HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Heero je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Imas li kakav primjer o lazi koju iznosi, ili poluistini.
Mozda da Albanci nisu Iliri...

Nezna se šta su albanci đabe se pitate!


Ja kada cujem rumunje (vlahe) kako govore, uvijek pomslim da su albanci.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
ManInBlack je napisao/la:
Heero je napisao/la:
Nezna se šta su albanci đabe se pitate!


Ja kada cujem rumunje (vlahe) kako govore, uvijek pomslim da su albanci.


Rumunski meni zvuči slično brazilskom portugalskom jeziku , čisto zbog artikulacije i izgovora.
Hoću reći kad sam gledao one brazilske sapunice sve pomislim da su oni rumusnski Cigani koje sam sretao po pijacama. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 21:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35607
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ilir nije nikakva plemenska ili etnička odrednica nego jednostavno ima značenje stranac, starim Helenima pojam Ilir ima značenje kao Rimljanima barbar.
Odnosi se na sve nehelenska plemena i narode na sjeveru.
To je naziv za nehomogena plemena koja čak niti ne govore istim jezikom.
To kasnije preuzimaju i Rimljani koje boli briga kako se zovu pokorens plemena, jednostavno ih zovu kao i Grci.
Jedino im Dalmati tu malo mrse planove pa kao tvrđi orah dobijaju posebnu identifikaciju.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
daramo je napisao/la:
Ilir nije nikakva plemenska ili etnička odrednica nego jednostavno ima značenje stranac, starim Helenima pojam Ilir ima značenje kao Rimljanima barbar.
Odnosi se na sve nehelenska plemena i narode na sjeveru.
To je naziv za nehomogena plemena koja čak niti ne govore istim jezikom.
To kasnije preuzimaju i Rimljani koje boli briga kako se zovu pokorens plemena, jednostavno ih zovu kao i Grci.
Jedino im Dalmati tu malo mrse planove pa kao tvrđi orah dobijaju posebnu identifikaciju.


Misliš vole da jebu ovce , a posle jebačine ih ošišaju i vunu predaju uzvišenoj vanzemaljskoj civilizaciji zvanoj Rim?! :zubati
Nema nikakvog opisa Dalmata ako nekog posebnog etnosa a kamoli kulturnog , doduše kasnije sa pominju kao konjanike ali to je isto kao i što su bili ovčari.

Pošto su Rimljani opisali Kelte kad su osvajali Galiju i Britaniju naravno na svoj poseban uzvišeni način , tako da je moguće da je postojao i opis ilirskih naroda kad je Pompej sjebao Ilirik , ali nije sačuvan.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 22:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35607
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
I ta veza delma ovca je čisto pogađanje po sličnosti naziva u albanskom, a eto Albanci su Iliri pa mora imati veze.
Dodaj da je livanjski kraj oduvijek bio poznat po ovčarstvu i eto ga.

Sad ga sereš, kako jedna cijela rimska provincija dobija naziv, po mjestu koje je centar otpora rimskom osvajanju ili zato što jebu ovce.

Ma jok od Triglava do Vardara je živio jedan narod Ilira, pa onako međusobno bratoubilački ratovali kao i Srbi pravoslavci, katolici i muslimani.

Sve je to isto i helenizirani Daorsi koji grade megalomanske gradove i pričaju grčki, i divlji Dalmati koji valjda samo jebu ovce i Liburni koji su pomorci.

Sve su to bre Srbi raznih zanata iliti enter verzija Iliri svi i svuda

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 22:20 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
daramo je napisao/la:
Ilir nije nikakva plemenska ili etnička odrednica nego jednostavno ima značenje stranac, starim Helenima pojam Ilir ima značenje kao Rimljanima barbar.
Odnosi se na sve nehelenska plemena i narode na sjeveru.
To je naziv za nehomogena plemena koja čak niti ne govore istim jezikom.
To kasnije preuzimaju i Rimljani koje boli briga kako se zovu pokorens plemena, jednostavno ih zovu kao i Grci.
Jedino im Dalmati tu malo mrse planove pa kao tvrđi orah dobijaju posebnu identifikaciju.


Nije baš točno, Iliri su bili skupina srodnih naroda ili meta-etnicitet, koji je živio na prostoru od Drine do mora.
Istočno od njih je bila druga skupina naroda Tračani. Njihovo pleme Tribali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 28 tra 2018, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
daramo je napisao/la:
I ta veza delma ovca je čisto pogađanje po sličnosti naziva u albanskom, a eto Albanci su Iliri pa mora imati veze.
Dodaj da je livanjski kraj oduvijek bio poznat po ovčarstvu i eto ga.

Sad ga sereš, kako jedna cijela rimska provincija dobija naziv, po mjestu koje je centar otpora rimskom osvajanju ili zato što jebu ovce.

Ma jok od Triglava do Vardara je živio jedan narod Ilira, pa onako međusobno bratoubilački ratovali kao i Srbi pravoslavci, katolici i muslimani.

Sve je to isto i helenizirani Daorsi koji grade megalomanske gradove i pričaju grčki, i divlji Dalmati koji valjda samo jebu ovce i Liburni koji su pomorci.

Sve su to bre Srbi raznih zanata iliti enter verzija Iliri svi i svuda


Šta ti dođe onaj psihotični Instruktor?? , pašenog ili sestra od ujne??

Ko je pominjao famoznu priču oko Dalme(ovce) i Albance?? , maštaš previše ili se rokaš lošim drogama.

Ja sam samo reako da su Iliri(ta neka jebena plemena) poznata uvek bili po ovcama i vuni i to je sve uglavom , osim eto što se pominu kao konjanici u ratu protiv Gota u bitci kod Niša.

Da , Iliri svi i svuda , BRE!! :ucelo

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 11:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35607
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Istin je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Ilir nije nikakva plemenska ili etnička odrednica nego jednostavno ima značenje stranac, starim Helenima pojam Ilir ima značenje kao Rimljanima barbar.
Odnosi se na sve nehelenska plemena i narode na sjeveru.
To je naziv za nehomogena plemena koja čak niti ne govore istim jezikom.
To kasnije preuzimaju i Rimljani koje boli briga kako se zovu pokorens plemena, jednostavno ih zovu kao i Grci.
Jedino im Dalmati tu malo mrse planove pa kao tvrđi orah dobijaju posebnu identifikaciju.


Nije baš točno, Iliri su bili skupina srodnih naroda ili meta-etnicitet, koji je živio na prostoru od Drine do mora.
Istočno od njih je bila druga skupina naroda Tračani. Njihovo pleme Tribali.


Baš do Drine :zubati

Po čemu su točno bili srodni ti narodi?
Jeziku, vjeri, kulturi običajima?

Ta plemena koja se svrstavaju u Ilire su veoma raznolika i mogu se podijeliti u 3 veće skupine.
"Pravi" Iliri na području današnje Albanije pa negdje do Neretve, karakterizira ih to da su helenizirani.
Iliri barbari, sjeverno od toga, obuhvaća dinarska stočarska plemena u Dinaridima.
Panonci, na području Panonske nizine, karakterizira ih to da su keltizirani.

Čak postoje tvrdnje da su i Dalmati dijelom keltizirani, kao i tvdnje da je širenje Delmata iz Tropolja uzrokuju prodori Kelta sa sjevera.
To uzrokuje prvo upade Delmata tokom Krke i potiskivanje Liburna iz današnje sjeverne Dalmacije a kasnije i skukob s heleniziranim stanovništvom u priobalju.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 11:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35607
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Najbolja slika koja objašnjava podjelu Ilira
slika

Antičko Ilirsko kraljevstvo
slika

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 14:56 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
joe enter je napisao/la:
Nemam živaca da raspredam sa tobom jer tebi kao verniku koji veruje u dogmatske budalaštine koje su unazadile čovečanstvo je sasvim normalno da lažeš sam sebe , jer i ovako lažeš sam sebe verujući u ta sranja u 21.veku.

Isti si kao muslimani ,i oni su ubeđeni da je islam i islamska civilizacija zaslužna za nauku,ljudska prava,filozofiju,....i samim time traže da im celo čovečanstvo i pojedinci do kraja sveta zahvaljuju i odaju dužno poštovanje.

Vratimo se temi.

Vidim usrao si se istine. No, ajde nema veze i to je za ljude.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
master_mind_ je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Nemam živaca da raspredam sa tobom jer tebi kao verniku koji veruje u dogmatske budalaštine koje su unazadile čovečanstvo je sasvim normalno da lažeš sam sebe , jer i ovako lažeš sam sebe verujući u ta sranja u 21.veku.

Isti si kao muslimani ,i oni su ubeđeni da je islam i islamska civilizacija zaslužna za nauku,ljudska prava,filozofiju,....i samim time traže da im celo čovečanstvo i pojedinci do kraja sveta zahvaljuju i odaju dužno poštovanje.

Vratimo se temi.

Vidim usrao si se istine. No, ajde nema veze i to je za ljude.


Usro sam se isto kao kad sam pustio u gaće litaču kad sam polemisao sa muslimanima o "islamskoj astronomiji" i "islamskoj algebri" , jer pored svog pisanja koliko su u zabludi i koliko su zatucani i da ih baš briga sa istinu,dokaze i argumente oni i dalje ostali pri tome da bez Allaha i islama ne bi Ameri mogli imati satelite.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 15:09 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Ponovo, što sam konkretno natočno naveo. Bolje pobijaj činjenice jer ovako ispadaš seljačina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
daramo je napisao/la:
I ta veza delma ovca je čisto pogađanje po sličnosti naziva u albanskom, a eto Albanci su Iliri pa mora imati veze.
Dodaj da je livanjski kraj oduvijek bio poznat po ovčarstvu i eto ga.

Sad ga sereš, kako jedna cijela rimska provincija dobija naziv, po mjestu koje je centar otpora rimskom osvajanju ili zato što jebu ovce.

Ma jok od Triglava do Vardara je živio jedan narod Ilira, pa onako međusobno bratoubilački ratovali kao i Srbi pravoslavci, katolici i muslimani.

Sve je to isto i helenizirani Daorsi koji grade megalomanske gradove i pričaju grčki, i divlji Dalmati koji valjda samo jebu ovce i Liburni koji su pomorci.

Sve su to bre Srbi raznih zanata iliti enter verzija Iliri svi i svuda


Mislim da n a onim nekim triumfalnim stupovima u rimu ima prikaz delmata i prikazani su kao zvončari,cili u ovcjoj vuni ;)

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
Autor teme ne želi dati zapise Rimljanа o Ilirima, pa ću malo dati ono što sam našao

Citat:
Taj ratnički poriv (znači ne samo ratnički nego u kombinaciji sa luđačkim) kod Dinarida su prepoznali i Rimljani kad su u 1 stoljeću zauzeli provinciju Dalmaciju (tada mnogo veću nego danas), imali su teške probleme sa Delmatima (čistim Dinarcima), 20-30 godina su vodili s njima ratove u susjedstvu Italije, a da su pri tom Rimljani već bili osvojili Egipat, Hispaniju i Grčku, a ove u susjedstvu nisu mogli 30 godina pacifizirat ni romanizirat.

Pa su se Rimljani dosjetili da ubijaju djecu Dinaraca, druge im nije bilo, ali Dinarci (Delmati i ostali) su skrivećki rađali djecu i opet digli pobunu i opet Rimljane izbacili, tada je Rimljanima pukao film pa su poslali ovdje nekoliko legija.

Izgradili su logore Burnum (blizu Krke) sve do Tiluriuma (Trilj) u današnjoj Dalmaciji da ih pacifiziraju i romaniziraju.

Kad su napokon to uspjeli, sastavili su LEGIJU SAMO OD DELMATA (Dinarčina), te ih poslali na Germane u Germaniju, jer su Rimljani valjda mislili: "idemo poslat ove visoke statuom luđake na one druge visoke divljake sa sjevera", i uspjelo im je.

Delmatska Legija je pobjedila u tom sukobu Germane, vraćena ponovno na prostor Dalmacije i Hercegovine i otada od polovice 1-g stoljeća pa nadalje Dinarci su Romanizirani (postali Rimljani)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Ako se dobro sjećam Iliri su na ova ex-yu područja došli s prostora južne Skandinavije, dok Germana još nije bilo na tom prostoru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 29 tra 2018, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ancient Order je napisao/la:
Autor teme ne želi dati zapise Rimljanа o Ilirima, pa ću malo dati ono što sam našao

Citat:
Taj ratnički poriv (znači ne samo ratnički nego u kombinaciji sa luđačkim) kod Dinarida su prepoznali i Rimljani kad su u 1 stoljeću zauzeli provinciju Dalmaciju (tada mnogo veću nego danas), imali su teške probleme sa Delmatima (čistim Dinarcima), 20-30 godina su vodili s njima ratove u susjedstvu Italije, a da su pri tom Rimljani već bili osvojili Egipat, Hispaniju i Grčku, a ove u susjedstvu nisu mogli 30 godina pacifizirat ni romanizirat.

Pa su se Rimljani dosjetili da ubijaju djecu Dinaraca, druge im nije bilo, ali Dinarci (Delmati i ostali) su skrivećki rađali djecu i opet digli pobunu i opet Rimljane izbacili, tada je Rimljanima pukao film pa su poslali ovdje nekoliko legija.

Izgradili su logore Burnum (blizu Krke) sve do Tiluriuma (Trilj) u današnjoj Dalmaciji da ih pacifiziraju i romaniziraju.

Kad su napokon to uspjeli, sastavili su LEGIJU SAMO OD DELMATA (Dinarčina), te ih poslali na Germane u Germaniju, jer su Rimljani valjda mislili: "idemo poslat ove visoke statuom luđake na one druge visoke divljake sa sjevera", i uspjelo im je.

Delmatska Legija je pobjedila u tom sukobu Germane, vraćena ponovno na prostor Dalmacije i Hercegovine i otada od polovice 1-g stoljeća pa nadalje Dinarci su Romanizirani (postali Rimljani)


Jesi ti momče lud?? , ja sam napisao da nema opisa Ilira kao što je to slučaj sa Tacitovim i opisima Brita i Cezarovima opisia Gala.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 30 tra 2018, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
A nema ni antropoloskih istrazivanja sto mi rece jedan arheolog.
Uglavnom kad sam ih pitao kako su izgledali odgovor je vjerojatno kao mi samo tamniji ;)
Sad nez zasto se uvjek misli da su tamniji i imali to uporiste?

30 Godina se opirali??
Svaka cast da su bili slozni sa liburnima bilo bi nesta od njih svih a ovako nista.Liburni su jedno vrijeme imali jacu flotu nego rimljani :)

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 24 srp 2018, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Evo u Srbiji se iskopavaju Rimljani sve u 16 , pa iskopaše neopljačkan sarkofag u Viminacijumu.

http://www.telegraf.rs/vesti/srbija/2964035-svet-bruji-o-velikom-srpskom-otkricu-rimski-sarkofag-i-dva-skeleta-sa-zlatnim-i-srebrnim-nakitom-zaintrigirali-svet-foto

Ono što je najvažnije je da seradi dosad najveći internacionalni arheološki projekat iskopavanja carske palate cara Herkulija u blizini Sremske Mitrovice , jer arheološki institut iz Australije za jedno sa srpskim arheolozima i jednim od najpoznatijih svetskih arheologa Richardom Milesom su uložili zasad najveći novac za iskopavanja u istoriji Srbiji , što govori da su natragu nečeg zaista velikog.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 17 kol 2018, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744


Ovo bi trebalo da bude uz Dioklecijanovu palatu najveća carska palata na Balkanu ali i šire , a i on Maximian Herculius je bio suvladar Dioklicijana.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Maksimijan

Kažu da će otkovanje trajati sigurno oko 10 godina zbog svoje ogromne veličine , a ja sve nekako čekam da će ovog letanaći nešto veličanstveno , ali ipka čisto sumnjam jer su to varvari odavno rasturili.

S druge strane ide drugi prjekat iskopavanja u Viminacijumu gde je mnoštvo grobnica , a ima ih puno hrišćanskih , što znači ako dragi Allah bude dao :zubati možda nađu neke ključne dokaze za rano hrišćanstvo jer taj veliki grobni prostor nije toliko opljačkan i razvaljen o čemu govori nađene dobro očuvane grobnice.

Evo je tzv."antička Monaliza" iz Viminacijuma(freska iz grobnice)

slika

U Viminacijumskim grobnicama je nađen verovatno najstariji prsten sa hrišćanskom simbolikom

slika

Kako što kaže ovaj Richard Miles arheolog iz Australije je da bez mašte nema arhologije , e pa ja sve nekako maštam da će biti nađeni neki olovni svici sa zapisom jevanđelja :zubati , jer su već nađeni zlatni i srebrni svici sa kletvama u kojima se pominju razni demoni i bliskoistočna božanstva , ali se pominje među mnogima i tzv.biblijski lažni bog BAAL a odmah sa njime i JAHVE.
Inače sve je pisano grčkim alfabetom na aramejskom jeziku.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:618438-Zlatne-i-srebrne-plocice-s-tajanstvenim-tekstom-otkrivene-u-Viminacijumu-Poruke-bogovima-neznanim-jezikom

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 17 kol 2018, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
neretvanin je napisao/la:
Ako se dobro sjećam Iliri su na ova ex-yu područja došli s prostora južne Skandinavije, dok Germana još nije bilo na tom prostoru.


Postoje i druge teorije, osobno meni je ova bliža. Ima više smisla od dolaska Slavena iz plodne Ukrajine na dinarski krš.

Ni u 21. stoljeću ljudi ne mogu seliti stare, djecu i žene u velikom broju. Duboko u tuđi teritorij mogu zaći jedino ratničke skupine...

A da Iliri (rimski elitni vojnici) puste neke Slavene s volovima da im zauzimaju doline, pašnjake... Teško za povjerovati da bi se zbog toga povlačili u planine.

A nema niti jednog opisa sukoba Ilira i Slavena, ili bitke između njih.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 17 kol 2018, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
u Dalmaciji se najduže zadržala rimska vlast nakon propasti carstva, do 480. godine rimsko carstvo je živjelo u nekom manjem obliku u provinciji Dalmaciji dok Ostrogoti nisu izvršili invaziju.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 18 kol 2018, 09:30 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
dudu je napisao/la:
u Dalmaciji se najduže zadržala rimska vlast nakon propasti carstva, do 480. godine rimsko carstvo je živjelo u nekom manjem obliku u provinciji Dalmaciji dok Ostrogoti nisu izvršili invaziju.

Nije do kraja točno. Istočno rimsko carstvo (Biaznt) je uspio pod Justinijanom vratiti Dalmaciju i ostala je pod njima sve do 10. stoljeća. Za vrijeme bizantskog papinske (neko vrijeme bizantski carevi su direktno postavljali pape) jedan papa je dolazio iz Zadra i za vrijeme njegovog pontifikata Slaveni su počeli naseljavati Dalmaciju.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pope_John_IV

Nego evo male alternativne povijesti. Glavno rival kršćanstvu je bio mitraizam. Jedna vojnička religija koja korijenje ima iz Irana.kakva bi povijest bila da je mitraizam postao postao glavna religija Rimskog carstva a ne kršćanstvo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 31 kol 2018, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Fantastičan podatak iz vremena Rimljana sa ovih prostora daje rimski hroničar Plinije , koji pominje dve poznate vrste sira ."Caseus Daradinucus i Caseus Docleus" , iliti u prevodu sir iz današnje južne Srbije,Kosova i zapadne Makedonije(Dardanija) , i sir iz današnje Crne Gore(Duklja).

A to je ništa drugo nego sir iz mješine.

slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 15 lis 2019, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27122
FOTO: Senzacionalno! Kod Vinkovaca pronašli rimska kola na dva kotača s konjima!

https://magazin.hrt.hr/550275/foto-senzacionalno-u-vinkovcima-pronasli-rimska-kola-na-dva-kotaca-s-konjima


15. 10. 2019.

slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jugoslovenski Rimljani
PostPostano: 15 lis 2019, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Dva osušena kljuseta i taličke... pa dobro, bolje i to nego pehari od zlata, dukati...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: hilbert i 67 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO