u oku)....i naravno nisu uspjeli probiti HVO....
Na Crnom vrhu debakl....
Najviše uspje su imali na Vrdima (uvjetno rečeno uspjeha) i u Jablaničkoj općini (Hudusko i par sela)
....ostalo je manje više već spomenuto.

Iako nisam nikakav vojni analitičar, čudi mi da je s njihove strane ova operacija ovako nestručno planirana- jer sve što su zauzeli odmah je vraćano u roko od 24h- dakle nije bilo onog drugog ešalona koji bi trebao zadržati osvojeno. Logičnije bi bilo da su imali jedan glavni pravac napada a da su ostali napadi trebali razvući naše snage....Imali su puno više školovanog kadra nego mi ....zato mi je čudno...i ono kurčenje Sefera kao nekog velikog stratega.... al eto
I na kraju najbitnije od svega: operacija je planirana i izvedena u vrijeme trajanja pregovora što samo potvrđuje njihovo licemjerje ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 14 kol 2018, 14:56 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2018, 11:18
Postovi: 9
i samo još jedna nadopuna...operaciji Neretva 93, prethodio je sastanak VRS i tzv Armije BiH u Zenici.... a u Hrvatskoj je u tom periodu izvedena operacija Medački džep... e sad jel to slučajno ....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 15 kol 2018, 13:51 
Offline

Pridružen/a: 20 kol 2015, 00:19
Postovi: 124
Utoka je napisao/la:
Glasovita operacija Neretva 93 je imala više ciljeva :
- deblokada magistralne ceste na izlazu kod Konjica koju je HVO držao pod kontrolom tijekom cijelog sukoba sa Muslimanima
- Crni Vrh/Prozor
-Vrdi/Drežnica
-Hum...itd
.......
Konačni cilj je trebao biti uzimanje Prozora i Mostara (veći dio grada), i daljnje napredovanje prema Stocu.

Prvo je se krenulo sa napadom na HVO u Konjicu (Turija Zabrđe i Zaslivlje - mala enklava koja im je bila trn u oku)....i naravno nisu uspjeli probiti HVO....
Na Crnom vrhu debakl....
Najviše uspje su imali na Vrdima (uvjetno rečeno uspjeha) i u Jablaničkoj općini (Hudusko i par sela)
....ostalo je manje više već spomenuto.

Iako nisam nikakav vojni analitičar, čudi mi da je s njihove strane ova operacija ovako nestručno planirana- jer sve što su zauzeli odmah je vraćano u roko od 24h- dakle nije bilo onog drugog ešalona koji bi trebao zadržati osvojeno. Logičnije bi bilo da su imali jedan glavni pravac napada a da su ostali napadi trebali razvući naše snage....Imali su puno više školovanog kadra nego mi ....zato mi je čudno...i ono kurčenje Sefera kao nekog velikog stratega.... al eto
I na kraju najbitnije od svega: operacija je planirana i izvedena u vrijeme trajanja pregovora što samo potvrđuje njihovo licemjerje ...

Muslimani su nikakvi borci, nisu mogli uzeti sela oko Konjica i ulaz, a bilo ih je 10x vise, svaka cast Hrvatima Konjica, istina uz tenkovsku pomoc Srba uspjeli su ocuvati sva okolna sela: Drecelj, Bijela, Josanica, Turija, Zaslivlje, Zabrdje, to im je i danas velik trn u oku... al najjace je sto Muslimani konstantno spominju nekakve Hercegovacke logore, a Neretvu 93 smatraju oslobodilackom...
PS... A i Klis nikad ne bi pao da nije bila zapovijed o povlacenju, cisto da se zna kako su se nasi herojski branili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 28 lis 2018, 16:44 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Vojni povjesnicar Charles R. Sharder analizirao je muslimansko hrvatski rat u Srednjoj Bosni. Analizu je napravio poglavito na dokumentima koji su dostuoni u Haagu i dosao je do sljedecih zakljucaka: "dogadjaji jasno ukazuju na postojanje strategijske ofenzive ARBIH protiv HVO-a u Srednjoj Bosni, koja je pocela sredinom sijecnja 1993. i u nekoliko se etapa nastavila do potpisivanja Washingtonskih sporazuma krajem veljace 1994..."

Sada se dalje nabrajaju strategijski ciljevi. Citiram jedan "Opkoliti enklavu bosanskih Hrvata u srednjoj Bosni i podijeliti je na manje dijelove koje ce zatim biti lakse pojedinacno likvidirati, te tako ocistiti Hrvate iz srednje Bosne i osigurati prostor za smjestaj muslimanskih izbjeglica koje su Srbi protjerali iz drugih podrucja".

Preuzeo sam informacije iz knjige "Druga strana rubikona - politicka strategija Alije Izedbegovica", prof. dr. Miroslav Tudjman, 2017., str. 322. i 323.

A on je citirao iz knjige Charles R. Shrader, "Muslimansko-hrvatski gradjanski rat u Srednjoj Bosni. Vojna povijest 1992. - 1994.", Zagreb Golden markrting - Tehnicka knjiga, 2004., str 115-116.

A uz to na str. 323. prof. dr. Muroslav Tudjman napominje kako su nakon 2004. kada je objavljena knjiga postali dostupni dokumenti koji potvrdjuju zakljucke Charlesa Shradera, uz da je bio plan zauzeti prostor do Mostara te osigurati izlaz na more.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 28 lis 2018, 16:46 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Malo o hrvatskim zrtvama u hrvatsko-muslimanskom sukobu, u odnosu na ukupne zrtve u BIH.

Od 8.858 poginulih Hrvata u BIH, 1.935 je civila, ICTY Jan Zwierzchowski i Ewa Tabeau, demografski eksperti Haaga, 2010., objavio Miroslav Tudjman, u knjizi "Druga strana rubikona", 2017., str. 382

Od strane Bosnjaka od sijecnja 1993. do Washingtonskih sporazuma 1994. Bosnjaci su Hrvatima pobili 1.051 civila (od toga 121 dijete) i 644 ratna zarobljenika vojnika HVO-a, ukupno 1.695 te je izbjegko i prognano 152.950 Hrvata, i to je samo one za koje postoji dokumentacija, Ivan Mlivoncic, "Zlocini s pecatom", Mostar 2001, str. 281-285, prenio Miroslav Tudjman u knjizi "Druga strana rubikona", 2017., str. 362

I tko je kaznjen? U Srednjoj Bosni dvoje osobe Bosnjaci zbrojeno oko 6 godina!!!!??!!

A Hrvati su Bosnjacima pobili isto oko 1.000 civila, a Bosnjaka je u populaciji bilo 1991. 17,38%, a Muslimana/Bosnjaka 43,47%.

A to sto su Bosnjaci imali najvise zrtava 68.101/104.732, odnosno 65% (vise u odnosu na udio u stanovnistvu koji je 43,47%) to neka traze u Alijinoj pasivnosti i odbijanju istinskog i prakticnog saveza s Hrvatima do Srebrenice, odnosno negacije konstitutivnosti Hrvatima i Srbima, sto je i danas Bosnjacka politika (npr. akademik Abddulah Sindran, kome su i bosanski Hrvati i bosanski Srbi "Bosanci", kao sto su Seselju i Hrvati i Bosnjaci "Srbi").

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 28 lis 2018, 16:50 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Jos jedna dobra analiza s dokumentima od jednog diskutanta o zlocinima Hrvata, Bosnjaka i Srba koja obuhvaca i dio razdoblja muslimansko hrvatskog sukoba.

"Zanimljivo je vidjeti kako je npr. CIA analizirala ratne zločine za vrijeme rata u BiH. Za veliku većinu zločina su krivili Srbe, a za Hrvate i Bošnjake su navodili da nema dokaza o planskom etničkom čišćenju. Broj njihovih zločina su uglavnom navodili kao približno iste. Npr. u izvještaju iz siječnja 1995. piše:, http://www.forum.hr/showpost.php?p=66977311&postcount=7489

"Croats and Muslims have also committed atrocities during the Bosnian conflict, but their actions have consisted for the most part of discrete--though sometimes fierce--episodes that lack the sustained intensity, orchestration, and scale of the Bosnian Serbs' efforts."
"Despite this record of offenses, there is no information nor pattern of events suggesting that either Bosnian Muslim or Bosnian Croat leaders have encouraged large-scale ethnic cleansing efforts to gain and hold territory."
https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/DOC_0001074874.pdf
https://fas.org/irp/cia/product/bosnia_handout.html

Do 17. lipnja 1993, SAD je poslao osam izvještaja UN-u, prema kojem su Hrvati odgovorni za 5% zločina, a Bošnjaci za 7%:

"As early as June, 1993, the U.S. Department of State had submitted to the United Nations eight reports on atrocities and war crimes in former Yugoslavia. Of the 347 incidents contained in the eight U.S. submissions, 304, or 88 %, were attributable to Serbs, 7 % to Bosnian Muslims, and 5% to Croats. The asymmetry in the number of victims was even more striking: the victims at the hands of Serbs numbered in the tens of thousands, while there were approximately 500 victims at the hands of Muslims and approximately 150 victims at the hands of Croats."
http://irigs.iiu.edu.pk:64447/gsdl/collect/islamics/import/v36i2-39.pdf

Još jedna analiza UN-ovih i CIA-inih izvještaja iz 1995. govori o 6% zločina počinjenih od strane Hrvata i 4% od strane Bošnjaka:

"While it has been documented that crimes of war were committed by all sides to the conflict, the most exhaustive U.N. report, as well as an assessment by the United States’ Central Intelligence Agency (CIA), estimates the following proportions: 90% of the crimes committed were by Serb fighters, 6% by Croat fighters, and 4% by Muslim forces"
http://tandis.odihr.pl/documents/hre-compendium/en/CD%20SEC%203/Crimes%20of%20War/Crimes%20of%20War%20Guide%20Violence%20ag%20Civilians%20USA.pdf

Od 5-6% zločina koji nisu dio nekog planskog etničkog čišćenja prema izvještajima do 1995., došlo se do 268 godina zatvora (+10 godina za slučaj prebačen sudu BiH) i nekoliko presuda za etničko čišćenje te presude za udruženi zločinački pothvat. Naspram toga, Bošnjaci su osuđeni na ukupno 5,5 godina za zločine u hrvatsko-bošnjačkom ratu., http://www.forum.hr/showpost.php?p=66977311&postcount=7489

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 209 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO