HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:51.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 20:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
ManInBlack je napisao/la:
Kad spominjes Poljud i pulsku arenu, samo par kilometara od stadiona je jos jedna rimska arena, doduse porusena, ona u Solinu.

slika

a sam Split je pun rimskih gradjevina, izmedju ostalo tu je bilo sjediste i jednog rimskog cezara.


Znao sam da ima još amfitetara u Hrvatskoj , ali nisam znao za taj kod Splita u Solinu.

Mislim da je Split jedinstveni primer koji dokazuje kako starija civilizacija je za 5 kopalja bolja od one koja je nasledila.
Split je baš ono skvoterski grad , ušli seljaci jednom u palatu i nisu izlazili , pa krpi,spajaj,dograđivaj,.... :zubati

A kad su hrišćani zauzeli Dioklcijanog mauzoej , e to je već vrhunac , kad vidim onu predstavu kralja Zvonimira koja izgleda kao da su je autistična deca klesala kad se uporedi sa rimskom umetnošću. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
http://radio.hrt.hr/clanak/bastina-mi-i ... 18/166183/

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Koji savršeni oval.

Arhitekti su im znali konstruirati elipsu.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Dioklecijanova palata je meni od malena bila fascinacija tj.od prvog puta kad sam je kao klinac video svojim očima , jer to mi je bilo nešto prvo rimsko a da sam ostao zatečen i otvorenih ustiju od oduševljenja.

Čitajući ovaj tekst , samo se potvrdilo da je većina veliki rezidencija i palata kod Rimljana nisu nikad bile samo za žurke,orgije i odmaranje , već su one uvek bile multifunckionalne i samoodržive.

To je bilo nešto slično kao kad bi vaš Todorić i ili naš Mišković u svojim vilama imali fabrike,prodavnice,....
Većina vila u Pompejama su upravo takve bile , tkačnice,prodavnice,magacini,.....

Koliko god su Rimljane optužđivali za dekadenciju,orgije,pijančenja,....a oni su u stvari bili baš ono suprotno , veliki trezvenjaci i jako praktični ljudi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 27 tra 2018, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58271
Lokacija: DAZP HQ

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 01:34 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
joe enter je napisao/la:
Svako iole pametan i obrazovan zna da je rimska civilizacija bila naprednija od evropske hrišćanske sve do 19.veka u svakom smislu.

Ovdje sam prestao čitati jer ovo čita glupost. Koliko meni poznato Rimljani nisu nikada kolonizirali Ameriku niti su bili tehnološki razvijeni da razvijaju precizne topografske karte. Sve institucije u Srednjem vijeku, od feudalizma do Crkve su nastali u periodu Rimskog Carstva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 03:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
master_mind_ je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Svako iole pametan i obrazovan zna da je rimska civilizacija bila naprednija od evropske hrišćanske sve do 19.veka u svakom smislu.

Ovdje sam prestao čitati jer ovo čita glupost. Koliko meni poznato Rimljani nisu nikada kolonizirali Ameriku niti su bili tehnološki razvijeni da razvijaju precizne topografske karte. Sve institucije u Srednjem vijeku, od feudalizma do Crkve su nastali u periodu Rimskog Carstva.


Feudalizam nastaje padom rimskog carstva , i onda je samo došla diktatura verskih fanatika koja qurca nije uradila preko 1000 godina , i tek kad je krenula renesansa( a znamo šta je renesansa) i prihvatanje mnogih stvari koje je sačuvala islamska civilizacija dolazi do napretka evropske , i naravno crtanja karti i svega ostalog.

Dakle , napredak je uvek usko vezan za odmak od hrišćsnstva kao doktrine i društvenog sistema.

Meni je žao što te boli istina, ali činjenice su takve i ti možeš da dubiš na glsvi ali to se neće promenti nikada , osim ako ne ubediš sebe kao i ostali blesavi revni hrišćani da je hrišćanstvo zaslužno za npr.zakon gravitacije i heliocentrični sistem samo zato što su ti geniji bili vernici.

Ja nema ništa protiv Isusove poruke i njegove fantastične ličnosti , već imam protiv crkve i njihovih kontinuiranih laži,mržnje,zločina,...koje ne može sprati 5 Dunava i 10 Sava.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 07:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Osim rimskih, u Dalmaciji i ocigledno Makedoniji imas i grckih gradova, koji su jos stariji od rimskih, a takodjer spadaju u anticka naselja.

U Dalmaciji Hvar (Pharos), Korcula (Korkyra), Issa (ne kuranski Isus, nego Vis), Tragurion (Trogir, utemeljili ga kolonisti iz Isse/Visa).

Ostalo su vecinom rimski gradovi (zapravo cesto ilirska manje urbana naselja s rimskom urbanom nadogradnjom).


Jeste , grčke kolonije su nastale u većem delu vremenu posle Aleksandra Makedonskog ali ia i ranijih , i ima ih zaista svuda , i njihova naselja su nastala na iliriskim na koje su posle došla rimska.

Nego da se vratim ne meni drage fascinacije.
Zamisli samo ti te Rimljane koji su odlučili da zarad izgradnje dovuku brački kamen skroz u Mitrovicu?!
Ja sam zamišljem taj projekat i divim se jer mi ga je zapravo teško i zamisliti.
Znači prvo ide berba kamena , pa onda utovar blokova na brodove , pa onda na jadranasku obalu ,i onda dugi put do Mitrovice na Savi.

Fascinantno!!


1. Blokove na brodove, brodom u crno more, pa dunavom :D
2. Brod, obala, zaprega do prve vece rijeke savskog sliva po kojoj mogu ploviti splavovi. Teret na splav, do rijeke save, onda na bordove do sremske mitrovice ;)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 10:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
master_mind_ je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Svako iole pametan i obrazovan zna da je rimska civilizacija bila naprednija od evropske hrišćanske sve do 19.veka u svakom smislu.

Ovdje sam prestao čitati jer ovo čita glupost. Koliko meni poznato Rimljani nisu nikada kolonizirali Ameriku niti su bili tehnološki razvijeni da razvijaju precizne topografske karte. Sve institucije u Srednjem vijeku, od feudalizma do Crkve su nastali u periodu Rimskog Carstva.


Muslim najsuperiorna civilizacija koja postojala do Danas je anglosaksonska civilizacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 11:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Mogorjelo kraj Čapljine, rimska villa rustica

slika

Utvrđena vila s početka 4. stoljeća.
Već i u 1. stoljeću na istom mjestu je postojalo poljoprivredno imanje sa zgradama za stanovanje, skladištima, stajama, mlinovima, pekarnicom, uljarom i kovačnicom.
Početkom IV vijeka ova zona bila poljoprivredno zemljište na kojem se nalazila farma za proizvodnju ulja, vina i žitarica, zatim spremišta, prostorije za robove i luksuzna vila gospodara.
Antička rimska vila, iako je mnogo skromnijih dimenzija i jednostavnije strukture, podsjeća na Dioklecijanovu palaču u Splitu

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 11:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Tragovi Rimljana na području Herceg Bosne

Monumentalna rimska građevina, vjerovatno hram u Prisoju kraj Tomislavgrada.
Ostaci i natpis pronađeni u ranokršćanskoj krstionici, što navodi da se vjerovatno radilo o rimskom hramu kasnije pretvorenom u crkvu.
Sačuvan natpis sa spomenika u čast caru Domicijanu 85.-96.
Svjedoči o urbanom karakteru rimskog naselja u u Prisoju.

Dužina teksta na hramu je oko 4m što svjedoči da se zaista radilo o monumentalnom hramu.

Sličan terasasti hram je postojao i u Gracu kraj Gruda.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 11:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Rimljani Duvnjaci

Spomenik Tita Kurijata Seneke iz Karlova Hana
Podiže ga u čast svoje žene Publiae Aeliae Pano u municipiju Delminensium.

Vjerovatno prvi pisani spomen jednog Duvnjaka.
Supruga mu je također vjerovatno isto Duvanjka, nosi karakteristično delmatsko ime Pano, većina poznatih delmatskih imena završava na o.
Neka od poznatih imena starih dalmatskih imena s područja Tomislavgrada: Pano, Buvo, Dasto, Paio, Paiio
Zatim Epetino (Glamoč), Lato i Lavo, Prevo (Livno).

Natpisi svjedoče da je municipium Delminum postojao u Duvanjskom polju, vjerovatno na području današnjeg Tomislavgrada, što će reći da je to jedan od nastarijih naseljenihh gradova u BiH.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
ManInBlack je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Jeste , grčke kolonije su nastale u većem delu vremenu posle Aleksandra Makedonskog ali ia i ranijih , i ima ih zaista svuda , i njihova naselja su nastala na iliriskim na koje su posle došla rimska.

Nego da se vratim ne meni drage fascinacije.
Zamisli samo ti te Rimljane koji su odlučili da zarad izgradnje dovuku brački kamen skroz u Mitrovicu?!
Ja sam zamišljem taj projekat i divim se jer mi ga je zapravo teško i zamisliti.
Znači prvo ide berba kamena , pa onda utovar blokova na brodove , pa onda na jadranasku obalu ,i onda dugi put do Mitrovice na Savi.

Fascinantno!!


1. Blokove na brodove, brodom u crno more, pa dunavom :D
2. Brod, obala, zaprega do prve vece rijeke savskog sliva po kojoj mogu ploviti splavovi. Teret na splav, do rijeke save, onda na bordove do sremske mitrovice ;)


Nije problem Rimljanima daljina i okolni put preko Crnog Mora pa onda Dunavom , već taj rečni put preko delte nije bio nikad plovan za prevoz materijala , jer je i za vojsku uvek bio taj deo Dunava jako rizičan , a kamoli da su pustili one rimske rečne barže sa kamenjima tuda.

Ti ne pominješ kopneno tj.planinsko tegljenje do prvog rečnog sliva , hoću reći da su ti neki naši ilirski preci lagani išli "hoo-rook" peške tegleći. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
daramo je napisao/la:
Rimljani Duvnjaci

Spomenik Tita Kurijata Seneke iz Karlova Hana
Podiže ga u čast svoje žene Publiae Aeliae Pano u municipiju Delminensium.

Vjerovatno prvi pisani spomen jednog Duvnjaka.
Supruga mu je također vjerovatno isto Duvanjka, nosi karakteristično delmatsko ime Pano, većina poznatih delmatskih imena završava na o.
Neka od poznatih imena starih dalmatskih imena s područja Tomislavgrada: Pano, Buvo, Dasto, Paio, Paiio
Zatim Epetino (Glamoč), Lato i Lavo, Prevo (Livno).

Natpisi svjedoče da je municipium Delminum postojao u Duvanjskom polju, vjerovatno na području današnjeg Tomislavgrada, što će reći da je to jedan od nastarijih naseljenihh gradova u BiH.


Na području Hercegovine su postojale rimske naseobine značajnijeg tipa , dok Bosna i CG je bila slabije rimski naseljena , osim tih tzv.trgovinskih otkupnih stanica stoke,vune i robova.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
FELIX ROMULIANA carska rezidencija iliti u narodu znano kao GAMZIGRAD.

slika

https://hr.wikipedia.org/wiki/Gamzigrad

Ovo je najznačajnije rimsko nalazište u Srbiji zbog svoje očuvanosti i veličine , to je rezidancija tzv.Cara Govedara Galerija i njegove majke Romulijane.

Zasad jedini rimski spomenik u Srbiji pod UNESCOm.

slika

slika

slika
slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 13:22 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
joe enter je napisao/la:
Feudalizam nastaje padom rimskog carstva , i onda je samo došla diktatura verskih fanatika koja qurca nije uradila preko 1000 godina , i tek kad je krenula renesansa( a znamo šta je renesansa) i prihvatanje mnogih stvari koje je sačuvala islamska civilizacija dolazi do napretka evropske , i naravno crtanja karti i svega ostalog.

Dakle , napredak je uvek usko vezan za odmak od hrišćsnstva kao doktrine i društvenog sistema.

Meni je žao što te boli istina, ali činjenice su takve i ti možeš da dubiš na glsvi ali to se neće promenti nikada , osim ako ne ubediš sebe kao i ostali blesavi revni hrišćani da je hrišćanstvo zaslužno za npr.zakon gravitacije i heliocentrični sistem samo zato što su ti geniji bili vernici.

Ja nema ništa protiv Isusove poruke i njegove fantastične ličnosti , već imam protiv crkve i njihovih kontinuiranih laži,mržnje,zločina,...koje ne može sprati 5 Dunava i 10 Sava.

Imaš prevelike predrasude. Nije dobro imati tako uski pogled na stvari jer nije sve kako ti se čini na prvu.

Feudalizam je nastao je u kasnoj antici. Oko 4-5 stoljeća u RC je došlo je velike inflacije, tolika je bila da je rimski novac postao bezvrijedan da se komotno s njima moglo igrati monopoly. U tu svrhu Rimljani su morali izmisliti neki novi ekonomski sistem. Taj novi sistem su bile latifundije. To su bili veliki zemljišni posjedi što je rimska vlada davala bogatim obiteljima kako bi oni proizvodili hranu i ostale poljoprivredne proizvode. Iz tih latifundija se postupno razvijao feudalizam. Mrzim citirati wikipediu, ali čak i ona to potvrđuje. https://en.wikipedia.org/wiki/Latifundium#Europe

Moja poanta da sve negativnosti koji pripisuješ Srednjem vijeku, od "vjerskog fanatizma", feudalizma do vjerovanja u geocentrični sustav je došlo od Rimljamana samih. Europljani nakon pada ZRC su jednostavno nastavili sa njihovim prakticiranjima. To su činjenice.

Taj mit o "naprednoj islamskoj civilizaciji" je također jedna od velikih laži i zabluda. Međutim, to nije tema ovoga topica. Dovoljno je samo napomenuti da je teologija Srednjeg vijeka (barem katolička) je bila pod direktnih utjecajem filozofije Aristotela.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 13:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
master_mind_ je napisao/la:
Imaš prevelike predrasude. Nije dobro imati tako uski pogled na stvari jer nije sve kako ti se čini na prvu.

Feudalizam je nastao je u kasnoj antici. Oko 4-5 stoljeća u RC je došlo je velike inflacije, tolika je bila da je rimski novac postao bezvrijedan da se komotno s njima moglo komotno igrati monopoly. U tu svrhu Rimljani su morali izmisliti neki novi ekonomski sistem. Taj novi sistem su bile latifundije. To su bili veliki zemljišni posjedi što je rimska vlada davala bogatim obiteljima kako bi oni proizvodili hranu i ostale poljoprivredne proizvode. Iz tih latifundija se postupno razvijao feudalizam. Mrzim citirati wikipediu, ali čak i ona to potvrđuje. https://en.wikipedia.org/wiki/Latifundium#Europe

Moja poanta da sve negativnosti koji pripisuješ Srednjem vijeku, od "vjerskog fanatizma", feudalizma do vjerovanja u geocentrični sustav je došlo od Rimljamana samih. Europljani nakon pada ZRC su jednostavno nastavili sa njihovim prakticiranjima. To su činjenice.

Taj mit o "naprednoj islamskoj civilizaciji" je također jedna od velikih laži i zabluda. Međutim, to nije tema ovoga topica. Dovoljno je samo napomenuti da je teologija Srednjeg vijeka (barem katolička) je bila pod direktnih utjecajem filozofije Aristotela.


U pravi si , moja je greška što nazivam neku civilizaocju po jebenoj religiji , jer takvo šta je nonsens.

Koliko je zapad bio utonuo u svoju verksu kaljugu govori i činjenica da su ono što ti tvrdiš da su baštinili i to ono najglavnije došlo od nekih naprednih muslića(Arapa) , tj.oni su sačuvali grčku filozofiju u prepisima i mnoštvo antičkih naučnih spisa bez kojih ne bi bilo renesanse.

Antičko nasleđe koje je koliko toliko sačuvano kod hrišćana bilo je svojevremeno u Carigradu , ali i on je još u 8.veku počeo da tone u verski fanatizam i gluposti , dok su Rim i ostali zapadni gradovi bili prćije gemernskih katoličkih ratnika.

Ti radiš reviziju istorije jer si katolik i hrišćanin , i to je danas popularno , pa eto nije bilo mračnog srednjeg veka.
Dakle , nimalo se ne razlikuješ od ovih musliana koji tvrde da je islam nekog kurca zaslužan.

Rano feudalno doba je sasvim nešto drugo nego ono "pravo feudalno doba" , jer oni jesu baštinili antičko nasleđe kroz hrišćansku veru , i to se najbolje vidi npr.u Srbiji koja je bila puna ranovizantijskih gradova , i posle 7.veka dolazi jedno veliko NIŠTA i na prostoru Srbije i svuda po Evropi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 15:18 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
joe enter je napisao/la:
U pravi si , moja je greška što nazivam neku civilizaocju po jebenoj religiji , jer takvo šta je nonsens.

Nisi to pokupio samo tako, nego cijela post-moderna historiografija naziva po toj religiji. Pravo je pitanju zašto post-modernisti to čine? Ima neka zlokobniji motivi iza toga.

joe enter je napisao/la:
Koliko je zapad bio utonuo u svoju verksu kaljugu govori i činjenica da su ono što ti tvrdiš da su baštinili i to ono najglavnije došlo od nekih naprednih muslića(Arapa) , tj.oni su sačuvali grčku filozofiju u prepisima i mnoštvo antičkih naučnih spisa bez kojih ne bi bilo renesanse.

Antičko nasleđe koje je koliko toliko sačuvano kod hrišćana bilo je svojevremeno u Carigradu , ali i on je još u 8.veku počeo da tone u verski fanatizam i gluposti , dok su Rim i ostali zapadni gradovi bili prćije gemernskih katoličkih ratnika.

Nije baš tako kako tvrdiš. Kao prvo, znaš li uopće gdje su bili pohranjeni sva važna dijela u periodu antike do početka Srednjeg vijeka? To je bila knjižnica u Aleksandriji. Arapi (Muslimani) su negdje početkom 640ih osvojili taj grad. Prvo što su učinili su spalili knjižnicu.

Nakon toga ne samo da je Europa i općenito kršćanski svijet izgubio pristup starim antičkim spisima za mnoga stoljeća, već su zahvaljujući Arapima mnoga djela zauvijek nestala zbog njihove paleži. S druge strane, ono malo autora što je Europa uspjela sačuvati kao primjerice Platon ili Aristotel oni su bili uvijek citirani i naučavani u Srednjem vijeku. I to još od redovnika i ostalih crkvenjaka.

I ako malo usporediš periode i događanja primjetiti ćeš da zauzimanje knjižnice u Aleksandriji, početak Srednjeg vijeka u Europi i ikonoklastičke borbe u Bizantu događaju se otprilike u istom periodu (dakle 7-8 stoljeće). Šta ti misliš da je to neka slučajnost?

Bizantinci nisu potonuli u "vjerski fanatizam" eto samo tako jer im bilo dosadno pa da nekako ubiju slobodno vrijeme. Bizant je vojno izgubio Aleksandriju, u bitci kod Mazinkerta Muslimani su im uzeli Siriju. To su velika i vrlo vrijedna područja. Naravno, kod samih Bizantinaca je izazvalo duboku moralno-društvenu krizu.

Počeli su sumnjati u svoje vlastite društvene norme. U to vrijeme netko je dao objašnjenje da ih Bog kažnjava zbog ikona što je dovelo do međusobnih borbi. Bizantu je trebalo dugo da se oporavi od te nacionalne traume.


joe enter je napisao/la:
Ti radiš reviziju istorije jer si katolik i hrišćanin , i to je danas popularno , pa eto nije bilo mračnog srednjeg veka.
Dakle , nimalo se ne razlikuješ od ovih musliana koji tvrde da je islam nekog kurca zaslužan.

To je čisto ne bitno koji su mi motivi ili jesam li uopće katolik. Po tvojoj logici ja mogu reći da si eto jedna ateistička komunjara pa zbog toga nisu u stanju razumijeti povijest Srednjeg vijeka. Ono što je bitno jest da imam činjenice koje govore u prilog mojoj tezi. Ono što tvrdim je da Islam i ostale ne-europske civilizacije niti u jednom trenutku nisu nikada bili razvijeniji od bilo koje europske civilizacije tijekom Srednjeg vijeka.

Prvotno si tvrdio da Europa nije po razvijenosti prestiglo Rim sve do 19. stoljeća što je totalni nonsense. Europa je prešišala Rimsku civilizaciju još oko 14.-15. stoljeća kada je izmišljen tiskarski stroj, čak i prije. To nekako ignoriraš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Nemam živaca da raspredam sa tobom jer tebi kao verniku koji veruje u dogmatske budalaštine koje su unazadile čovečanstvo je sasvim normalno da lažeš sam sebe , jer i ovako lažeš sam sebe verujući u ta sranja u 21.veku.

Isti si kao muslimani ,i oni su ubeđeni da je islam i islamska civilizacija zaslužna za nauku,ljudska prava,filozofiju,....i samim time traže da im celo čovečanstvo i pojedinci do kraja sveta zahvaljuju i odaju dužno poštovanje.

Vratimo se temi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 16:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Jole ni ne treba da se mucis i objasnjavas, a kamoli da nasiroko raspravljas sa pripadnikom strane ti vrste, kad vasi imaju jednostavan odgovor na sve takve argumentirane ispade , samo si mu trebao reci da je fasist i tvojima je to dovoljno , a za ove druge te ionako zaboli. Pravi antifasisti poput Vulina ili Zelje Komsica ti to sigurno nece zameriti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 16:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Jer oni, kao i ti, sigurno znaju kako su stari Bosnjaci i stari Srbi bili daleko napredniji prije nego ih je poharala posat osvajaca rimskog pape.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
zaba1111 je napisao/la:
Jole ni ne treba da se mucis i objasnjavas, a kamoli da nasiroko raspravljas sa pripadnikom strane ti vrste, kad vasi imaju jednostavan odgovor na sve takve argumentirane ispade , samo si mu trebao reci da je fasist i tvojima je to dovoljno , a za ove druge te ionako zaboli. Pravi antifasisti poput Vulina ili Zelje Komsica ti to sigurno nece zameriti.


Zipa Žapca što je krenuo da drobi o antifašizmu,Vulinu,papi,...i na kraju i o nekom jebenom Komšiću. =))

Ne mislim ja da si ni ti ni on fašisti , vi ste samo robovi svojih zabluda.
Nema razlike između vas i komunjara i jedni i drugi ste verni članovi partije , samo što je kod ovih totalitarna petokraka a kod vas onaj zlokobni plusić.

Ja volim istoriju i nasleđe , isamim time volim i pravoslavnu,katoličku i protestantsku umetnost , a Isusa kao lika svaki čovek sa imalo savesti i morala mora reći da je on odličan primer za ljude.

A ti si pripadnik crkve koja nema veze sa Isusom makoliko stajala iza njega , a to je meni zastrašujuće iz razloga što onako groznu prošlost koja svakom normalnom čoveku je sramotna i ti i on pravdate i još joj dajete zasluge i tražite u današnjici da vam neko kaže hvala.

I ti si kao muslimani takođe , jer i oni su revni članovi muhamedove partije koji traže zasluge jer je eto islam i islamska civiliziacija zaslužna za ovo što danas imamo.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
joe enter je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Veoma zanimljivi pogledi na period Ilirika i rimskog carstva.
Covjek prica zasnovano na naucnim cinjenicama:


Čovek je totalna budaletina i klasični mitoman.

Sve što izgovori su laži ili poluistine , i to se da lako proveriti ako se uzme čitati literatura i pisci sa obrazovnioh instuticija na koje se sam Šarić poziva.

Taj lik nikad nije izdao nijednu knjigu , nije istoričar po obrazovanju , i sve što radi jeda piše neke blogove i ide lupetati svoje fantazije onima koji su željni fantazija i mitova umesto realne i prave istorije.

Imas li kakav primjer o lazi koju iznosi, ili poluistini.
Mozda da Albanci nisu Iliri...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
bezimeni12 je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Čovek je totalna budaletina i klasični mitoman.

Sve što izgovori su laži ili poluistine , i to se da lako proveriti ako se uzme čitati literatura i pisci sa obrazovnioh instuticija na koje se sam Šarić poziva.

Taj lik nikad nije izdao nijednu knjigu , nije istoričar po obrazovanju , i sve što radi jeda piše neke blogove i ide lupetati svoje fantazije onima koji su željni fantazija i mitova umesto realne i prave istorije.

Imas li kakav primjer o lazi koju iznosi, ili poluistini.
Mozda da Albanci nisu Iliri...


Gledao sam ga i na Srbininfo , što dovoljno govori o njegovom kredibilitetu.

Primera radi on hrvatskog istoričara Ivana Lučića optužuje da je među prvima postao tzv.rob zapadne lažne istoriografije jer je Lučić šatro rekao da su Romani iz Dalmacije naslednici Ilira i time dokazuje da su Sloveni došljaci , a Šarić je autohtonista.
Ivan Lučić nikad takvo šta nije napisao , čak šta više on sve Romane zove doseljenicima iz Italije jer oni to i jesu.

To je ta vrsta poluistine.

Onda ima ono oko šibenskog natpisa za koji on tvrdi da je na nekoj drevnoj ćirilici , a samo treba pogledati i videće se da je to latinski jezik u kurzivu prosto napisan pa liči na priv pogled kao zapisi sa stećaka.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
bezimeni12 je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Čovek je totalna budaletina i klasični mitoman.

Sve što izgovori su laži ili poluistine , i to se da lako proveriti ako se uzme čitati literatura i pisci sa obrazovnioh instuticija na koje se sam Šarić poziva.

Taj lik nikad nije izdao nijednu knjigu , nije istoričar po obrazovanju , i sve što radi jeda piše neke blogove i ide lupetati svoje fantazije onima koji su željni fantazija i mitova umesto realne i prave istorije.

Imas li kakav primjer o lazi koju iznosi, ili poluistini.
Mozda da Albanci nisu Iliri...

Nezna se šta su albanci đabe se pitate!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 63 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO