HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 17:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Hajmo malo da pričao o nasleđu rimske civilizacije na ovim našim prostorima.

Svako iole pametan i obrazovan zna da je rimska civilizacija bila naprednija od evropske hrišćanske sve do 19.veka u svakom smislu , o čemu svedoče ne samo velelepne građevine nego i sam sistem,obrazovanje,pismenost,higijena,duhovnost,...

Kad čovek dođe do saznanja da je npr.Sirmuim(S.Mitrovica) jedan veliki rimski grad na tlu dašanje Srbije u više vremenskih peiroda opskrbljivan bračkim kamenom za gradnju palata i ostaloga , prosto čovek mora biti fasciniran Rimljanima , jer i dan danas je veliki poduhvat dovući veliku količinu kamena sa Brača u npr.Zagreb a kamoli u ono vreme.

U Hvratksoj postoji Arena , više amfiteatara , ali to je nekako logično jer je to prosto obala Mediterana , međutim kad na tlu današnje Srbije postoji dva amfiteatra i dva hipodroma sa po 20.000 mesta čovek se zapita kako je moguće u toj močvarnoj pripizdini da je postojalo takvo nešto.

Kad sesetim kao klinac kako se pričalo kako je Poljud stadion u Splitu bio ponos cele Jugoslavije kao arhitektonsko čudo kako svojom gradnjom tako i lepotom , a samo par stotina kilometara gore se ponosno smeši Pulska Arena i kao da govori u sebi "Vidi ovaj jad od plebsa što se ponosi nečim što je za Rimljane bila gotovo rutina" i to 2000 godina ranije.

Ovu temu sam otovorio iz razloga što se u Srbiji konačno krenulo u većim razmerama da se iskopava jer je vćeina rimskog nasleđa bila pod zemljom neistražena , ali ne zato što nije bilo volje ranije već zato što je kako se pokazalo rimsko nasleđe zaista ogromno i njegovo istraživanje ne bi mogla finansisjki podržati daleko veće i bogatije zemlje.

Pošto su Sirmuim i Viminacium gradovi kasne antike i hrišćanstva , ja sve u sebi se nadam da će upravo tu se naći odgovori za rano hrišćanstvo , jer je samo u Viminaciumu zasad na jednoj četvrtini grobnog lokaliteta locirano oko 14.000 grobova , a pre neki dan je nađen verovatno carski mauzolej.

Inače rani hrišćani sa ovim prostora su bili jako aktivni , npr.učestvovali su na svim prvim crkvenim saborima , ali su takođe bili svi odreda Arijanci. :zubati
Mitrovački i Sisački episkopi su bili Arijanci.

Drugo glavno nasleđe sa prostora Srbije su ranovizantijski gradovi na jugu Srbije , koji doslovno napušteni i nikad posla nad njimanije bilo novijih naselja.
Fora je u tome što se ti gradovi pojavljuju odjednom , pa su npr. u zadnjih nekoliko godina locirali njih čak 5 u udaljenosti jedan od drugo oko 30km.
Govorim o dobu cara Justinijana , a zna se da je u to vreme bila ona tzv.famozan kuga pa je zemlja ostala pusta , a onda dolazimo "mi". :zubati .

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 18:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
U jebenom Viminacuimu su inače nađene kosti leoparda , tj.to su jedine kosti leoparda nađene van samog Rima .

https://vimeo.com/239510667

3D rekonstrukcija amfiteatra u Viminacijumu gde su vlaški gladijatori ubijali mačketine iz Avrike. :zubati

https://vimeo.com/245840916

3D rekonsturkcija bazilike sv.Dimitrija i carsek palate u Sirmiumu(Mitrovici).

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 18:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
https://hr.wikipedia.org/wiki/Rimska_vlast_u_Iliriku

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Osim rimskih, u Dalmaciji i ocigledno Makedoniji imas i grckih gradova, koji su jos stariji od rimskih, a takodjer spadaju u anticka naselja.

U Dalmaciji Hvar (Pharos), Korcula (Korkyra), Issa (ne kuranski Isus, nego Vis), Tragurion (Trogir, utemeljili ga kolonisti iz Isse/Visa).

Ostalo su vecinom rimski gradovi (zapravo cesto ilirska manje urbana naselja s rimskom urbanom nadogradnjom).

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Koliko je Rim bio uticajan i koliko je bio zaista veliki govori i nasleđe naših naroda.

I Srbi i Hrvati imaju čuvenu priču "U cara Trajana kozje uši" , znači 2000 godina je urezano u nama i koliko je taj Trajan bio značajan.

Drugi car u našem nasleđu je Galerije , on je upamćem kroz najstariju verovarno dečiju igru na našim prostorimakoja je išla rečima :"Care,care govedare koliko ima sati". :zubati
Cara Galerija koj je rođan na tlu današnje Srbije su doslovno zvali pogrdno Govedar jer su ga hteli opanjkati kao seljačinu zato jer je šatro bio velik progonitelj hrišćana.

Treći car u našem nasleđu je naravno Dioklecijan , priče o njemu su stare koliko i naši narodi, od legendi o njemu iz same Dalmacije i Splita do čuvene priče iz današnje CG o zlom caru Dukljanu koju su svi ovdašnji narodi znali.

Četvrti car kojiposotji u našem nasleđu je car Kosntantin , ali legende o njemu su daleko manje nego o ovim koje sam nabrojao.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Nije to samo arhitektura. Nego i nacin zivota, genetika, jezik, kuhinja (dovoljno je spomenuti vino).

U Dalmaciji, Istri, te primorskom dijelu Slovenije, je utjecaj i u govoru. U Dalmaciji mnoge romanske rijeci nikad nisu zamijenjene slavenskim, sve do danas. Te rijeci se danas pogresno pripisuju da su "talijanske" sto nije tocno.
Vecina tih rijeci dolazi od originalnog domaceg dalmatskog jezika, koji se razvio iz latinskog, paralelno kada i dijalekti u Italiji, Francuskoj, Spanjolskoj itd.
Istina, pojedine rijeci u Dalmaciji potjecu iz vencecijanskog jezika Veneto (na kojeg je izvrsen i jak obrnut utjecaj - iz delmatskog u veneto), no prakticki nema "talijanskih" rijeci, osim par modernih. Zapravo, talijanski jezik i dalmatski zajedno cine italo-dalmatian grupu jezika.
https://en.wikipedia.org/wiki/Italo-Dalmatian_languages

Dalmatski jezik (zapravo dalmatski dijalekti - svaki grad je imao malo drugaciji dijalekt) vecinom se rekonstruiraju iz govora stanovnistva otoka Dalmacije i Kvarnera. Posljednji govornik dalmatskog umro je tik prije pocetka 20. stoljeca.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Tuone_Udaina

To romansko stanovnistvo gradova Dalmacije (koje je pricalo dalmatski) je tek kasnije venetizirano, i u novije vrijeme talijanizirano, no zato imas komicnu situaciju da Talijani Istre pricaju 3 romanska jezika: Istriotski (posebni romanski jezik) koji je skoro izumro, zatim istarsku verziju venecijanskog jezika veneto koji se vecinom prica po kucama Talijana u Istri, te standardni talijanski kojeg susrecu tek u skolama ili na TV.

Istriotski jezik (jos jedan domaci romanski jezik) jos uvijek postoji, za razliku od dalmatskog koji je izumro:
https://en.wikipedia.org/wiki/Istriot_language

I naravno na Balkanu imas Rumunjsku, sto se tice utjecaja na jezik, ali tema je prostor ex Yu. Za dalmatski jezik pojedni lingvisti smatraju da je bio spona rumunjskog i talijanskog (postoji dio vokabulara kojeg dijeli s rumunjskim, no ne i s talijanskim), iako je bio slicniji onome sto se danas zove talijanski.

A imamo i Vlahe, koji su romanizirani... nešto.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
Osim rimskih, u Dalmaciji i ocigledno Makedoniji imas i grckih gradova, koji su jos stariji od rimskih, a takodjer spadaju u anticka naselja.

U Dalmaciji Hvar (Pharos), Korcula (Korkyra), Issa (ne kuranski Isus, nego Vis), Tragurion (Trogir, utemeljili ga kolonisti iz Isse/Visa).

Ostalo su vecinom rimski gradovi (zapravo cesto ilirska manje urbana naselja s rimskom urbanom nadogradnjom).


Jeste , grčke kolonije su nastale u većem delu vremenu posle Aleksandra Makedonskog ali ia i ranijih , i ima ih zaista svuda , i njihova naselja su nastala na iliriskim na koje su posle došla rimska.

Nego da se vratim ne meni drage fascinacije.
Zamisli samo ti te Rimljane koji su odlučili da zarad izgradnje dovuku brački kamen skroz u Mitrovicu?!
Ja sam zamišljem taj projekat i divim se jer mi ga je zapravo teško i zamisliti.
Znači prvo ide berba kamena , pa onda utovar blokova na brodove , pa onda na jadranasku obalu ,i onda dugi put do Mitrovice na Savi.

Fascinantno!!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
U jednom lingvistickom znanstvenom clanku, analizirali su lokalne nazive algi raznih hrvatskih otoka. Doslo se do toga da postoje neki nazivi koji nikako nisu romanski (a pogotovo ne slavenski) i po svemu sudeci su liburnski, znaci jos stariji od rimskih/romanskih. Kada rekonstruiraju liburski jezik, to je doslovce magija: uzmu se sve cudne rijeci lokalnog govora, ociste se ocite slavenske, zatim ono sto izgleda romanski (tako su rekonstruirali dalmatski), a sve ostalo neobjasnjeno se vecinom oprezno pribraja "protobalkanskim jezicima" medju koje spada i npr. liburnijski i razni drugi ilirski.

Hrvatski otoci su pogodni za istrazivanje jer su genetski najizoliranije sredine na prostoru citavog Ilirika ilitiga bivse Jugoslavije.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Osim rimskih, u Dalmaciji i ocigledno Makedoniji imas i grckih gradova, koji su jos stariji od rimskih, a takodjer spadaju u anticka naselja.

U Dalmaciji Hvar (Pharos), Korcula (Korkyra), Issa (ne kuranski Isus, nego Vis), Tragurion (Trogir, utemeljili ga kolonisti iz Isse/Visa).

Ostalo su vecinom rimski gradovi (zapravo cesto ilirska manje urbana naselja s rimskom urbanom nadogradnjom).


Jeste , grčke kolonije su nastale u većem delu vremenu posle Aleksandra Makedonskog ali ia i ranijih , i ima ih zaista svuda , i njihova naselja su nastala na iliriskim na koje su posle došla rimska.

Nego da se vratim ne meni drage fascinacije.
Zamisli samo ti te Rimljane koji su odlučili da zarad izgradnje dovuku brački kamen skroz u Mitrovicu?!
Ja sam zamišljem taj projekat i divim se jer mi ga je zapravo teško i zamisliti.
Znači prvo ide berba kamena , pa onda utovar blokova na brodove , pa onda na jadranasku obalu ,i onda dugi put do Mitrovice na Savi.

Fascinantno!!


A koliki su ti blokovi?

Da je kamen sa Braca lako je dokazati ili opovrgnuti, samo se pogleda sastav nekih nuklearnih izotopa, koji je specifican za svaku lokaciju/kamenolom. Tako su nasli i tocno odakle je dolazilo kamenje za Stonehenge, ili odakle je doslo zlato za Nebra Sky Disc.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 19:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Rimljani u nasim krajevima su kolonisti, prvi pioniri su bile obitelji vise ili manje istaknutih vojnika koji bi ovdje dobili zemlju kao dio ratne place.

Tipa istaknuti vojnik dobije 10 zlatnika, dvije vrece soli (sal-ary) i 10 hektara zemlje u Iliriku. :D

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
U jednom lingvistickom znanstvenom clanku, analizirali su lokalne nazive algi raznih hrvatskih otoka. Doslo se do toga da postoje neki nazivi koji nikako nisu romanski (a pogotovo ne slavenski) i po svemu sudeci su liburnski, znaci jos stariji od rimskih/romanskih. Kada rekonstruiraju liburski jezik, to je doslovce magija: uzmu se sve cudne rijeci lokalnog govora, ociste se ocite slavenske, zatim ono sto izgleda romanski (tako su rekonstruirali dalmatski), a sve ostalo neobjasnjeno se vecinom oprezno pribraja "protobalkanskim jezicima" medju koje spada i npr. liburnijski i razni drugi ilirski.

Hrvatski otoci su pogodni za istrazivanje jer su genetski najizoliranije sredine na prostoru citavog Ilirika ilitiga bivse Jugoslavije.


To je jako nezahvalna "nauka" , jer teško je po pitanju te rekonsturkcije izbaciti iz sebeono što čovek lično preferira da bi trebalo biti.
A da ne govorim kako se uvek upadne u oni priču srpskih i hrvatskih mitomana koji se služe leskičkom semantikomi etimologijo ne bi li dokazali starost i veličinu svoje nacije.
Zato sam ja uvek do kraja skeptičan spram tih tzv.rekonstrukcija.



:zubati


Kad se uzmu tzv.reči koje su čudne , teško ih je čistiti od uticaja a pogotovo tako starih kao što su latinski , a slovenski uticaj nije striktno definisan kao niti ijedna drugi.

Zasad što se kao zna da su stare reči ilirskog porekla su Vatra i Balega , i to je otprilike to. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ
jesu li Rimljani uopće postojali kao narod, pogotovo u vrijeme ekspanzije ili su se dijelili na one koji tlače (državljane) i podanike?

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
dudu je napisao/la:
jesu li Rimljani uopće postojali kao narod, pogotovo u vrijeme ekspanzije ili su se dijelili na one koji tlače (državljane) i podanike?


Rim je bio ko Amerika danas. Imao si rimsko državljanstvo (citizenship), i ako si bio priznat kao Rimljanin (valjda zapisan u nekoj arhivi da imaš zemlju), onda si bio punopravni gradjanin. Iako u srednjem vijeku vecinom nisu postojale moderne nacije, za Rim se može reci da je bio nacija.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Jeste , grčke kolonije su nastale u većem delu vremenu posle Aleksandra Makedonskog ali ia i ranijih , i ima ih zaista svuda , i njihova naselja su nastala na iliriskim na koje su posle došla rimska.

Nego da se vratim ne meni drage fascinacije.
Zamisli samo ti te Rimljane koji su odlučili da zarad izgradnje dovuku brački kamen skroz u Mitrovicu?!
Ja sam zamišljem taj projekat i divim se jer mi ga je zapravo teško i zamisliti.
Znači prvo ide berba kamena , pa onda utovar blokova na brodove , pa onda na jadranasku obalu ,i onda dugi put do Mitrovice na Savi.

Fascinantno!!


A koliki su ti blokovi?

Da je kamen sa Braca lako je dokazati ili opovrgnuti, samo se pogleda sastav nekih nuklearnih izotopa, koji je specifican za svaku lokaciju/kamenolom. Tako su nasli i tocno odakle je dolazilo kamenje za Stonehenge, ili odakle je doslo zlato za Nebra Sky Disc.


Nisu veliki , ono što se kaže omanji su kad uzme u vezu veličina mnogih rimskih hramova i slično , dakle kamenje je uglavnom bilo za stubove(iz delova),nadgrobne spomenike i žrtvenike.

Meni je fascinantno to što kad kamen dođe sa Brača na obalu onda on mora ići svim tim planinskim predelima do Save gde onda se dalje spušta brodovima do Mitrovice.
Teško mi je zamišljati da su magarci i konji bili tako jaki da nose ta kamenja , jer koliko znam metar kubni kamena je otprilike oko 2,5 tone a verovatno i više.
Dakle , meni sve to smrdi da je veliko mnoštvo ljudi(robova) vuklo to kamenje stotinama kilometara kroz silne planine i bregove do Save.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
joe enter je napisao/la:
Dakle , meni sve to smrdi da je veliko mnoštvo ljudi(robova) vuklo to kamenje stotinama kilometara kroz silne planine i bregove do Save.


Servi? :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
dudu je napisao/la:
jesu li Rimljani uopće postojali kao narod, pogotovo u vrijeme ekspanzije ili su se dijelili na one koji tlače (državljane) i podanike?


Rim je bio ko Amerika danas. Imao si rimsko državljanstvo (citizenship), i ako si bio priznat kao Rimljanin (valjda zapisan u nekoj arhivi da imaš zemlju), onda si bio punopravni gradjanin. Iako u srednjem vijeku vecinom nisu postojale moderne nacije, za Rim se može reci da je bio nacija.


Uprav tako.

Grci su prva nacija a Rimljani druga , a treća nacija do ovih modernih je bio kalifat tj.islamska nacija.

Legenda o nastanku Rima je ono što ih čini nacijom , jer Rim je nastao kao skup odbačenih,prognanih,....i raznih delova tadašnje srednje Italije gde se govorilo različitim jezicima.
I oni nastali kao skup ravnopravnih ljudi što je kao ideja osnova za naciju.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Dakle , meni sve to smrdi da je veliko mnoštvo ljudi(robova) vuklo to kamenje stotinama kilometara kroz silne planine i bregove do Save.


Servi? :zubati


Igzekli! :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Evo jednog predivnog primera bračkog kamena u Mitrovici:

https://sirmium4.wordpress.com/2013/09/07/suncani-sat/

Ovo je iz ranog perioda Sirmiuma , dakle lokalni rimski baja pred smrt za svoju grobnicu je naručio kamen sa Brača,grčkog majstora i napravio sebi sunčani sat u vidu skulpture Atlasa.

Neverovatni ljudi. :klanjam

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 20:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
joe enter je napisao/la:
Zasad što se kao zna da su stare reči ilirskog porekla su Vatra i Balega , i to je otprilike to. :zubati


Da, Rus ili bilo koji sjeverniji Slaven nece znati sta je vatra, ali će znati sta je oganj. Neće znati nikakve ilirizme i turcizme.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Zasad što se kao zna da su stare reči ilirskog porekla su Vatra i Balega , i to je otprilike to. :zubati


Da, Rus ili bilo koji sjeverniji Slaven nece znati sta je vatra, ali će znati sta je oganj. Neće znati nikakve ilirizme i turcizme.


Čudna je ta priča.

Na primer kod nas tamo gde je mesto za vatru se kaže ognjište i retko gde se kaže "vatrište".
Albanci mesto za vatru tj.ognjište zovu vatra(vatër) , a samu vatru(fire) zovu zjarr.

Svi stari sprski i hrvatski spisi na ćirilici i glagoljici iz srednjeg veka ne pominju reč vatra , i onda čovek logikom zaključi da je to uticaj staroslovenskog i da je to razlog.
Tako da zapravo ne znamo otkad koristimo reč vatra , može bito odavno , a može biti relativno kasnije kao neka reč vlaških stočara koja se sticajem okolnosti proširila na celo stanovništvo.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 26 tra 2018, 21:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68206
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Da, Rus ili bilo koji sjeverniji Slaven nece znati sta je vatra, ali će znati sta je oganj. Neće znati nikakve ilirizme i turcizme.


Čudna je ta priča.

Na primer kod nas tamo gde je mesto za vatru se kaže ognjište i retko gde se kaže "vatrište".
Albanci mesto za vatru tj.ognjište zovu vatra(vatër) , a samu vatru(fire) zovu zjarr.

Svi stari sprski i hrvatski spisi na ćirilici i glagoljici iz srednjeg veka ne pominju reč vatra , i onda čovek logikom zaključi da je to uticaj staroslovenskog i da je to razlog.
Tako da zapravo ne znamo otkad koristimo reč vatra , može bito odavno , a može biti relativno kasnije kao neka reč vlaških stočara koja se sticajem okolnosti proširila na celo stanovništvo.


Po meni, najlogicnije je da je rijec vatra postojala paralelno s ognjem, ali da rijec oganj u vrijeme tih zaspisa bila dominantna u govoru. Kasnije se valjda obrnulo, u modu usla "vatra" i potisnula oganj.

Tim vise sto se ta rijec vjerojatno vecinom javljala u religijskim zapisima (gdje je motiv vatre cest), a tu je bio dominantan crkvenoslavenski stil izrazavanja.

Vasa wikipedija navodi da je vatra iranskog porijekla, medjutim ako ne postoji u danasnjem turskom, onda vjerojatno nije dosla preko Turaka. Mozda je nas ogranak Slavena prije velikih migracija bio izlozeniji iranskim narodima direktno (kojih je tada bilo sjevernije i zapadnije od danasnjeg Irana, prema uscu Volge i prostoru izmedju Crnog mora i Kaspijskog jezera), ionako smo mi, barem danas, najjuzniji Slaveni, pa ako je itko bio pod tim utjecajem onda smo to mi. Mi imamo dosta iranskih rijeci u nasem jeziku, ali skoro sve su dosle preko Turaka i prepoznajemo ih zapakirane kao turcizme. Iranske rijeci u nasem jeziku koje ne postoje u turskom (kao jeziku posredniku) bi bile vrlo znacajne za razotkrivanje ranih migracija nasih ogranaka Slavena.

Agni je indijski bog vatre.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Agni
Medjutim oganj je ocito prastara indoeuropska rijec, nije to samo u slavenskim jezicima i sanskrtu, nego i latinskom (ignis - od kojeg dolazi engleska rijec ignite - zapaliti). Litavci (koji nisu ni Slaveni ni Germani) kazu ugnis.

Zanimljiv je i glagol tinjati (WTF?), koji se upotrebljava samo kod vatre i nigdje drugo, znaci ocito je nastao iz neke imenice ciji bi korjen bio "tin" a znacenje povezano s vatrom, opet iz tko zna kojeg jezika. Zatim lug itd.

Vratimo se na Rimljane.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 07:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Naziv teme bi valjda trebao biti Rimljani na području bivše Jugoslavije?
Rimljana nema već stoljećima prije dolaska južnih Slavena.

Zanimljiva tema u svakom slučaju.
Što se tiče Rimljana na području Herceg Bosne tu ima svega zanimljivog, pogotovo na području oko livanjskog i duvanjskog polja gdje Rimljani prvo učvršćuju vlast.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 07:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Rim je bio ko Amerika danas. Imao si rimsko državljanstvo (citizenship), i ako si bio priznat kao Rimljanin (valjda zapisan u nekoj arhivi da imaš zemlju), onda si bio punopravni gradjanin. Iako u srednjem vijeku vecinom nisu postojale moderne nacije, za Rim se može reci da je bio nacija.


Uprav tako.

Grci su prva nacija a Rimljani druga , a treća nacija do ovih modernih je bio kalifat tj.islamska nacija.

Legenda o nastanku Rima je ono što ih čini nacijom , jer Rim je nastao kao skup odbačenih,prognanih,....i raznih delova tadašnje srednje Italije gde se govorilo različitim jezicima.
I oni nastali kao skup ravnopravnih ljudi što je kao ideja osnova za naciju.

To je legenda. Niko ne zna tačno kako je nastao. Inače, oni su tripovali da su došli u Italiju kao izbeglice iz Troje, nakon što su je Agamemnon i ekipa uništili. 99% da je to bajka, nije nemoguće, ali nismo sigurni ni da li je Troja postojala, a kamoli da bezrezervno verujemo u tripove antičkih Rimljana o svom poreklu. Legenda je nastala u trećem ili četvrtom veku p.n.e.

Edit, tek sad vidim da si napisao legenda. Još uvek pijem kafu, nisu mi se popalile sve lampe u mozgu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 08:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Osim rimskih, u Dalmaciji i ocigledno Makedoniji imas i grckih gradova, koji su jos stariji od rimskih, a takodjer spadaju u anticka naselja.

U Dalmaciji Hvar (Pharos), Korcula (Korkyra), Issa (ne kuranski Isus, nego Vis), Tragurion (Trogir, utemeljili ga kolonisti iz Isse/Visa).

Ostalo su vecinom rimski gradovi (zapravo cesto ilirska manje urbana naselja s rimskom urbanom nadogradnjom).


Jeste , grčke kolonije su nastale u većem delu vremenu posle Aleksandra Makedonskog ali ia i ranijih , i ima ih zaista svuda , i njihova naselja su nastala na iliriskim na koje su posle došla rimska.

Nego da se vratim ne meni drage fascinacije.
Zamisli samo ti te Rimljane koji su odlučili da zarad izgradnje dovuku brački kamen skroz u Mitrovicu?!
Ja sam zamišljem taj projekat i divim se jer mi ga je zapravo teško i zamisliti.
Znači prvo ide berba kamena , pa onda utovar blokova na brodove , pa onda na jadranasku obalu ,i onda dugi put do Mitrovice na Savi.

Fascinantno!!

Možda su išli brodom kroz Bosfor i Dardanele, pa veslali uz Dunav. :neznam

Svakako mi se čini kao jednostavnije nego da ih tegle kopnom preko planina. Meni je mnogo fascinantniji transport onih stenčuga u Stounhendž ili izgradnja piramida, nego ovo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
IMA li neki podaci o Ilirima od strane rimskog pisca?
Npr.takvih ima o Germanima(Tacit "Germanium) ili o Keltima u Britaniji.


https://www.saborsko.net/index.php/povi ... -osvajanja


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 58 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO