HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 12 svi 2017, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Prvi put čujem za ovo svjedočanstvo iz Omarske. Kad su već tad bili zadojeni sa toliko mržnje prema Hrvatima, iako na srpskom teritoriju, što danas očekivati.

Citat:
POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika

Objavljeno 12.05. - 15:33

Hodžić Mirsad, „Abu Džafer“, bio je pripadnik odreda El Mudžahid

“Onda presjekoše Draganu (konopac) i odvedoše Dragana. Tamo je bila neka klada gdje se presijecaju drva. Drži (Arap) neku sablju. I opat zapovijed, pjesma, molitva – Allahu ekber, tekbir. Sto grla u glas. I uze on Dragana za kosu jednom rukom, uze ga domaći mudžahedin, domaći koji se priklonio, valjda polaže svečanu prisegu. Ovaj uze Dragana za usta. Dragan je jako lijep, fizički lijep mladić. Uze ga za usta, stisne ga, uzbuđen i on. Ovaj opet nešto reče – Meho, San, valjda ne smije mučiti. I on za glavu i onu sablju i odsječe mu glavu.

Kao prizori ISIL-a

Kako odsječe glavu, on je počeo povraćati i pao je. Odsjekao je na panju. Onda je malog (zatočenik Adžaip) odveo. Mali je morao uzeti glavu Draganovu i donio je ovamo da se poljubi glava Draganova u usta. Mi smo ljubili Dragana u usta”… Taj užasavajući opis od kojega se ledi krv u žilama izrekao je Ivan Rajković, profesor iz Travnika, koji je bio svjedok životinjskog iživljavanja više mudžahedina i islamskih ratnika koji su ga zajedno s drugim vodećim Hrvatima zatočili u logor, a njegovo svjedočenje koje je dano i istražnim tijelima svjetlost dana ugledalo je u monografiji “Od tvorca logora do radosti poricanja” koju je izdala Hrvatska udruga logoraša Domovinskog rata u BiH, piše Večerenji list.

U ovom slučaju riječ je o događaju iz lipnja 1993. i stravičnom smaknuću Dragana Popovića koji je izabran za ritualno ubojstvo u logoru nedaleko od Travnika, u blizini drugoga mjesta zatočenja gdje je profesor Rajković svjedočio i mučenju jednoga franjevca kojemu je mudžahedin zarezao vrat te je potekla krv, a časnoj sestri je otkinuo prst kako bi skinuo prsten. Najveća vrijednost tog kapitalnog djela je to što donosi desetke potresnih svjedočanstava ljudi, logoraša koji su preživjeli stravične torture, svjedočili ubojstvima, silovanjima, mučenjima, odvođenjima, pa čak i strijeljanjima. Prema podacima, bilo je više stotina logora za Hrvate, od Prijedora, Sarajeva, Bugojna, Zenice, Viteza i Fojnice, Konjica i Jablanice, Srbije i Crne Gore.

Čekajući smrt

“Kad smo došli u logor Manjača doživjeli smo još jedno razočaranje. Muslimani zatočenici su nam se rugali i vrijeđali nas govoreći: Eto ni Hrvatska vas neće. Kad smo tražili naše stvari Muslimani su nam govorili: neka vam ih Tuđman da, j… vam mater hrvatsku. Čuvari logora su nas morali rastavljati. Nakon par dana stanje se primirilo, a pojedini Muslimani su nam se ispričavali”, napisao je u svom iskazu bivši logoraš Mato Tadić iz Šurkovaca, koji je bio zatočen u zloglasnoj Manjači. U monografiji se navode i likvidacije te konkretni počinitelji zločina, a među najgorim bila je Omarska. 
“29. 7. 1992. Omarska: ubijen lider HDZ-a općine Prijedor Silvester Sarić, Nikole Matanović Drago. Ubili ih Momo Gruban, Nedjeljko Paspalj, Nikica Janjić. Taj su dan odvezeni u nepoznatom pravcu u jalovinu gdje se likvidiralo: liječnici Osman Mahmuljin, Jusuf Pašić…”. Hrvatski logoraši još uvijek traže zadovoljštinu, no najgore od svega je, unatoč tome što su svjedočanstva podloga za brojne optužnice, ni do danas nisu dočekali pravdu, ali ni materijalnu odštetu. Najgore od svega je to što bošnjačke vlasti krivotvore istinu o logorima za Hrvate predstavljajući ih gotovo humanim centrima./HMS/

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 13:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Nedavno objavljan snimak

Citat:
U junu 1993. godine, na planini Vlašić, pred bijegom od takozvane Armije BiH i mudžahedina, Republika Srpska je prihvatila oko 5.000 žena, djece i staraca hrvatske nacionalnosti i autobusima prebacila u Hrvatsku, dok je oko 800 boraca HVO-a zadržano u zarobljenicima VRS-a ' na Manjači i nakon nekoliko dana su oslobođeni i transportovani kamionima u Hrvatsku.



_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 14:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Glup potez Tuđmana, zasto su Hrvati potpisali Wasinghton, nije sigurno iz ljubavi prema Muslimanima.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
novovrijeme je napisao/la:
Nedavno objavljan snimak

Citat:
U junu 1993. godine, na planini Vlašić, pred bijegom od takozvane Armije BiH i mudžahedina, Republika Srpska je prihvatila oko 5.000 žena, djece i staraca hrvatske nacionalnosti i autobusima prebacila u Hrvatsku, dok je oko 800 boraca HVO-a zadržano u zarobljenicima VRS-a ' na Manjači i nakon nekoliko dana su oslobođeni i transportovani kamionima u Hrvatsku.




Hvala na tome...al nije dzaba

Agencija Sense prenosi da je haaški tužitelj Roeland Bos tijekom ispitivanja Kolende pokazao Mladićev dopis iz lipnja 1993. da “HVO treba predati paket srpskoj strani s milijun i pet stotina hiljada njemačkih maraka za prijevoz Hrvata iz Travnika, hranu, cigarete...”.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 15:02 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
korrisnik je napisao/la:
Glup potez Tuđmana, zasto su Hrvati potpisali Wasinghton, nije sigurno iz ljubavi prema Muslimanima.

Potpisivanje raznih sporazuma nije ni 10% Tuđmanove gluposti koliko je puštanje mudžahedina,naoružavanje,liječenje te slanje razne pomoci za islamski kalifat...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
Tulkas je napisao/la:
Hvala na tome...al nije dzaba

Agencija Sense prenosi da je haaški tužitelj Roeland Bos tijekom ispitivanja Kolende pokazao Mladićev dopis iz lipnja 1993. da “HVO treba predati paket srpskoj strani s milijun i pet stotina hiljada njemačkih maraka za prijevoz Hrvata iz Travnika, hranu, cigarete...”.


Skoro da je, samo je Alija je iskeširao 46 miliona DM za Bihać.

Hrvatska je vratila RS s 1100 cisterni....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 15:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Tulkas je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:
Nedavno objavljan snimak





Hvala na tome...al nije dzaba

Agencija Sense prenosi da je haaški tužitelj Roeland Bos tijekom ispitivanja Kolende pokazao Mladićev dopis iz lipnja 1993. da “HVO treba predati paket srpskoj strani s milijun i pet stotina hiljada njemačkih maraka za prijevoz Hrvata iz Travnika, hranu, cigarete...”.


1.500.000 maraka / 6.000 ljudi = 250 maraka po osobi za hranu, cigare i prevoz. Jel puno?

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 15:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ni u mirnodopskim uslovima ne bi bilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 15:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
novovrijeme je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:

Hvala na tome...al nije dzaba

Agencija Sense prenosi da je haaški tužitelj Roeland Bos tijekom ispitivanja Kolende pokazao Mladićev dopis iz lipnja 1993. da “HVO treba predati paket srpskoj strani s milijun i pet stotina hiljada njemačkih maraka za prijevoz Hrvata iz Travnika, hranu, cigarete...”.


1.500.000 maraka / 6.000 ljudi = 250 maraka po osobi za hranu, cigare i prevoz. Jel puno?


Nije puno svaka čast..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 13 sij 2019, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4233
Koliko je hrvata prošlo kroz muslimanske konc logore?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 20 sij 2019, 13:55 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Naravno da su vas pomogli. Pa vi ste se nesto malo puskarali na Kupresu, Posavini i Jajcu. Ostalo je bilo ti meni serdaru ja tebi vojvodo.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Još jedan primjer spašavanja Hrvata od strane Srba

Citat:
Ispovijest bivšeg oficira HVO-a: Doktor Laza mi je spasio život pa donio flašu viskija

slika

BANjALUKA - Nazvao me jedan veliki prijatelj, uz samo jednu kratku rečenicu: “Umro nam je doktor Laza!” Čitav dan mi je ta rečenica odzvanjala u ušima i ne mogu ni shvatiti ni prihvatiti! Moj prijatelj, brat, ljudina, doktor i opet naš Lazo...


Ovim riječima od doktora Miodraga Lazića, “hirurga napaćenog srpskog naroda”, kako se sam potpisao u posljednjoj poruci prije nego što ga je u utorak ujutro u niškoj bolnici pokosio virus korona, oprostio se nekadašnji funkcioner HDZ-a BiH, bivši predsjednik FBiH i predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH i ratni komandant Hrvatskog vijeća odbrane Niko Lozančić.

- Umro je jedan veliki čovjek i još veći humanista! Otišao je u vrijeme koje kao da je sam birao! Skromno i tiho, bez pompe, a mnogima je pomagao i pomogao! U teškim vremenima bio si doktor i čovjek... U teškim vremenima napustio si ovaj pokvareni svijet! Počivaj u miru, brate Lazo, i neka ti je laka zemlja - napisao je Lozančić na svom “Fejsbuk” profilu.

Ovaj bivši komandant HVO-a za “Glas Srpske” govori o poznanstvu sa doktorom Lazom i o tome kako mu je u vrijeme najvećeg ratnog vihora 1993. godine spasio život u ratnoj bolnici “Žica” u tadašnjem Srpskom Sarajevu.

- Ranjen sam u sukobu HVO-a i Armije BiH u Kaknju i dovezen u bolnicu “Žica” u teškom stanju. Otkud ja kao oficir HVO-a u srpskoj bolnici je malo duža priča, ali ono što je mnogo bitnije od svega toga je lik i djelo doktora Laze. Samo onaj ko ima sreće u životu sretne jednu takvu ljudsku gromadu, a ja sam imao tu sreću. To što mi je bukvalno spasio život je posebna stvar, ali i da to nije uradio, ja bih bio hendikepiran i siromašan da nisam upoznao takvog čovjeka - kaže Lozančić.

On se prisjeća jedne nevjerovatne situacije koja se dogodila svega par dana poslije operacije koju je preživio samo zahvaljujući doktoru Lazi.

- Nekih sedam dana poslije operacije ležao sam u bolnici, razmišljao o svojoj porodici i o tome da li ću je ikada više vidjeti. Dok sam tako ležao, naišao je doktor Laza i upitao me: “Šta je, šta si se zamislio?” Nisam mu rekao da razmišljam o tome hoću li na kraju izaći živ iz bolnice, jer bez obzira što je sve bilo korektno, ne samo s njegove strane, nego od svih u bolnici, razmišljao sam o tome ko zna na šta se sutra može okrenuti i kako mogu završiti. Zato sam mu rekao da razmišljam hoću li ikad više sjesti u kafanu i popiti viski i “kolu” - prisjeća se Lozančić.

Kako sam to rekao, nastavlja on, doktor Lazo se okrenuo i otišao.

- Poslije par minuta ušao je u sobu sa tacnom na kojoj su bile flaša “Džek Danijelsa”, dvije čaše i dvije flaše “kole”, a preko ruke je imao bijelu krpu kao konobar. Nasuo je viski u čaše i meni pružio jednu. Da budem iskren, mislio sam da me provocira, pa sam ga onako bojažljivo upitao “ide li viski sa lijekovima” i pogled sam skrenuo prema dvije boce infuzije koje su mi visile iznad glave. A on se nasmijao i rekao: “Ajde bolan, ja sam ti to propisao. Smiješ popiti jedan, neće ti škoditi.” Stresao je viski, a onda i ja za njim. Tad mi je dodao flašu i rekao: “Sakrij ovdje negdje, popiće ovi banditi, nek imamo nas dvojica po jednu kad navratim.” Ostao sam mjesec dana u bolnici i za to vrijeme smo popili taj viski, a ja danas pričam s vama samo zahvaljujući njemu - kaže Lozančić, dodajući na kraju da je nebrojeno puta u društvu pričao o tome i da svi njegovi poznanici znaju kakva je ljudina bio njegov prijatelj i brat doktor Lazo.

Kontakt
Poslije mjesec dana u “Žici”, Lozančić je prebačen u Hrvatsku, a kasnije je uspostavio kontakt sa doktorom Lazom, koji je poslije rata par puta bio kod njega u Kaknju.

- Posljednji put smo se vidjeli prije par godina, ali smo se redovno čuli telefonom, a posljednji put oko pravoslavnog Božića - kaže Lozančić, dodajući da “ništa od ovoga što se objavljuje o njegovoj ljudskoj veličini nije preuveličano, jer nema dovoljno riječi kojima se može opisati kakva ljudina je bio doktor Lazo”.

https://www.glassrpske.com/lat/novosti/ ... ziI9Ny2omY

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Ne zaboravimo da je na onu diverzantsku akciju Adisa Pokvica u Gornjem Vakufu-Uskoplju ekstremist i bivsi kandidat za predsjednika Emir Suljagic na Twitteru reagirao sa "Bit ce jos Krbava. I uvijek cete proci kao na Krbavi". I tako porucio Hrvatima da ce proci kao na Krbavskom polju 1493. godine, aludirajuci tako na tezak poraz hrvatskih vojnika od turskih snaga. Kada se saznalo da je to uradio jedan dobri Bosnjanin, naravno nije se ispricao, vec je samo izbrisao tweet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Koda je bitno hoće li se tursko žgepče izvinjavat. To samo fino prezentirati medijima.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:16 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Svijet kakav poznajemo se blizi svom kraju, uskoro dolazi vrijeme radikalizacije te nestabilnosti,dolazi šansa za drugo poluvrijeme...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
daramo je napisao/la:
O čemu ovaj Turčin?
Kakva dokrajčena Hrvatska državnost.
Kraljevina Hrvatska postoji sve do 1918. jedino što su tvoja braća tada dokrajčila je državnost Bosne.


Nema smisla pokusavati sa islamiziranim Srbima razgovarati o povijesti. Kad pitas onog islamiziranog bivseg pravoslavca koji bali nad katolickim ljiljanima iz Sarajeva: "Cija je i kakva je povijest Bosne prije circa 1200. godine", on ce ti odgovoriti s jednom rijecju: "Genocid". On ce ti provalit nesto iz one Imamoviceve basne "Historija Bosnjaka" i tu je kraj rasprave.

Hajde dobro, to je bilo prije tisucu godina, ali krajnje jadno je sto su potpuno zaglibili trenutno u zesce neistinit povijesni revizionizam sto se tice Drugog svjetskog rata. A onaj radikalni ljevicar i povjesnicar iz Hrvatske (rodjen u Mostaru) Markovina ih proziva o tome i kaze da se radi o "opasnom prekrajanju povijesti", oni naravno samo znaju blenuti onim telecim pogledom i zvrcnuti ambasadu da ih pitaju sto da kazu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Sandalj je napisao/la:
daramo je napisao/la:
O čemu ovaj Turčin?
Kakva dokrajčena Hrvatska državnost.
Kraljevina Hrvatska postoji sve do 1918. jedino što su tvoja braća tada dokrajčila je državnost Bosne.

Prosim vas. Zar nisam cvjetić sa hrvatske livade. :zubati


Ja mislio onaj bogumil što je Turcima otvori kapije bosanskih gradova i predao bosansku državnost.
Bit će da su Hrvati ginuli da sačuvaju ostatke državnosti a Bošnjaci predali i državnost i neovisnost Turcima bez borbe.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
I tako Suljaga slavi srpske zločine u Hrvatskoj, naravno ako su počinjeni pod muslimanskom komandom to nisu zločini.
Islamizirani Srbin Suljaga slavi svoje srpske pretke koji su pljačkali po Hrvatskoj i ubijali seljake naoružane vilama i motikama.

Jedno je krilo osmanske vojske vodio Ismail beg zapovijedajući postrojbama iz Srbije, iz Kruševačkog sandžaka.
Drugo karvilijski beg Muhamed, pod čijim su zapovjedništvom bili ratnici iz Južne Rumelije (osmanska provincija na prostoru današnje Sjeverne Grčke, Južne Makedonije i Jugozapadne Bugarske).

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
daramo je napisao/la:
Ja mislio onaj bogumil što je Turcima otvori kapije bosanskih gradova i predao bosansku državnost.
Bit će da su Hrvati ginuli da sačuvaju ostatke državnosti a Bošnjaci predali i državnost i neovisnost Turcima bez borbe.

Je*eno je kada s jedne strane dopustiš da ti u novije doba komšije tumače tvoju povijest, a s druge strane hodže šire štokholmski sindrom među narodom.
Jer da nije dotičnog i dijete bi se zapitalo odkud to da Bosna navodno šaptom pade kada je od recimo prvog nominalnog "priznavanja vlasti" Osmanlijama tj. plaćanjem danka 1428 g. pa do konačnog pada kraljevskog Jajca 1528 g. prošlo ciklih 100 godina.

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Sandalj je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Ja mislio onaj bogumil što je Turcima otvori kapije bosanskih gradova i predao bosansku državnost.
Bit će da su Hrvati ginuli da sačuvaju ostatke državnosti a Bošnjaci predali i državnost i neovisnost Turcima bez borbe.

Je*eno je kada s jedne strane dopustiš da ti u novije doba komšije tumače tvoju povijest, a s druge strane hodže šire štokholmski sindrom među narodom.
Jer da nije dotičnog i dijete bi se zapitalo odkud to da Bosna navodno šaptom pade kada je od recimo prvog nominalnog "priznavanja vlasti" Osmanlijama tj. plaćanjem danka 1428 g. pa do konačnog pada kraljevskog Jajca 1528 g. prošlo ciklih 100 godina.

Tu dolazi do razlike o pojmovima. Bosna je nekad označavala samo malen prostor oko Zenice i Sarajeva sve ostalo čak i Jajce je bilo na zemljovidima pod Hrvatska. Zato se kaže da je Bosna šaptom pala kad su Turci preko noći praktički zauzeli to cijelo područje. Turska Hrvatska je zauzeta puno kasnije ali to što je taj prostor danas u BiH ne znači da je to povijesno Bosna.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
weasel je napisao/la:
Tu dolazi do razlike o pojmovima. Bosna je nekad označavala samo malen prostor oko Zenice i Sarajeva sve ostalo čak i Jajce je bilo na zemljovidima pod Hrvatska. Zato se kaže da je Bosna šaptom pala kad su Turci preko noći praktički zauzeli to cijelo područje. Turska Hrvatska je zauzeta puno kasnije ali to što je taj prostor danas u BiH ne znači da je to povijesno Bosna.

Doista! A Croatia eto Bogom dana odmah bi od Drave do Jadrana. Vaskrsnu ko Isus u tren oka na sred Balkana, a nije ćopala ko svako drugi od susjeda protokom vremena?

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Sandalj je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Tu dolazi do razlike o pojmovima. Bosna je nekad označavala samo malen prostor oko Zenice i Sarajeva sve ostalo čak i Jajce je bilo na zemljovidima pod Hrvatska. Zato se kaže da je Bosna šaptom pala kad su Turci preko noći praktički zauzeli to cijelo područje. Turska Hrvatska je zauzeta puno kasnije ali to što je taj prostor danas u BiH ne znači da je to povijesno Bosna.

Doista! A Croatia eto Bogom dana odmah bi od Drave do Jadrana. Vaskrsnu ko Isus u tren oka na sred Balkana, a nije ćopala ko svako drugi od susjeda protokom vremena?

Dobro, ne kažem da se pojam Hrvatska nije mijenjao kroz godine, mijenjao se ali se nije napuhao kao balon poput Bosne. Bosna je originalno mala pokrajina i to je to.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Ja cu i dalje pitati sto mi ti muslimanski "historicari" mogu reci o povijesti vjekovne gazijske sehidske Bosne prije circa 1200. godine. Ili 1150. godine. Ili kako islamizirani Srbi interpretiraju kad im Porfirogenet uvali da su "zemljicu Bosnu" naselili Srbi i da je to prvi i jedini spomen Bosne u 6 stoljeca. Ili kad im Einhard uvali da su "Srbi narod koji je poznat da vlada veliki dijelovima Dalmacije". Tu se naravno misli na rimsku Dalmaciju, a posto znamo da su na obali i zaledju Bizant i Hrvatska, malo juznije su razne sklavinije, jedino mozemo pretpostaviti da su Srbi naselili velike dijelove onoga sto danas zovemo Bosnom i Hercegovinom.

Ili evo jos malo uvaljivanja. Ljudevit Posavski, kad je porazen 823. bjezi, nikome drugom vec Srbima. Vecina povjesnicara misli da je pobjegao naravno na podrucje danasnje banjolucke krajine ili Tuzle, juzno od Save i istocno od Vrbasa. Zar nije tu vjekovna bogumilska Bosna? Kako sad to?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 21:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Pa eto komšija navedi jednu bitku u kojoj su se Bošnjaci suprostavili Turcima?
I Dubrovnik je plaćao danak.
Danak upravo znači da se predaješ agresoru bez borbe i da plaćaš troškove hranjenja njegove vojske.
Ali eto Dubrovčani sačuvaše i vjeru i Republiku a Bošnjaci sve predaše.

Kakve veze sad ima Jajce s Kraljevinom Bosnom?
Bosna je šaptom pala 1463. konačno i potpuno.
Jajce kasnije oslobađa ugarski kralj Korvin i formira Jajačku banovinu.

Kad smo kod danka i tada žešća sirotinja, nisu mogli plaćati pa Turcima kao i sada Arapima davali zemlju i gradove džabe.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: POTRESNA SVJEDOČANSTVA Draganu Popoviću mudžahedini su 1993. sabljom odsjekli glavu kod Travnika
PostPostano: 16 tra 2020, 21:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
weasel je napisao/la:
Sandalj je napisao/la:
Doista! A Croatia eto Bogom dana odmah bi od Drave do Jadrana. Vaskrsnu ko Isus u tren oka na sred Balkana, a nije ćopala ko svako drugi od susjeda protokom vremena?

Dobro, ne kažem da se pojam Hrvatska nije mijenjao kroz godine, mijenjao se ali se nije napuhao kao balon poput Bosne. Bosna je originalno mala pokrajina i to je to.


A šta tebi smeta što se jedna katolička hrvatska zemlja širila na račun Ugarske?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Hagresor i 266 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO