HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 lis 2024, 15:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 300 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109216
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
To su govorne metafore. Valjda nije teško skužiti.
Na sudu bi prevoditelj to morao prevesti na hrvatski jezik kao "Ne bacajte biserje pred svinje".

Kao što sudski prevoditelj, sa jako velikom školom za to, ne smije direktno prevesti "Kad na vrbi rodi grožđe", već mora precizno znati odgovarajuću metaforu na drugom jeziku na kojeg prevodi.

U biti nit ima veze sa kruhom, nit psima. Ne kužim kako to ne vidiš.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Naša Kvačica je napisao/la:
BBC je napisao/la:
To je za Robija, autora teme.
Ne kužim baš. Ne vjeruje da je Isus postojao pa ga optužuje da je rasist. Počeo je zvučati kao US Democrat.


Robbie je zalutala ovca, koju je đavo privukao kraljevstvima svijeta i njihovom slavom. :zubati

Robbie u stvari samo želi najbolje, ali je na žalost zaveden. Misli da će ga Sotona zaštititi od nevolje. A ne zna da Sotona laže. Sotona samo obećava sreću, ali ta sreća stalno izmiče.

U đavolskom planu, sreća je uvijek tako blizu, na dohvat ruke. Samo se primakni i dobit ćeš je. Čovjek se primakne, ali se sreća malo odmakne. Čovjek nastavi ići, ali sreća i dalje stalno malo izmiče. Kako izmiče, čovjek je sve nesretniji. Na kraju trči, postaje nesretan, očajan, užasnut, sve gori i gori dok sreća naravno uvijek je tamo malo dalje. Strašna je paradigma ljudi koji povjeruju da će im Sotona pomoći.

Dragi Robbie, Bog jest jednako muka. Ali kroz muku dolazi istinska sreća, ne ona koja ti sada stalno bježi. To je jedini pravi način da se osjećaš zadovoljno i da čvrsto stojiš na nogama. Đavo ti neće dati sreću ni zadovoljstvo, bez obzira koliko obećaje. Jednostavno laže te.


Nisam ja zalutala ovca, odnosno nekakav "odbjegli krscanin", jer krscanin nikad nisam ni bio kao odrasla osoba. Nemam cak nista protiv ideje Boga, meni osobno je savrseno jasno da Isus, kao ni faraon - nije bog, cak ne ispunjava ni uvjete zidovskog Mesije, a kamoli da predstavlja jedan od "tri dijela Boga" (sto je odustanak od striktnog monoteizma). Meni je nevjerojatno da u Europi bilo tko vjeruje da je neki povijesni lik bio bog, to mi je u rangu hinduizma, grcke religije gdje su bogovi zivjeli na Olimpu, ili rimske religije gdje su carevi bili bogovi, ali eto to je cinjenica. Ali ni to nije tema.

Ovo u biti nije religijska, nego povijesna tema.

Opet kazem, zanima me jako rano krscanstvo i njegov povijesni razvoj, te Isus kao povijesna osoba. To sto ja ne vjerujem da je Isus bozanstvo, kao ni faraon, ne znaci da ne mogu diskutirati o Isusu koji jest povijesna osobi, dapace osoba koja je imala mozda i najveci utjecaj na ljudsku povijest.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
Evo Robi jedno protupitanje kako je rasist ako su Kananci semiti kao i Židovi?
Valjda si mislio nacionalist?

Eto te ko pravi gradžanin, odmah rasist.


Ma mislim na nacionalizam naravno. Zato sam i stavio pod navodnike "rasist". To je napola ironicno jer se termin "rasizam" danas koristi za sve.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Robbie MO je napisao/la:

Svrha rasprave je ono sto pise u naslovu. U kojem trenutku je Isusov kult odlucio postati internacionalni pokret. U kronoloski najranijim pricama jasno je da se obraca samo Zidovima, znaci isprva je pretendirao biti zidovski Mesija.

Davno nakon što je Isus razapet. Rani hrišćeni su bili jevrejska sekta. Odbacuju jevrejstvo i proglašavaju se za religiju odvojenu od judaizma i govore da nemaju veze sa jevrejima više od vek nakon Hristovog raspeća. To rade da bi prikupili što više pristalica, pošto su jevreji bili prilično omraženi u Carstvu, pa je "ribarima" trebao rebranding, da bi im proizvod ostvario veći uspeh na tržištu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
Isus je svakako povijesna osoba, potvrdjen u nezavisnim rimskim i zidovskim izvorima.

Onaj Isusov komentar danas bi svakako rekli da je nacionalisticki.

Nazivanje susjednog naroda dzukelama ili stakorima, to je u nivou medjusobnog cascenja Hrvata, Srba i Muslimana.


Židovi su Kanance smatrali povijesnim neprijateljima, otprilike kao odnos Hrvata i Srba.
Kakvi su odnosi bili u to vrijeme ne znam ali je očito da se i tada nisu voljeli.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10871
krstjanin je napisao/la:

Evo da ne rastezes temu u nedogled. Onog trena kad je ucenicima rekao: Zato idite i učinite sve narode mojim učenicima!
Eto tada je pokret postao internacionalan. Dakle direktna naredba od samoga Isusa.

Nakon toga na pedesetnicu im salje Duha Svetoga i stranci ih cuse kako navjestaju Rijec Bozju a svaki ih cuje na svom jeziku

Posto pojedini ucenici ni nakon toga nisu bas shvatili Bog vrlo jasno intervenira jos jednom kod Petra pa mu u snu kaze Peetre kolji i jedi....itd


OK , samo ovo iz Matejovog jevanđelja što si naveo je kad je on već vaskrsnuo i prikazao im se , zato se postavlja pitanje zašto ranije nije naredio apostolima i učenicima da šire božju reč među svim narodima , ili zašto sam nije propovedao nejevrejima??

Samo Matejevo jevanđelje je čist grčki jezički produkt jer naučni dokazi govore da jevanđelje napisano na grčkom nije prevedeno sa aramejskog , što dovoljno govori da je to obična naknadna konstrukcija u duhu rimskog carstva koje univerzalno i samim time je logično što u jevanđelju piše da se vera širi svim drugim narodima.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6304
joe enter je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Evo da ne rastezes temu u nedogled. Onog trena kad je ucenicima rekao: Zato idite i učinite sve narode mojim učenicima!
Eto tada je pokret postao internacionalan. Dakle direktna naredba od samoga Isusa.

Nakon toga na pedesetnicu im salje Duha Svetoga i stranci ih cuse kako navjestaju Rijec Bozju a svaki ih cuje na svom jeziku

Posto pojedini ucenici ni nakon toga nisu bas shvatili Bog vrlo jasno intervenira jos jednom kod Petra pa mu u snu kaze Peetre kolji i jedi....itd


OK , samo ovo iz Matejovog jevanđelja što si naveo je kad je on već vaskrsnuo i prikazao im se , zato se postavlja pitanje zašto ranije nije naredio apostolima i učenicima da šire božju reč među svim narodima , ili zašto sam nije propovedao nejevrejima??

Samo Matejevo jevanđelje je čist grčki jezički produkt jer naučni dokazi govore da jevanđelje napisano na grčkom nije prevedeno sa aramejskog , što dovoljno govori da je to obična naknadna konstrukcija u duhu rimskog carstva koje univerzalno i samim time je logično što u jevanđelju piše da se vera širi svim drugim narodima.



Sasvim je logicno da se u pocetku prvo objavio i naucavao zidovima jer je i sam zidov i jer mesija mora doci iz odabranog naroda. Kad je to obavio i rjesio logicno je bilo da nastavi sa sljedecim planom spasenja.

Dakle sve sto je Biblija opisala i sto je Isus ucinio je logicno. Samo treba poznavati zidovsku povijest i stvar oko Mesije i onda je sasvim jasno pa nece ni biti potrebe postavljati sasvim dosadna ppitanja poput ovoga

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Carmello Šešelj je napisao/la:
Davno nakon što je Isus razapet. Rani hrišćeni su bili jevrejska sekta. Odbacuju jevrejstvo i proglašavaju se za religiju odvojenu od judaizma i govore da nemaju veze sa jevrejima više od vek nakon Hristovog raspeća. To rade da bi prikupili što više pristalica, pošto su jevreji bili prilično omraženi u Carstvu, pa je "ribarima" trebao rebranding, da bi im proizvod ostvario veći uspeh na tržištu.

Pa da, u to ulazi i samo obrezivanje kao temeljni element koji pripadnike judaizma razdvaja od za njih pagana.
Odbacivanje sunećenja je jedan od rebrendinga kao i otvaranje prema drugim religijama za razliku od konzervatizma judeizma koji se opirao vanjskim utjecajima.
Kad su nežidovi postali većina pripadnika to je išlo samo od sebe, utjecaj drugih religija na vjeru koja nije standardizirana i bez neke ustaljene hijerarhije bio je neminovan.
S rimskom većinom u kršćanstvo dolazi i rimska praksa asimilacije drugih vjera i običaja njenih pripadnika.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Inace, rimska legija koja je tada okupirala Judeju, imala je svinju za grb, i svinju na zastavi.

Citat:
"Jerusalem had been occupied by the Roman Tenth Legion [X Fretensis], whose emblem was a pig. Mark's reference to about two thousand pigs, the size of the occupying Legion, combined with his blatant designation of the evil beings as Legion, left no doubt in Jewish minds that the pigs in the fable represented the army of occupation.


U tom kontekstu je zanimljivo promatrati pricu kako Isus istjeruje demona iz covjeka i demon ulazi u krdo svinja, i svinje zatim trce preko litice i strovale se u more.

Isus pri tom pita demona za ime i demon kaze "Moje ime je Legija".

Mislim, ogroman broj jasnih aluzija na okupatore Rimljane u pricama o Isusu i Isusovim pricama. Ili kada ga "carinici" (=Rimljani) pitaju za placanje poreza - zasto bi ga to netko pitao?

Kasnijim spinovima u evandjeljima su Rimljani od bad guys postali good guys.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10871
krstjanin je napisao/la:
Sasvim je logicno da se u pocetku prvo objavio i naucavao zidovima jer je i sam zidov i jer mesija mora doci iz odabranog naroda. Kad je to obavio i rjesio logicno je bilo da nastavi sa sljedecim planom spasenja.

Dakle sve sto je Biblija opisala i sto je Isus ucinio je logicno. Samo treba poznavati zidovsku povijest i stvar oko Mesije i onda je sasvim jasno pa nece ni biti potrebe postavljati sasvim dosadna ppitanja poput ovoga


Kako vi verske apologete iz prve sve posložite kako vama padne napamet , a pri tome ne brinući za nelogičnosti.

Kako govoriš da su jevreji odabrani narod kad sama crkva to nikad nije tvrdila već je bilo baš suprotno , jer da su za hrišćane Jevreji odabrani narod onda ne bi bilo ni hrišćanstva niti širenja vere , jer zašto bi odabrani narod i njegov mesija širio veru među neznabošcima ako su već sami odabrani od boga i samim time automatski iznad drugih naroda??

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
krstjanin je napisao/la:

Sasvim je logicno da se u pocetku prvo objavio i naucavao zidovima jer je i sam zidov i jer mesija mora doci iz odabranog naroda. Kad je to obavio i rjesio


Nije obavio i rijesio. Zidove nije uspio uvjeriti da je Mesija. Ni on ni Ivan Krstitelj.

Inace, Zidovi su do sada imali oko 15 ljudi koji su tvrdili da su mesije i koji su skupili poprilican broj sljedbenika:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_messiah_claimants

Zadnji je rabbi Menachem Mendel Schneerson iz New Yorka.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Robbie je zalutala ovca, koju je đavo privukao kraljevstvima svijeta i njihovom slavom. :zubati

Robbie u stvari samo želi najbolje, ali je na žalost zaveden. Misli da će ga Sotona zaštititi od nevolje. A ne zna da Sotona laže. Sotona samo obećava sreću, ali ta sreća stalno izmiče.

U đavolskom planu, sreća je uvijek tako blizu, na dohvat ruke. Samo se primakni i dobit ćeš je. Čovjek se primakne, ali se sreća malo odmakne. Čovjek nastavi ići, ali sreća i dalje stalno malo izmiče. Kako izmiče, čovjek je sve nesretniji. Na kraju trči, postaje nesretan, očajan, užasnut, sve gori i gori dok sreća naravno uvijek je tamo malo dalje. Strašna je paradigma ljudi koji povjeruju da će im Sotona pomoći.

Dragi Robbie, Bog jest jednako muka. Ali kroz muku dolazi istinska sreća, ne ona koja ti sada stalno bježi. To je jedini pravi način da se osjećaš zadovoljno i da čvrsto stojiš na nogama. Đavo ti neće dati sreću ni zadovoljstvo, bez obzira koliko obećaje. Jednostavno laže te.


Nisam ja zalutala ovca, odnosno nekakav "odbjegli krscanin", jer krscanin nikad nisam ni bio kao odrasla osoba. Nemam cak nista protiv ideje Boga, meni osobno je savrseno jasno da Isus, kao ni faraon - nije bog, cak ne ispunjava ni uvjete zidovskog Mesije, a kamoli da predstavlja jedan od "tri dijela Boga" (sto je odustanak od striktnog monoteizma). Meni je nevjerojatno da u Europi bilo tko vjeruje da je neki povijesni lik bio bog, to mi je u rangu hinduizma, grcke religije gdje su bogovi zivjeli na Olimpu, ili rimske religije gdje su carevi bili bogovi, ali eto to je cinjenica. Ali ni to nije tema.

Ovo u biti nije religijska, nego povijesna tema.

Opet kazem, zanima me jako rano krscanstvo i njegov povijesni razvoj, te Isus kao povijesna osoba. To sto ja ne vjerujem da je Isus bozanstvo, kao ni faraon, ne znaci da ne mogu diskutirati o Isusu koji jest povijesna osobi, dapace osoba koja je imala mozda i najveci utjecaj na ljudsku povijest.


Povijesno i religijski to i jeste osobina Europljana.

Grčka religija koja preuzimaju Rimljani bogove doživljava kao ljude sa super moćima, odnosno bogovi imaju ljudske osobine ali i božanske.
Dakle kao i Isus koji je i bog i čovjek.
Eto ti jedan jedan od razloga zašto je Rimljanima to normalno.

Zašto misliš da je striktni monoteizam bolji?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
Zašto misliš da je striktni monoteizam bolji?


Ne kazem da je "bolji", samo da je lakse u njega povjerovati.

Recimo, sto ima vecu sansu:

1) Nas svemir je simulacija iza koje stoji nekakav "programer"
2) Svemir je stvorila komsinica, koja je skupila 12 sljedbenika od kojih ju je 1 napustio

daramo je napisao/la:
Grčka religija koja preuzimaju Rimljani bogove doživljava kao ljude sa super moćima, odnosno bogovi imaju ljudske osobine ali i božanske.
Dakle kao i Isus koji je i bog i čovjek.
Eto ti jedan jedan od razloga zašto je Rimljanima to normalno.


Ma jasan mi je taj dio. Krscanstvo je otprilike 50%-50% blend izmedju rimske religije i judaizma.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
Nije obavio i rijesio. Zidove nije uspio uvjeriti da je Mesija. Ni on ni Ivan Krstitelj.


Židovima se samo i obraćao, jasno je da se tek kasnije učenici obraćaju ostalim narodima.

Misliš nije uvjerio sve Židove, da nije uvjerio dio kršćanstvo ne bi postojalo.
Uvjerio je dovoljno Židova da stvori sektu koja je kasnije prerasla u ozbiljnu vjeru.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Zašto misliš da je striktni monoteizam bolji?


Ne kazem da je "bolji", samo da je lakse u njega povjerovati.

Recimo, sto ima vecu sansu:

1) Nas svemir je simulacija iza koje stoji nekakav "programer"
2) Svemir je stvorila komsinica, koja je skupila 12 sljedbenika od kojih ju je 1 napustio


Je li veća šansa da je programer ili programeri? :D

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Inace, otprilike u to doba nastanka evandjelja (svih, ne samo "priznatih 4") se i Talmud poceo razvijati, i neke krscanske ideje su zavrsile u Talmudu.

Tako da je Isus kroz ideje imao nesto sitno utjecaja i na Talmud, odnosno Mishnu i Gemaru, iako je kao sama osoba oznacen kao prevarant.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ne kazem da je "bolji", samo da je lakse u njega povjerovati.

Recimo, sto ima vecu sansu:

1) Nas svemir je simulacija iza koje stoji nekakav "programer"
2) Svemir je stvorila komsinica, koja je skupila 12 sljedbenika od kojih ju je 1 napustio


Je li veća šansa da je programer ili programeri? :D


:D

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
Inace, otprilike u to doba se i Talmud poceo razvijati, i neke krscanske ideje su zavrsile u Talmudu.

Tako da je Isus imao nesto sitno utjecaja i na Talmud, odnosno Mishnu i Gemaru.


Konkretno?
Nisam upoznat s tim.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10871
Robbie MO je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Zašto misliš da je striktni monoteizam bolji?


Ne kazem da je "bolji", samo da je lakse u njega povjerovati.

Recimo, sto ima vecu sansu:

1) Nas svemir je simulacija iza koje stoji nekakav "programer"
2) Svemir je stvorila komsinica, koja je skupila 12 sljedbenika od kojih ju je 1 napustio


E ovde se ne slažem sa tobom Robbie.

Ova vrsta stavada je čisti monoteizam logičniji i samim time je u njega lakše poverovati je osnovni argument muslimana , ali on po meni ne pije vode i sad ću objasniti.

Po zakonu verovatnoće jednako je netačno ili tačno kad Mojsiju i Muhamedu se obrati bog sa arhanđelima u pustinji i pećini i ljudi u to poveruju , ili kad ljudi veruju da je Isus bogočovek.
Doduše hrišćanski koncept jeste komplikovaniji ali jednako lažan ili istinit kao i ovaj muslimanski i jevrejski.

Evo na primer , sad ti Daramo kaže da je sinoć u centru Mostara mu se obratio vrhovni vampir za ex-yu i dao mu neke upute , a ja ti kažem da sam polu čovek i polu sveti međed hercegbosne i onda obučem u to ime krznenu jaknu.

Kome je lakše poverovati?? :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Inace, otprilike u to doba se i Talmud poceo razvijati, i neke krscanske ideje su zavrsile u Talmudu.

Tako da je Isus imao nesto sitno utjecaja i na Talmud, odnosno Mishnu i Gemaru.


Konkretno?
Nisam upoznat s tim.


Ima nekih detalja za koje se smatra da su dosle iz krscanstva (odnosno iz sekte nazad u mainstream judaizam), ne znam tocno jer sam zaboravio, morao bih googlati ili nekog liberalnog rabina pitati. To je i logicno, da s obzirom da se Talmud babilnoski razvijao od 200-500 Nase ere (mada je krscanstvo geografski krenulo vise u drugom smjeru), ali da je svakako kod tumacenja i diskusija tradicija iz usmene tradicije Tore, bilo i nekih vanjskih utjecaja okolnih tradicija i religija.

Neki od utjecajnih rabina, a cija su misljenja zavrsila kao dijelovi Gemare/Talmuda, su sigurno culi za ideje iz drugih religija.

Sasvim normalno je da ideje kruze.

Pa isto kao sto je krscanstvo 50% rimska poganska religija, tako je i judaizam u jednoj fazi bio pod velikim helenskim utjecajem (Zidovi bili fascinirani Grcima, koji su u to vrijeme bili najnapredniji narod), zato i slavljenje Hanuke kada se obiljezava izbacivanje religijsko-kulturnog utjecaja Grka.

Naravno tu je i proto-utjecaj Egipta, pocevsi od ideje o zagrobnom zivotu.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 18:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ja bio rekao da je to više od 50% utjecaja "rimskih" religija, ustvari religija s kojima su Rimljani došli u doticaj i asimilirali ih.

Zagrobni život je karakteristika i europskih religija koje nisu bile u doticaju s egipatskim vjerovanjima.
Tipa u nordijskoj religiji Valhala gdje pali ratnici nastavljaju zagrobni život u društvu Odina, jedući i pijući.
Zagrobni život je očito odlika proto indoeuropske vjere, ustvari većine religija.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 18:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
Ja bio rekao da je to više od 50% utjecaja "rimskih" religija, ustvari religija s kojima su Rimljani došli u doticaj i asimilirali ih.

Zagrobni život je karakteristika i europskih religija koje nisu bile u doticaju s egipatskim vjerovanjima.
Tipa u nordijskoj religiji Valhala gdje pali ratnici nastavljaju zagrobni život u društvu Odina, jedući i pijući.
Zagrobni život je očito odlika proto indoeuropske vjere, ustvari većine religija.


Da, ali mislio sam ne samo na golu ideju zagrobnog zivota, nego na price i detalje o tome kako taj zagrobni zivot izgleda, koji su uvjeti, ideja suda, itd.

Ali u biti u pravu si.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74851
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Nije obavio i rijesio. Zidove nije uspio uvjeriti da je Mesija. Ni on ni Ivan Krstitelj.


Židovima se samo i obraćao, jasno je da se tek kasnije učenici obraćaju ostalim narodima.

Misliš nije uvjerio sve Židove, da nije uvjerio dio kršćanstvo ne bi postojalo.
Uvjerio je dovoljno Židova da stvori sektu koja je kasnije prerasla u ozbiljnu vjeru.


Opet, pogledaj najranije poslanice, kome se upucuju.

Ako se ne varam, Grcima, Sirijcima, i Rimljanima.

Nijedna ne ide u Jeruzalem.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 18:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38913
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Napisao je on sigurno i više od ovih poznatih.
Vjerovatno je bilo i zajednica u Izraelu li je očito da se kršćanstvo brže širi van područja judaizma.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Univerzalnost krscanstva? Isus: Dolazim samo Židovima
PostPostano: 26 ožu 2019, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Pa naravno da ne ide u Jerusalim, kad ga jevreji smatraju za izdajicu njihove vere. I dan danas pljuju po njemu na najjače.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 300 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO