HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 23:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Pomozi sirotu na svoju sramotu
PostPostano: 04 ruj 2019, 07:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30479
Robbie MO je napisao/la:
Najgore od svega, ali baš najgore, je saznanje da kad pomogneš "da se podigne na noge", dotična osoba se još manje trudi :scared :w00t i potpuno se preda uživanju, zajebanciji tih par dana dok pare traju. :smajl007

Onda sam probao postavljati uvjete kao MMF.
Pomoć malo po malo, i uvjetovana redovitim i cestim nadzorom, i materijalnim dokazima da osoba pokazuje veći trud u sređivanju svoje situacije i progres.
To je malo pomoglo, ali ne dovoljno jer oni koji žicaju čitav život su profesionalci u tome i imaju veliku praksu kako se izvući, odgoditi nesto, izvrsiti napola, prelijevati iz jedne posude u drugu... Dodatno sam optuzen da "uzivam da druge drzim u saci i da kontroliram druge". :w00t


Ima ona teorija da smo prosjek 5 ljudi s kojima provodimo najviše vremena.

Ako kontaktiraš sa osobom kojoj treba pomagati, u velikoj si opasnosti da i tebe povuče prema dnu.

Ako si prijatelj s nekim kome treba pomagati, ili će on tebe povući dole, ili ćeš ti njega gore. Ili ćeš ti njega promijenit, ili će on tebe. To je velika opasnost. Znači pitanje je i vlastite sigurnosti postaviti jasne uvjete pomaganja. Ja to postavim odmah u početku, uvjeti MMF-a :zubati su kristalno jasni i moraju se slušati bez pogovora. Da se razumijemo, nisu to nikakve kamate ili neko iskorištavanje, nego uvjeti ponašanja i rada koji su opet na korist tome kome se pomaže da stane na noge.

Na ovaj način osoba kojoj se pomaže praktično postane ja, koji je trenutno u problemima, ali ja koji aktivno radi na rješenju. Na ovaj način jedino mogu riješiti onaj "prosjek 5 ljudi" problem.

Najgore je pustiti osobu kojoj treba pomoći da sama donosi odluke. Pa upravo nesposobnost donošenja odluka ju je i dovela u tu situaciju. Ja sam imao slučaj gdje mi je jedan prijetio samoubojstvom ako mu ne financiram poduzetničku ideju, ne sjećam se više ni koliko je bilo mislim oko 50 000KM.

Rekoh pajdo, nisi spreman za ulazak u taj biznis, nemaš potrebna znanja i potreban ti je trening bar 3-5 godina. Uglavnom, optužio me da sam mu upropastio život. :zubati

Ipak nije odustao, kasnije je uzeo kredit na hipoteku da to pokrene. Naravno firma je propala zbog dječjih grešaka, a on je bez marke u džepu vraćao kredit i znao posuđivati po 500KM da plati ratu. Godinama se izvlačio iz tog sranja.

Može netko reći, postavljanje uvjeta je oholo, ali nemaš izbora. Ako ne odrediš jasne granice i tebe će povući sa sobom.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pomozi sirotu na svoju sramotu
PostPostano: 04 ruj 2019, 10:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2505
Naša Kvačica je napisao/la:

Ima ona teorija da smo prosjek 5 ljudi s kojima provodimo najviše vremena.

Ako kontaktiraš sa osobom kojoj treba pomagati, u velikoj si opasnosti da i tebe povuče prema dnu.

Ako si prijatelj s nekim kome treba pomagati, ili će on tebe povući dole, ili ćeš ti njega gore. Ili ćeš ti njega promijenit, ili će on tebe. To je velika opasnost. Znači pitanje je i vlastite sigurnosti postaviti jasne uvjete pomaganja. Ja to postavim odmah u početku, uvjeti MMF-a :zubati su kristalno jasni i moraju se slušati bez pogovora. Da se razumijemo, nisu to nikakve kamate ili neko iskorištavanje, nego uvjeti ponašanja i rada koji su opet na korist tome kome se pomaže da stane na noge.

Na ovaj način osoba kojoj se pomaže praktično postane ja, koji je trenutno u problemima, ali ja koji aktivno radi na rješenju. Na ovaj način jedino mogu riješiti onaj "prosjek 5 ljudi" problem.

Najgore je pustiti osobu kojoj treba pomoći da sama donosi odluke. Pa upravo nesposobnost donošenja odluka ju je i dovela u tu situaciju. Ja sam imao slučaj gdje mi je jedan prijetio samoubojstvom ako mu ne financiram poduzetničku ideju, ne sjećam se više ni koliko je bilo mislim oko 50 000KM.

Rekoh pajdo, nisi spreman za ulazak u taj biznis, nemaš potrebna znanja i potreban ti je trening bar 3-5 godina. Uglavnom, optužio me da sam mu upropastio život. :zubati

Ipak nije odustao, kasnije je uzeo kredit na hipoteku da to pokrene. Naravno firma je propala zbog dječjih grešaka, a on je bez marke u džepu vraćao kredit i znao posuđivati po 500KM da plati ratu. Godinama se izvlačio iz tog sranja.

Može netko reći, postavljanje uvjeta je oholo, ali nemaš izbora. Ako ne odrediš jasne granice i tebe će povući sa sobom.


Ovo je vrh, lik prijeti samoubojstvom ako ne posudiš pare. Next level ********. :ucelo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO